chceauto.pl
x
4MOTION - by czuć się bezpiecznie zimą

4MOTION - by czuć się bezpiecznie zimą

Porady i rynek
Redakcja ChceAuto.pl 2017-01-23
W Volkswagenie napęd na cztery koła nie jest przywilejem jedynie aut terenowych. Napęd 4Motion znajduje się w ofercie większości modeli – od Golfa po Sharana w osobowych i od Caddy po Craftera w użytkowych.

W porównaniu do wyniku osiągniętego w 2015 roku sprzedaż osobowych Volkswagenów z napędem 4Motion w 2016 roku wzrosła aż o 61 procent, z 2291 do 3699 egzemplarzy. Najwięcej wśród nich jest Tiguanów, niemal co drugi sprzedany w Polsce nowy Tiguan wyposażony był napęd na cztery koła. Drugim najczęściej wybieranym modelem z napędem 4Motion jest Passat Variant. W minionym roku blisko 20 procent tych aut wyjechało z polskich salonów napędzanych na wszystkie koła.

Volkswagen Golf
Volkswagen Golf
Wzrost sprzedaży samochodów z napędem 4Motion ma miejsce również w wypadku aut dostawczych. W 2016 roku sprzedaż użytkowych samochodów Volkswagena z napędem na cztery koła wzrosła do 1368 egzemplarzy (2015: 1013 szt.; +35 procent). Absolutnym rekordzistą jest pod tym względem Amarok. Mimo że w ofercie jest wersja z napędem na jedną oś, 100 procent sprzedanych w Polsce Amaroków ma napęd 4Motion. Uwagę zwracają na siebie również modele z serii T, w których co piąty w minionym roku był wyposażony w napęd na 4 koła.

W gamie modeli Volkswagena o wiele łatwiej wskazać samochody, które nie występują w wersji z napędem na cztery koła 4Motion niż te, które mogą być w niego wyposażone. W gamie aut osobowych napęd 4Motion jest dostępny dla modeli:Golf, Golf Variant, Golf Alltrack, Golf R, Golf R, Variant, Passat, Passat Variant, Passat Alltrack, Sharan, Tiguan, Touareg. W przypadku użytkowych modeli Volkswagena, bez wyjątku, każdy z samochodów można wyposażyć w napęd 4Motion.

Pierwszym modelem Volkswagena wyposażonym w napęd na cztery koła był Transporter T2 z 1975 roku – legendarny „Bulli”. Powstało zaledwie kilka prototypów wyposażonych w dwulitrowy silnik typu bokser, skrzynię biegów o 4 przełożeniach oraz w przekładnię hydrokinetyczną, która załączała dodatkowy napęd na przednie koła. Już 3 lata później Volkswagen rozpoczął seryjną produkcję modelu Iltis z napędem na cztery koła. Model ten seryjnie miał napęd na tylne koła z ręcznie dołączanym napędem na przednią oś.

Volkswagen T6
Volkswagen T6
Pierwszym produkowanym masowo osobowym modelem Volkswagena, w którym pojawił się napęd na cztery koła był Passat B2 Syncro w 1984 roku. Napęd na cztery koła zastosowano tu w aucie, którego silnik był umieszczony wzdłużnie do osi pojazdu. Rok później zadebiutował Transporter T3 – również w wersji Syncro i z tym samym układem przeniesienia napędu.

O ile w Passacie Syncro zastosowano rozwiązanie zbliżone do systemu Torsen, który był wykorzystywany przez Audi, o tyle w Golfie II generacji w wersji Syncro z silnikiem umieszczonym poprzecznie debiutował układ przeniesienia napędu na cztery koła ze sprzęgłem wiskotycznym.

Szczególną rolę w gamie Golfów drugiej generacji odegrał Golf Country produkowany od 1990 roku. Był to Golf Syncro, przebudowywany w Austrii przez firmę Steyr, z zawieszeniem podniesionym o 120 mm i z offroadowymi elementami nadwozia. Samochód ten okazał się prekursorem SUV-ów, które pojawiły się wiele lat później. Od czasu wersji Country Golfy, Passaty i Transportery każdej generacji były i są oferowane w wersjach z napędem na cztery koła. Wraz ze zmianą nazwy z Syncro na 4Motion w drugiej połowie lat 90. zmieniła się w Volkswagenie koncepcja techniczna napędu na cztery koła.

Volkswagen Sharan
Volkswagen Sharan
W 1998 roku w Golfie IV generacji Volkswagen po raz pierwszy zastosował sprzęgło wiskotyczne na tylnej osi w modelu z silnikiem umieszczonym poprzecznie. Podział momentu obrotowego był w tym modelu stale dopasowywany do bieżących potrzeb, a elektronicznie sterowane sprzęgło wiskotyczne reagowało nadzwyczaj szybko.

Jesienią 2002 roku do sprzedaży trafił Volkswagen Touareg pierwszej generacji. Touareg 4Motion dysponuje napędem na cztery koła z mechanizmem samoblokującym typu Torsen i był zdolny pokonywać wzniesienia o nachyleniu wynoszącym nawet 31 stopni. Model ten seryjnie był wyposażony w tryb jazdy terenowej.

W 2007 roku, sprzęgło wiskotyczne zastosowano w pierwszym kompaktowym SUV’ie marki Volkswagen – w Tiguanie. Druga generacja tego modelu, oferowana od minionego roku, w układzie przeniesienia napędu na cztery koła 4Motion wciąż wykorzystuje sprzęgło wiskotyczne, ale już piątej generacji.

4MOTION - by czuć się bezpiecznie zimą - GALERIA ZDJĘĆ

4MOTION - by czuć się bezpiecznie zimą4MOTION - by czuć się bezpiecznie zimą4MOTION - by czuć się bezpiecznie zimą4MOTION - by czuć się bezpiecznie zimą

Zobacz także

Volkswagen Golf po liftingu

Volkswagen Golf po liftingu 2024-01-24

Golf obchodzi w tym roku swoje 50. urodziny. Wersję po modernizacji będzie można zamawiać już za kilka tygodni. Samochód otrzymał nowy system infotainment, bardziej agresywną stylistyką przodu i tyłu, a także zmienione układy napędowe. Wśród...
Volkswagen Golf ma 50 lat

Volkswagen Golf ma 50 lat 2024-01-08

Golf jest najważniejszym modelem marki Volkswagen i można powiedzieć, że jest także synonimem terminu „bestseller”. Od 1974 roku osiem generacji Golfa wybrało ponad 37 milionów kierowców. Specjalnie na 50. urodziny Golfa Volkswagen uhonoruje...
Volkswagen Tiguan. Polskie ceny

Volkswagen Tiguan. Polskie ceny 2024-01-09

U dilerów Volkswagena można już zamawiać najnowszą, trzecią generację modelu Tiguan. Auto jest standardowo wyposażone w skrzynię biegów DSG, a ceny zaczynają się od 153 390 zł. Tyle kosztuje auto w wersji wyposażenia Life, z silnikiem 1.5 eTSI o...
Volkswagen Passat nowej generacji. Ile kosztuje?

Volkswagen Passat nowej generacji. Ile kosztuje? 2023-11-17

Volkswagen opublikował cennik najnowszej, dziewiątej generacji Passata. Auto będzie dostępne wyłącznie z nadwoziem kombi, a wszystkie odmiany silnikowe będą wyposażone w automatyczną przekładnię DSG. Ceny zaczynają się od 163 390 zł za samochód...
Volkswagen Tiguan III generacji oficjalnie

Volkswagen Tiguan III generacji oficjalnie 2023-09-20

Volkswagen zaprezentował całkowicie nowego Tiguana, a jest to jeden z najbardziej popularnych modeli Volkswagena. Od debiutu w 2007 roku tego kompaktowego SUV-a wybrało ponad 7,6 miliona nabywców. Nowa generacja trafi do salonów dealerskich już w...
Volkswagen Passat nowej generacji

Volkswagen Passat nowej generacji 2023-08-31

Volkswagen zaprezentował Passata nowej, dziewiątej generacji. Zgodnie z zapowiedziami, samochód będzie dostępny wyłącznie jako kombi (Variant) i zastąpi model obecny na rynku od... 2014 roku, a więc niemal dekadę!Passat to jeden z najchętniej...

NAJCZĘŚCIEJ POSZUKIWANE

Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na YouTube RSS