chceauto.pl
x
Jak sprawdzić automatyczną skrzynię biegów

Jak sprawdzić automatyczną skrzynię biegów

Porady i rynek
Redakcja ChceAuto.pl 2015-10-18
Na rynku wtórnym pojawia się coraz więcej samochodów z automatyczną skrzynię biegów. Ten typ przekładni od dawna cieszył się dużym powodzeniem w Ameryce, ale w ostatnich latach coraz chętniej wybierany jest również przez europejskich klientów.

Automatyczna skrzynia biegów
Automatyczna skrzynia biegów
Automatyczne skrzynie biegów przyciągały dużą wygodą, natomiast zniechęcały wyższym zużyciem paliwa i gorszą dynamiką samochodu. Jednak od pewnego czasu samochody z przekładniami automatycznymi pod tym względem nie ustępują "manualom", a nawet je przewyższają. Stąd coraz chętniej kierowcy sięgają po to rozwiązanie.

W polskich warunkach niewiele osób stać na to, by po samochód udać się do salonu. Zdecydowana większość transakcji zawierana jest na rynku wtórnym. Czy jest sens kupowania używanego samochodu z automatyczną skrzynią biegów i jak ją sprawdzić przez zakupem?

Automatyczna skrzynia biegów
Automatyczna skrzynia biegów
Koszt ewentualnej naprawy skrzyni automatycznej może być bardzo wysoki. Dlatego trzeba dobrze przyjrzeć się temu elementowi. Jazda próbna powinna rozpocząć się na zimnym silniku i trwać tyle, by silnik dobrze się nagrzał. Ponieważ olej w skrzyni po nagrzaniu ma nieco mniejsze ciśnienie (staje się rzadszy) to często dopiero wtedy ujawniają się problemy z przekładnią.

Skrzynia powinna zmieniać biegi płynnie, bez szarpania, choć oczywiście sam moment zmiany przełożenia jest odczuwalny (inaczej jest w zautomatyzowanych przekładniach dwusprzęgłowych). Warto próbować ruszać delikatnie oraz ostro, obserwując pracę skrzyni. Sama zmiana przełożeń (P-R-D) na postoju również powinna odbywać się bez nadmiernych wstrząsów i hałasów.

Automatyczna skrzynia biegów
Automatyczna skrzynia biegów
W czasie jazdy należy wypróbować wszystkie oferowane przez skrzynię tryby (sportowy, zimowy, redukcyjne - 1,2,3 itp). Sprawdzić należy również kickdown (szybka redukcja przełożenia po naciśnięciu pedału gazu do oporu). Jeśli pojawiają się jakieś wątpliwości związane ze skrzynią, warto udać się do warsztatu, w którym można dokonać elektronicznej diagnostyki.

Warto sprawdzić poziom oleju w skrzyni. Wykonuje się to analogicznie jak w silniku, bagnetem (chociaż nie we wszystkich modelach jest to możliwe). Różnica jest jednak taka, że podczas sprawdzenia silnik powinien pracować, a dźwignia powinna znajdować się pozycji N lub P. Trzeba również pamiętać, że olej w skrzyni - wbrew prawdom ludowym - trzeba wymieniać. Co ile i na jaki - to już są dane specyficzne dla danego modelu, pomocne okażą się fora konkretnych marek. Ze skrzyni nie powinno być oczywiście żadnych wycieków. Sam olej powinien być przejrzysty. Piana czy zawiesina sugerować może mieszanie się oleju z płynem chłodniczym.

Nieszczególnie zalecane jest kupowanie samochodów z automatyczną skrzynią biegów, które poddano tuningowi lub też przerobiono na gaz (w tym ostatnim przypadku nie jest to regułą, sekwencyjne instalacje zwykle nie niosą ryzyka). Ważne jest, by osiągi (krzywe momentu i mocy w funkcji obrotu) były takie jak przewidział producent, inaczej skrzynia nie będzie pracować w optymalny sposób.

Jeśli kupujemy samochód sprowadzony z Ameryki trzeba liczyć się z koniecznością zamontowania dodatkowej chłodnicy oleju. Samochody w Europie użytkowane są inaczej niż w Ameryce, co może prowadzić do przegrzania i uszkodzenia skrzyni. Groźna jest szczególnie długotrwała jazda z wysokimi prędkościami.

Jak sprawdzić automatyczną skrzynię biegów - GALERIA ZDJĘĆ

Jak sprawdzić automatyczną skrzynię biegówJak sprawdzić automatyczną skrzynię biegówJak sprawdzić automatyczną skrzynię biegówJak sprawdzić automatyczną skrzynię biegów

Zobacz także

Wiesz jak działają skrzynie biegów?

Wiesz jak działają skrzynie biegów? 2016-03-01

Wytworzenie momentu napędowego to dopiero połowa sukcesu samochodu – ten trzeba jeszcze przenieść na koła. By odbywało się to efektywnie i komfortowo, Skoda opracowała szeroką ofertę układów napędowych oraz skrzyń biegów włącznie z...
Technika: Co musisz wiedzieć o skrzyniach biegów

Technika: Co musisz wiedzieć o skrzyniach biegów 2014-12-22

Wytworzenie momentu napędowego to dopiero połowa sukcesu samochodu – moment ten trzeba jeszcze przenieść na koła. By odbywało się to efektywnie i komfortowo opracowano szeroką ofertę układów napędowych oraz skrzyń biegów ręcznych i...

NAJCZĘŚCIEJ POSZUKIWANE

Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na YouTube RSS