chceauto.pl
x
Dramat Fiata. Nie chcemy tanich aut?

Dramat Fiata. Nie chcemy tanich aut?

Motonowości
Redakcja ChceAuto.pl 2012-01-27 Opinie
Wygląda na to, że kryzys ekonomiczny szerokim łukiem omija tych, zarabiających zdecydowanie powyżej przeciętnej. Coraz mniej zamożna staje się za to tzw. „klasa średnia”. Dowody? Weźmy na przykład wyniki sprzedaży koncernu Fiat.

Duży wzrost sprzedaży odnotowały wszystkie należące do włoskiego koncernu marki premium. Dla przykładu, aż 556 polskich klientów zdecydowało się w minionym roku na nową Lancię. Najlepiej sprzedającym się modelem nie był wcale nowy, debiutujący w zeszłym roku Ypsilon, ale zdecydowanie droższa Delta (w Polsce nabywców znalazło 221 sztuk).

Dramat Fiata. Nie chcemy tanich aut?
Podobna sytuacja dotyczy również Alfy Romeo. 1 548 aut sprzedanych przez tę markę na terenie Polski oznacza wzrost w stosunku do wyniku z 2010 roku aż o 38 procent! Również w tym przypadku najlepiej nie sprzedaje się wcale najtańszy model Mito. Największym powodzeniem cieszy się droższa Giulietta – Polacy kupili w zeszłym roku aż 927 tych samochodów.

Rekordowy wzrost sprzedaży – o 40 proc. – zanotowali też dealerzy należącego do Fiata Jeepa. W zeszłym roku sprzedano w Polsce 556 aut tej marki, grubo ponad połowa z nich to flagowe modele Grand Cherokee.

Przyglądając się tym danym, można zapytać, gdzie podział się ów kryzys, którym od dłuższego czasu straszą nas media. Wystarczy jednak sprawdzić wyniki sprzedaży marki Fiat, by przekonać się, że uderzył po kieszeni tych mniej zamożnych.

Dramat Fiata. Nie chcemy tanich aut?
W minionym roku dealerzy Fiata sprzedali 17 673 samochody. To dużo. W porównaniu z rokiem 2010 wynik ten uznać można jednak za katastrofalny. Wówczas z salonów włoskiej marki wyjechały na polskie drogi 25 863 samochody. Oznacza to spadek sprzedaży aż o 8 190 pojazdów – to niemal trzykrotnie więcej aut niż sprzedały w minionym roku w Polsce: Alfa Romeo, Lancia i Jeep razem wzięte!

Drastyczny spadek zainteresowania dotyczył modelu Punto. Nabywców znalazło jedynie 5 965 tych samochodów, w porównaniu do 9 343 aut w 2010 roku. Wyraźnie zmniejszyła się też sprzedaż Pandy i modelu Bravo. Jedynym modelem włoskiej marki, który zanotował wzrost sprzedaży jest Fiat 500, który – z uwagi na wygórowaną cenę – ociera się o klasę premium. Wbrew logice wygląda więc na to, że w czasie kryzysu najlepiej sprzedają się te samochody, które są najdroższe!

Dramat Fiata. Nie chcemy tanich aut?
Sytuacja koncernu Fiat – nie tylko na rynku polskim – nie jest godna pozazdroszczenia. Zarząd firmy ma poważne problemy z pracownikami włoskich zakładów, którzy – mimo że są jednymi z najmniej wydajnych w całym koncernie – domagają się podwyżek i lepszej opieki socjalnej. To właśnie z uwagi na protesty Włochów produkcja nowej Pandy powierzona została tamtejszej fabryce, mimo że poprzednią generacja wytwarzana jest w Polsce.

Decyzja może mieć jednak dla koncernu katastrofalne skutki – polski zakład cieszy się opinią najlepszej fabryki Fiata w Europie, to właśnie dzięki wysokiej jakości produkowanych w Polsce „Pięćsetek” i „Pand” Fiat na wielu rynkach przestał być synonimem awaryjności. Problem polega na tym, że – debiutująca niedawno nowa Panda – by powtórzyć sukces poprzednika – musi być wykonana bardzo starannie. Włoskiemu autu urósł bowiem niezwykle groźny konkurent w postaci wprowadzonego właśnie przez Volkswagena miejskiego modelu Up!, który dostępny będzie również w wersji pięciodrzwiowej.


Opinie i komentarze na temat artykułu

motozubr
4 lutego 2012
Na szczęście Fiat ma w swojej grupie również marki premium i niezależnie do czasów i popularności aut firma się utrzyma. Teraz ciągną ją droższe marki a za jakiś czas większą popularnością będą cieszyły się te tańsze- taka kolej rzeczy. Bardzo podoba mi się słuszne stwierdzenie padające w tym artykule którego wielu kierowców nie chce sobie wziąć do serca- "Fiat na wielu rynkach przestał być synonimem awaryjności". W obecnych czasach cała grupa Fiata produkuje bardzo dobre i niezawodne auta.
zenon
4 lutego 2012
Fiat to fiat i już.
Andrew
6 lutego 2012
Tak, Fiat to Fiat i już. Tani, solidny, z najlepszym stosunkiem ceny do jakości. Szkoda że wiele ludzi przepłaca za samochody konkurencji, gdy Fiat prezentuje im taką samą, a nawet wyższą jakość, ekonomiczne i solidne silniki i świetny design za dużo mniejsze pieniądze. Myślę że ludzie w końcu przejrzą na oczy i docenią wysokiej jakości samochody Fiata.
marek
20 lutego 2012
w firmie mam fiata punto/70 tyś km/ i ducato/200tyś km/ kupione w salonie . nie ma lepszej marki o takim stosunku ceny do jakości . szczególnie jak się ma cierpliwość i powoli z namysłem kupuję szukając okazji promocyjnych. ale nawet bez nich fiaciki nie są drogie. w tym roku wymieniam ducata na nowego
pzdr i polecam fiaciki

Dramat Fiata. Nie chcemy tanich aut? - GALERIA ZDJĘĆ

Dramat Fiata. Nie chcemy tanich aut?Dramat Fiata. Nie chcemy tanich aut?Dramat Fiata. Nie chcemy tanich aut?Dramat Fiata. Nie chcemy tanich aut?

Zobacz także

Lancia Ypsilon z napędem hybrydowym

Lancia Ypsilon z napędem hybrydowym 2024-03-24

Lancia Ypsilon to ostatni i jedyny model tego kiedyś znamienitego producenta samochodów. Obecna generacja tego modelu została zaprezentowana w 2011 roku i do dziś jest produkowana jest w Tychach, przy czym kupić ją można tylko we Włoszech. Po 13 latach...
Lancia Ypsilon nowej generacji

Lancia Ypsilon nowej generacji 2024-02-14

XXI wiek to okres spektakularnego upadku Lancii. Z firmy, które słynęła ze zwycięstw w rajdowych mistrzostwach świata (Delta) i z produkowania samochodów, którymi np. w Polsce jeździły najważniejsze osoby w państwie (Kappa), Lancia stała się...
Jeep Grand Cherokee 4xe już w sprzedaży. Polskie ceny

Jeep Grand Cherokee 4xe już w sprzedaży. Polskie ceny 2022-05-28

Jeep rozpoczął zbieranie zamówień na nową generację modelu Grand Cherokee 4xe. Pojazd występuje wyłącznie jako hybryda plug-in.Grand Cherokee dostępny jest w wersjach Limited 4xe, Trailhawk 4xe, Overland 4xe i Summit Reserve 4xe. Samochód posiada...
Stary Fiat cenniejszy niż złoto? Rekordowe ceny na rynku wtórnym

Stary Fiat cenniejszy niż złoto? Rekordowe ceny na rynku wtórnym 2022-01-27

Takich podwyżej na rynku aut używanych nie było już dawno. Niektóre modele na przestrzeni roku zyskały na wartości nawet 40 proc. Nie chodzi tu jednak o kolekcjonerskie "oldtimery" lecz popularne auta codziennego użytku. Patologiczna sytuacja to efekt...
Nowy Jeep Grand Cherokee

Nowy Jeep Grand Cherokee 2021-09-30

Jeep zaprezentował Grand Cherokee'a nowej generacji. Po raz pierwszy w niemal 30-letniej historii tego modelu, Grand Cherokee będzie dostępny jako hybryda plug-in o nazwie 4xe.Wygląd nowego Jeepa Grand Cherokee nie jest zaskoczeniem. Na początku roku...
Koniec Alfy Romeo Giulietta. Kiedy Alfa Romeo Tonale?

Koniec Alfy Romeo Giulietta. Kiedy Alfa Romeo Tonale? 2021-05-10

Oferta Alfy Romeo skurczyła się właśnie do dwóch modeli. Z konfiguratora i strony producenta zniknęła Giulietta. Samochód przetrwał w ofercie włoskiej marki przez ponad 11 lat!Giuliettę poznaliśmy w 2010 roku w czasie targów motoryzacyjnych w...

NAJCZĘŚCIEJ POSZUKIWANE

Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na YouTube RSS