chceauto.pl
x
Toyota: „Elektryczne auta będą tańsze i łatwiej dostępne”

Toyota: „Elektryczne auta będą tańsze i łatwiej dostępne”

Motonowości
Redakcja ChceAuto.pl 2021-12-10 Opinie
Toyota spodziewa się, że do 2030 roku udział samochodów o napędzie elektrycznym w Europie Zachodniej wyniesie co najmniej 50% lub nawet więcej, jeśli popyt ze strony klientów okaże się jeszcze wyższy.

To konkluzja konferencji Toyota Motor Europe, podczas której przekazano dziennikarzom najświeższe informacje dotyczące europejskiej strategii biznesowej.

Głównym tematem było zaangażowanie japońskiego koncernu w neutralność klimatyczną, przyspieszenie planu elektryfikacji i aktywna rola w budowaniu gospodarki wodorowej.

Sposobem na osiągnięcie tych celów jest przyspieszenie elektryfikacji i zaoferowanie zróżnicowanej gamy niskoemisyjnych układów napędowych, dostosowanej do warunków w danym regionie.

W nadchodzących latach Toyota będzie rozbudowywać gamę bezemisyjnych modeli elektrycznych (ZEV), takich jak nowy elektryczny SUV Toyota bZ4X.
„W kolejnej dekadzie po 2030 roku przewidujemy dalszy wzrost zapotrzebowania na bezemisyjne samochody. Toyota będzie gotowa do osiągnięcia 100-procentowej bezemisyjności nowych samochodów w Europie Zachodniej do 2035 roku, przy założeniu, że do tego czasu powstanie w regionie wystarczająca infrastruktura ładowania samochodów na baterię i stacji tankowania aut na wodór. Liczymy też, że wzrośnie w Europie udział odnawialnych źródeł energii do wymaganego poziomu” – powiedział Matt Harrison, prezydent i CEO Toyota Motor Europe.

Gerald Killmann, wiceprezydent ds. badań i rozwoju Toyota Motor Europe, nawiązał do niedawnej zapowiedzi Toyoty, że zainwestuje globalnie 11,5 miliarda euro w rozwój i produkcję baterii.

W ramach tego programu Toyota już uruchomiła masową produkcję pierwszych na świecie bipolarnych baterii niklowo-wodorkowych, które wykorzystują mniej cenne surowce niż baterie litowo-jonowe, a ich gęstość energii jest dwa razy większa w porównaniu do tradycyjnych baterii NiMh, przy niższych kosztach produkcji.

Toyota zamierza wykorzystać te same techniki zwiększania gęstości energii przy obniżeniu kosztów wobec swoich baterii litowo-jonowych. Te działania w połączeniu nad dalszym zwiększaniem wydajności napędów mają doprowadzić do obniżenia kosztów baterii w jednym samochodzie o 50 procent bez ograniczania zasięgu pojazdu. Dzięki temu auta elektryczne staną się tańsze i łatwiej dostępne.

W związku z oczekiwanym wejściem na rynek akumulatorów ze stałym elektrolitem, Gerald Killmann potwierdził, że po testach prototypów w zeszłym roku prawdopodobnie w pierwszej kolejności trafią one do hybryd, zanim Toyota wdroży je szeroko do aut elektrycznych. Dzięki bateriom ze stałym elektrolitem samochody zyskają większą moc, większy zasięg i krótszy czas ładowania.

Europejska filia Toyoty przewiduje, że w całym 2021 roku dostarczy na rynek około 1,07 miliona samochodów, a jej udział w rynku wyniesie około 6,3 procent – byłby to nowy rekord i wynik lepszy od tego z 2020 roku o 80 tysięcy samochodów.

W 2022 roku TME planuje sprzedać około1,3 miliona aut i uzyskać rekordowy udział w europejskim rynku na poziomie 6,5 procent.
Spodziewany wzrost sprzedaży o 230 tys. w latach 2021-2022 to efekt atrakcyjności gamy modelowej Toyoty, w tym szerokiej dostępności samochodów zaprojektowanych na platformie TNGA, oraz bardzo wysokiego udziału zelektryfikowanych samochodów w całkowitej sprzedaży TME, który obecnie sięga niemal 70 procent.

Ofertę Toyoty wzmocnią w przyszłym roku także nowe modele – elektryczny SUV bZ4X, mały crossover Aygo X, sportowe coupe GR86 oraz kompaktowy SUV Corolla Cross.Opinie i komentarze na temat artykułu

comments powered by Disqus

Zobacz także

Kolejne rekordy Toyoty w Polsce

Kolejne rekordy Toyoty w Polsce 2022-05-14

Toyota konsekwentnie utrzymuje pozycję lidera polskiego rynku – w kwietniu marka zarejestrowała 6 388 samochodów osobowych, ponad dwa razy więcej niż druga najpopularniejsza marka. Od początku roku liczba rejestracji Toyoty wynosi 24 867 aut osobowych,...
Toyota dobrze radzi sobie z kryzysem

Toyota dobrze radzi sobie z kryzysem 2022-04-30

Toyota w pierwszym kwartale 2022 roku sprzedała w Europie 284 506 samochodów, czyli zaledwie 1 proc. mniej niż w pierwszym, kwartale roku 2021. To świetny wynik, biorąc pod uwagę, że rynek skurczył się rok do roku o 14%. Toyota uzyskała najlepszy w...
Toyota Corolla najlepiej sprzedającym się autem świata

Toyota Corolla najlepiej sprzedającym się autem świata 2022-04-13

Toyota Corolla i Toyota RAV4 to dwa najlepiej sprzedające się auta świata w 2021 roku. W pierwszej dziesiątce najpopularniejszych modeli znalazły się aż cztery pojazdy japońskiej marki. Pierwsze miejsce Corolli w zestawieniu najpopularniejszych...
Najlepiej sprzedające się auta na świecie w 2021 roku

Najlepiej sprzedające się auta na świecie w 2021 roku 2022-04-06

W całym 2021 roku na drogi całego świata trafiło blisko 84 mln nowych aut. Do udanych trudny czas zaliczą Japończycy, a ściślej - Toyota. Najlepiej sprzedającym się nowym autem, z imponującym wynikiem ponad 1,1 mln rejestracji, była w roku 2021...
Toyota Aygo X i jej atuty

Toyota Aygo X i jej atuty 2022-03-19

Toyota Aygo X zapowiada się na przebój 2022 roku w segmencie miejskich samochodów. Japoński koncern zaproponował zupełnie nowe podejście do koncepcji tworzenia takich aut. Czym Toyota Aygo X wyróżnia się na tle rywali?Toyota Aygo X zadebiutuje na...
Co 5 nowe auto to Toyota. Rekord japońskiej marki.

Co 5 nowe auto to Toyota. Rekord japońskiej marki. 2022-03-07

Czasy, gdy na polskim rynku rządziły niemieckie auta odeszły do lamusa. Obecnie co piąte nowe auto sprzedawane w Polsce należy do tej właśnie marki! Toyota zajęła w lutym pierwsze miejsce na polskim rynku, zarówno w ujęciu miesięcznym, jak i od...

NAJCZĘŚCIEJ POSZUKIWANE

Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na
 YouTube RSS