chceauto.pl
x
Test: Skoda Kamiq - miejski SUV to nie jest sprzeczność

Test: Skoda Kamiq - miejski SUV to nie jest sprzeczność

Testy samochodów
Michał Borowski 2024-01-15

Samochody w różnym stopniu uterenowione to obecnie jeden z najpopularniejszych trendów w motoryzacyjnym świecie. Często to „uterenowienie” sprowadza się wyłącznie do aspektów wizualnych i ma stanowić po prostu ciekawszą alternatywę dla kompaktów, vanów czy kombi. Tak też jest w przypadku Skody Kamiq, która nie ma żadnych aspiracji do auta terenowego, ale wygląda ciekawie i wpasowuje się w panującą modę. Model ten zadebiutował w 2019 roku, a my sprawdzamy, co ma do zaoferowania wersja sprzed liftingu, której ostatnie sztuki można jeszcze kupić w salonach. Na test wzięliśmy egzemplarz z benzynowym silnikiem 1.0 o mocy 110 KM, połączonym z 6-biegową skrzynią manualną, w bogatej wersji wyposażenia Style.

  1. Nadwozie – powód, dla którego wybiera się SUVa
  2. Wnętrze – jaka to klasa?
  3. Dane techniczne, osiągi
  4. Wrażenia z jazdy
  5. Zużycie paliwa
  6. Podsumowanie i nasza opinia

Nadwozie – powód, dla którego wybiera się SUVa

Fakt, że Skoda Kamiq nie jest w ogóle oferowana z napędem na cztery koła (podobnie jak większość jej konkurentów) potwierdza tylko to, że upodobnienie się do samochodów terenowych w tym przypadku ma przede wszystkim podnosić atrakcyjność wizualną. Ten zabieg się udał i Skoda Kamiq wygląda ciekawie – podzielone reflektory, ostre linie nadwozia i zgrabne proporcje tworzą całkiem oryginalny projekt. Oryginalność testowanego egzemplarza podnosi dodatkowo czerwony metalizowany lakier i aluminiowe 17-calowe felgi.
Skoda Kamiq - Test
Skoda Kamiq - Test
Skoda Kamiq zbudowana została na platformie MQB A0 – tej samej, na której opierają się takie modele jak Seat Arona czy VW T-Cross. Zaletą tej konstrukcji jest m.in. szeroki rozstaw osi, który tutaj mierzy 2639 mm. To dość sporo, biorąc pod uwagę przynależność Kamiqa do segmentu B i pozostałe wymiary: 4241 mm długości, 1793 mm szerokości oraz 1562 mm wysokości. Masa własna pojazdu, w zależności od wyposażenia, waha się od 1227 kg do 1393 kg.

Wnętrze – jaka to klasa?

Przednie fotele należą do najwygodniejszych w tym segmencie
Przednie fotele należą do najwygodniejszych w tym segmencie
Nie będzie wcale wielkim nadużyciem, jeśli napiszę, że Skoda Kamiq w projekcie wnętrza przemyca pewne rozwiązania stosowane w klasie premium. Beżowo-czarna kolorystyka prezentuje się elegancko, zwłaszcza że tapicerka częściowo wykonana została ze skóry. Czasy, gdy Skoda kojarzona była z marką budżetową, już dawno minęły i Kamiq jest tego świetnym przykładem. Cały kokpit wykonany został starannie, zawiera sporo miękkich materiałów i trudno dopatrzeć się miejsc, w których przesadzono by z oszczędnościami. Po zmroku klimatu dodaje oświetlenie nastrojowe – szkoda tylko, że w jednym (czerwonym) kolorze.

Z tyłu wygodnie usiądą raczej dwie osoby, ale za to będzie im bardzo wygodnie
Z tyłu wygodnie usiądą raczej dwie osoby, ale za to będzie im bardzo wygodnie
Za wyborem SUVów, oprócz ciekawego wyglądu, przemawia też pozycja za kierownicą – wysoka, z dobrą widocznością dookoła. Skoda Kamiq potwierdza zaletę tego segmentu i w tym aucie rzeczywiście siedzi się wyraźnie wyżej niż w typowym samochodzie miejskim. Przednie fotele zaskakują oferowanym komfortem – wysunięte boczki solidnie podpierają ciało na zakrętach, a wyprofilowanie zapewnia naturalną pozycję, dzięki czemu nawet długie podróże nie będą stanowiły udręki dla naszych pleców. Nie zabrakło regulacji odcinka lędźwiowego – jest manualna, ale zawsze. W wielu znacznie droższych samochodach nie znajdziemy tak wygodnych foteli jak tutaj – to się chwali!

Bagażnik mieści 400 litrów i ma regularne kształty
Bagażnik mieści 400 litrów i ma regularne kształty
W drugim rzędzie jest sporo wolnej przestrzeni, ale raczej dla dwóch osób, na co wskazuje wyprofilowanie kanapy i wyraźnie wysunięty tunel środkowy. Dwójka pasażerów, nawet wysokich, nie będzie natomiast narzekać na brak miejsca zarówno na nogi, jak i nad głową. Dodatkowo do ich dyspozycji oddano osobne nawiewy klimatyzacji, dwa złącza USB C czy rozkładany podłokietnik z uchwytami na napoje. Bagażnik mieści 400 litrów i w optymalnym wykorzystaniu tej pojemności pomagają jego regularne kształty. Na plus zaliczamy też podwójną podłogę oraz to, że po złożeniu oparć kanapy, otrzymamy niemal płaską powierzchnię. Za minus uznajemy jednak w miarę wysoki próg załadunku.

Wnętrze jest eleganckie i porządnie wykonane
Wnętrze jest eleganckie i porządnie wykonane
Multimedia to kolejny element, który przybliża Skodę Kamiq do wyżej pozycjonowanych segmentów. Centralny ekran dotykowy zarządza większością ustawień pojazdu i bezprzewodowo łączy się z Android Auto czy Apple CarPlay. Funkcja nawigacji wymaga dopłaty, ale połączenie ze smartfonem okazuje się w zupełności wystarczające i rozwiązuje ten problem. Drugi ekran to wirtualny zestaw wskaźników „virtual cockpit” – oferuje szerokie możliwości konfiguracji i pozwala między innymi na wyświetlenie mapy na niemal całym obszarze. Panel klimatyzacji wyodrębniono osobno i sterowany jest fizycznymi przyciskami i pokrętłami – wygodniej niż w niektórych autach Volkswagena. Zestaw audio składa się z 8 głośników i choć nie są one sygnowane żadnym znanym logo, to grają całkiem nieźle. Miłośnicy radia docenią też, że na pokładzie znajduje się odbiornik cyfrowy DAB+.

Dane techniczne, osiągi

Testowana przez nas Skoda Kamiq wyposażona została w 1-litrowy i 3-cylindrowy doładowany silnik benzynowy. Jednostka ta generuje maksymalnie 110 KM mocy oraz 200 Nm momentu obrotowego i sprzęgnięto ją z 6-biegową skrzynią manualną. Może te liczby na to nie wskazują, ale w rzeczywistości przekładają się na przyzwoite osiągi – przyspieszenie 0-100 km/h trwa 10,8 sekundy, a prędkość maksymalna wynosi 198 km/h. Napęd przekazywany jest wyłącznie na przednie koła i to w każdym wydaniu tego modelu.

Wrażenia z jazdy

Skoda Kamiq - Test
Skoda Kamiq - Test
Skoda Kamiq pewnie w większości przypadków użytkowana będzie przede wszystkim w mieście, w którym to czuje się znakomicie. Silnik bez trudu radzi sobie, by żwawo napędzać samochód i dynamiczne ruszanie spod świateł czy włączenie się do ruchu nie stanowi żadnego wysiłku dla napędu. Co ważne, motor wykazuje się wysoką kulturą pracy i nie generuje uciążliwych hałasów i wibracji, które są częstą przypadłością 3-cylindrowych jednostek. Pochwalę również skrzynię biegów – działa precyzyjnie, lekko, sprzęgło jest łatwe do wyczucia, a układ napędowy wspomaga nas przy ruszaniu. W efekcie nawet długa jazda w korku nie jest specjalnie męcząca. Do tego szybki system start/stop pozwala realnie oszczędzać paliwo, a jednocześnie nie wprowadza zbędnych opóźnień. Podczas jazdy z wyższymi prędkościami przydaje się szósty bieg, dzięki któremu wciąż czuć zapas mocy, wystarczający na sprawne wyprzedzanie. W takich warunkach auto zachowuje się też zaskakująco stabilnie – pozostaje odporne na boczne podmuchy wiatru i tempo autostradowe nie robi na drobnej Skodzie większego wrażenia.

Wirtualne zegary są świetnej jakości i wyróżniają się w tej klasie
Wirtualne zegary są świetnej jakości i wyróżniają się w tej klasie
O tym, że Skoda Kamiq jest przede wszystkim miejskim samochodem, świadczy także zestrojenie układu kierowniczego. Elektryczne wspomaganie jest tutaj wyjątkowo silne i przy zawracaniu do obsługi kierownicy można używać dosłownie jednego palca. Nie musimy się jednak obawiać braku precyzji kierowania przy wysokich prędkościach, bo tam z pomocą przychodzi precyzyjny asystent utrzymania na pasie ruchu. Zawieszenie z przodu opiera się na układzie z kolumnami McPhersona, z tyłu zaś zastosowano belki skrętne. Taki zestaw okazuje się być sensownym kompromisem – skutecznie wytłumia mniejsze i większe nierówności oraz dba o stabilność nadwozia na zakrętach. Podwyższony prześwit daje poczucie bezpieczeństwa przy pokonywaniu nierównych dróg, a ponadto Kamiqa można jeszcze doposażyć w „pakiet na bezdroża”, który dodatkowo wzmacnia ochronę podwozia.

Zużycie paliwa

Lewarek skrzyni biegów pracuje płynnie i precyzyjnie
Lewarek skrzyni biegów pracuje płynnie i precyzyjnie
Ważnym atutem Skody Kamiq jest niskie spalanie. W tłocznym mieście auto pali około 5,2 l/100 km, a w trasie (z prędkościami do 90 km/h) można uzyskać wyniki poniżej 5 l/100 km. Na ekspresówce zużycie paliwa zbliża się do 6 l/100 km, a na autostradzie wzrasta do okolic 6,3 l/100 km. To bardziej niż rozsądne wyniki, które udało się uzyskać bez elektryfikacji napędu. Zbiornik paliwa mieści 50 litrów benzyny, więc zasięg na jednym tankowaniu w cyklu mieszanym potrafi być na poziomie 900 km.

Podsumowanie i nasza opinia

Skoda Kamiq - Test
Skoda Kamiq - Test
Skoda Kamiq oferuje naprawdę dużo – praktyczne i dobrze wykonane wnętrze, zadowalające osiągi, komfortową jazdę i niskie spalanie. To uniwersalny samochód, który pełnię swoich zalet pokazuje w mieście, ale odnajdzie się również w dalszych trasach. Silnik 1.0 TSI o mocy 110 KM połączony z 6-biegowym „manualem” to według mnie sensowne zostawienie – zapewnia odpowiednią dynamikę, a skrzynią operuje się na tyle przyjemnie, że zamiast dopłacać do „automatu”, wolałbym dobrać coś więcej z wyposażenia dodatkowego. Taka konfiguracja napędowa w testowanej przez nas bogatej wersji wyposażenia Style kosztuje przynajmniej 101 750 zł. Egzemplarz, który my otrzymaliśmy na test, doposażony został jeszcze w kilka dodatków i jego ostateczna cena to 119 950 zł.

Test: Skoda Kamiq - miejski SUV to nie jest sprzeczność - GALERIA ZDJĘĆ

Test: Skoda Kamiq - miejski SUV to nie jest sprzecznośćTest: Skoda Kamiq - miejski SUV to nie jest sprzecznośćTest: Skoda Kamiq - miejski SUV to nie jest sprzecznośćTest: Skoda Kamiq - miejski SUV to nie jest sprzecznośćTest: Skoda Kamiq - miejski SUV to nie jest sprzecznośćTest: Skoda Kamiq - miejski SUV to nie jest sprzecznośćTest: Skoda Kamiq - miejski SUV to nie jest sprzecznośćTest: Skoda Kamiq - miejski SUV to nie jest sprzecznośćTest: Skoda Kamiq - miejski SUV to nie jest sprzecznośćTest: Skoda Kamiq - miejski SUV to nie jest sprzecznośćTest: Skoda Kamiq - miejski SUV to nie jest sprzecznośćTest: Skoda Kamiq - miejski SUV to nie jest sprzecznośćTest: Skoda Kamiq - miejski SUV to nie jest sprzecznośćTest: Skoda Kamiq - miejski SUV to nie jest sprzecznośćTest: Skoda Kamiq - miejski SUV to nie jest sprzecznośćTest: Skoda Kamiq - miejski SUV to nie jest sprzecznośćTest: Skoda Kamiq - miejski SUV to nie jest sprzecznośćTest: Skoda Kamiq - miejski SUV to nie jest sprzecznośćTest: Skoda Kamiq - miejski SUV to nie jest sprzecznośćTest: Skoda Kamiq - miejski SUV to nie jest sprzecznośćTest: Skoda Kamiq - miejski SUV to nie jest sprzecznośćTest: Skoda Kamiq - miejski SUV to nie jest sprzecznośćTest: Skoda Kamiq - miejski SUV to nie jest sprzecznośćTest: Skoda Kamiq - miejski SUV to nie jest sprzecznośćTest: Skoda Kamiq - miejski SUV to nie jest sprzecznośćTest: Skoda Kamiq - miejski SUV to nie jest sprzecznośćTest: Skoda Kamiq - miejski SUV to nie jest sprzecznośćTest: Skoda Kamiq - miejski SUV to nie jest sprzecznośćTest: Skoda Kamiq - miejski SUV to nie jest sprzecznośćTest: Skoda Kamiq - miejski SUV to nie jest sprzecznośćTest: Skoda Kamiq - miejski SUV to nie jest sprzecznośćTest: Skoda Kamiq - miejski SUV to nie jest sprzecznośćTest: Skoda Kamiq - miejski SUV to nie jest sprzecznośćTest: Skoda Kamiq - miejski SUV to nie jest sprzecznośćTest: Skoda Kamiq - miejski SUV to nie jest sprzecznośćTest: Skoda Kamiq - miejski SUV to nie jest sprzecznośćTest: Skoda Kamiq - miejski SUV to nie jest sprzecznośćTest: Skoda Kamiq - miejski SUV to nie jest sprzeczność

Zobacz także

Honda CR-V e:HEV AWD Advance - zupełnie nowe wydanie

Honda CR-V e:HEV AWD Advance - zupełnie nowe wydanie 2024-12-11

Premiera pierwszej odsłony Hondy CR-V odbyła się w 1995 roku i model ten jest nieprzerwanie sprzedawany od niemal 30 lat. W tym czasie Honda CR-V występowała w sześciu różnych generacjach. Pierwsze dwie mocno podkreślały uterenowiony charakter -...
Nowy Ford Puma 2024 - technologiczny lifting

Nowy Ford Puma 2024 - technologiczny lifting 2024-09-15

Ford Puma w obecnej formie zadebiutował w 2019 roku i ma niewiele wspólnego z produkowanym w latach 1997-2002 dwudrzwiowym coupe. Nowa Puma trafiła na rynek w trudnych czasach, gdy branża motoryzacyjna, i nie tylko rzecz jasna, mierzyła się z potężnym...
Renault Austral E-Tech - pod każdym względem nietypowa hybryda

Renault Austral E-Tech - pod każdym względem nietypowa hybryda 2024-09-02

Austral na rynku pojawił się w 2022 roku i jest bezpośrednim następcą popularnego modelu Kadjar. To samochód zbudowany zupełnie od nowa, który poniekąd definiuje kierunek rozwoju marki Renault. Nowa stylistyka, nowe zespoły napędowe i nowe pomysły...
Land Rover Discovery Sport D200 - wyróżnia się w segmencie

Land Rover Discovery Sport D200 - wyróżnia się w segmencie 2024-08-21

Land Rover Discovery Sport w salonach pojawił się w 2014 roku i w ciągu 10 lat na rynku przeszedł dwie głębsze modernizacje, a ostatnie odświeżenie miało miejsce w 2023 roku. Ogólna konstrukcja auta została jednak bez zmian, więc mamy tu do...
Mazda CX-30 - ta marka wciąż podąża swoją drogą

Mazda CX-30 - ta marka wciąż podąża swoją drogą 2024-08-07

Debiut Mazdy CX-30 odbył się w 2019 roku, a cztery lata później auto przeszło delikatny lifting. Z jednej strony jest to dość nietypowy samochód i wydawałoby się, że trafiający do niszowej grupy klientów. Z drugiej strony sprzedaż tego modelu ma...
Suzuki Vitara 35th Anniversary Special Edition – test wersji  urodzinowej

Suzuki Vitara 35th Anniversary Special Edition – test wersji urodzinowej 2024-07-16

Vitara obecna jest na rynku od 1988 roku, więc niedawno obchodziła 35 urodziny – z tej okazji Suzuki postanowiło wypuścić specjalną limitowaną wersję tego modelu. Na przestrzeni tych lat Vitara zmieniła się nie do poznania i z klasycznej terenówki...

NAJCZĘŚCIEJ POSZUKIWANE

Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na YouTube RSS