chceauto.pl
x
Szukasz używanego? Te raczej omijaj!

Szukasz używanego? Te raczej omijaj!

Motonowości
Redakcja ChceAuto.pl 2011-07-19 Opinie
Oceną awaryjności samochodów zajmuje się wiele instytucji.

Stowarzyszenia, jak ADAC, Dekra czy TUV w oparciu o takie dane, jak częstotliwość wyjazdów pomocy drogowej do konkretnych aut, czy usterki wykryte w czasie przeglądów technicznych tworzą własne, opiniotwórcze rankingi.

Samochody uszeregowane są w nich wg procentowej ilości poważnych usterek, przy czym twórcy zestawień rzadko skupiają się na typowych niedomaganiach konkretnych modeli.

Nieco inaczej postanowiła podejść do tematu brytyjska firma ubezpieczeniowa Warranty Direct, która sporządziła ranking najbardziej awaryjnych samochodów w poszczególnych kategoriach. Nie były to jednak kategorie dotyczące wieku, przebiegu czy klasy auta. Samochody uszeregowano wg awaryjności poszczególnych podzespołów. Wyniki tego zestawienia, w kilku przypadkach, można uznać za bardzo zaskakujące.

Wprawdzie dane uzyskane zostały w oparciu o rynek brytyjski, ale z uwagi na dużą popularność niektórych aut w Polsce, postanowiliśmy je przytoczyć.
W Audi A8 szybko zużywają się klocki i tarcze hamulcowe
W Audi A8 szybko zużywają się klocki i tarcze hamulcowe

Najgorsze hamulce

Za auto z najgorszym układem hamulcowym Brytyjczycy uznali Audi A8. Chociaż hamulce flagowej limuzyny z Ingolstadt nie pozostawiają wiele do życzenia jeśli chodzi o skuteczność, ich żywotność jest bardzo ograniczona. Ciężkie nadwozie i mocne jednostki napędowe sprawiają, że tarcze i klocki hamulcowe wymieniać trzeba nawet dwa razy do roku!

Najgorsze zawieszenie
BMW M3 rujnuje właścicieli kosztami serwisu zawieszenia
BMW M3 rujnuje właścicieli kosztami serwisu zawieszenia

Pojazdem z najgorszym zawieszeniem Anglicy uznali – tu zaskoczenie – BMW M3. Mimo że układ świetnie sprawdza się w czasie jazd torowych, w codziennej eksploatacji przysparza kierowcom wielu problemów. Sztywne nastawy sprawiają, że momentalnie wyrabiają się wszelkie elementy metalowo-gumowe a ceny części w autoryzowanych serwisach są bardzo wysokie. To sprawia, że eksploatacja M3 nie jest wcale tak tania, jak mogłoby się to wydawać miłośnikom tego auta.

Najgorszy silnik

Za silnik sprawiający kierowcom najwięcej kłopotów uznano motor 1,8 l z MG TF. Mimo że auto praktycznie nie występuje na naszym rynku, wbrew pozorom, to ważna informacja dla polskich klientów.
Silniki serii K (benzynowe, z wtryskiem) w popularnych Roverach 200/400/600 cierpią na usterki układu chłodzenia
Silniki serii K (benzynowe, z wtryskiem) w popularnych Roverach 200/400/600 cierpią na usterki układu chłodzenia
Jednostka jest bowiem mocno spokrewniona z innymi benzynowymi silnikami produkcji Rovera, a ta brytyjska marka jest u nas stosunkowo popularna. Jednostki napędowe serii K (do których zalicza się m.in. znany z Poloneza silnik 1,4 MPI) cierpią na kilka typowych usterek. Najpoważniejsze to trudne do opanowania wycieki z układu chłodzenia i bardzo niska trwałość uszczelek pod głowicę (często wymieniać je trzeba raz do roku).

Najgorsza skrzynia biegów

W tej kategorii najgorzej oceniono najpopularniejszy na polskich drogach produkt Land Rovera – model Freelander. Wprawdzie sama przekładnia Freelandera nie jest wybitnie usterkowa, ale system przeniesienia napędu może dać się właścicielowi auta we znaki. Bardzo często współpracy odmawia np. przekładnia kątowa
Piętą achillesową Freelandera jest przekładnia kątowa
Piętą achillesową Freelandera jest przekładnia kątowa
(nawet w polskich warunkach naprawa to około 3 tys. zł), trwałością nie popisują się też sprzęgło czy przeguby.

Najgorszy „zapłon”

W tej kategorii „triumfował” Mercedes Vito. W przypadku Mercedesa, zwłaszcza, jeśli chodzi o silniki wysokoprężne, zwycięzcę równie dobrze wybrać można było drogą losowania. Starsze auta tej marki – wśród nich Vito, klasa E i klasa C, cierpią bowiem na fabryczną usterkę gniazd świec żarowych. Objawia się ona tym, że zużytej świecy nie sposób wykręcić bez jej rozwiercania (lub demontażu głowicy), więc wiele warsztatów nie podejmuje się wymiany świec. W związku z tym właściciele często jeżdżą z niesprawnym układem, co powoduje problemy z rozruchem.

Najgorszy układ elektryczny

W tym zestawieniu, niechlubnym zwycięzcą zostało Renault Megane. Zwłaszcza pokładowa elektronika auta nie cieszy się wśród użytkowników zbyt dobrą opinią.
W Renault Megane II - a także w Lagunach II i Vel Satisach - szwankuje elektronika
W Renault Megane II - a także w Lagunach II i Vel Satisach - szwankuje elektronika
Komputer bardzo często informuje o przeróżnych, często nieprawdziwych, usterkach – w niektórych przypadkach serwis odwiedzać trzeba nawet raz w miesiącu. Zła sława przylgnęła również do słynnej karty kodowej, która – podobnie jak w Lagunie II generacji – odpowiada za uruchomienie auta. Nagminne usterki tego elementu sprawiają, że wielu użytkowników – zarówno Megane II, jak i Laguny II – nie darzy swoich samochodów dużym zaufaniem.

Najgorszy układ klimatyzacji

Autem z wymagającą najwięcej troski klimatyzacją okrzyknięto Seata Alhambrę. Informacja jest o tyle ważna z punktu widzenia polskich nabywców, że samochód to bliźniak bardzo popularnych u nas Volkswagena Sharana i Forda Galaxy. Co zaskakujące, za auto z najgorszą klimatyzacją uznano właśnie Alhambrę, mimo że wg większości rankingów, pojazd jest zdecydowanie mniej awaryjny niż jego kuzyni od Forda i Volkswagena.

Najgorszy układ kierowniczy

W Volvo C70 szybko zużywa się układ kierowniczy
W Volvo C70 szybko zużywa się układ kierowniczy
W tym przypadku mówić można o dużym zaskoczeniu – autem z najbardziej usterkowym układem kierowniczym Brytyjczycy wybrali kabriolet Volvo C70. To dziwne, ponieważ płyta podłogowa, a także silniki oraz deska rozdzielcza przejęte zostały w całości z modelu S/V70, który cieszy się wśród użytkowników dobrą opinią. Z uwagi na rodzaj nadwozia samochód może być jednak zdecydowanie „ostrzej” traktowany przez właścicieli i niewykluczone, że właśnie z tego powodu układ kierowniczy wymaga wzmożonej opieki.

Opinie i komentarze na temat artykułu

Adam
18 lutego 2012
W silnikach serii K z koncernu rover uszczelkę trzeba wymieniać raz do roku tylko w przypadku niefachowej naprawy, które zdarzają się dość często. Średnio trzeba się liczyć że do 100-120 tysięcy km z naprawą. Koszt takowej to ok 800 w profesjonalnym serwisie.

Szukasz używanego? Te raczej omijaj! - GALERIA ZDJĘĆ

Szukasz używanego? Te raczej omijaj!Szukasz używanego? Te raczej omijaj!Szukasz używanego? Te raczej omijaj!Szukasz używanego? Te raczej omijaj!Szukasz używanego? Te raczej omijaj!Szukasz używanego? Te raczej omijaj!Szukasz używanego? Te raczej omijaj!Szukasz używanego? Te raczej omijaj!Szukasz używanego? Te raczej omijaj!

Zobacz także

Mercedes-AMG CLE 53 4MATIC+. Polskie ceny

Mercedes-AMG CLE 53 4MATIC+. Polskie ceny 2024-01-31

Sportowe, dwudrzwiowe coupé napędza sześciocylindrowy rzędowy silnik o pojemności 3.0, wspomagany podwójnym doładowaniem z dodatkową elektryczną sprężarką, który wytwarza moc 330 kW (449 KM) oraz maksymalny moment obrotowy 560 Nm (z funkcją...
BMW Neue Klasse. Taka będzie nowa seria 3

BMW Neue Klasse. Taka będzie nowa seria 3 2023-09-13

BMW Neue Klasse to prototyp, na bazie którego powstanie nowe BMW serii 3. Auto jest również zapowiedzią nowego języka stylistycznego, co oznacza, że w nowych BMW nie znajdziemy już absurdalnie wielkich "nerek" na pasie przednim.BMW Neue Klasse wygląda...
Mercedes klasy E nowej generacji. Polskie ceny

Mercedes klasy E nowej generacji. Polskie ceny 2023-08-28

Polskie salony Mercedesa rozpoczęły przyjmowanie zamówień na nową generację Klasy E. Do wyboru jest sedan oraz kombi z jednostkami benzynowymi oraz wysokoprężnymi, również w hybrydowych odmianach plug-in. Bazowy benzynowy wariant E 200 o mocy 204 +...
Mercedesy klasy V, EQV i Vito po liftingu

Mercedesy klasy V, EQV i Vito po liftingu 2023-07-30

Mercedes poddał liftingowi swoje vany: klasę V, EQV, Vito i eVito.Zmiany są analogicznie niezależnie od modelu i wersji napędowej. Z przodu dostrzec mocna powiększoną osłonę chłodnicy, która biegnie bardziej w dół, a także nowy zderzak z...
Mercedes CLE. Model, który zastąpi dwa

Mercedes CLE. Model, który zastąpi dwa 2023-07-27

Mercedes CLE to samochód coupe, który zastąpi klasę C Coupe oraz klasę E Coupe. Jest to zupełnie nowy model, pojazdu o takim oznaczeniu nigdy jeszcze nie było w gamie niemieckiej firmy.Mercedes CLE jest wynikiem racjonalizatorskiego podejścia. Zamiast...
Mercedes klasy E kombi oficjalnie

Mercedes klasy E kombi oficjalnie 2023-06-22

Nowy Mercedes klasy E jest bardziej przestronny dla pasażerów, ale ma mniejszy bagażnik.Mercedes zaprezentował nową klasę E w wersji kombi. Samochód jest nieco większy od poprzednika i bardziej zelektryfikowany, ale... ma mniejszy bagażnik.Nową...

NAJCZĘŚCIEJ POSZUKIWANE

Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na YouTube RSS