chceauto.pl
x
Nie będzie nowego Fiata 500? Co dalej z Tychami?

Nie będzie nowego Fiata 500? Co dalej z Tychami?

Porady i rynek
Redakcja ChceAuto.pl 2019-11-05 Opinie
Kilka dni temu informowaliśmy o sojuszu zawartym między Fiat Chrysler Automobiles a francuską PSA Groupe (Citroen, Peugeot). Teraz branżowe media donoszą o kolejnej historycznej decyzji. Wg prestiżowego ”Automobile News” Włosi planują wycofać się z produkcji samochodów segmentu A!

Informacja może być kluczową dla przyszłości polskiej fabryki Fiata w Tychach, gdzie – od 12 lat – produkowane jest współczesne wcielenie Fiata 500. Wiele wskazuje na to, że zarówno ten model, jak i zbliżony konstrukcyjnie Fiat Panda (produkowany we Włoszech) nie doczekają się kolejnych generacji!

Redaktorzy ”Automobile News” doszli do takich wniosków na podstawie wypowiedzi prezesa FCA – Mike’a Manley’a – jakie padły przy okazji publikacji wyników finansowych koncernu. W trzecim kwartale bieżącego roku FCA zanotowało w Europie stratę w wysokości 55 mln dolarów.
Manley stwierdzić miał, że Fiat w niedalekiej przyszłości firma odejdzie od produkcji pojazdów klasy ”supermini” koncentrując sięn a budowie aut ”subkompaktowych” – z pogranicza segmentów B i C. Decyzja ma być podyktowana niewielkimi marżami w segmencie najmniejszych pojazdów i wynikać z nowych przepisów dotyczących emisji spalin. Producenci nie są w stanie spełnić wyśrubowanych limitów, przez co zmuszeni są do płacenia olbrzymich kar. Szacuje się, że w przypadku takich aut jak Panda czy Fiat 500 może się to przekładać na wzrost cen nawet o 3 tys. euro na aucie!

Właśnie z tego powodu segment supermini opuścił w ostatnim czasie np. Opel. Źródła zbliżone do Volkswagena coraz częściej donoszą, że bez następców pozostanie m.in. model Up!

Czy oznacza to, że nad tyską fabryką zbierają się właśnie czarne chmury? Miejmy nadzieję, że nie. W ubiegłym roku włoskie media wielokrotnie informowały, że Fiat opracowuje właśnie następcę nie oferowanego już modelu Punto. Deklaracja skupienia się Włochów na segmencie B wydaje się potwierdzać te doniesienia. Jak informuje Interia.pl we włoskiej prasie często wspominano, że budową auta mogłaby zająć się właśnie polska fabryka FCA w Tychach. Brak następcy 500 i Pandy oznacza jednak również zakończenie produkcji tej ostatniej we włoskiej fabryce w Pomigliano d’Arco. Czy oznacza to, że polska będzie musiała rywalizować o produkcję nowego Punto z Włochami? A może zakład w Pomigliano d’Arco powróci do budowy aut spod znaku Alfy Romeo?

Wszystko rozstrzygnie się najpewniej w najbliższych miesiącach. Trzymamy rękę na pulsie!


Opinie i komentarze na temat artykułu

comments powered by Disqus

Zobacz także

Wzrosła produkcja w Tychach. Ale nie Fiata!

Wzrosła produkcja w Tychach. Ale nie Fiata! 2020-01-27

Fiat podsumował właśnie kolejny rok swojej polskiej historii. W 2019 roku zakład FCA w Tychach wyprodukował łącznie 263 176 samochodów marek Fiat, Abarth i Lancia. To i 3 728 sztuk więcej niż na koniec roku 2018. Na ubiegłoroczny wynik złożyły...
Tipo polskim przebojem Fiata

Tipo polskim przebojem Fiata 2020-01-15

Fiat od wielu lat traci swoją pozycję w Europie. Z czołowego producenta samochodów miejskich i małych stopniowo stał się firmą niszową bazującą na jednym, produkowanym od 13 lat (!) modelu, czyli 500.Gdyby nie fuzja z Chryslerem koncern zapewne...
Panda i Fiat 500 Hybrid z mikrohybrydą

Panda i Fiat 500 Hybrid z mikrohybrydą 2020-01-09

Rok 2020 jest dla Włochów początkiem elektrycznej rewolucji. Pierwszym krokiem na drodze do zelektryzowania gamy modelowej jest premiera modeli 500 i Panda z napędem typu mild hybrid. Nowe odmiany poznamy po napisie ”Hybrid" umieszczonym na tyle...
15 aut, których nie zobaczymy już w salonach

15 aut, których nie zobaczymy już w salonach 2019-12-16

W mijającym roku z europejskiego rynku zniknęło wiele interesujących modeli. Zestawienie najważniejszych z nich przygotowała ceniona firma analityczna JATO. Których aut nie zobaczymy już w salonach w nadchodzącym roku?
Fiaty, Jeepy i Alfy Romeo w wyprzedaży

Fiaty, Jeepy i Alfy Romeo w wyprzedaży 2019-11-20

Fiat Chrysler Automobiles rozpoczął wyprzedaż rocznika 2019. Akcja obejmuje wszystkie marki samochodów osobowych należące do Grupy: Alfa Romeo, Fiat, Jeep oraz Abarth i jest skierowana zarówno do osób prywatnych, jak i przedsiębiorców.Obniżki cen...
12 mln aut z Tychów!

12 mln aut z Tychów! 2019-11-18

18 listopada 2019 roku FCA Poland świętowała wyprodukowanie 12-milionowego jubileuszowego samochodu w historii zakładu produkcyjnego w Tychach. Jubileuszowym autem był Fiat 500. Trzy dni wcześniej z linii produkcyjnej tyskiego zakładu zjechała...
Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na
 YouTube RSS
x TA STRONA UŻYWA PLIKÓW COOKIE. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.