chceauto.pl
x
Największe sprzedażowe wpadki. Będziesz w szoku!

Największe sprzedażowe wpadki. Będziesz w szoku!

Porady i rynek
Redakcja ChceAuto.pl 2013-10-04
Z perspektywy producenta każdy nowy model samochodu musi spełniać jedno podstawowe zadanie - przynosić firmie dochód. Okazuje się jednak, że w najnowszej historii motoryzacji aż roi się od sprzedażowych wpadek.

Badania uwzględniające m.in koszty opracowania i wdrożenia do produkcji konkretnych modeli przeprowadziła firma analityczna Bernstein Research. Które z samochodów - przynajmniej z punktu widzenia księgowych - okazały się być rynkowym "strzałem w kolano"?

Bugatti Veyron
Bugatti Veyron
Autem, które generuje obecnie największe straty jest produkowany od 2005 roku Bugatti Veyron. Lider zestawienia nie powinien jednak nikogo dziwić - auto z założenia miało być pokazem możliwości konstruktorów. Zaskakujący może być jednak wymiar strat - na każdym egzemplarzu Volkswagen traci aż 6,27 mln dolarów!

Volkswagen "sparzył się" również na klasie samochodów premium. Każdy egzemplarz modelu Phaeton, który z założenia konkurować ma z Mercedesem klasy S czy BMW serii 7, przynosi niemieckiej marce stratę w wysokości 38 tys. dolarów.

Renault Vel Satis
Renault Vel Satis
Wśród samochodów "popularnych" absolutnym liderem sprzedażowych wpadek okazuje się być Renault Vel Satis. Każda wyprodukowana sztuka (fabrykę opuściło ponad 62 tys. aut) wygenerowała stratę w wysokości 25,5 tys. dolarów!

Na kolejnym miejscu wstydliwego zestawienia znalazł się Peugeot 1007. Każdy wyprodukowany egzemplarz modelu, który nie podbił serc europejskich nabywców, generował stratę w wysokości 20,9 tys. dolarów.

10 tys. dolarów straty przynosiło firmie z Ingolstadft każde ze sprzedanych Audi A2. Aż 6,4 tys. dolarów straty na sztuce generował Jaguar X-type, który - z założenia - miał być przecież ukłonem w stronę liczniejszej klienteli.

Nie lepiej sprawa miała się też z pierwszą generacją Smarta ForTwo. Na każdym aucie koncern Daimlera tracił średnio aż 6 tys. dolarów.

Renault Laguna II generacji
Renault Laguna II generacji
Za największe sprzedażowe wpadki uznać można jednak: Renault Lagunę II generacji, Fiata Stilo i... pierwszą generację Mercedesa klasy A. Z premierą tych pojazdów producenci wiązali bowiem ogromne nadzieje.

W przypadku Laguny 2, na każdym wyprodukowanym egzemplarzu firma straciła aż 4,8 tys. dolarów. Stilo przyniósł Włochom nieco mniejsze straty - 3,7 tys. dolarów na sztuce. Każdy egzemplarz pierwszej generacji klasy A oznaczał dla Mercedesa stratę w wysokości 2 tys. dolarów.

Największe sprzedażowe wpadki. Będziesz w szoku! - GALERIA ZDJĘĆ

Największe sprzedażowe wpadki. Będziesz w szoku!Największe sprzedażowe wpadki. Będziesz w szoku!Największe sprzedażowe wpadki. Będziesz w szoku!Największe sprzedażowe wpadki. Będziesz w szoku!Największe sprzedażowe wpadki. Będziesz w szoku!Największe sprzedażowe wpadki. Będziesz w szoku!Największe sprzedażowe wpadki. Będziesz w szoku!Największe sprzedażowe wpadki. Będziesz w szoku!Największe sprzedażowe wpadki. Będziesz w szoku!

Zobacz także

Mercedesy klasy A i B po liftingu już w salonach. Ceny

Mercedesy klasy A i B po liftingu już w salonach. Ceny 2022-12-09

W polskich salonach można już zamawiać Mercedesa klasy A i Klasy B po liftingu. Bazowa Klasa A 180 Hatchback z benzynowym, zelektryfikowanym silnikiem o mocy 136 + 14 KM (układ miękkiej hybrydy) i automatyczną przekładnią 7G-DCT kosztuje 154 000 zł....
Volkswagen Pheaton ma 20 lat. Taki miał być jego następca

Volkswagen Pheaton ma 20 lat. Taki miał być jego następca 2022-07-08

Volkswagen Phaeton, najbardziej luksusowy model w historii niemieckiego koncernu trafił do sprzedaży 20 lat temu, w 2002 roku. Samochód ten wprowadzał Volkswagena do segmentu premium, czyli na teren zarezerwowany dotychczas dla Audi. Phaeton nie okazał...
Najbardziej awaryjne auta na polskich drogach

Najbardziej awaryjne auta na polskich drogach 2021-07-20

Samochód nadal postrzegany jest jako najpopularniejszy i najbezpieczniejszy sposób na wakacyjne podróże. Niektóre modele potrafią jednak zepsuć sielankowy nastrój i przysporzyć niemiłych niespodzianek. O tym, które samochody mogą zrujnować wyjazd...
ID.3 jak Phaeton

ID.3 jak Phaeton 2021-02-02

W Szklanej Manufakturze w Dreźnie rozpoczęto w piątek seryjną produkcję elektrycznego Volkswagena ID.3.Jest to drugie miejsce, w którym powstaje ten model i czwarte na świecie, w którym są produkowane modele Volkswagena skonstruowane na modułowej...
Elektryczna ofensywa Mercedesa

Elektryczna ofensywa Mercedesa 2020-07-21

Do końca roku Mercedes-Benz zaoferuje ponad 20 wariantów modeli z hybrydowym napędem plug-in, od klasy A do klasy S, od GLA do GLE.W segmencie aut kompaktowych Mercedes-Benz oferuje już hybrydowy napęd plug-in w niemal wszystkich modelach: w klasie A,...
Smart po liftingu. Teraz to Smart EQ

Smart po liftingu. Teraz to Smart EQ 2019-09-07

Smart oficjalnie stał się pierwszą w historii marką produkującą wyłączenie samochody elektryczne. Niemiecka marka poddała modernizacji wszystkie modele, czyli fortwo, forfour i cabrio, jednocześnie dodając do ich nazwy litery EQ.Nie mamy jednak do...

NAJCZĘŚCIEJ POSZUKIWANE

Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na YouTube RSS