chceauto.pl
x
Elektryczne Fordy w Goodwood

Elektryczne Fordy w Goodwood

Porady i rynek
Redakcja ChceAuto.pl 2021-07-16 Opinie
Goodwood Festival of Speed 2021 jest już historią. Ford po raz pierwszy w historii zaprezentował na nim w pełni zelektryfikowaną gamę samochodów. Producent do 2030 roku przejdzie na całkowicie elektryczne układy napędowe w swoich samochodach osobowych.

Elektryczne Fordy w Goodwood
Pierwsza w pełni zelektryfikowana gama Forda na Goodwood objęła Mustanga Mach-E GT, Team Fordzilla P1, Mustanga Mach-E 1400 oraz prezentację zupełnie nowej Pumy, która od 2022 roku rywalizować będzie w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Świata. Nie zabrakło także hybrydowych wersji Pumy, Fiesty czy Focusa.

Ford obiecał entuzjastom samochodów w całej Europie, że uznana przez klientów przyjemność z jazdy, która definiowała generacje pojazdów tego producenta, pozostanie sercem nowej ery zelektryfikowanych produktów. I to niezależnie od tego, czy wybiorą miękką hybrydę, pełną hybrydę, hybrydę plug-in czy też całkowicie elektryczny układ napędowy.

Elektryczne Fordy w Goodwood
Każdy zelektryfikowany pojazd Forda zawiera innowacje zaprojektowane w celu zapewnienia lepszych wrażeń z jazdy. I tak np. Mustang Mach-E GT wykorzystuje niezależnie przednie i tylne silniki elektryczne, aby zapewnić wyrafinowany napęd na wszystkie koła dla optymalnej trakcji. Modele Puma, Fiesta i Focus EcoBoost Hybrid oferują natomiast zintegrowany rozrusznik/generator, który może wykorzystywać odzyskiwaną energię w celu poprawy momentu obrotowego, co rzecz jasna zapewnia lepsze przyspieszenie.

Co równie ważne, Ford zadbał także o pasażerów. W Mach-E jednym z trybów jazdy jest Whisper (z ang. szept), który ma im uczynić podróż jeszcze bardziej komfortową. FordPass Connect umożliwia z kolei podłączenie nawet dziesięciu urządzeń, co pozwoli na przesłanie np. ulubionej muzyki każdego z pasażerów, a dodatkowo może zapewnić sporo zabawy, także podczas ładowania elektrycznego pojazdu.

Oprócz prezentacji Mustanga Mach-E GT oraz Pumy Rally1 WRC, ogromnym zainteresowaniem cieszył się Team Fordzilla P1. To ekstremalny samochód wyścigowy przeniesiony ze świata wirtualnego do rzeczywistego.

Elektryczne Fordy w Goodwood
Ukazany po raz pierwszy w zupełnie nowym malowaniu z okazji 55. rocznicy słynnego zwycięstwa Forda w 24-godzinnym wyścigu Le Mans, Team Fordzilla P1 to pierwszy samochód zaprojektowany przez społeczność graczy. Prawie 250 000 fanów głosowało na Twitterze, wybierając takie elementy jak pozycja kierowcy, styl kokpitu i układ napędowy, aby stworzyć najlepszy wirtualny samochód wyścigowy, zaprojektowany wyłącznie z myślą o dostarczaniu cyfrowych wrażeń z jazdy.

Pojazd łączy mocno wyrzeźbiony przód w stylu Forda GT z całkowicie odsłoniętym tyłem, aby podkreślić aerodynamikę. Wnętrze jest równie radykalne, ze światłami LED, które informują kierowcę i pasażera na bieżąco o stanie toru, a zintegrowany ekran na kierownicy umożliwia udostępnianie danych na żywo.

Ponadto prezes i dyrektor generalny Forda, Jim Farley, zademonstrował prawdziwy potencjał całkowicie elektrycznych układów napędowych w zakresie przyjemności z jazdy, pokonując podjazd pod wzgórze Goodwood w wyjątkowym prototypie Mustanga Mach-E 1400.

Elektryczne Fordy w Goodwood
Jedyny w swoim rodzaju pojazd to efekt 10 000 godzin współpracy firm Ford Performance i RTR Vehicles. Cel był jeden – zbalansowanie wyobrażeń klientów o ekstremalnym samochodzie elektrycznym a rzeczywistymi możliwościami.

Mustang Mach-E 1400 wykorzystuje siedem silników, generujących 1 419 KM mocy. Osadzone są na wspólnym wale napędowym, łączącym je z mechanizmami różnicowymi o szerokim zakresie regulacji. Zapewnia to możliwość przeniesienia napędu do każdego zastosowania – od driftu po wyścigi na torach.

Dystrybucja mocy może odbywać się równomiernie na przód i tył albo 100 procent może trafiać na jedną z osi. Docelowa siła dociskowa może przekraczać 1 000 kg przy 257 km/h.


Opinie i komentarze na temat artykułu

comments powered by Disqus

Elektryczne Fordy w Goodwood - GALERIA ZDJĘĆ

Elektryczne Fordy w GoodwoodElektryczne Fordy w GoodwoodElektryczne Fordy w GoodwoodElektryczne Fordy w GoodwoodElektryczne Fordy w GoodwoodElektryczne Fordy w Goodwood

Zobacz także

F-150 Police Responder. Pościgowy pickup amerykańskiej policji!

F-150 Police Responder. Pościgowy pickup amerykańskiej policji! 2021-07-21

W sytuacji awaryjnej i działaniu służb mundurowych często liczy się każda sekunda, dlatego stworzono całkowicie nowego Forda F-150 Police Responder. Jest on obecnie najszybszym spośród wszystkich policyjnych pojazdów pościgowych. Na służbie pojawi...
Dostawczaki też na prąd? Ciekawa inwestycja Forda

Dostawczaki też na prąd? Ciekawa inwestycja Forda 2021-07-20

Ford ogłosił przejęcie Electriphi, kalifornijskiego dostawcy oprogramowania do zarządzania ładowaniem i monitorowania floty pojazdów elektrycznych. Zespół i usługi Electriphi zostaną zintegrowane z Ford Pro – nowym globalnym działem w ramach...
Mustang Race Polska 2021

Mustang Race Polska 2021 2021-07-09

Rajd turystyczny Mustang Race to wyjątkowa impreza, która organizowana jest od 2011 roku przez Mustang Klub Polska. Jubileuszowa edycja zgromadziła 50 załóg złożonych z największych miłośników Forda Mustanga oraz ich niezwykłe samochody. Były...
Nowy Ford Bronco już w produkcji

Nowy Ford Bronco już w produkcji 2021-06-28

Na tą chwilę amerykańscy fani Forda czekali aż ćwierć wieku. Po 25 latach z linii montażowej w Michigan Assembly Plant, zjechały właśnie pierwsze egzemplarze nowego Forda Bronco! Produkcja całkowicie nowego Forda Bronco wystartowała w zakładzie...
Ford F-150 Lightning. Nowe rozdanie w świecie pickupów!

Ford F-150 Lightning. Nowe rozdanie w świecie pickupów! 2021-05-20

Tesla Cybertruck zyskała właśnie ekstremalnie groźnego konkurenta. Ford zaprezentował długo wyczekiwany - elektryczny wariant - najpopularniejszego pickupa na świecie - serii F-150. W tym przypadku, jak rzadko kiedy, mówić możemy o prawdziwie nowym...
Ford pisze do ministrów UE. Chce umowy o wolnym handlu z... Meksykiem!

Ford pisze do ministrów UE. Chce umowy o wolnym handlu z... Meksykiem! 2021-05-19

Władze Forda wystosowały właśnie list otwarty do ministrów resortów handlu państw UE, w tym do wiceprezesa rady ministrów RP, ministra rozwoju, pracy i technologii, Jarosława Gowina. Stuart Rowley, prezes Ford of Europe zwraca w nim uwagę na...

NAJCZĘŚCIEJ POSZUKIWANE

Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na
 YouTube RSS
x TA STRONA UŻYWA PLIKÓW COOKIE. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.