chceauto.pl
x
Chcesz Japończyka? A może Nissan?

Chcesz Japończyka? A może Nissan?

Motonowości
Redakcja ChceAuto.pl 2011-07-03 Opinie
Wśród producentów samochodów pierwsze skrzypce gra koncern Toyota. Firma z Kraju Kwitnącej Wiśni od trzech lat pozostaje największym wytwórcą pojazdów na świecie - tylko w zeszłym roku Japończykom udało się wyprodukować aż 8,42 mln samochodów.

Dominacja Toyoty widoczna jest również na europejskich drogach – to zdecydowanie najpopularniejsza japońska marka na Starym Kontynencie. Wkrótce może się to jednak zmienić.

Przy okazji jazd testowych nową Micrą, które odbyły się kilka dni temu w Niemczech, firma Nissan przedstawiła dziennikarzom motoryzacyjnym swój nowy plan sześcioletni. Przedstawiciele japońskiej marki mają zamiar zwiększyć jej udział w światowym rynku do 8 procent. Jednym z priorytetów jest również zdetronizowanie panującej na europejskim rynku Toyoty. Czy są na to realne szanse?

Trudna przeszłość


Pierwsze roczniki primery P12 nie cieszą się zbyt dobrą opinią
Pierwsze roczniki primery P12 nie cieszą się zbyt dobrą opinią
Przez ostatnie 10 lat Nissan zdawał się traktować europejskich klientów po macoszemu. Na kolejne generacje znanych modeli czekać trzeba było długo, z początkiem nowego milenium na nieskazitelnym wizerunku marki pojawiły się rysy. Część użytkowników nie kryła rozczarowania Primerą (typoszeregu P12), która w początkowym okresie produkcji nastręczała kierowcom sporo problemów, również właścicieli uterenowionej Navary szybko dotknęły poczynione przez firmę oszczędności (problemy z panewkami w wysokoprężnym silniku 2,5 l). Gdy w 2006 roku z oferty Nissana znikła kompaktowa Almera wydawało się, że w Europie Japończycy nie mają już czego szukać. Wtedy jednak stało się coś nieoczekiwanego.

Strzał w dziesiątkę


Qashqai okazał się strzałem w dziesiątkę
Qashqai okazał się strzałem w dziesiątkę
W 2007 Nissan wprowadził na rynek auto, dzięki któremu w salonach japońskiej marki znów pojawiły się tłumy. Specjaliści od sprzedaży zdali sobie sprawę, że rywalizacja z golfem, astrą czy focusem na ich własnym boisku była z góry skazana na porażkę. Japończycy postanowili więc wprowadzić na murawę zupełnie nowego gracza. Kluczem do sukcesu okazała się dokładna analiza potrzeb klientów. Moda na pojazdy typu SUV podsunęła Japończykom genialny pomysł – postanowili zbudować „uterenowiony” samochód kompaktowy, którego cena i właściwości jedne nie odbiegałyby znacząco od innych przedstawicieli segmentu C. Tak właśnie narodził się model Qashqai, który okazał się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Samochód ten jest obecnie najchętniej wybieranym przez Europejczyków modelem Nissana, i mimo upływu pięciu lat od rynkowego debiutu, wciąż sprzedaje się rewelacyjnie.

Ambitne plany


Almera miała pewne problemy z rdzą, ale oprócz tego nie sprawiała użytkownikom większych kłopotów
Almera miała pewne problemy z rdzą, ale oprócz tego nie sprawiała użytkownikom większych kłopotów
Sam qashqai to jednak zdecydowanie zbyt mało, by zagrozić europejskiej pozycji Toyoty. W jaki sposób zamierza dokonać tego Nissan? Jeśli wierzyć zapewnieniom specjalistów od PR, przez najbliższe sześć lat czeka nas prawdziwy wysyp nowych modeli. Przedstawiciele marki chcą, by pojazdy aliansu Renault-Nissan dostępne były aż w 92 proc. światowych rynków i segmentów. By tak się stało, przez sześć lat, co sześć tygodni firma zamierza wprowadzać do sprzedaży jeden nowy model.

Trzeba przyznać, że obecna oferta firmy już prezentuje się interesująco. Oprócz zupełnie nowej Micry, która otrzymała właśnie zbudowany specjalnie z myślą o tym modelu, 1,2 litrowy doładowany kompresorem silnik o mocy 98 KM, klienci mogą też zdecydować się m.in. na uterenowionego mieszczucha o nazwie Juke, Qashqaia, X-traila czy prestiżowego Murano. Obecnie, w salonach marki oferowanych jest aż 15 rożnych modeli. By znacząco zwiększyć udział w europejskim rynku Nissan będzie jednak musiał zaoferować nowe rozwiązania dla klientów flotowych, co oznacza, że w najbliższych latach można się też spodziewać uzupełnienia oferty o nowy pojazdy segmentu D.

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem używanego Nissana koniecznie skorzystaj z naszego katalogu. Znajdziesz w nim opisy najczęstszych usterek, dane techniczne, osiągi oraz aktualne ceny pojazdów z różnych roczników i w różnych wersjach silnikowych.

Opinie i komentarze na temat artykułu

Kierowca
4 lipca 2011
Miałem almerę kiedyś... Auto nie do zajechania.
Franek
4 lipca 2011
Racja, ojciec mial najpierw sunny, potem almerkę. Oba świetne i nie do zabicia. od 2 lat śmigam navarą - też rewelka!

Chcesz Japończyka? A może Nissan? - GALERIA ZDJĘĆ

Chcesz Japończyka? A może Nissan?Chcesz Japończyka? A może Nissan?Chcesz Japończyka? A może Nissan?Chcesz Japończyka? A może Nissan?

Zobacz także

Nissan Juke po liftingu

Nissan Juke po liftingu 2024-02-15

Nissan Juke II generacji debiutował we wrześniu 2019 roku, niedługo później wyjechał na drogi. Po niespełna pięciu latach od premiery Japończycy zdecydowali się na przeprowadzenie modernizacji, jak to określili "w połowie cyklu życia". To...
Nissan X-Trail e-Power e-4orce - test hybrydy z wyjątkowym napędem

Nissan X-Trail e-Power e-4orce - test hybrydy z wyjątkowym napędem 2023-03-03

Nowy Nissan X-Trail został już przez nas sprawdzony przy okazji polskiej prezentacji premierowej, jednak wtedy mieliśmy kontakt z tym samochodem raptem przez parę godzin. Teraz przyszła pora na pełen test – X-Trail zagościł w naszej redakcji na...
Nissan Qashqai e-POWER - test wyjątkowo zelektryfikowanej hybrydy

Nissan Qashqai e-POWER - test wyjątkowo zelektryfikowanej hybrydy 2023-02-14

Nissan Qashqai pierwszy raz w sprzedaży pojawił się w 2007 roku i pełnił kluczową rolę w rozwoju segmentu crossoverów. Najnowsza, czyli trzecia z kolei, generacja zadebiutowała na rynku w 2021 roku i wniosła za sobą wiele zmian. Jedną z nich jest,...
Nissan Juke Hybrid - hybrydowa oryginalność

Nissan Juke Hybrid - hybrydowa oryginalność 2023-02-07

W 2009 roku na motoryzacyjnych targach w Genewie zaprezentowany został projekt koncepcyjny o nazwie Nissan Qazana i od razu wywołał on żywiołową dyskusję na temat jego designu. Zastanawiano się wtedy, w jakim stopniu uda się przenieść takie...
Nissan X-Trail e-Power e-4orce - nietypowy pod każdym względem

Nissan X-Trail e-Power e-4orce - nietypowy pod każdym względem 2022-12-19

Nissan X-Trail produkowany jest od 2001 roku i obecnie na rynku gościmy jego czwartą odsłonę. Popularność tego modelu rozszerzyła się na niemal cały świat – łącznie sprzedano już niemal 8 milionów egzemplarzy, co sprawia, że X-Trail plasuje...
Nowy Nissan X-Trail. Premiera i polskie ceny

Nowy Nissan X-Trail. Premiera i polskie ceny 2022-09-10

Nissan zaprezentował nową generację modelu X-Trail. To już czwarte wcielenie tego modelu. W Europie na ten pojazd musieliśmy trochę poczekać - od 2020 roku samochód, pod nazwą Rogue oferowany jest w USA, a od 2021 - już jako X-Trail - w Chinach.Stąd...

NAJCZĘŚCIEJ POSZUKIWANE

Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na YouTube RSS