chceauto.pl
x
Nissan zdradza plany na przyszłość

Nissan zdradza plany na przyszłość

Porady i rynek
Redakcja ChceAuto.pl 2022-03-27
Nissan to kolejna marka, która obrała kurs na samochody elektryczne. Marka zamierza wzmocnić swoją pozycję na rynku europejskim dzięki nowej, zelektryfikowanej gamie złożonej z sześciu modeli, które pojawią się już tego lata.

Gama elektrycznych nowości Nissana
Gama elektrycznych nowości Nissana
Po podjęciu decyzji o rezygnacji z inwestycji w dostosowywanie napędzanych konwencjonalnie samochodów osobowych do wymogów normy Euro 7, od 2023 roku Nissan nie będzie wprowadzał w Europie nowych samochodów tego typu z silnikami spalinowymi. W efekcie marka spodziewa się, że 75% sprzedaży w tym regionie do 2026 roku będą stanowiły pojazdy zelektryfikowane, a ambicją jest osiągnięcie 100% do końca dekady.

Zapowiedziane działania odgrywają kluczową rolę w realizacji programu Ambition 2030, który jest długoterminową wizją Nissana zakładającą przede wszystkim zwiększanie możliwości w zakresie mobilności.

Nissan nie koncentruje się wyłącznie na samych pojazdach, ale opracowuje również kompleksowy ekosystem energetyczny dla samochodów elektrycznych, w ramach którego analizowane są inicjatywy mające na celu optymalizację i rozszerzenie możliwości zarządzania energią z akumulatorów. Flagowy ekosystem produkcyjny Nissana w Sunderland w Wielkiej Brytanii – EV36Zero – obejmuje produkcję samochodów i akumulatorów wykorzystującą odnawialne źródła energii i wyznaczającą standardy dla przyszłych zakładów produkcyjnych.

Gama elektrycznych nowości Nissana
Gama elektrycznych nowości Nissana
Łącząc EV36Zero z nową gamą pojazdów zelektryfikowanych przeznaczonych na rynek europejski, Nissan rozpoczął nowy rozdział działalności na Starym Kontynencie i jasno określił kierunek swoich działań zorientowanych na elektryfikację i neutralność węglową.

Zelektryfikowana oferta Nissana wyznacza nowe standardy na rynku, co oznacza większy wybór, więcej emocji i większą dostępność niż kiedykolwiek wcześniej. Wprowadzenie hybrydowego układu napędowego w modelu Juke, napędu e-POWER w modelach Qashqai i X-Trail oraz nadchodząca tego lata premiera w 100% elektrycznego modelu Ariya sprawiają, że 2022 będzie rokiem, w którym Nissan zaoferuje różne poziomy elektryfikacji idealnie wpisujące się w potrzeby różnych grup klientów.

Pierwszą tegoroczną nowością jest Juke Hybrid. Samochód może poruszać się w trybie wyłącznie elektrycznym lub dzięki połączonej mocy silnika spalinowego i napędu elektrycznego. System e-Pedal Step pozwala kierowcy przyspieszać i zmniejszać prędkość samochodu do prędkości pełzania (ok. 5 km/h) za pomocą jedynie pedału przyspieszenia, co w znaczącym stopniu poprawia komfort jazdy.

Kolejna nowość to Qashqai z napędem e-Power. System ten, opracowany w całości przez Nissana polega na tym, że koła napędzane są wyłącznie przez elektryczny silnik zaś silnik spalinowy doładowuje akumulator podczas jazdy. Dzięki temu auto nie jest przywiązane do ładowarek, chociaż trudno też nazwać go samochodem elektrycznym.

To samo rozwiązanie trafi również do Nissana X-Trail, gdzie dodatkowo będzie łączone z napędem na wszystkie koła e‑4ORCE.

W gamie Nissana nie zabraknie też aut elektrycznych. Flagowy model to Leaf, który od premiery w 2010 roku znalazł już ponad 577 tys. nabywców. Leaf na rok modelowy 2022 będzie cechować się jeszcze bardziej atrakcyjną stylistyką oraz lepszymi możliwościami korzystania z połączonych technologii.

Nowością w gamie jest za to Ariya. To pierwszy samochód wykorzystujący zaprojektowaną przez Nissana dla aliansu Nissan-Renault płytę podłogową CMF-EV. Ariya jest wyposażona w napęd na obie osie e-4ORCE, realizowany przez dwa silniki elektryczne.

Nowością jest również dostawczy Nissan Townstar o napędzie elektrycznym. Model ten ma zapewniać do 300 km zasięgu w cyklu mieszanym WLTP.

Nissan zdradza plany na przyszłość - GALERIA ZDJĘĆ

Nissan zdradza plany na przyszłośćNissan zdradza plany na przyszłośćNissan zdradza plany na przyszłość

Zobacz także

Nissan Juke po liftingu (2024). Polskie ceny

Nissan Juke po liftingu (2024). Polskie ceny 2024-05-22

Nissan Juke drugiej generacji debiutował w 2019 roku. Pięć lat na rynku bez modernizacji to szmat czasu, dlatego wreszcie Japończycy zdecydowali się poddać Juke'a kuracji odmładzającej. Teraz samochód trafia na rynek.
Nissan Juke po liftingu

Nissan Juke po liftingu 2024-02-15

Nissan Juke II generacji debiutował we wrześniu 2019 roku, niedługo później wyjechał na drogi. Po niespełna pięciu latach od premiery Japończycy zdecydowali się na przeprowadzenie modernizacji, jak to określili "w połowie cyklu życia". To...
TEST: Elektryczny Nissan Townstar - użytkowe wydanie elektromobilności

TEST: Elektryczny Nissan Townstar - użytkowe wydanie elektromobilności 2023-05-06

Elektromobilność wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z samochodami, które użytkujemy na krótkich dystansach i zazwyczaj stanowią drugie lub jeszcze kolejne auto w rodzinie. A gdyby tak stworzyć pojazd użytkowy z napędem elektrycznym? Nissan...
Nissan X-Trail e-Power e-4orce - test hybrydy z wyjątkowym napędem

Nissan X-Trail e-Power e-4orce - test hybrydy z wyjątkowym napędem 2023-03-03

Nowy Nissan X-Trail został już przez nas sprawdzony przy okazji polskiej prezentacji premierowej, jednak wtedy mieliśmy kontakt z tym samochodem raptem przez parę godzin. Teraz przyszła pora na pełen test – X-Trail zagościł w naszej redakcji na...
Nissan Juke Hybrid - hybrydowa oryginalność

Nissan Juke Hybrid - hybrydowa oryginalność 2023-02-07

W 2009 roku na motoryzacyjnych targach w Genewie zaprezentowany został projekt koncepcyjny o nazwie Nissan Qazana i od razu wywołał on żywiołową dyskusję na temat jego designu. Zastanawiano się wtedy, w jakim stopniu uda się przenieść takie...
Nissan X-Trail e-Power e-4orce - nietypowy pod każdym względem

Nissan X-Trail e-Power e-4orce - nietypowy pod każdym względem 2022-12-19

Nissan X-Trail produkowany jest od 2001 roku i obecnie na rynku gościmy jego czwartą odsłonę. Popularność tego modelu rozszerzyła się na niemal cały świat – łącznie sprzedano już niemal 8 milionów egzemplarzy, co sprawia, że X-Trail plasuje...

NAJCZĘŚCIEJ POSZUKIWANE

Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na YouTube RSS