chceauto.pl
x
Najpopularniejsze auta używane w Polsce. Ile kosztują i jaki mają przebieg?

Najpopularniejsze auta używane w Polsce. Ile kosztują i jaki mają przebieg?

Porady i rynek
Redakcja ChceAuto.pl 2021-08-20
Jakie auta najchętniej kupują Polacy? Ile pieniędzy przeznaczamy na zakup samochodu, czy jaki jest jego średni wiek?

Odpowiedzi na takie pytanie daje ciekawy raport opracowany przez Carvago.com. To największa w Europie platforma sprzedaży samochodów używanych online. Z jej danych wynika, że najlepiej sprzedającym się w Polsce modelem samochodu jest aktualnie Ford Fiesta, rocznik 2009, z manualną skrzynią biegów i średnim przebiegiem 140 tys. km, kosztujący średnio nieco ponad 16 tys. zł.

Dalej na podium znalazły się kolejno: Opel Corsa i Peugeot 308. Polacy najchętniej wybierają auta z manualną skrzynią biegów (72 proc.), napędem 4x2 (85 proc.) i silnikiem w benzynie (48 proc.) lub w dieslu (44 proc.). Porównując wybór nadwozia, prym wiodą auta kompaktowe (32 proc.), oraz SUV/offroad (20 proc.). W starciu kombi vs. sedan częściej wygrywa rodzinne kombi (55 proc.).

Spieszymy wyjaśnić, że Carvago codziennie analizuje dane o 7 milionach używanych aut w całej Europie. Dane dotyczące sprzedaży pochodzą od ponad 85 tysięcy dealerów i sprzedawców samochodów z 17 krajów UE. W Polsce firma ma łącznie ponad 4 tysiące partnerów w postaci dealerów/komisów samochodowych i mniejszych sprzedawców aut, którzy dostarczają platformie dane dotyczące sprzedaży pojazdów. Jakich?

Ford Fiesta rocznik 2009
Ford Fiesta rocznik 2009
Np. takich, że 19 proc. konsumentów decyduje się na zakup auta do 30 tys. zł, natomiast jedynie 10 proc. klientów wybiera modele używane z wyższej półki cenowej – w przedziale od 90 do 135 tys. zł. Podobny trend znajduje odzwierciedlenie w rocznikach samochodów. Prym wśród sprzedaży aut używanych w Polsce nadal wiodą te tańsze modele, mające powyżej 10 lat (65 proc.). W zestawieniu pojawiają się też młodsze, 4 lub 6 letnie auta, stanowią one jednak 35 proc. wszystkich wymienionych modeli.

Wybierając markę samochodu, jesteśmy od lat konsekwentni – w TOP3 – w skali rocznej - znajdują niezmiennie: Opel Astra, Ford Focus i Skoda Octavia. Wciąż jednym z ważniejszych parametrów pozostaje przebieg. Niechętnie patrzymy na auta, które mają więcej niż 150 tys. “na liczniku”.

Popyt na auta używane w dalszym ciągu rośnie, jest już pewne, że sam rynek “używek” nie odczuł skutków pandemii. Co więcej, ograniczenia i strach przed podróżowaniem komunikacją zbiorową sprawiły, że zmieniły się preferencje w zakresie wyboru środków transportu. Chętniej i częściej podróżujemy własnymi samochodami, rzadziej jest to komunikacja publiczna. Warto wspomnieć, że udział aut używanych sprowadzonych do Polski w pierwszym kwartale br. wyniósł 63 proc. i był większy o 10 tys. sztuk niż w tym samym okresie w roku 2020. Wzrost popytu na rynku aut używanych doprowadził do nieoczekiwanego wzrostu ich cen.


Najpopularniejsze auta używane w Polsce. Ile kosztują i jaki mają przebieg? - GALERIA ZDJĘĆ

Najpopularniejsze auta używane w Polsce. Ile kosztują i jaki mają przebieg?Najpopularniejsze auta używane w Polsce. Ile kosztują i jaki mają przebieg?

Zobacz także

Skoda Octavia po liftingu. Pierwsze zdjęcia

Skoda Octavia po liftingu. Pierwsze zdjęcia 2024-02-14

Skoda Octavia IV generacji debiutowała w 2019 roku i do dziś przetrwała na rynku w formie praktycznie niezmienionej. Ale to już przeszłość, Octavia została wreszcie poddana kuracji odmładzającej.
Skoda Octavia po liftingu. Pierwsze szkice

Skoda Octavia po liftingu. Pierwsze szkice 2024-02-07

Skoda Octavia to jeden z bestsellerów czeskiej marki. Octavia powróciła na rynek w 1996 roku i od tamtej pory z salonów wyjechało ponad 7 milionów egzemplarzy tego modelu. Obecna, czwarta generacja debiutowała w listopadzie 2019 roku, a więc wkroczyła...
Opel Corsa z nowym napędem hybrydowym

Opel Corsa z nowym napędem hybrydowym 2023-12-05

Dziś Opel Crosa dostępny jest w wersji elektrycznej z silnikiem o mocy 156 KM i akumulatorem o pojemności 54 kWh oraz w dwóch wersjach spalinowych z trzycylindrowymi silnikami 1.2. Wersja bazowa posiada jednostkę wolnossącą o mocy 75 i manualną...
Opel Corsa po liftingu. Polskie ceny

Opel Corsa po liftingu. Polskie ceny 2023-08-30

Co zmieniło się w Oplu Corsie? W gamie napędów pojawiły się dwie nowości. Są to doładowane jednostki 1.2 o mocach 100 i 136 KM wyposażone w technologię łagodnej hybrydy (48V) i nową dwusprzęgłową automatyczną skrzynię biegów. Ponadto nadal...
Opel Astra Sports Tourer GSe. Polskie ceny

Opel Astra Sports Tourer GSe. Polskie ceny 2023-05-29

Pod nazwą GSe (Grand Sport electric) Opel sprzedaje samochody usportowione i zelektryfikowane. Po modelach Grandland GSe i Astra GSe, można już składać zamówienia na trzeci samochód należący do tej gamy, Opla Astrę Sports Tourer GSe, czyli kombi....
Opel Corsa po liftingu

Opel Corsa po liftingu 2023-05-24

Opel Corsa obecnej generacji wszedł na rynek w 2019 roku. Nie dziwi więc, że po czterech latach rynkowej kariery poddano go liftingowi. A dodać trzeba, że zmiany są całkiem spore.Przede wszystkim Corsa otrzymała charakterystyczny pas przedni Opel...

NAJCZĘŚCIEJ POSZUKIWANE

Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na YouTube RSS