chceauto.pl
x
Mercedes EQS z bezprzewodowymi aktualizacjami

Mercedes EQS z bezprzewodowymi aktualizacjami

Porady i rynek
Redakcja ChceAuto.pl 2022-05-15
EQS jako pierwszy model Mercedesa pozwala aktywować nowe funkcje za pomocą aktualizacji bezprzewodowych OTA (over-the-air). Pozwala to modyfikować wyposażenie samochodu i jego oryginalną konfigurację już po zakupie.

Mercedes EQS
Mercedes EQS
Wraz z modelem EQS SUV oferta funkcji, które można aktywować w trakcie eksploatacji, została znacząco poszerzona – obejmuje np. asystenta manewrowania z przyczepą lub rozszerzoną rzeczywistość MBUX dla nawigacji. Funkcje OTA są dostępne w sklepie Mercedes me Store. Poza zakupem poszczególnych rozwiązań na rok lub na 3 lata planowane są subskrypcje, tymczasowe aktywacje i bezpłatne okresy testowe.

Aktualizacje z dnia na dzień i nowe funkcje dostępne następnego ranka, zupełnie jak na komputerze – właśnie to umożliwia technologia OTA w modelu EQS SUV. Ze względu na wysoki standard bezpieczeństwa Mercedes-Benz polega tu na technologii komórkowej i module komunikacyjnym zainstalowany w pojeździe. Wstępnym warunkiem aktualizacji OTA zawsze jest zgoda użytkownika.

Mercedes EQS
Mercedes EQS
Wśród funkcji, które można aktywować już po zakupie samochodu, jest na przykład asystent ułatwiający manewrowanie z przyczepą. Można powierzyć mu sterowanie układem kierowniczym holującego EQS SUV-a przy prędkości do 5 km/h i na drodze o nachyleniu do 15%. Aby dokupić to rozwiązanie, wyposażenie pojazdu musi obejmować hak holowniczy oraz zestaw kamer 360°.

Inną dostępną funkcją jest asystent znaków drogowych, wykrywający ograniczenia prędkości, zakazy wyprzedzania i ich odwołania, znaki STOP, zakazy wjazdu, a nawet czerwone światła. Dodatkowo asystent ten ostrzega przed wjazdem na drogę kierunkową, na której obowiązuje ruch w przeciwnym kierunku. W tym przypadku specyfikacja EQS SUV-a musi obejmować nawigację na dysku twardym oraz kamerę, z której korzystają inne systemy wspomagające kierowcę.

Mercedes EQS
Mercedes EQS
Na życzenie w trakcie eksploatacji można dokupić także rozszerzoną rzeczywistość MBUX dla nawigacji, która nakłada graficzne wskazówki ułatwiające dojazd do celu na obraz z kamery prezentowany na centralnym ekranie (funkcja wymaga kamery pokładowej).

Już po zakupie użytkownicy EQS SUV-a mogą aktywować też kontrolę komfort ENERGIZING. Korzystając m.in. z klimatyzacji, systemu audio, animacji na ekranie i nastrojowego oświetlenia, oferuje ona szereg programów relaksujących lub pobudzających podróżujących.

Ponadto za pomocą aktualizacji OTA można zwiększyć maksymalny kąt skrętu tylnych kół (do 10°) i zmniejszyć w ten sposób średnicę zawracania – w rezultacie EQS SUV staje się bardziej zwrotny.

Lista funkcji dostępnych w ramach OTA obejmuje również nowe tryby jazdy (dla początkujących oraz dla parkingowych, ze stosownymi ograniczeniami reakcji pojazdu i prędkości jazdy) oraz aplikację AMG Track Pace, która rejestruje czasy przejazdu na torze wyścigowym i pozwala analizować dane telemetryczne, tak aby podnosić swoje osiągi (instalacja aplikacji AMG Track Pace wymaga nawigacji na twardym dysku). Użytkownicy egzemplarzy z reflektorami DIGITAL LIGHT mają do wyboru także pakiet indywidualizacji z dodatkowym krajobrazem dźwiękowym „Roaring Pulse”, minigrami takimi jak Sudoku oraz większą liczbą animacji reflektorów.

Nabywcy EQS SUV-a z drugiej ręki mogą wykorzystać pozostały okres funkcji OTA zakupionej przez poprzedniego właściciela. Aby to zrobić, muszą połączyć ją ze swoim kontem Mercedes me w sklepie Mercedes me i przeprowadzić aktywację.

Niezależnie od nowych funkcji wyposażenia technologia OTA pozwala na aktualizowanie większości jednostek sterujących w samochodzie. Oszczędza to czas użytkownika, zwalniając z konieczności wizyt w serwisie, a jednocześnie zapewnia aktualność oprogramowania EQS-a.

Mercedes EQS z bezprzewodowymi aktualizacjami - GALERIA ZDJĘĆ

Mercedes EQS z bezprzewodowymi aktualizacjamiMercedes EQS z bezprzewodowymi aktualizacjamiMercedes EQS z bezprzewodowymi aktualizacjamiMercedes EQS z bezprzewodowymi aktualizacjami

Zobacz także

Drive Pilot Mercedesa. System autonomicznej jazdy na poziomie 3

Drive Pilot Mercedesa. System autonomicznej jazdy na poziomie 3 2022-05-15

Mercedes rozpoczął sprzedaż w Niemczech sprzedaż systemu DRIVE PILOT. System umożliwiający warunkowo zautomatyzowaną jazdę (poziom 3. SAE) będzie można zamawiać od 17 maja 2022 r. jako opcjonalny dodatek dla Mercedesa klasy S, w cenie 5000 euro,...
Mercedes EQS SUV. Nowość

Mercedes EQS SUV. Nowość 2022-04-22

Mercedes EQS SUV to najbardziej luksusowy i największy z elektrycznych modeli z serii EQ. Mercedes EQS SUV to auto oparte technologicznie na modelu EQS. O ile jednak EQS jest liftbackiem udającym sedana, o tyle EQS to klasyczny, duży SUV, którym...
Kup sobie Mercedesa-AMG EQS 53 4MATIC+. Wydasz mniej niż milion

Kup sobie Mercedesa-AMG EQS 53 4MATIC+. Wydasz mniej niż milion 2021-12-18

W polskich salonach można zamawiać już nowego Mercedesa-AMG EQS 53 4MATIC+. Cena modelu wynosi od 728 600 zł. Luksusowa limuzyna o mocy do 560 kW (761 KM) oraz 578 km zasięgu (WLTP; zużycie energii w cyklu mieszanym WLTP: 21,4 kWh/100 km) została...
DRIVE PILOT Mercedesa. Autonomia na poziomie 3

DRIVE PILOT Mercedesa. Autonomia na poziomie 3 2021-12-12

Mercedes jest pierwszą firmą motoryzacyjną na świecie, która spełnia surowe wymogi prawne normy UN-R157 dla systemu jazdy zautomatyzowanej na poziomie 3. Niemiecki Federalny Urząd Transportu Samochodowego (KBA) przyznał homologację w tym zakresie,...
Mercedes-Maybach EQS

Mercedes-Maybach EQS 2021-09-21

Mercedes intensywnie rozwija gamę samochodów elektrycznych, sprzedawanych jako EQ. Oferta obejmuje już EQA, EQB i EQC, niedawno zaprezentowano zaś EQE i EQS. Natomiast na salonie IAA Mobility w Monachium zadebiutował Mercedes-Maybach EQS. Jest to na razie...
Mercedes-AMG EQS 53 4Matic+. Pierwszy elektryk AMG!

Mercedes-AMG EQS 53 4Matic+. Pierwszy elektryk AMG! 2021-09-08

Kilka dni temu AMG przedstawiło pierwszy zelektryfikowany model, czy hybrydę plug-in AMG GT 63 S E Performance. To był jednak tylko pierwszy krok ku elektryfikacji, bowiem na salonie IAA Mobility w Monachium zadebiutował pierwszy całkowicie elektryczny...

NAJCZĘŚCIEJ POSZUKIWANE

Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na YouTube RSS