chceauto.pl
x
LHI - nowy system bezpieczeństwa Forda

LHI - nowy system bezpieczeństwa Forda

Porady i rynek
Redakcja ChceAuto.pl 2020-01-18 Opinie
Czy nie byłoby dobrze z wyprzedzeniem wiedzieć o niebezpieczeństwach czających się za zakrętem? Dzięki nowemu systemowi Forda o nazwie LHI już wkrótce będzie to możliwe.

Nowy system wczesnego informowania (LHI) stanowi znaczący krok w kierunku skomunikowanej infrastruktury transportowej, pomagając kierowcom przewidywać zagrożenia i unikać potencjalnych niebezpieczeństw.

Jeśli na trasie samochodu, poza zasięgiem wzroku kierowcy, np. za zakrętem lub przed pojazdami poprzedzającymi, znajduje się zagrożenie, wypadek, przeszkoda na drodze – kierowca, który nie jest w stanie tego jeszcze dostrzec, otrzymuje wcześniejsze powiadomienie. System może ostrzegać również o innych zagrożeniach, od niecodziennego gradobicia, nagłej powodzi, po osuwiska na drodze.

Zasada działania systemy LHI
Zasada działania systemy LHI
Sygnały pochodzą z pojazdów, które w strefę zagrożenia wjechały przed nami. LHI działa autonomicznie, nie potrzebuje interakcji ze strony kierowcy, aby generować informacje i ostrzeżenia.

Informacje o zagrożeniach są prezentowane na wyświetlaczu na desce rozdzielczej tylko wtedy, gdy zdarzenie może mieć wpływ na podróż kierowcy.

Czujniki monitorują działanie wielu systemów, wykrywając m.in. hamowanie awaryjne, włączenie świateł przeciwmgielnych czy aktywowanie kontroli trakcji, dzięki czemu "rozpoznają" niekorzystne warunki pogodowe lub drogowe. Gromadzone z sensorów dane podlegają analizom, którychj celem jest ustalenie lokalizacji zagrożenia i ocena, czy doszło do wypadku drogowego.

Pojazd za pomocą modemu FordPass Connect zapewnia aktualizacje automatycznie, poprzez bezpieczne połączenie z „chmurą”. Partner technologiczny Forda, HERE Technologies, zarządza centralną platformą chmury, w której gromadzone są dane z pojazdów wielu marek.

Ford Puma - pierwsze auto z systemem LHI
Ford Puma - pierwsze auto z systemem LHI
Im więcej samochodów jest skomunikowanych z siecią, tym większa jest wydajność systemu. Kiedy wiele pojazdów generuje to samo ostrzeżenie, inne, znajdujące się w pobliżu, otrzymują z chmury informacje o wydarzeniu za pośrednictwem sieci komórkowej, co umożliwia dostosowanie prędkości lub podjęcie odpowiednich działań.

Dodatkowe informacje, pochodzące z baz danych wydarzeń i raportów drogowych władz publicznych, zapewniają kierowcom inne wcześniejsze ostrzeżenia, m.in. o zbliżających się pojazdach jadących po niewłaściwej stronie jezdni, zwierzętach lub osobach na drodze, oraz robotach drogowych.

System wczesnego informowania LHI, dostępny jako nieodpłatne wyposażenie standardowe w nowym Fordzie Puma. W cenie auta znajduje się dwuletni abonament na usługę. To jednak tylko początek - Ford zapewnia, że do końca tego roku LHI będzie dostępny w ponad 80 procentach samochodów osobowych tej marki.

Co najważniejsze, wynikające z tego korzyści nie będą ograniczone tylko do osób podróżujących Fordami. Rozsyłane informacje mogą ostrzegać także kierowców pojazdów innych producentów i vice-versa.


Opinie i komentarze na temat artykułu

comments powered by Disqus

LHI - nowy system bezpieczeństwa Forda - GALERIA ZDJĘĆ

LHI - nowy system bezpieczeństwa FordaLHI - nowy system bezpieczeństwa FordaLHI - nowy system bezpieczeństwa Forda

Zobacz także

Ford najlepszą marką wg Top Gear!

Ford najlepszą marką wg Top Gear! 2020-12-02

Redakcja brytyjskiego Top Gear przyznała nagrody Top Gear Awards 2020. Szczególne powody do radości mają Amerykanie, a ściślej – Ford. Marka zza oceanu otrzymała tytuł producenta roku, a usportowiona Puma ST - uznana została za najlepszego...
Tak wygląda Ford E-Transit

Tak wygląda Ford E-Transit 2020-11-12

Ford zaprezentował model E-Transit - w pełni elektryczną wersję najlepiej sprzedającego się vana na świecie.Dzięki pojemności użytkowej akumulatora wynoszącej 67 kWh, E-Transit oferuje zasięg jazdy do 350 km. To wystarczająco dużo, by sprostać...
Ford Mustang Mach 1 wjeżdża do Europy!

Ford Mustang Mach 1 wjeżdża do Europy! 2020-10-16

Ford ogłosił dzisiaj, że po raz pierwszy w historii wprowadzi do sprzedaży w Europie limitowaną edycję wyczynowego Mustanga Mach 1.Mustang Mach 1, który debiutuje w Europie podczas Goodwood SpeedWeek w West Sussex w Wielkiej Brytanii, gdzie...
Ford Puma ST

Ford Puma ST 2020-09-24

Ford zaprezentował właśnie usportowioną wersje modelu Puma. To pierwszy SUV ze znaczkiem ST oferowany przez markę w europejskich salonach.Na pierwszy rzut oka samochód rozpoznać można po przestylizowanych zderzakach i większych, 19-calowych obręczach...
Ford Explorer plug-in już w Polsce

Ford Explorer plug-in już w Polsce 2020-08-28

Do europejskich klientów trafia nowy hybrydowy Ford Explorer Plug-In. Pod koniec ubiegłego roku rozpoczęto w Europie sprzedaż siedmiomiejscowej wersji amerykańskiego SUV-a.Explorera Plug-In Hybrid napędza układ łączący 3-litrowy silnik benzynowy...
Nowy projekt badawczy Forda

Nowy projekt badawczy Forda 2020-08-24

Ford stanął na czele konsorcjum, którego zadaniem jest opracowanie systemu komunikacji między pojazdami.Celem przedsięwzięcia jest oczywiście zwiększenie poziomu bezpieczeństwa drogowego. Każdego roku na drogach całego świata ginie bowiem 1,3 mln...
Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na
 YouTube RSS
x TA STRONA UŻYWA PLIKÓW COOKIE. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.