chceauto.pl
x
Nowy Ford Focus
Fiat Punto znika z rynku

Fiat Punto znika z rynku

Porady i rynek
Redakcja ChceAuto.pl 2018-08-09 Opinie
Fiat kończy właśnie produkcję modelu Punto. Od premiery pierwszej generacji tego pojazdu minęło ćwierć wieku!

Fiat Punto
Fiat Punto
Przedstawiciele Fiat Chrysler Automobiles potwierdzili, że produkująca Punto fabryka we włoskim Melfi szykuje się do zatrzymania linii montażowych. Zwolnione w ten sposób moce produkcyjne mają zostać przeznaczone na budowę nowego modelu Maserati. W ofercie marki znaleźć ma się wkrótce drugi – po Maserati Levante – suv.

Fiat Punto
Fiat Punto
Premiera pierwszej generacji Punto odbyła się w 1993 roku. Wkrótce po rynkowym debiucie model otrzymał tytuł Europejskiego Samochodu Roku 1995. Pierwsza seria przetrwała w ofercie do roku 1999. Wtedy auto zastąpione zostało przez nowy model. Punto II, po wielu modernizacjach, zniknął z cenników w roku 2010. Na niektórych rynkach auto oferowane było jeszcze w roku 2011 – ostatnie egzemplarze budowane były w Serbii.

Trzecia generacja Punto zadebiutowała w roku 2005. Oznacza to, że samochód schodzi ze sceny po rekordowych 13 (!) latach od premiery. To swoisty, niechlubny, rekord biorąc pod uwagę, że średni czas „życia” pojedynczej generacji samochodu osobowego oscyluje dziś w okolicach 6 lat.

Fiat Punto
Fiat Punto
Rekordowy okres produkcji to wynik wprowadzonej przez Sergio Marchionne polityki wstrzymania inwestycji w nowe modele i „przeczekania” rynkowego kryzysu sprzed kilku lat. W efekcie dzisiejsze Punto nie ma najmniejszych szans na nawiązanie równorzędnej walki z konkurencją. Dość przypomnieć, że w początku roku samochód – jako pierwszy model w historii – otrzymał notę 0 gwiazdek w testach bezpieczeństwa euroNCAP. Stało się tak właśnie za sprawą wiekowej konstrukcji, która nie była „aktualizowana” do dzisiejszych standardów. Na wyniku zaważyła nota 0 punków w kategorii dodatkowych systemów bezpieczeństwa. Auto sprzedawane w oparciu o homologację sprzed 13 lat nie spełnia bowiem kryteriów euroNCAP dotyczących podstawowego wyposażenia testowanych samochodów!

Fiat Punto - najprawdopodobniej - nie doczeka się rynkowego następcy.

Opinie i komentarze na temat artykułu

comments powered by Disqus

Fiat Punto znika z rynku - GALERIA ZDJĘĆ

Fiat Punto znika z rynkuFiat Punto znika z rynkuFiat Punto znika z rynkuFiat Punto znika z rynku

Zobacz także

Jesteśmy też na Facebook Jesteśmy też na Google+ Nasz kanał na
 YouTube RSS
x TA STRONA UŻYWA PLIKÓW COOKIE. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.