chceauto.pl
x
Fiat nie planuje ekspansji. Raczej wegetację

Fiat nie planuje ekspansji. Raczej wegetację

Porady i rynek
Redakcja ChceAuto.pl 2018-06-06 Opinie
Na spotkaniu z inwestorami, które odbyło się we włoskim Balocco, prezes Fiat Chrysler Automobiles nakreślił plan rozwoju koncernu. Zgodnie z nim Fiat nie ma szans na powrót do czasów świetności. A warto przypomnieć, że w latach 70. i 80. Fiat walczył z Volkswagenem o bycie numerem 1 w Europie.

Jeszcze na początku wieku Fiat imponował zarówno liczbą modeli, jak i poziomem sprzedaży. W Polsce hitem były kolejno Cinquecento, Seicento i Panda, samochodem roku były bliźniacze kompaktowe modele Bravo i Brava.

Później jednak nastąpił kryzys. Niewypałem okazało się Stilo, nieco lepiej wypadła kolejny kompakt, czyli Bravo. Ostatecznie po zakończeniu produkcji tego modelu, Fiat wycofał z oferowania klasycznych samochodów w segmencie C.

Fiat Panda
Fiat Panda
Od wielu już lata sprzedaż Fiata opiera się na produkowanym w Tychach modelu 500, który debiutował w 2007 roku i obecnie, po 11 latach, wciąż stanowi motor napędowy włoskiej marki. Duża popularnością cieszy się również Panda (w zeszłym roku sprzedano po ok. 190 tys. samochodów, czyli o... ok. 90 tys. więcej niż numeru trzy w segmencie, czyli Volkswagena Up!), a już chyba sami Włosi zapomnieli, że w ofercie mają jeszcze Punto, które na rynek weszło w 2009 roku.

Dziś oferta Fiata składa się więc z wiekowych modeli oraz niszowych jak 124 Spider czy 500L i 500X. Udział w europejskim rynku to zaledwie 5 proc, czyli mniej niż udział niemieckich producentów segmentu premium!

A co czeka Fiata w przyszłości?

Zmian będzie niewiele. Fiat nadal ma bazować na modelu 500 (nowej generacji) i jego pochodnych. Kolejnym nowym modelem do 2021 roku ma być nowa generacja Pandy, pojawi się również nowa wersja 500-tki, czyli kombi o nazwie Giardiniera (niezależnie od 500L). Poza tym - nowe ostrzejsze normy spalin spowodują wycofanie z Europy cieszącego się powodzeniem w Polsce Tipo, nie będzie również następcy Punto.

Fiat, podobnie jak inni europejscy producenci, zmuszony został do inwestowania w samochody elektryczne - na co w najbliższych latach koncern Fiat Chrysler Automobiles przeznaczy 9 mld euro. Dzięki tym pieniądzom pojawią się samochody hybrydowe (na początek typu mild-hybrid) i elektryczne. Jako hybrydy będą oferowane modele 500L i 500X, a jako hybryda i samochód elektryczny - 500.

Wśród tych w sumie smutnych doniesień, pojawiają się informacje pozytywne, przynajmniej dla tyskiego zakładu Fiata. Otóż w Tychach produkowana ma być nie tylko nowa generacja modelu 500, ale również Pandy. To oznacza obłożenie produkcją na poziomie maksymalnych mocy produkcyjnych zakładu.

Opinie i komentarze na temat artykułu

comments powered by Disqus

Fiat nie planuje ekspansji. Raczej wegetację - GALERIA ZDJĘĆ

Fiat nie planuje ekspansji. Raczej wegetacjęFiat nie planuje ekspansji. Raczej wegetację

Zobacz także

Wzrosła produkcja w Tychach. Ale nie Fiata!

Wzrosła produkcja w Tychach. Ale nie Fiata! 2020-01-27

Fiat podsumował właśnie kolejny rok swojej polskiej historii. W 2019 roku zakład FCA w Tychach wyprodukował łącznie 263 176 samochodów marek Fiat, Abarth i Lancia. To i 3 728 sztuk więcej niż na koniec roku 2018. Na ubiegłoroczny wynik złożyły...
Tipo polskim przebojem Fiata

Tipo polskim przebojem Fiata 2020-01-15

Fiat od wielu lat traci swoją pozycję w Europie. Z czołowego producenta samochodów miejskich i małych stopniowo stał się firmą niszową bazującą na jednym, produkowanym od 13 lat (!) modelu, czyli 500.Gdyby nie fuzja z Chryslerem koncern zapewne...
Panda i Fiat 500 Hybrid z mikrohybrydą

Panda i Fiat 500 Hybrid z mikrohybrydą 2020-01-09

Rok 2020 jest dla Włochów początkiem elektrycznej rewolucji. Pierwszym krokiem na drodze do zelektryzowania gamy modelowej jest premiera modeli 500 i Panda z napędem typu mild hybrid. Nowe odmiany poznamy po napisie ”Hybrid" umieszczonym na tyle...
Fiaty, Jeepy i Alfy Romeo w wyprzedaży

Fiaty, Jeepy i Alfy Romeo w wyprzedaży 2019-11-20

Fiat Chrysler Automobiles rozpoczął wyprzedaż rocznika 2019. Akcja obejmuje wszystkie marki samochodów osobowych należące do Grupy: Alfa Romeo, Fiat, Jeep oraz Abarth i jest skierowana zarówno do osób prywatnych, jak i przedsiębiorców.Obniżki cen...
12 mln aut z Tychów!

12 mln aut z Tychów! 2019-11-18

18 listopada 2019 roku FCA Poland świętowała wyprodukowanie 12-milionowego jubileuszowego samochodu w historii zakładu produkcyjnego w Tychach. Jubileuszowym autem był Fiat 500. Trzy dni wcześniej z linii produkcyjnej tyskiego zakładu zjechała...
Nie będzie nowego Fiata 500? Co dalej z Tychami?

Nie będzie nowego Fiata 500? Co dalej z Tychami? 2019-11-05

Kilka dni temu informowaliśmy o sojuszu zawartym między Fiat Chrysler Automobiles a francuską PSA Groupe (Citroen, Peugeot). Teraz branżowe media donoszą o kolejnej historycznej decyzji. Wg prestiżowego ”Automobile News” Włosi planują wycofać się...
Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na
 YouTube RSS
x TA STRONA UŻYWA PLIKÓW COOKIE. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.