chceauto.pl
x
Fiat nie planuje ekspansji. Raczej wegetację

Fiat nie planuje ekspansji. Raczej wegetację

Porady i rynek
Redakcja ChceAuto.pl 2018-06-06 Opinie
Na spotkaniu z inwestorami, które odbyło się we włoskim Balocco, prezes Fiat Chrysler Automobiles nakreślił plan rozwoju koncernu. Zgodnie z nim Fiat nie ma szans na powrót do czasów świetności. A warto przypomnieć, że w latach 70. i 80. Fiat walczył z Volkswagenem o bycie numerem 1 w Europie.

Jeszcze na początku wieku Fiat imponował zarówno liczbą modeli, jak i poziomem sprzedaży. W Polsce hitem były kolejno Cinquecento, Seicento i Panda, samochodem roku były bliźniacze kompaktowe modele Bravo i Brava.

Później jednak nastąpił kryzys. Niewypałem okazało się Stilo, nieco lepiej wypadła kolejny kompakt, czyli Bravo. Ostatecznie po zakończeniu produkcji tego modelu, Fiat wycofał z oferowania klasycznych samochodów w segmencie C.

Fiat Panda
Fiat Panda
Od wielu już lata sprzedaż Fiata opiera się na produkowanym w Tychach modelu 500, który debiutował w 2007 roku i obecnie, po 11 latach, wciąż stanowi motor napędowy włoskiej marki. Duża popularnością cieszy się również Panda (w zeszłym roku sprzedano po ok. 190 tys. samochodów, czyli o... ok. 90 tys. więcej niż numeru trzy w segmencie, czyli Volkswagena Up!), a już chyba sami Włosi zapomnieli, że w ofercie mają jeszcze Punto, które na rynek weszło w 2009 roku.

Dziś oferta Fiata składa się więc z wiekowych modeli oraz niszowych jak 124 Spider czy 500L i 500X. Udział w europejskim rynku to zaledwie 5 proc, czyli mniej niż udział niemieckich producentów segmentu premium!

A co czeka Fiata w przyszłości?

Zmian będzie niewiele. Fiat nadal ma bazować na modelu 500 (nowej generacji) i jego pochodnych. Kolejnym nowym modelem do 2021 roku ma być nowa generacja Pandy, pojawi się również nowa wersja 500-tki, czyli kombi o nazwie Giardiniera (niezależnie od 500L). Poza tym - nowe ostrzejsze normy spalin spowodują wycofanie z Europy cieszącego się powodzeniem w Polsce Tipo, nie będzie również następcy Punto.

Fiat, podobnie jak inni europejscy producenci, zmuszony został do inwestowania w samochody elektryczne - na co w najbliższych latach koncern Fiat Chrysler Automobiles przeznaczy 9 mld euro. Dzięki tym pieniądzom pojawią się samochody hybrydowe (na początek typu mild-hybrid) i elektryczne. Jako hybrydy będą oferowane modele 500L i 500X, a jako hybryda i samochód elektryczny - 500.

Wśród tych w sumie smutnych doniesień, pojawiają się informacje pozytywne, przynajmniej dla tyskiego zakładu Fiata. Otóż w Tychach produkowana ma być nie tylko nowa generacja modelu 500, ale również Pandy. To oznacza obłożenie produkcją na poziomie maksymalnych mocy produkcyjnych zakładu.

Opinie i komentarze na temat artykułu

comments powered by Disqus

Fiat nie planuje ekspansji. Raczej wegetację - GALERIA ZDJĘĆ

Fiat nie planuje ekspansji. Raczej wegetacjęFiat nie planuje ekspansji. Raczej wegetację

Zobacz także

Fiat Panda Waze

Fiat Panda Waze 2019-07-02

Obecna generacja Fiata Pandy wkroczyła niedawno w dziewiąty rok produkcji. Włosi starają się podtrzymać zainteresowanie miejskim modelem wprowadzając do salonów nową wersją – Panda Waze. Auto stylizowane na małego crossover wyróżnia się...
Trzy miliony Fiatów 500, 500L i 500X

Trzy miliony Fiatów 500, 500L i 500X 2019-06-23

Fiat nie należy do producentów, którzy zasypują rynek nowościami. Przeciwnie, gama modelowa jest systematycznie ograniczana, a włoski producent wycofuje się z kolejnych segmentów rynkowych.Fiat nie ma już swojego przedstawiciela m.in. w segmencie B (a...
Fiat 500 Star i Rockstar

Fiat 500 Star i Rockstar 2019-05-22

Fiat 500 to niewątpliwie fenomen. W 2018 roku, 11. roku produkcji, model ten osiągnął swój najlepszy wynik w historii, na poziomie prawie 194 000 sprzedanych egzemplarzy. W tej sytuacji nie można się dziwić, że Włochom nie śpieszy się z...
Rekord sprzedaży i nowe wersje Abartha

Rekord sprzedaży i nowe wersje Abartha 2019-02-02

Fiat 500 to prawdziwy fenomen. Ten produkowany w Tychach model w zeszłym roku, w jedenastym roku produkcji, nie tylko ustanowił rekord sprzedaży, ale pozwolił uzyskać rekordową sprzedaż całej marce Abarth.W 2018 roku, marka z logo Skorpiona sprzedała...
Rekordowa sprzedaż Fiata 500!

Rekordowa sprzedaż Fiata 500! 2019-01-25

Fiat 500 to niewątpliwe fenomen i chyba jedyny model, który trzyma tę włoską markę wciąż przy życiu. Model ten pojawił się na rynku w 2007 roku. W dzisiejszych czasach zwykle wymiana generacji następuje co 6 lat. W roku 2013 powinna więc pojawić...
0 gwiazdek dla Fiata. 1 dla Jeepa

0 gwiazdek dla Fiata. 1 dla Jeepa 2018-12-05

Euro NCAP przetestowało właśnie dziewięć oferowanych na europejskich rynkach pojazdów. Z wyników nie będą zadowoleni miłośnicy pojazdów Fiat Chrysler Automobiles...Testom zderzeniowym poddano: Audi Q3, BMW X5, Fiata Pandę, Hyundaia Santa Fe,...
Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na
 YouTube RSS
x TA STRONA UŻYWA PLIKÓW COOKIE. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.