chceauto.pl
x
10 powodów, by kupić auto elektryczne ELEKTRYCZNE 10 powodów, by kupić auto elektryczne
Toyota Mirai II generacji

Toyota Mirai II generacji

Motonowości
Redakcja ChceAuto.pl 2019-10-11 Opinie
Na salonie w Tokio Toyota zaprezentowała prototyp Mirai drugiej generacji. Jest to pojazd wykorzystujący ogniwa paliwowe, a więc tankowany wodorem.

Toyota Mirai
Toyota Mirai
]Toyota podąża własną drogą ku elektromobilności. Japończycy, jako pierwsi, wiele lat temu, zaczęli wprowadzać samochody hybrydowe, byli również jednymi z pionierów samochodów na wodór - w 2014 roku zaprezentowali produkcyjną wersją sedana o nazwie Mirai.

Mirai wykorzystuje ogniwa paliwowe, w których - w wyniku reakcji chemicznej - z wodoru powstaje energia elektryczna, a jedynym efektem ubocznym jest czysta woda. Wodór jest powszechnym pierwiastkiem, ale jako paliwo jest mało kaloryczny, dlatego w zbiornikach auta przechowuje się go pod wysokim ciśnieniem. Efekt to szybkie tankowanie (czas jest podobny do czasu nalania paliwa) i zasięg na poziomie 500 km.

Toyota Mirai
Toyota Mirai
Mirai pierwszej generacji była sprzedawana głównie odbiorcom instytucjonalnym, posiadającym stosowną infrastrukturę. Od premiery sprzedano około 10 tysięcy egzemplarzy tego modelu.

Toyota wciąż widzi potencjał w napędzie wodorowym (w przeciwieństwie do napędu czysto elektrycznego) - w Tokio pokazano prototyp drugiej generacji Mirai i zapowiedziano premierę wersji produkcyjnej już na przyszły rok.

Toyota Mirai
Toyota Mirai
Nowa Toyota Mirai ponownie jest sedanem, ale w stosunku do poprzednika ma mieć o 30 procent większy zasięg. Udało się to osiągnąć poprzez zamontowanie większych zbiorników wodoru, ale również modyfikacje samych ogniw paliwowych.

Pod względem stylistyki samochód może się podobać. Zresztą Japończycy przekonują, że zmieniają filozofię i nowe Mirai ma nie być kupowane z powodu napędu wodorowego, ale dlatego, że jest ciekawym i atrakcyjnym autem, a napęd to tylko ekstra dodatek.

Nowa Mirai ma 497,5 cm długości, 188,5 cm szerokości i 147 cm wysokości. Rozstaw osi to 292 cm, mamy więc do czynienia z dużym pojazdem. Wnętrze, w którym dominuje umieszczony na konsoli środkowej dotykowy ekran o przekątnej 12,3 cala, pomieści pięć osób.

Producent zapowiada dobre osiągi i doskonałe właściwości jezdne, które zapewnią nisko położony środek ciężkości, duża sztywność nadwozia oraz tylny napęd.

Opinie i komentarze na temat artykułu

comments powered by Disqus

Toyota Mirai II generacji - GALERIA ZDJĘĆ

Toyota Mirai II generacjiToyota Mirai II generacjiToyota Mirai II generacjiToyota Mirai II generacji

Zobacz także

Pierwsze papamobile na wodór

Pierwsze papamobile na wodór 2020-10-13

Samochód jest darem Konferencji Episkopatu Japonii dla głowy Kościoła Katolickiego. W skromnej uroczystości przekazania pojazdu, oprócz papieża i reprezentacji japońskich biskupów – brali też udział przedstawiciele Toyoty - starszy wiceprezes...
Rekord Toyoty w Europie

Rekord Toyoty w Europie 2020-01-13

Toyota Motor Europe w 2019 roku dostarczyła klientom 1 089 422 samochodów, o 5,2 proc. więcej niż w poprzednim roku. Udział producenta w europejskim rynku wzrósł o 0,3 punktu procentowego do 5,3 proc. Ponad 560 000 hybryd, które opuściły salony...
Toyota "wchodzi" w auta elektryczne!

Toyota "wchodzi" w auta elektryczne! 2019-10-21

Jeszcze w tym tygodniu poznamy pierwszy bateryjny samochód Toyoty. Dwuosobowy samochód elektryczny został zaprojektowany z myślą o osobach, które codziennie pokonują krótkie dystanse.Miejscem premiery pojazdu, który porównać można z pierwszą...
Jaka będzie przyszłość motoryzacji?

Jaka będzie przyszłość motoryzacji? 2018-12-17

Trudno przewidzieć, jak będzie wyglądała przyszłość motoryzacji. Niektórzy widzą ją w napędzie wodorowym. Podobnego zdania jest Toyota, która, jak donosi Reuters, podwaja inwestycję właśnie w bezemisyjny napęd oparty na wodorowych ogniwach...
Toyota Mirai w Berlinie

Toyota Mirai w Berlinie 2018-12-14

W Berlinie mieliśmy okazję przejechać się pierwszym produkowanym na masową skalę sedanem z ogniwami paliwowymi. Eksploatacja auta do złudzernia przypomina jazdę samochodem z instalacją LPG!
Toyota stawia na elektryki!

Toyota stawia na elektryki! 2017-12-18

Do tej pory największy producent samochodów na świecie - Toyota – niechętnie spoglądała w stronę czysto elektrycznych samochodów. Wkrótce ma się to jednak zmienić. Zarząd japońskiego giganta przyznał, że szykuje się właśnie do pokoleniowej...
Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na
 YouTube RSS
x TA STRONA UŻYWA PLIKÓW COOKIE. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.