chceauto.pl
x
Toyota Mirai. Ile kosztuje w Polsce?

Toyota Mirai. Ile kosztuje w Polsce?

Motonowości
Redakcja ChceAuto.pl 2023-10-25
Toyota Mirai to sedan klasy premium z napędem na wodorowe ogniwa paliwowe (FCEV). Druga generacja modelu powstała na większej, bardziej zaawansowanej platformie GA-L, na której rozmieszczono 3 zbiorniki wodoru. Nowy, wydajny układ napędowy oraz większa liczba zbiorników pozwoliły zwiększyć zasięg auta nawet do 650 kilometrów.

Toyota Mirai
Toyota Mirai
Sięgnięcie po bardziej zaawansowaną płytę podłogową w pierwszej kolejności umożliwiło inżynierom udoskonalenie właściwości jezdnych. To zasługa sztywniejszej konstrukcji, większego rozstawu osi i nisko położonego środka ciężkości. Większa platforma pozwoliła również na zamontowanie trzeciego zbiornika na wodór, co przełożyło się bezpośrednio na zwiększenie zasięgu do ok. 650 kilometrów, a jednocześnie na uzyskanie idealnego wyważenia nadwozia w proporcjach (50:50).

Zbiorniki na wodór zamontowane są pod podłogą, silnik elektryczny i niewielka bateria trakcyjna znajdują się nad tylną osią, zaś zestaw ogniw paliwowych - w przedniej części samochodu. Takie rozmieszczenie elementów układu napędowego przełożyło się także na większą przestrzeń w kabinie i bagażniku.

Toyota Mirai
Toyota Mirai
Toyota Mirai jest wyposażona w zestaw ogniw paliwowych drugiej generacji. W ogniwach elektrony oddzielają się od cząsteczek wodoru, generując prąd, zaś jony dodatnie łączą się z atomami tlenu, tworząc czystą wodę i jest to jedyny efekt uboczny pracy ogniw.

Mirai jest napędzany przez zamontowany na tylnej osi silnik elektryczny o mocy 182 KM i momencie obrotowym 300 Nm. Czas przyspieszenia od 0 do 100 km/h wynosi równo 9 sekund. Średnie zużycie wodoru waha się od 0,79 do 0,89 kg/100 km wg WLTP.

Toyota Mirai
Toyota Mirai
Mirai nie tylko nie emituje spalin, ale oczyszcza powietrze podczas jazdy. Filtry we wlotach powietrza doprowadzanego do ogniw paliwowych zatrzymują do 99,9% niepożądanych cząstek, takich jak dwutlenek siarki (SO2), tlenki azotu (NOx) i cząstki stałe. Przejechanie 10 tysięcy km oczyszcza taką ilość powietrza, jaka wystarcza dla jednej osoby na rok.

W testach zderzeniowych Euro NCAP Toyota Mirai uzyskała maksymalne 5 gwiazdek. Inżynierowie Toyoty poświęcili szczególną uwagę bezpieczeństwu napędu, w tym instalacji wodorowej, stosując wielokrotne zabezpieczenia wszystkich komponentów, zaworów i procesu tankowania wodoru.

Toyota Mirai 2023 posiada system multimedialny Toyota Smart Connect Pro z kolorowym ekranem dotykowym o przekątnej 12,3 cala, który współpracuje z 14-głośnikowym nagłośnieniem Premium Audio JBL. Na dużym ekranie możemy skorzystać z bezprzewodowego interfejsu Apple CarPlay i przewodowego interfejsu Android Auto.

Toyota Mirai
Toyota Mirai
]Toyota Mirai występuje w dwóch wersjach wyposażenia - Prestige i Executive. Każda z nich już standardzie posiada zestaw systemów bezpieczeństwa czynnego i wsparcia kierowcy T-MATE, na którą składają się: inteligentny tempomat adaptacyjny (IACC), układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia (PCS) z systemem wykrywania pieszych i rowerzystów, układ ostrzegania o niezamierzonej zmianie pasa ruchu (LDA) z funkcją powrotu na zadany tor jazdy (SC), asystenta utrzymania pasa ruchu (LTA), układ rozpoznawania znaków drogowych (RSA) oraz automatyczne światła drogowe (AHB). Ponadto samochód otrzymał w standardzie system wykrywania zmęczenia kierowcy (SWS), system automatycznego powiadamiania ratunkowego (eCall) oraz system wspomagający pokonywanie podjazdów (HAC) i zjazd ze wzniesienia (DAC).

Standardowe wyposażenie Toyoty Mirai w wersji Prestige obejmuje system multimedialny Toyota Smart Connect Pro z kolorowym ekranem dotykowym o przekątnej 12,3 cala, nawigację Connected z 4-letnią darmową transmisją danych, nagłośnienie Premium Audio JBL z 14 głośnikami, dwustrefową klimatyzację automatyczną, podgrzewane fotele przednie, inteligentny kluczyk, główne światła Bi-LED, światła do jazdy dziennej w technologii LED oraz 19-calowe koła aluminiowe z oponami 235/55 R19.

Toyota Mirai Prestige kosztuje od 323 900 zł.

W wersji Executive do wyżej wymienionych elementów wyposażenia dochodzi monitor panoramiczny z systemem kamer 360 stopni (Panoramic View Monitor), bezprzewodowa ładowarka telefonu w konsoli centralnej, tapicerka ze skóry syntetycznej, podgrzewanie kierownicy i skrajnych foteli w drugim rzędzie oraz system monitorowania martwego pola w lusterkach (BSM), układ detekcji przeszkód (ICS), zapobiegający kolizjom podczas manewrów, system ostrzegania o ruchu poprzecznym z tyłu pojazdu z automatycznym hamowaniem (RCTAB) i system adaptacyjnych świateł drogowych (AHS).

Toyota Mirai Executive kosztuje od 338 900 zł

Wersję wyposażenia Executive można doposażyć o pakiet VIP w cenie 35 000 zł. W skład pakietu wchodzą 20-calowe felgi aluminiowe z oponami 245/45 R20, trzystrefowa automatyczna klimatyzacja, tapicerka z naturalnej skóry półanilinowej, wentylacja przednich foteli oraz pamięć ustawień fotela kierowcy i kolumny kierownicy. Lista dodatków powiększa się o wyświetlacz projekcyjny HUD na przedniej szybie, cyfrowe lusterko wsteczne z kolorowym wyświetlaczem, dach panoramiczny z elektrycznie sterowaną roletą oraz inteligentny system automatycznego parkowania SIPA. Z kolei w drugim rzędzie siedzeń pojawia się konsola centralna oraz panel sterowania funkcjami multimedialnymi.

Toyota Mirai. Ile kosztuje w Polsce? - GALERIA ZDJĘĆ

Toyota Mirai. Ile kosztuje w Polsce?Toyota Mirai. Ile kosztuje w Polsce?Toyota Mirai. Ile kosztuje w Polsce?Toyota Mirai. Ile kosztuje w Polsce?Toyota Mirai. Ile kosztuje w Polsce?

Zobacz także

Toyota Mirai z rekordowym zasięgiem

Toyota Mirai z rekordowym zasięgiem 2021-10-12

Toyota Mirai ustanowiła nowy rekord Guinnessa najdłuższego dystansu przejechanego na jednym tankowaniu przez samochód na wodorowe ogniwa paliwowe. Wodorowa Toyota pokonała 845 mil (1360 km) na trasach południowej Kalifornii. Samochód zużył podczas...
Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o autach na wodór

Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o autach na wodór 2021-03-22

Auta elektryczne to najbliższa przyszłość. Obecnie krystalizują się główne drogi dojścia do bezemisyjnej motoryzacji. Bezwzględnie grupę aut miejskich opanują elektryczne samochody akumulatorowe. Jednocześnie od kilku lat trwa w Europie ożywiona...
Toyota Mirai II generacji

Toyota Mirai II generacji 2021-03-09

Toyota rozpoczyna sprzedaż modelu Mirai II generacji, czyli kolejnego modelu o napędzie wodorowym.Wodór to optymalny nośnik energii. Ma potencjał, by przyspieszyć dekarbonizację transportu, nie tylko drogowego, lecz także kolejowego, morskiego i...
Wodorowa ofensywa Toyoty

Wodorowa ofensywa Toyoty 2021-03-09

Toyota wprowadza na rynek nowe urządzenie, w którym zestaw ogniw paliwowych otrzymał formę uniwersalnego, kompaktowego modułu. Firma zamierza rozpocząć sprzedaż urządzenia wiosną lub latem 2021 roku. Nowy produkt jest przeznaczony dla producentów...
Toyota Mirai nowej generacji

Toyota Mirai nowej generacji 2020-12-02

Toyota to jeden z nielicznych producentów traktujących napęd wodorowy jako realną alternatywę dla paliw kopalnych. Japończycy zaprezentowali właśnie drugą generację napędzanego wodorem modelu Mirai.Pierwsza generacja trafiła do ograniczonej...
Pierwsze papamobile na wodór

Pierwsze papamobile na wodór 2020-10-13

Samochód jest darem Konferencji Episkopatu Japonii dla głowy Kościoła Katolickiego. W skromnej uroczystości przekazania pojazdu, oprócz papieża i reprezentacji japońskich biskupów – brali też udział przedstawiciele Toyoty - starszy wiceprezes...

NAJCZĘŚCIEJ POSZUKIWANE

Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na YouTube RSS