chceauto.pl
x
Nadjeżdża Porsche Cayenne Turbo S!

Nadjeżdża Porsche Cayenne Turbo S!

Motonowości
Redakcja ChceAuto.pl 2021-05-21 Opinie
Walter Röhrl sprawdza możliwości nowego, mocnego wariantu Porsche Cayenne – jeszcze w postaci lekko zakamuflowanego prototypu. Na pętli Grand Prix toru Hockenheimring dwukrotny rajdowy mistrz świata i ambasador marki Porsche zdążył już pokonać za kierownicą nowego SUV-a wiele okrążeń.

Porsche Cayenne Turbo S
Porsche Cayenne Turbo S
Dynamikę jazdy nowego Cayenne określił jako „wielki krok naprzód w porównaniu z tym wszystkim, co dotąd znaliśmy. Ten samochód na nowo definiuje znaczenie terminu SUV”.

Osiągi, jakich oczekujesz od Porsche, w połączeniu z wysokim stopniem użyteczności na co dzień i wszechstronności – oto cechy, które wyróżniają Cayenne od czasu jego debiutu w 2002 r. Do grona szczególnie dynamicznych odmian w pierwszych latach produkcji modelu zaliczało się debiutujące w 2006 r. Cayenne Turbo S o imponującej wówczas mocy 383 kW (521 KM), a także oferowane od 2007 r. warianty GTS, specjalnie skonfigurowane pod kątem sportowego charakteru.

Porsche Cayenne Turbo S
Porsche Cayenne Turbo S
„Samochody terenowe, którymi można jeździć niczym autem sportowym – w tamtych czasach to była prawdziwa sensacja” – tak Walter Röhrl wspomina pierwszą generację Porsche Cayenne o wewnętrznym oznaczeniu E1.

Nowy wariant aktualnie produkowanego modelu, poddawany obecnie ostatecznym testom i szlifom przed rozpoczęciem produkcji seryjnej, ma po raz kolejny podkreślić ambicje Porsche – by oferować najlepsze osiągi w swojej klasie. W jego przypadku projektanci skupili się na uzyskaniu wyjątkowych osiągów na utwardzonych drogach bez uszczerbku na komforcie jazdy oraz codziennej użyteczności. Samochód bazuje na obecnym Cayenne Turbo Coupé. Chociaż Porsche nie mówi tego otwarcie, zapewne chodzi o wersję Turbo S z silnikiem 4.0V8 o mocy 630 KM.

Porsche Cayenne Turbo S z 2006 roku
Porsche Cayenne Turbo S z 2006 roku
Najnowszy wariant Cayenne zawdzięcza swoje stabilne prowadzenie licznym udoskonaleniom wszystkich układów jezdnych i systemów sterowania. Znaczący wkład ma tu aktywny system stabilizacji przechyłów Porsche Dynamic Chassis Control o zmodyfikowanej, ukierunkowanej na osiągi konfiguracji.

Lepsze prowadzenie to również zasługa gruntownie zmodernizowanej przedniej osi. W porównaniu z Cayenne Turbo Coupé przednie obręcze są teraz o pół cala szersze, a negatyw kół (ujemny kąt pochylenia) wzrósł o 0,45 stopnia, żeby zapewnić większą powierzchnię styku. Nowe 22-calowe sportowe opony zostały opracowane specjalnie dla tego modelu.

-Samochód pozostaje niewiarygodnie stabilny nawet w szybkich zakrętach, a jego reakcje na skręt są niezwykle precyzyjne. Bardziej niż kiedykolwiek masz wrażenie, że siedzisz nie w dużym SUV-ie, ale w kompaktowym aucie sportowym - powiedział po zjechaniu z toru Walter Röhrl.

Porsche Cayenne Turbo S na torze:
Opinie i komentarze na temat artykułu

comments powered by Disqus

Nadjeżdża Porsche Cayenne Turbo S! - GALERIA ZDJĘĆ

Nadjeżdża Porsche Cayenne Turbo S!Nadjeżdża Porsche Cayenne Turbo S!Nadjeżdża Porsche Cayenne Turbo S!Nadjeżdża Porsche Cayenne Turbo S!Nadjeżdża Porsche Cayenne Turbo S!Nadjeżdża Porsche Cayenne Turbo S!Nadjeżdża Porsche Cayenne Turbo S!

Zobacz także

Porsche Cayenne Turbo GT

Porsche Cayenne Turbo GT 2021-07-02

Porsche uzupełnia gamę Cayenne o skonfigurowaną pod kątem maksymalnych osiągów wersję Turbo GT. Źródłem mocy tego samochodu jest czterolitrowy silnik V8 biturbo o mocy 471 kW (640 KM) – to o 67 kW (90 KM) więcej niż w Cayenne Turbo Coupé –...
Porsche Cayenne E-Hybrid z większą baterią

Porsche Cayenne E-Hybrid z większą baterią 2020-10-29

Porsche zwiększyło zasięg jazdy w trybie elektrycznym wszystkich wariantów Cayenne z hybrydowym napędem plug-in. Pojemność brutto akumulatora wysokonapięciowego wynosi obecnie 17,9 kWh zamiast wcześniejszych 14,1 kWh, a to przekłada się na wzrost...
Porsche Cayenne GTS. Mocna nowość

Porsche Cayenne GTS. Mocna nowość 2020-06-18

W samochodach - typowo dla rodziny GTS - szczególnie ważną rolę odgrywa układ napędowy: zamiast poprzednio stosowanego 3,6-litrowego silnika biturbo V6 pod maską Cayenne GTS znów pracuje V8. Czterolitrowa jednostka biturbo dysponuje mocą 338 kW (460...
12 hybryd plug-in Porsche

12 hybryd plug-in Porsche 2019-10-30

Porsche rozpoczęło już sprzedaż modelu Taycan, rozpoczynając nową erę w dziejach marki – napędu całkowicie elektrycznego. Ale producent ze Stuttgartu-Zuffenhausen elektryfikuje gamę swoich aut od wielu lat. Dziś oferta sportowych samochodów...
Porsche Cayenne Turbo S E-Hybrid. Nowa, topowa wersja

Porsche Cayenne Turbo S E-Hybrid. Nowa, topowa wersja 2019-08-13

Porsche konsekwentnie rozwija gamę samochodów hybrydowych. Po linii modelowej Panamera teraz gama Cayenne wzbogaca się o flagowy wariant w postaci hybrydy plug-in. Cayenne Turbo S E-Hybrid oraz Cayenne Turbo S E-Hybrid Coupé czerpią moc o wartości 500 kW...
Porsche popularne jak nigdy. W Polsce!

Porsche popularne jak nigdy. W Polsce! 2019-08-01

Porsche umocniło swoją pozycję na polskim rynku: od stycznia do czerwca 2019 roku w naszym kraju zarejestrowano 1049 nowych aut niemieckiej marki. To aż o 18,5 proc. więcej niż w analogicznym okresie minionego roku! Najchętniej wybieraną linią...

NAJCZĘŚCIEJ POSZUKIWANE

Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na
 YouTube RSS
x TA STRONA UŻYWA PLIKÓW COOKIE. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.