chceauto.pl
x
Motoryzacja na ręcznym. Fabryki zamarły!

Motoryzacja na ręcznym. Fabryki zamarły!

Motonowości
Redakcja ChceAuto.pl 2020-03-19 Opinie
Prawdziwa hekatomba. Tak, jednym słowem, określić można to, co dzieje się obecnie z europejskim przemysłem motoryzacyjnym. Producenci masowo wstrzymują produkcję, a salony świecą pustkami.

Przypomnijmy – z początkiem tygodnia o czasowym zatrzymaniu linii produkcyjnych w europejskich fabrykach informowały koncerny FCA i PSA. We wtorek ich śladem poszły również Volkswagen i Mercedes-Benz, a także Toyota.

Grupa producentów, którzy zdecydowali się na wstrzymanie produkcji powiększa się nie tylko z dnia na dzień, ale wręcz z godziny na godzinę! Wczoraj wieczorem decyzję o zatrzymaniu linii montażowych w swoich fabrykach na Starym Kontynencie ogłosił Ford.

Oprócz tego rośnie liczba marek, które wygaszają funkcjonowanie zakładów produkcyjnych w poszczególnych krajach. Dla przykładu – Volvo poinformowało właśnie o wstrzymaniu produkcji w swojej fabryce w Ghent w Belgii, gdzie powstają modele XC40 i V60. Fabrykę w brytyjskim Sunderland zamknął też Nissan. Podobne kroki – w stosunku do francuskich fabryk – już wcześniej pojęło Renault.

Europejski rynek odczuwa już skokowe załamanie sprzedaży, ale nie ulega wątpliwości, że prawdziwy wymiar pandemii da o sobie znać dopiero w marcowych wynikach sprzedaży. Od początku roku utrzymuje się jednak wyraźny trend spadkowy. W styczniu sprzedano na Starym Kontynencie o 7,4 proc. mniej pojazdów niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W lutym salony opuściło o 7,2 proc. miej aut w stosunku rok do roku (tegoroczny liczył 29 dni!). Biorąc pod uwagę skumulowaną sprzedaż za pierwsze dwa miesiące mamy właśnie do czynienia z najgorszym początkiem roku od 7 lat. W lutym w samych tylko Niemczech – na największym pojedynczym rynku motoryzacyjnym UE – zainteresowanie nowymi samochodami spadło o 11 proc. O 8,8 proc. gorsze wyniki zanotowali dealerzy w opanowanych pandemią Włoszech. O 6 proc. spadła liczba rejestracji w Hiszpanii.

Jak informuje branżowy serwis ”Automotive News Europe” w samym lutym koncern Volkswagen dostarczył europejskim klientom o 4,4 proc. mniej aut niż przed rokiem, przy czym wynik samej marki był słabszy o 9,7 proc.

Grupa Renault zanotowała spadek sprzedaży aż o 14 proc. Największym poszkodowanym okazała się być Dacia, która w lutym dostarczyła nabywcom o 27 proc. mniej aut niż rok temu.

Grupa PSA straciła 8,5 proc. nabywców. Największy spadek – aż o 21 proc. - zanotował Opel.

Wśród ”ofiar” wymienić też można koncern FCA (-6,9 proc.). Rekordowy spadek zamówień – aż 33 proc! – dotyczył Jeepa. 22 proc. nabywców straciła Alfa Romeo.

O 20 proc. w stosunku rok do roku zmalała też liczba chętnych na nowe Fordy.

Co ciekawe, z kryzysem zaskakująco dobrze radzą sobie producenci azjatyccy. Toyota dostarczyła w lutym europejskim nabywcom o 11 proc. więcej aut niż przed rokiem. Sprzedaż Lexusa podskoczyła o rekordowe 51 proc! Nieźle radzą też sobie Kia i Hyndai. W pierwszym przypadku sprzedaż marki poprawiła się o 1,2 proc. W drugim zanotowano spadek o symboliczne 0,5 proc.

Opinie i komentarze na temat artykułu

comments powered by Disqus

Zobacz także

Toyota Aygo X. Młodsza siostra Yarisa Cross

Toyota Aygo X. Młodsza siostra Yarisa Cross 2021-10-05

Toyota Yaris Cross będzie mieć wktótce młodzego brata. Toyota zapowiada wprowadzenie do sprzedaży AYGO X, nowego crossovera segmentu A. Jak informują Japończycy, nowy model zwiększy gamę SUV-ów i crossoverów Toyoty oraz wzmocni pozycję marki na...
Toyota Camry najpopuarniejszym autem klasy średniej na świecie

Toyota Camry najpopuarniejszym autem klasy średniej na świecie 2021-10-01

Toyota Camry zajęła pierwsze miejsce w rankingu najpopularniejszych samochodów średniej wielkości na świecie. Po piętach coraz mocniej depta jej... Tesla model 3! W pierwszej połowie 2021 roku Toyota Camry zanotowała sprzedaż 344 745 samochodów na...
Nowy Volkswagen Multivan. Polskie ceny

Nowy Volkswagen Multivan. Polskie ceny 2021-09-30

W konfiguratorze marki Volkswagena pojawił się właśniwe zupełnie nowy model. To całkiem nowy Multivan, którego światowa premiera odbyła się w czerwcu. Oznacza to, że poznaliśmy własnie wersje wyposażenia i - co najważniejsze - polskie ceny...
Pewne Auto. Toyota szturmuje rynek używanych

Pewne Auto. Toyota szturmuje rynek używanych 2021-09-02

Polski oddział Toyoty inwestuje w sieć sprzedaży aut używanych. Firma uruchomiła nową sieć salonów samochodów używanych Toyota Pewne Auto. Obecnie działają cztery takie stacje: w Warszawie, Józefowie, Krakowie i Nowym Targu, zaś w nadchodzącym...
Toyota Yaris Cross hitem w Polsce. Chociaż jeszcze jej nie ma!

Toyota Yaris Cross hitem w Polsce. Chociaż jeszcze jej nie ma! 2021-09-02

Chociaż Yaris Cross nie trafił jeszcze do nabywców, premiera crossovera na bazie popularnego auta segmentu B już okazała się strzałem w dziesiątkę! Nowy model spotkał się z ogromnym zainteresowaniem polskich kierowców. Przez 3 miesiące...
Toyota ponownie największym producent aut na świecie

Toyota ponownie największym producent aut na świecie 2021-08-06

Koronawirus i kryzys "półprzewodnikowy" dają się we znaki producentom samochodów. Ale nie wszystkim...Toyota Motor Corporation, do której obok Toyoty i Lexusa należą także marki Daihatsu i Hino, dostarczyła klientom na całym świecie łącznie 5 467...

NAJCZĘŚCIEJ POSZUKIWANE

Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na
 YouTube RSS
x TA STRONA UŻYWA PLIKÓW COOKIE. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.