chceauto.pl
x
Motoryzacja na ręcznym. Fabryki zamarły!

Motoryzacja na ręcznym. Fabryki zamarły!

Motonowości
Redakcja ChceAuto.pl 2020-03-19 Opinie
Prawdziwa hekatomba. Tak, jednym słowem, określić można to, co dzieje się obecnie z europejskim przemysłem motoryzacyjnym. Producenci masowo wstrzymują produkcję, a salony świecą pustkami.

Przypomnijmy – z początkiem tygodnia o czasowym zatrzymaniu linii produkcyjnych w europejskich fabrykach informowały koncerny FCA i PSA. We wtorek ich śladem poszły również Volkswagen i Mercedes-Benz, a także Toyota.

Grupa producentów, którzy zdecydowali się na wstrzymanie produkcji powiększa się nie tylko z dnia na dzień, ale wręcz z godziny na godzinę! Wczoraj wieczorem decyzję o zatrzymaniu linii montażowych w swoich fabrykach na Starym Kontynencie ogłosił Ford.

Oprócz tego rośnie liczba marek, które wygaszają funkcjonowanie zakładów produkcyjnych w poszczególnych krajach. Dla przykładu – Volvo poinformowało właśnie o wstrzymaniu produkcji w swojej fabryce w Ghent w Belgii, gdzie powstają modele XC40 i V60. Fabrykę w brytyjskim Sunderland zamknął też Nissan. Podobne kroki – w stosunku do francuskich fabryk – już wcześniej pojęło Renault.

Europejski rynek odczuwa już skokowe załamanie sprzedaży, ale nie ulega wątpliwości, że prawdziwy wymiar pandemii da o sobie znać dopiero w marcowych wynikach sprzedaży. Od początku roku utrzymuje się jednak wyraźny trend spadkowy. W styczniu sprzedano na Starym Kontynencie o 7,4 proc. mniej pojazdów niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W lutym salony opuściło o 7,2 proc. miej aut w stosunku rok do roku (tegoroczny liczył 29 dni!). Biorąc pod uwagę skumulowaną sprzedaż za pierwsze dwa miesiące mamy właśnie do czynienia z najgorszym początkiem roku od 7 lat. W lutym w samych tylko Niemczech – na największym pojedynczym rynku motoryzacyjnym UE – zainteresowanie nowymi samochodami spadło o 11 proc. O 8,8 proc. gorsze wyniki zanotowali dealerzy w opanowanych pandemią Włoszech. O 6 proc. spadła liczba rejestracji w Hiszpanii.

Jak informuje branżowy serwis ”Automotive News Europe” w samym lutym koncern Volkswagen dostarczył europejskim klientom o 4,4 proc. mniej aut niż przed rokiem, przy czym wynik samej marki był słabszy o 9,7 proc.

Grupa Renault zanotowała spadek sprzedaży aż o 14 proc. Największym poszkodowanym okazała się być Dacia, która w lutym dostarczyła nabywcom o 27 proc. mniej aut niż rok temu.

Grupa PSA straciła 8,5 proc. nabywców. Największy spadek – aż o 21 proc. - zanotował Opel.

Wśród ”ofiar” wymienić też można koncern FCA (-6,9 proc.). Rekordowy spadek zamówień – aż 33 proc! – dotyczył Jeepa. 22 proc. nabywców straciła Alfa Romeo.

O 20 proc. w stosunku rok do roku zmalała też liczba chętnych na nowe Fordy.

Co ciekawe, z kryzysem zaskakująco dobrze radzą sobie producenci azjatyccy. Toyota dostarczyła w lutym europejskim nabywcom o 11 proc. więcej aut niż przed rokiem. Sprzedaż Lexusa podskoczyła o rekordowe 51 proc! Nieźle radzą też sobie Kia i Hyndai. W pierwszym przypadku sprzedaż marki poprawiła się o 1,2 proc. W drugim zanotowano spadek o symboliczne 0,5 proc.

Opinie i komentarze na temat artykułu

comments powered by Disqus

Zobacz także

Toyota Hilux Arctic Trucks. Wyprawowy pickup w polskich salonach

Toyota Hilux Arctic Trucks. Wyprawowy pickup w polskich salonach 2021-07-22

Toyota wprowadza do oferty nową specjalną wersję Hiluxa, przygotowaną do jazdy w wymagającym terenie. Model Hilux Arctic Trucks otrzymał m.in: podwyższone zawieszenie, terenowe koła, wyciągarkę i funkcjonalną zabudowę przestrzeni...
Opel Astra VI generacji!

Opel Astra VI generacji! 2021-07-13

Firma Opel przedstawiła dziś całkowicie nową, szóstą generację modelu Astra. Nową generację zaprojektowano i opracowano w siedzibie firmy Opel w Rüsselsheim, gdzie jesienią rozpocznie się produkcja. Po raz pierwszy model dostępny jest w wersji z...
Konies spalinowych Opli. Szybciej niż myślisz!

Konies spalinowych Opli. Szybciej niż myślisz! 2021-07-09

Opel rozwija kolejny front elektryfikacyjnej ofensywy. Niemiecka marka nie tylko poszerza ofertę modeli elektrycznych, lecz także planuje całkowicie skoncentrować się na samochodach elektrycznych od 2028 roku. Opel wkroczy też na największy rynek...
Toyota Yaris Cross już w produkcji. Z polskimi silnikam!

Toyota Yaris Cross już w produkcji. Z polskimi silnikam! 2021-07-07

Francuski zakład, gdzie powstaje nowe wcielenie auta, dofinansowano kwotą 400 milionów euro i przystosowano do montażu na tej samej linii produkcyjnej dwóch różnych modeli – Yarisa hatchbacka czwartej generacji oraz nowego Yarisa Cross. Możliwości...
70 lat Toyoty Land Cruiser. Legenda jeszcze nie przechodzi na emeryturę!

70 lat Toyoty Land Cruiser. Legenda jeszcze nie przechodzi na emeryturę! 2021-07-01

1951 rok to data rozpoczęcia produkcji samochodu terenowego, który Toyota zbudowała z myślą o japońskich służbach mundurowych. Łatwo policzyć, że w 2021 roku ikona off-roadu Toyoty obchodzi swoje 70-lecie. Druga ważna data to dzień, w którym...
GR czyli "pikantne" Toyoty w polskich salonach

GR czyli "pikantne" Toyoty w polskich salonach 2021-06-28

W salonach Toyoty oferowane są obecnie cztery kompaktowe modele w specjalnej wersji GR Sport. Cała linia stylistyczna GR Sport powstała, by przybliżyć kierowcom sukcesy, jakie zespół TOYOTA GAZOO Racing. Przypomnijmy - chodzi o aktualnego mistrza...

NAJCZĘŚCIEJ POSZUKIWANE

Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na
 YouTube RSS
x TA STRONA UŻYWA PLIKÓW COOKIE. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.