chceauto.pl
x
Mercedes VISION EQXX w szczegółach

Mercedes VISION EQXX w szczegółach

Motonowości
Redakcja ChceAuto.pl 2022-01-10 Opinie
VISION EQXX to elektryczny odpowiednik samochodu spalającego 1 litr paliwa na 100 km. Do pokonania 100 km zużywa bowiem mniej niż 10 kWh energii elektrycznej. W przeliczeniu na zużycie paliw kopalnych odpowiada to ok. 1/100 km.

Mercedes VISION EQXX
Mercedes VISION EQXX
Na ile wystarczy 10 kWh energii w innych dziedzinach życia? To np praca suszarki do ubrań przez nieco ponad 3 godziny. Tyle samo prądu zużyje też działający przez około 3 godziny przeciętny domowy klimatyzatr. Jeszcze inaczej? Proszę bardzo. 10 kWh to również odpowiednik 5 godzin prasowania przy pomocy przeciętnego żelazka!

W jaki sposób inżynierom MErcedesa usało się osiągnąć tak imponujący wynik? Niezwykle ważna była chociażby kwestia oporu aerodynamicznego. VISION EQXX jest bardziej aerodynamiczny niż... piłka do futbolu amerykańskiego! Podczas długodystansowych podróży typowy samochód elektryczny około 2/3 swojej energii zużywa właśnie na "przebijanie” powietrza. Współczynnik oporu powietrza Cd prototypu równy 0,17 może mieć duże znaczenie podczas jazdy z wyższymi prędkościami. Redukcja Cd o zaledwie 0,01 zwiększa zasięg pojazdu elektrycznego o około 2,5 proc. Dla porównania współczynnik oporu powietrza piłki do futbolu amerykańskiego wynosi 0,18-0,20.

Mercedes VISION EQXX
Mercedes VISION EQXX
Zespół napędowy VISION EQXX rozwija moc około 150 kW (204 KM). Projektanci postawieni przed jasną, konkretną listą celów opracowali elektryczny układ napędowy o najlepszym na świecie połączeniu efektywności, gęstości energii i lekkiej konstrukcji. Jego sprawność wynosi 95%, co oznacza to, że do 95% energii z akumulatora trafia na koła. W przypadku najbardziej wydajnego układu napędowego z silnikiem spalinowym parametr ten wynosi ok. 30%, a przeciętnego długodystansowego biegacza – ok. 50%.

Elektryczna jednostka napędowa VISION EQXX składa się z silnika elektrycznego, przekładni oraz energoelektroniki i wykorzystuje nową generację węglików krzemu. Energoelektronika bazuje na tej z nadchodzącego hipersamochodu Mercedes-AMG Project ONE.

Mercedes-Benz i zespół HPP opracowali dla VISION EQXX całkowicie nowy zestaw akumulatorów, osiągając niezwykłą gęstość energii wynoszącą bliską 400 Wh/l. Wartość ta umożliwiła stworzenie zestawu akumulatorów o użytkowej pojemności niespełna 100 kWh i wyjątkowo kompaktowych gabarytach.

Mercedes VISION EQXX
Mercedes VISION EQXX
Znaczny wzrost gęstości energii wynika po części ze znacznego postępu w dziedzinie chemii anod. Wyższa zawartość krzemu i zaawansowany skład oznaczają, że mogą one pomieścić znacznie więcej energii niż anody powszechnie stosowane obecnie. W uzyskaniu imponującej gęstości energii pomógł również wysoki poziom integracji z zestawem akumulatorów. Osobny przedział na komponenty elektryczne i elektroniczne (EE), zwany OneBox, zapewnia więcej miejsca na ogniwa, a jednocześnie przynosi dodatkowe korzyści w zakresie montażu i demontażu. Akumulator wraz z OneBoxem waży ok. 495 kg.

Wyjątkowa sprawność elektrycznej jednostki napędowej oznacza, że wytwarza ona tylko minimalną ilość ciepła odpadowego. Pomogło to w zaprojektowaniu wyjątkowo małego i lekkiego systemu zarządzania temperaturą. Dopracowana interakcja aerożaluzji, zaworów chłodziwa oraz pomp cieczy chłodzącej sprawia, że elektryczna jednostka – składająca się z silnika, energoelektroniki i przekładni – utrzymuje najbardziej optymalny bilans temperatur przy minimalnych kosztach energii.

Mercedes VISION EQXX
Mercedes VISION EQXX
Innowacyjna pompa ciepła VISION EQXX „odsysa” ciepło generowane przez układ napędowy oraz z otaczającego powietrza, zapewniając przytulną temperaturę w kabinie. Jej imponująca wydajność znacznie zwiększa zasięg pojazdu w chłodniejszych częściach świata. Podczas osuszania wilgotnego powietrza z otoczenia pompa wykorzystuje nawet „entalpię parownika”. Entalpia to energia utajona uwalniana jako ciepło, gdy para wodna w powietrzu zmienia stan z gazowego na wodny.

Nadwozie VISION EQXX stanowi jeden z pierwszych przykładów zastosowań w Mercedes-Benz stali o niskiej emisji CO2, w 100% wyprodukowanej ze złomu, przy użyciu techniki elektrycznego pieca łukowego. Gatunki takiej stali zostały niedawno wprowadzone do produkcyjnych pojazdów z gwiazdą.

Mercedes VISION EQXX
Mercedes VISION EQXX
Drzwi VISION EQXX wykonano z hybrydy komponentów CFRP i GFRP (tworzyw sztucznych wzmocnionych włóknem węglowym i szklanym) z aluminiowymi wzmocnieniami. Oprócz korzyści w zakresie wagi konstrukcja ta zapewnia równowagę pomiędzy sztywnością i plastycznością w przypadku zderzenia. Dolną część drzwi wzmacnia nowa pianka poliamidowa, optymalizująca pochłanianie energii w przypadku zderzenia bocznego.

Ponadto VISION EQXX otrzymał aluminiowe tarcze hamulcowe, które poza niższą masą własną mają szereg innych zalet – są całkowicie wolne od korozji, a także, dzięki innowacyjnej powłoce, pozwalają nawet o 90% zredukować emisję pyłu hamulcowego. Masę zmniejszą również nowe, zaawansowane sprężyny z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem szklanym, opracowane we współpracy z Rheinmetall Automotive.

Opinie i komentarze na temat artykułu

Mercedes VISION EQXX w szczegółach - GALERIA ZDJĘĆ

Mercedes VISION EQXX w szczegółachMercedes VISION EQXX w szczegółachMercedes VISION EQXX w szczegółachMercedes VISION EQXX w szczegółachMercedes VISION EQXX w szczegółachMercedes VISION EQXX w szczegółachMercedes VISION EQXX w szczegółachMercedes VISION EQXX w szczegółachMercedes VISION EQXX w szczegółachMercedes VISION EQXX w szczegółachMercedes VISION EQXX w szczegółachMercedes VISION EQXX w szczegółachMercedes VISION EQXX w szczegółach

Zobacz także

TEST: Elektryczny Nissan Townstar - użytkowe wydanie elektromobilności

TEST: Elektryczny Nissan Townstar - użytkowe wydanie elektromobilności 2023-05-06

Elektromobilność wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z samochodami, które użytkujemy na krótkich dystansach i zazwyczaj stanowią drugie lub jeszcze kolejne auto w rodzinie. A gdyby tak stworzyć pojazd użytkowy z napędem elektrycznym? Nissan...
Kia EV9 oficjalnie zaprezentowana

Kia EV9 oficjalnie zaprezentowana 2023-03-30

Kia EV9 nie kryje już żadnych tajemnic. Wygląd tego modelu Koreańczycy ujawnili kilkanaście dni temu, teraz poznaliśmy wszystkie dane techniczne.Kia EV9 został skonstruowana na modułowej płycie podłogowej Electric Global Modular Platform. Samochód...
Audi Q6 e-tron coraz bliżej

Audi Q6 e-tron coraz bliżej 2023-03-25

Audi Q6 e-tron wciąż nie może doczekać się na premierę. Początkowo zapowiadano, że samochód zadebiutuje pod koniec 2022 roku, tymczasem mamy końcówkę marca, a samochód wciąż nie jest gotowy.Audi poinformowało właśnie, że prototyp Audi Q6...
Ford Mustang Mach-E - test specjalnej wersji Frost White

Ford Mustang Mach-E - test specjalnej wersji Frost White 2023-03-23

Mustang Mach-E obecny jest na rynku od 2020 roku i od momentu debiutu wywołał w świecie motoryzacyjnym burzliwą dyskusję, a żywiołowe wymiany zdań na jego temat wciąż nie ucichły. Fakty są jednak takie, że Mustang Mach-E należy do ścisłej...
Kia EV5 Concept. Nowość, która trafi do Europy

Kia EV5 Concept. Nowość, która trafi do Europy 2023-03-21

W Chinach, podczas wydarzenia Kia Chinese EV Day, Kia zaaprezentowała kolejny model z elektrycznej serii EV. Tym razem jest EV5 Concept, czyli prototyp kompaktowego SUV-a o napędzie elektrycznym, a więc samochodu, który wielkością odpowiadać będzie -...
Kia EV9. Nowy model na prąd

Kia EV9. Nowy model na prąd 2023-03-19

Kia EV9 została skonstruowana na modułowej płycie podłogowej Electric Global Modular Platform (E-GMP). Samochód cechuje się dużym rozstawem osi (co łączy wszystkie samochody elektryczne, wszak między osiami montuje się baterie) i całkowicie...