chceauto.pl
x
Junior - miejski Opel. Zastąpi Agilę?

Junior - miejski Opel. Zastąpi Agilę?

Motonowości
Redakcja ChceAuto.pl 2012-04-16 Opinie
W nietypowy sposób, poprzez publikowany na Facebooku odcinkami komiks, Opel rozpoczął odtajnianie informacji na temat swojego najnowszego modelu.

Samochód skrywa sie obecnie pod kodową nazwą Junior. Wiadomo już jednak, że nazwa rynkowa będzie inna, spekuluje się, że nowy model może otrzymać nazwę Allegra, czego producent nie chce potwierdzić.

A jaki będzie Opel Junior? To miejski samochód, o trzydrzwiowym nadwoziu, którego długość całkowita wynosi 370 cm. Nowy model będzie więc tylko o 4 cm krótszy od obecnie najmniejszego pojazdu w ofercie Opla, czyli Agili (model ten, klon Suzuki Splash, produkowany jest od 2008 roku w fabryce Suzuki na Węgrzech i nie jest sprzedawany w Polsce). Wnętrze ma być być wystarczająco obszerne, by pomieścić cztery osoby.

Opel Trixx - prototyp z... 2004 roku
Opel Trixx - prototyp z... 2004 roku
Juniorowi przyjdzie na rynku rywalizować m.in. z nowym Fiatem Panda (który jest o 5 cm krótszy, ale ma pięciodrzwiowe nadwozie) oraz trojaczkami koncernu Volkswagena (Up!, Skoda Citigo, Seat Mii), które są lub zaraz będą oferowane w wersji zarówno trzy-, jak i pięciodrzwiowej, przy czym długość całkowita wynosi 354 cm.

Opel ujawnił również, że nazwa nowego modelu zostanie oficjalnie ogłoszona 8 maja. Auto ma trafić do salonów na początku przyszłego roku, co sugeruje, że oficjalna premiera będzie miała miejsce we wrześniu na salonie w Paryżu.

Opel Trixx
Opel Trixx
Co ciekawe, pierwsze doniesienia mówiące o tym, że Opel pracuje nad nowym małym modelem pozycjonowym poniżej Corsy pojawiły się już w 2010 roku. Wówczas informowano, że nowy model trafi do sprzedaży w 2013 roku, wygląda więc na to, że mimo kryzysu, spadającej sprzedaży, a nawet zagrożenia bankructwem firmy, prace nad Juniorem przebiegały zgodnie z planem.

Ciekawą kwestią pozostaje sprawa, która z fabryk będzie produkowała Juniora. W 2010 roku Opel informował, że produkcją zajmą się zakłady w Eisenach, gdzie obecnie powstaje Corsa. Niewykluczone jednak, że wobec ostatniego spadku sprzedaży zanotowanego przez Opla (w pierwszym kwartale o 20 procent w stosunku do pierwszego kwartału roku 2011) oraz informacjach, że remedium na kłopoty ma być zamknięcie fabryk w niemieckim Bochum i brytyjskim Ellesmere Port i przeniesienie produkcji do krajów o niższych kosztach, nowy mały Opel nie będzie produkowany w Gliwicach!

Czy nowy Opel będzie produkowany w Gliwicach?
Czy nowy Opel będzie produkowany w Gliwicach?
Wymagałoby to jednak zapewne inwestycji, bowiem polski zakład wyprodukował w zeszłym roku niemal 175 tys. samochodów. Zdolności produkcyjne przekraczają co prawda 205 tys. samochodów rocznie jednak do pięciodrzwiowej Astry (137 wyprodukowanych w zeszłym roku egzemplarzy), Astry GTC (niespełna 16 tys, produkcja ruszyła dopiero jesienią), Astry III sedan (21 tys) dołączyć w tym roku mają Astra IV sedan i Astra w wersji cabrio. Ponadto pojawiają się nieoficjalne doniesienia o możliwości zwiększenia produkcji Astry IV hatchback o 10 tys. sztuk rocznie, co miałoby się odbyć kosztem fabryki w Russelsheim.

Jak będzie? Wszystkiego o nowym Oplu i miejscu jego produkcji dowiemy się zapewne wkrótce po wakacjach.

Opinie i komentarze na temat artykułu

comments powered by Disqus

Junior - miejski Opel. Zastąpi Agilę? - GALERIA ZDJĘĆ

Junior - miejski Opel. Zastąpi Agilę?Junior - miejski Opel. Zastąpi Agilę?Junior - miejski Opel. Zastąpi Agilę?Junior - miejski Opel. Zastąpi Agilę?

Zobacz także

Volkswagen e-up! wraca do salonów

Volkswagen e-up! wraca do salonów 2021-01-19

We wrześniu ubiegłego roku Volkswagen wstrzymał przyjmowanie zamówień na elektryczny model e-Up!. Stało się to po tym, gdy w Niemczech ruszył program dopłat do samochodów elektrycznych, co spowodowało boom na rynku. Ponieważ e-up! był jednym z...
Panda i Fiat 500 Hybrid z mikrohybrydą

Panda i Fiat 500 Hybrid z mikrohybrydą 2020-01-09

Rok 2020 jest dla Włochów początkiem elektrycznej rewolucji. Pierwszym krokiem na drodze do zelektryzowania gamy modelowej jest premiera modeli 500 i Panda z napędem typu mild hybrid. Nowe odmiany poznamy po napisie ”Hybrid" umieszczonym na tyle...
Ostra podwyżka cen nowych samochodów

Ostra podwyżka cen nowych samochodów 2019-12-21

Gdy w 2015 roku wyszło na jaw, że producenci samochodów, wśród których prym wiódł koncern Volkswagena, oszukiwali normy emisji spalin, nikt jeszcze nie zdawał sobie sprawy, jak ta afera wpłynie na przyszłość całej motoryzacji.Początkowo...
Nowe testy Euro NCAP. Elektryki rozczarowaniem?

Nowe testy Euro NCAP. Elektryki rozczarowaniem? 2019-12-19

Euro NCAP opublikowało solidną porcję wyników testów zderzeniowych. Tym razem sprawdzono poziom bezpieczeństwa aż dziesięciu modeli debiutujących na europejskim rynku. Wśród nich znalazły się aż trzy samochody producentów z Chin. Listę otwiera...
Dopłaty do aut elektrycznych. Ile i jak?

Dopłaty do aut elektrycznych. Ile i jak? 2019-11-29

28 listopada 2019 r. weszło w życie Rozporządzenie w sprawie wsparcia dla osób fizycznych w ramach Funduszu Niskoemisyjnego Transportu. Na mocy tego dokumentu osoby fizyczne mogą otrzymać dofinansowanie do zakupu pojazdu elektrycznego. Poziom...
12 mln aut z Tychów!

12 mln aut z Tychów! 2019-11-18

18 listopada 2019 roku FCA Poland świętowała wyprodukowanie 12-milionowego jubileuszowego samochodu w historii zakładu produkcyjnego w Tychach. Jubileuszowym autem był Fiat 500. Trzy dni wcześniej z linii produkcyjnej tyskiego zakładu zjechała...

NAJCZĘŚCIEJ POSZUKIWANE

Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na
 YouTube RSS
x TA STRONA UŻYWA PLIKÓW COOKIE. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.