chceauto.pl
x
Junior - miejski Opel. Zastąpi Agilę?

Junior - miejski Opel. Zastąpi Agilę?

Motonowości
Redakcja ChceAuto.pl 2012-04-16
W nietypowy sposób, poprzez publikowany na Facebooku odcinkami komiks, Opel rozpoczął odtajnianie informacji na temat swojego najnowszego modelu.

Samochód skrywa sie obecnie pod kodową nazwą Junior. Wiadomo już jednak, że nazwa rynkowa będzie inna, spekuluje się, że nowy model może otrzymać nazwę Allegra, czego producent nie chce potwierdzić.

A jaki będzie Opel Junior? To miejski samochód, o trzydrzwiowym nadwoziu, którego długość całkowita wynosi 370 cm. Nowy model będzie więc tylko o 4 cm krótszy od obecnie najmniejszego pojazdu w ofercie Opla, czyli Agili (model ten, klon Suzuki Splash, produkowany jest od 2008 roku w fabryce Suzuki na Węgrzech i nie jest sprzedawany w Polsce). Wnętrze ma być być wystarczająco obszerne, by pomieścić cztery osoby.

Opel Trixx - prototyp z... 2004 roku
Opel Trixx - prototyp z... 2004 roku
Juniorowi przyjdzie na rynku rywalizować m.in. z nowym Fiatem Panda (który jest o 5 cm krótszy, ale ma pięciodrzwiowe nadwozie) oraz trojaczkami koncernu Volkswagena (Up!, Skoda Citigo, Seat Mii), które są lub zaraz będą oferowane w wersji zarówno trzy-, jak i pięciodrzwiowej, przy czym długość całkowita wynosi 354 cm.

Opel ujawnił również, że nazwa nowego modelu zostanie oficjalnie ogłoszona 8 maja. Auto ma trafić do salonów na początku przyszłego roku, co sugeruje, że oficjalna premiera będzie miała miejsce we wrześniu na salonie w Paryżu.

Opel Trixx
Opel Trixx
Co ciekawe, pierwsze doniesienia mówiące o tym, że Opel pracuje nad nowym małym modelem pozycjonowym poniżej Corsy pojawiły się już w 2010 roku. Wówczas informowano, że nowy model trafi do sprzedaży w 2013 roku, wygląda więc na to, że mimo kryzysu, spadającej sprzedaży, a nawet zagrożenia bankructwem firmy, prace nad Juniorem przebiegały zgodnie z planem.

Ciekawą kwestią pozostaje sprawa, która z fabryk będzie produkowała Juniora. W 2010 roku Opel informował, że produkcją zajmą się zakłady w Eisenach, gdzie obecnie powstaje Corsa. Niewykluczone jednak, że wobec ostatniego spadku sprzedaży zanotowanego przez Opla (w pierwszym kwartale o 20 procent w stosunku do pierwszego kwartału roku 2011) oraz informacjach, że remedium na kłopoty ma być zamknięcie fabryk w niemieckim Bochum i brytyjskim Ellesmere Port i przeniesienie produkcji do krajów o niższych kosztach, nowy mały Opel nie będzie produkowany w Gliwicach!

Czy nowy Opel będzie produkowany w Gliwicach?
Czy nowy Opel będzie produkowany w Gliwicach?
Wymagałoby to jednak zapewne inwestycji, bowiem polski zakład wyprodukował w zeszłym roku niemal 175 tys. samochodów. Zdolności produkcyjne przekraczają co prawda 205 tys. samochodów rocznie jednak do pięciodrzwiowej Astry (137 wyprodukowanych w zeszłym roku egzemplarzy), Astry GTC (niespełna 16 tys, produkcja ruszyła dopiero jesienią), Astry III sedan (21 tys) dołączyć w tym roku mają Astra IV sedan i Astra w wersji cabrio. Ponadto pojawiają się nieoficjalne doniesienia o możliwości zwiększenia produkcji Astry IV hatchback o 10 tys. sztuk rocznie, co miałoby się odbyć kosztem fabryki w Russelsheim.

Jak będzie? Wszystkiego o nowym Oplu i miejscu jego produkcji dowiemy się zapewne wkrótce po wakacjach.

Junior - miejski Opel. Zastąpi Agilę? - GALERIA ZDJĘĆ

Junior - miejski Opel. Zastąpi Agilę?Junior - miejski Opel. Zastąpi Agilę?Junior - miejski Opel. Zastąpi Agilę?Junior - miejski Opel. Zastąpi Agilę?

Zobacz także

Fiat Panda i Pandina. Nowe wersje

Fiat Panda i Pandina. Nowe wersje 2024-07-10

Fiat nie rozpieszcza nowymi modelami. Wprost przeciwnie, potrafi produkować te same pojazdy po kilkanaście lat. Tak właśnie jest z obecną generacją Pandy, która trafiła na rynek w 2011 roku. Jeśli ktoś myślał, że nowe unijne regulacje dotyczące...
To już koniec Volkswagena Up!

To już koniec Volkswagena Up! 2023-10-16

Volkswagen Up! zakończył swój żywot. Ostatni egzemplarz wyjechał z fabryki w Bratysławie 10 października. Od teraz najmniejszym i najtańszym Volkswagenem będzie Polo za - uwaga - co najmniej 104 tys. zł!Bliźniacze modele Volkswagena Up! wyszły z...
Opel Astra Sports Tourer GSe. Polskie ceny

Opel Astra Sports Tourer GSe. Polskie ceny 2023-05-29

Pod nazwą GSe (Grand Sport electric) Opel sprzedaje samochody usportowione i zelektryfikowane. Po modelach Grandland GSe i Astra GSe, można już składać zamówienia na trzeci samochód należący do tej gamy, Opla Astrę Sports Tourer GSe, czyli kombi....
Opel Astra GSe i Opel Grandland GSe. Polskie ceny

Opel Astra GSe i Opel Grandland GSe. Polskie ceny 2023-01-24

Wkrótce polskie salony Opla rozpoczną zbieranie zamówień na Grandlanda GSe i Astrę GSe, czyli flagowe wersji obu modeli.Od lutego będzie można zamawiać Grandlanda GSe w cenie od 252 900 zł. Nieco później zostaną otwarte zamówienia na Astrę GSe w...
Opel Astra Electric. Czyli na prąd

Opel Astra Electric. Czyli na prąd 2022-12-01

Opel poszerza gamę Astry o wersję bateryjną. Samochód, który jest technologicznym bliźniakiem Peugeota e-308, będzie oferowany również jako Astra Sports Tourer, czyli kombi. Już niedługo nabywcy Opla Astry będą mieli jeszcze więcej opcji napędu...
Opel Astra GSe. Elektrycznie i sportowo

Opel Astra GSe. Elektrycznie i sportowo 2022-09-29

Po zapowiedzi reaktywacji GSe jako nowej submarki zelektryfikowanych i dynamicznych samochodów, Opel opublikował kolejne informacje oraz zdjęcia pierwszego modelu z serii GSe, czyli Astry Astra GSe będzie dostępna jako hatchback i kombi (Sports Tourer...

NAJCZĘŚCIEJ POSZUKIWANE

Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na YouTube RSS