chceauto.pl
x
Transit po liftingu. Zmieniło się wiecej niż widać

Transit po liftingu. Zmieniło się wiecej niż widać

Porady i rynek
Redakcja ChceAuto.pl 2018-09-27 Opinie
Na salonie pojazdów użytkowych IAA w Hanowerze Ford zaprezentował najnowszą generację Forda Transita o ładowności 2 ton. To światowy debiut „najinteligentniejszego” modelu w całej dotychczasowej historii Forda Transita.

Nowy Ford Transit
Nowy Ford Transit
Najnowszy Ford Transit charakteryzuje się większą ładownością oraz paletą unowocześnionych jednostek napędowych. Wśród nowych opcji napędu jest oferowany po raz pierwszy z tym segmencie łagodny układ napędowy (mild hybrid - mHEV), oparty na silniku wysokoprężnym.

Z zewnątrz nadwozie nowego Forda Transita wyróżnia się nowym wlotem powietrza z trzema poprzeczkami oraz inaczej zaprojektowanym pasem dolnym. Przednie panele nadwozia, wraz ze zderzakiem, otrzymały nowy profil, dzięki któremu poprawiono aerodynamikę i uzyskano śmielszy wygląd przodu. Bogatsze wersje wyposażeniowe otrzymują reflektory biksenonowe oraz światła LED do jazdy dziennej.

Nowy Ford Transit
Nowy Ford Transit
Transit otrzymał zupełnie nowe wnętrze. Nowa tablica przyrządów została zaprojektowana z zmyślą o wygodzie kierowców, dla których samochód pełni także funkcję mobilnego biura. Przygotowano liczne schowki, z trzema otwartymi pojemnikami w górnej części deski rozdzielczej, jest też stacja dokująca do urządzeń zewnętrznych w wersjach z uboższym wyposażeniem, która pozwala na ustawienie telefonu komórkowego lub tabletu.

We wnętrzu zastosowano nowe, trwalsze, materiały wykończeniowe. trwałe i wytrzymałe. Dotyczy to przede wszystkim obić foteli, które poddawano najcięższym w historii Forda testom odporności na ścieranie.

Nowy Ford Transit
Nowy Ford Transit
Nowy Transit został też wyposażony w funkcje umożliwiające współpracę pojazdu z zewnętrznymi urządzeniami elektronicznym i połączenie z Internetem za pośrednictwem pokładowego modemu Ford PassConnect. Umożliwia on przedsiębiorcom i firmom flotowym znaczną poprawę wykorzystania pojazdów, przy jednoczesnej optymalizacji kosztów eksploatacji.

Konstrukcja nowoczesnej jednostki wysokoprężnej* Ford EcoBlue o pojemności 2,0-litrów została zoptymalizowana pod względem zużycia paliwa. Zwiększenie ciśnienia wtrysku do 2200 barów zapewnia bardziej efektywny przebieg spalania. W celu dalszego obniżenia tarcia współpracujących wewnętrznych elementów silnika, nowe stalowe tłoki mają płaszcze nieco cieńsze niż stosowane dotąd tłoki ze stopu aluminium. Pompa oleju o zmiennej wydajności umożliwia ograniczenie strat mocy dzięki dostosowaniu wydajności tłoczonego oleju do rzeczywistego zapotrzebowania w danej chwili.

Nowy Ford Transit
Nowy Ford Transit
Kolejne zmiany, które przyniosły zwiększenie efektywności, to wprowadzenie po raz pierwszy w 2-tonowej wersji Transita elektrycznego wspomagania kierownicy (EPAS), zastosowanie opon o obniżonych oporach tarcia oraz zmiany poprawiające aerodynamikę pojazdu. W najbogatszych odmianach kierowca ma także do dyspozycji tryb jazdy oszczędnej, który na podstawie danych z pozycjonowania GPS przewiduje i podpowiada kierującemu, jak jechać, aby uzyskać dodatkowe oszczędności paliwa.

Do dostępnych już wcześniej silników o mocach 105 KM, 130 KM oraz 170 KM doszła nowa jednostka o mocy 185 KM, dysponująca pokaźnym momentem obrotowym 415 Nm. Wszystkie dostępne silniki mają turbosprężarki o nowszej konstrukcji, która pozwala na uzyskiwanie większego zakresu momentu obrotowego w szerszym niż dotąd zakresie obrotów.

Nowy Ford Transit
Nowy Ford Transit
Natomiast od wiosny 2020 roku, obok standardowej 6-stopniowej ręcznej skrzyni biegów, tylnonapędowe wersje Transita będą oferowane również z bardzo efektywną i dynamiczną 10-stopniową automatyczną skrzynią biegów z adaptacyjną funkcją Adaptive Shift Scheduling, która analizuje indywidualny styl jazdy kierowcy w celu zoptymalizowania momentów zmian biegów.

Nowy Ford Transit
Nowy Ford Transit
Aby uzyskać mniejszą masę wielu części (a tym samym poprawić ładowność), konstrukcję pojazdu zoptymalizowano z zastosowaniem systemów projektowania wspomaganego komputerowo, zapożyczonych z przemysłu lotniczego. Wśród rozwiązań zmniejszających ciężar pojazdu można wymienić nową pokrywę silnika, wykonaną ze stopu aluminium, zastosowanie stalowych obręczy kół o zróżnicowanej grubości, a także układ z pojedynczym tłumikiem, który zastępuje stosowany dotąd układ z dwoma tłumikami. Po raz pierwszy w konstrukcji ściany działowej we wnętrzu blachę stalową zastąpiono wytrzymałym tworzywem kompozytowym.


Opinie i komentarze na temat artykułu

Transit po liftingu. Zmieniło się wiecej niż widać - GALERIA ZDJĘĆ

Transit po liftingu. Zmieniło się wiecej niż widaćTransit po liftingu. Zmieniło się wiecej niż widaćTransit po liftingu. Zmieniło się wiecej niż widaćTransit po liftingu. Zmieniło się wiecej niż widaćTransit po liftingu. Zmieniło się wiecej niż widaćTransit po liftingu. Zmieniło się wiecej niż widaćTransit po liftingu. Zmieniło się wiecej niż widaćTransit po liftingu. Zmieniło się wiecej niż widać

Zobacz także

Ford E-Transit - czy tak będzie wyglądać przyszłość transportu?

Ford E-Transit - czy tak będzie wyglądać przyszłość transportu? 2023-01-19

Napęd wyłącznie na tylne koła, 269 KM mocy oraz 430 Nm momentu obrotowego – brzmi jak opis auta sportowego? Nic bardziej mylnego, bowiem są to parametry charakteryzujące elektryczną wersję Forda Transita – jednego z najpopularniejszych samochodów...
Ford E-Transit Custom. Elektryczna nowość

Ford E-Transit Custom. Elektryczna nowość 2022-05-09

Ford zdradził wygląd nowego modelu oraz niektóre dane techniczne. Dalsze szczegóły zostaną ogłoszone we wrześniu, a produkcja rozpocznie się w 2023 roku.E-Transit Custom jest kolejną elektryczną nowością po modelu E-Transit, którego produkcja...
Siedem nowych elektrycznych modeli Forda

Siedem nowych elektrycznych modeli Forda 2022-03-16

Na specjalnej konferencji prasowej Ford zdradził swoje plany na najbliższe lata. Amerykańska firma w Europie planuje przejście na napęd elektryczny.Do 2024 roku Ford ma zaprezentować siedem zupełnie nowych modeli osobowych i dostawczych o napędzie...
Ford Transit Custom Nugget Active i Trail

Ford Transit Custom Nugget Active i Trail 2021-08-29

Ford poszerza gamę samochodów kempingowych Transit Custom Nugget o nowe wersje Active i Trail.Samochody zaprojektowano z myślą o najbardziej wymagających klientach, korzystających z samochodów kempingowych. Modele cechują się odnowionym, oryginalnym...
Ford Transit na prąd już w Europie

Ford Transit na prąd już w Europie 2021-08-25

W ramach prób, dziesięć prototypów E-Transita zostanie poddanych intensywnym testom w warunkach realnej eksploatacji w sektorach: pocztowym, komunalnym, użyteczności publicznej, dostaw na ostatnią milę i dostaw artykułów spożywczych w Niemczech,...
Świetny początek roku Forda

Świetny początek roku Forda 2021-03-10

Luty okazał się kolejnym świetnym miesiącem dla Forda w Polsce. Marka pozostaje bowiem liderem rynku samochodów dostawczych, znacząco zwiększając swoją pozycję rynkową. Duży wzrost rejestracji odnotowały także modele osobowe.Jak podaje Polski...