chceauto.pl
x
Toyota Yaris Cross po modernizacji

Toyota Yaris Cross po modernizacji

Motonowości
Redakcja ChceAuto.pl 2023-11-21
Toyota Yaris Cross zadebiutowała na rynku w 2021 roku, teraz Japończycy zdecydowali się na modernizację tego modelu. Wśród nowości jest mocniejszy napęd hybrydowy.

Toyota Yaris Cross po modernizacji
Toyota Yaris Cross po modernizacji
Ponadto auto zyska uaktualnione systemy wsparcia kierowcy podczas jazdy i parkowania Toyota T-Mate, w tym najnowszą generację Toyota Safety Sense. Debiutują też nowe cyfrowe zegary, najnowszy system multimedialny Toyota Smart Connect i cyfrowy kluczyk.

Yaris Cross, podobnie jak Yaris hatchback, otrzyma nowy napęd hybrydowy piątej generacji o nazwie Hybrid 130. Układ z 1,5-litrowym silnikiem ma nową przekładnię oraz większy i mocniejszy silnik elektryczny MG1. Wraz z ulepszeniem jednostki sterującej mocą (PCU) pozwoliło to zwiększyć moc o 14% ze 116 do 132 KM. Jednocześnie zwiększono moment obrotowy silnika elektrycznego MG2 w całym zakresie obrotów, a maksymalny moment obrotowy wzrósł o 30% ze 141 do 185 Nm.

Te zmiany przekładają się nie tylko na lepsze przyspieszanie, ale też na większą elastyczność. Yaris Cross rozpędza się do 100 km/h o pół sekundy szybciej (10,7 s), krótszy o 0,4 sekundy jest czas przyspieszenia od 80 do 120 km/h (8,9 s).

Toyota Yaris Cross po modernizacji
Toyota Yaris Cross po modernizacji
Nowy napęd będzie dostępny w wyższych wersjach wyposażenia, w tym GR SPORT oraz nowej Premiere Edition. Dotychczasowy napęd hybrydowy o mocy 116 KM nadal będzie dostępny.

Yaris Cross zyskał lepsze wygłuszeni. Do lewego mocowania silnika dodano amortyzator dynamiczny, zamontowano też rezonator na dolocie. Wygłuszenie deski rozdzielczej zmieniono z jednowarstwowego na trójwarstwowe, a dodatkową warstwę filcu dodano w jej górnej części. Ponadto zastosowano grubszą przednią szybę oraz szyby boczne.

Toyota Yaris Cross po modernizacji otrzymała ulepszone i rozbudowane multimedia. W zależności od wersji przed kierowcą umieszczono 7-calowy wyświetlacz na tablicy wskaźników (Active, Comfort i Style) lub 12,3-calowy wirtualny kokpit (Executive, GR SPORT oraz Premiere Edition), a ekran systemu multimedialnego ma przekątną 9- lub 10,5 cala.

Toyota Yaris Cross po modernizacji
Toyota Yaris Cross po modernizacji
Standardem w Yarisie Cross jest system multimedialny Toyota Smart Connect o zwiększonej mocy obliczeniowej. Nawigacja oparta jest na chmurze, a informacje o ruchu drogowym są przekazywane na bieżąco. Asystent głosowy wywoływany komendą „Hej Toyota” został zaprogramowany tak, by rozumieć naturalną mowę, w tym takie komunikaty jak np. „Hej Toyota, jest mi zimno” i reaguje na nie poprzez podniesienie temperatury wnętrza. Ponadto samochód łączy się bezprzewodowo ze smartfonami przy pomocy interfejsów Apple CarPlay i Android Auto.

Yaris Cross tak jak Yaris hatchback będzie dostępny z cyfrowym kluczykiem. Połączony z aplikacją MyToyota umożliwia korzystanie z auta przy pomocy smartfona nawet pięciu użytkownikom. Cyfrowy kluczyk otwiera i zamyka samochód, a także go uruchamia bez konieczności wyciągania telefonu z torebki czy kieszeni.

Cyfrowy kluczyk jest kompatybilny ze smartfonami z systemami operacyjnymi Apple i Android. W wersji GR SPORT i Premiere Edition będzie oferowany w standardzie z roczną subskrypcją w cenie auta.

Aplikacja MyToyota oferuje też inne przydatne funkcje jak m.in. zdalne otwieranie i zamykanie auta, nagrzanie lub schłodzenie wnętrza przed podróżą czy aktywowanie świateł awaryjnych, by odnaleźć swojego Yarisa Cross na zatłoczonym parkingu.


W Yarisie Cross zastosowano ten sam zestaw systemów bezpieczeństwa, wsparcia kierowcy podczas jazdy i parkowania Toyota T-Mate, w tym najnowszą generację Toyota Safety Sense. Dzięki modułowi DCM multimedia, a także systemy Toyota Safety Sense auta można aktualizować metodą over-the-air bez konieczności wizyty w serwisie.

Yaris Cross zyskał nową kamerę oraz nowe radary, które mają lepsze parametry i dzięki temu wykrywają większą liczbę niebezpiecznych sytuacji. Układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia (PCS) może teraz wykryć potencjalne zderzenie czołowe, a także większą liczbę obiektów, które mogą znaleźć się na drodze auta jak piesi, rowerzyści czy od teraz też motocykliści. Yaris Cross ma teraz też funkcję ograniczenia przyspieszenia, które włączy się w sytuacji zagrożenia zderzeniem z poprzedzającym autem.

W samochodzie zastosowano ulepszony aktywny tempomat adaptacyjny (ACC), który wyposażono także w funkcję uniemożliwienia niebezpiecznego manewru wyprzedzania z niewłaściwej strony, a układ Preliminary Deceleration/Turn Signal Linked Control pomaga kierowcy wrócić na pas ruchu z odpowiednią prędkością i zachowując odpowiedni dystans od innych pojazdów.

Toyota Yaris Cross po modernizacji - GALERIA ZDJĘĆ

Toyota Yaris Cross po modernizacjiToyota Yaris Cross po modernizacjiToyota Yaris Cross po modernizacjiToyota Yaris Cross po modernizacji

Zobacz także

Jeśli nowa Toyota, to hybrydowa. Najlepiej Corolla

Jeśli nowa Toyota, to hybrydowa. Najlepiej Corolla 2024-01-18

W 2023 roku Toyota ustanowiła kolejny rekord sprzedaży hybryd – z salonów wyjechały 70 303 auta z tym napędem. Jest to wynik o prawie 20 000 aut lepszy niż rok wcześniej (+37%). Obecnie dla klientów Toyoty napęd hybrydowy jest najbardziej oczywistym...
Toyota Yaris Cross po modernizacji. Polskie ceny

Toyota Yaris Cross po modernizacji. Polskie ceny 2024-01-16

Toyota rozpoczęła zbieranie rezerwacji na zmodernizowanego Yarisa Cross, poznaliśmy też ceny tego modelu. Toyota Yaris Cross otrzymała nowy, mocniejszy napęd hybrydowy z elementami układu piątej generacji, który ma 130 KM mocy i 185 Nm momentu...
Toyota zdominowała polski rynek w 2023 roku

Toyota zdominowała polski rynek w 2023 roku 2024-01-08

Toyota zakończyła rekordowy rok 2023 z wynikiem 91 195 zarejestrowanych aut osobowych. To rezultat lepszy od wyniku z 2022 roku o 23 proc., a w tym samym czasie cały polski rynek samochodów osobowych powiększył się o 13%. Japońska marka, która od...
Toyota rusza z wyprzedażami. Duże obniżki

Toyota rusza z wyprzedażami. Duże obniżki 2023-11-17

Toyota rozpoczęła wyprzedaż samochodów z rocznika 2023. Wybrane modele są teraz dostępne „od ręki” w obniżonych cenach, a rabaty sięgają 20,9 tys. zł.Ofertą wyprzedażową objęto gamę najpopularniejszego auta w Polsce – Corolli, we...
Lexus LBX. Nowy najtańszy model?

Lexus LBX. Nowy najtańszy model? 2023-05-23

Na początku czerwca Lexus oficjalnie zaprezentuje model LBX. To całkowita nowość w gamie japońskiego producenta samochodów luksusowych.O Lexusie LBX nie wiemy na razie niemal nic. Już samo połączenie liter w nazwie może wydawać się bowiem...
Toyota Yaris Cross - ewolucja miejskiego bestsellera

Toyota Yaris Cross - ewolucja miejskiego bestsellera 2022-12-09

Toyota Yaris Cross swoją światową premierę miała w 2020 roku, a w kolejnym roku zadebiutowała na rynku europejskim. Spotkała się z ciepłym przyjęciem klientów i wyniki jej sprzedaży już od początku szybowały do góry w zawrotnym tempie. Zyskała...

NAJCZĘŚCIEJ POSZUKIWANE

Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na YouTube RSS