chceauto.pl
x

Toyota RAV4

Oceny użytkowników3.4907/5. Głosy: 375
Ocena: 3.49/5
Głosy: 375.

Lata produkcji

1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024

Toyota RAV4 I (1994-2000)

Można śmiało powiedzieć, że Toyota RAV4 zapoczątkowała nową erę w historii motoryzacji. To właśnie ten samochód - do spółki z Suzuki Vitarą - sprawił, że na całym świecie zapanowała moda na auta typu SUV.

Japończycy postanowili zbudować pojazd, który wyglądem przypominałby samochód terenowy, ale zachowywał się na drodze tak, jak średniej klasy osobówka. Zaprezentowana po raz pierwszy w 1994 roku RAV4 powstała w oparciu o takie właśnie założenia. Auto otrzymało samonośne nadwozie, niezależne, wielowahaczowe zawieszenie oraz napęd na obie osie. Dzięki temu świetnie sprawdza się w normalnym ruchu miejskim, od czasu do czasu można się również pokusić o wypad w teren.

Przy zachowaniu łatwości manewrowania (kompaktowe wymiary, dobra widoczność) Toyota RAV4 - dzięki wysokiej pozycji za kierownicą - zapewnia duże poczucie bezpieczeństwa, przez co szczególnie upodobały go sobie kobiety.

Pierwsza generacja Toyoty RAV4 produkowana była w latach 1994-2000. Samochód przyciągał klientów nie tylko wspomnianą wyżej wszechstronnością, ale również - niezawodnością. Przez długi czas kilkuletnie Toyoty RAV4 utrzymywały wysokie pozycje w przeróżnych rankingach. Poza niewielka korozją (nadkola, ranty drzwi) oraz wrażliwym układem przeniesienia napędu (np. sprzęgło nie wytrzymuje eksploatacji samochodu w roli holownika przyczepy, ponadto pamiętać trzeba o regularnej wymianie oleju - w mostach napędowych co 30 tys. km, w skrzyni biegów - co 60. tys. km, zdarzają się również wytarcia synchronizatora piątego biegu) użytkownicy przeważnie nie mają na co narzekać. Od czasu do czasu mogą wystąpić problemy z układem chłodzącym (zużywa się pompa wodna, mogą pojawić się nieszczelności).

Toyota RAV4 dostępna była w wersji trzy- i pięciodrzwiowej. Różniły się one dość mocno charakterem i wielkością. Samochód trzydrzwiowy posiada tylko cztery miejsca, symbolicznej wielkości bagażnik (mocno poniżej 200 litrów) i ma tylko 3,7 m długości. W środku jest ciasno, a zajmowanie miejsca na tylnych fotelach wymaga sprawności fizycznej.

Samochód w wersji pięciodrzwiowej (pojawił się na rynku rok po odmianie trzydrzwiowej) może już pełnić rolę pojazdu rodzinnego. Znacznie większa długość pozwoliła na wygospodarowanie bagażnika o pojemności przekraczającej 400 litrów. Niestety na rynkach wtórnych dominują auta trzydrzwiowe, znalezienie RAV4 w wersji pięciodrzwiowej i dobrym stanie może być bardzo trudne.

Wyposażenie Toyoty RAV4 było mocno zróżnicowane, ale w wielu egzemplarzach pozostawia wiele do życzenia. Najstarsze samochody miały tylko jedną poduszką powietrzną (druga pojawiła się dopiero po liftingu w 1998 roku), brakowało również klimatyzacji czy ABS. Zawsze montowano natomiast elektryczne sterowanie szyb i lusterek.

Deska rozdzielcza RAV4 wygląda nieco archaicznie, ale pod względem ergonomii nie można jej niczego zarzucić, ponadto wykonano ją z bardzo trwałych materiałów, przez co ciężko po jej stanie ocenić faktyczny przebieg samochodu.

Toyota RAV4 pierwszej generacji sprzedawana była tylko z jednym silnikiem. Była to benzynowa jednostka o pojemności 2.0, z 16 zaworami i bezkolizyjnym rozrządem (pasek należy wymieniać co 150 tys. km). Silnik ten jest trwały i bezawaryjny, chociaż nie należy do wybitnie ekonomicznych (szczególnie w połączeniu z automatyczną skrzynia biegów). Rozwiązaniem może być montaż LPG, o ile nie będzie to tania instalacja - najlepiej wybrać sekwencyjną, a kupując auto już "zagazowane" należy dobrze sprawdzić stan jednostki napędowej (kompresja, falowanie obrotów).

Silnik RAV4 napędza wszystkie cztery koła, a o rozkład momentu dba centralny dyferencjał, który oferuje możliwość zblokowania (rozkład momentu na sztywno wynosi 50:50). To sprawia, że auto dzielnie spisuje się w terenie, jaki napotkać można podczas codziennej eksploatacji np. na wsi. O komfort i prowadzenie dba wielowahaczowe zawieszenie, które okazuje się zaskakująco trwałe, chociaż oczywiście wahacze podlegają naturalnemu zużyciu. Nieliczne egzemplarze w wersji amerykańskiej posiadają napęd wyłącznie na przednie koła.

Toyota RAV4 pierwszej generacji to solidne auto, które produkowano wyłącznie w Japonii. Również teraz, kilkunastoletnie egzemplarze (produkcję zakończono w 2000 roku) mogą okazać się niezawodne, oczywiście pod warunkiem regularnego serwisowania.

Toyota RAV4 II (2000-2006)

Druga generacja Toyoty RAV4 debiutowała w 2000 roku i pozostawała w produkcji przez 6 lat. W 2003 roku samochód przeszedł lifting. Model ten może nie jest już tak bezawaryjny jak poprzednik, ale to wciąż pełnokrwista Toyota.

Stylistycznie RAV4 II pozbawiona jest ekstrawagancji. Samochód dostępny jest w wersjach 3- i 5-drzwiowej i co ciekawe, obie nie są wzorem pod względem funkcjonalności. Oczywiście większe zarzuty można mieć do samochodów trzydrzwiowych, które są względnie duże z zewnątrz, ale mają niezbyt obszerne wnętrze, do którego w dodatku trudno się dostać.

Bagażnik, niezależnie od liczby drzwi, nie poraża swoją wielkością. Sytuację ratuje nieco przesuwna tylna kanapa, dzięki której pojemność rośnie z 400 do 520 litrów. Tylko, że ten wzrost odbywa się kosztem komfortu osób siedzących z tyłu.

Toyota RAV4 II generalnie cieszy się dobrą opinią, jeśli chodzi po poziom awaryjności. Poza niewielkimi śladami korozji i drobnymi usterkami ze strony układu elektrycznego (problemy z oświetleniem) użytkownicy skarżą się przeważnie na marną wytrzymałość zawieszenia, które nader często traci zbieżność.

Nie najlepsza opinia przylgnęła również do dwulitrowego diesla D-4D, który podobnie jak inne nowoczesne konstrukcje tego typu cierpi z powodu marnej jakości paliwa (wtryskiwacze) oraz usterek dwumasowych kół zamachowych i zużycia turbosprężarek. Koszty serwisowania tej jednostki obniża rozrząd z łańcuchem.

Lepszym wyborem będzie dwulitrowy silnik benzynowy z rozrządem sterowanym łańcuchem, który jest stosunkowo mocny i bezawaryjny. Pamiętać trzeba, że nie tylko paliwo decyduje o kosztach utrzymania samochodu. W wypadku samochodów Toyoty to twierdzenie jest jeszcze bardziej istotne, bowiem ceny oryginalnych części zamiennych są bardzo wysokie. Na szczęście oferta zamienników jest całkiem szeroka.

Toyota RAV4 ma stały napęd wszystkich kół oparty o centralny dyferencjał ze sprzęgłem wiskotycznym. To oznacza, że model ten jest SUV-em, który nie nadaje się do jazdy terenowej, chociaż poza asfaltem nie podda się wcześniej niż konkurencja. W normalnych warunkach napędzane są koła przedniej osi, a po wystąpieniu poślizgu lepkościowe sprzęgło dołącza tylną oś. Kierowca nie ma możliwości sterowania napędem (czyli nie da się włączyć napędu 4x4 na stałe).

O tym, że kierowcy cenią RAV4 świadczą ceny używanych egzemplarzy na rynku wtórnym. W porównaniu do konkurencji są one wysokie. Oznacza to wyższy wydatek przy zakupie, ale raczej eliminuje spośród użytkowników osoby przypadkowe, które skuszone są niskim kosztem zakupu. Można być również pewnym niskiego dalszego spadku wartości.

Toyota RAV4 III (2006-2013)

Trzecia generacja RAV4 zadebiutowała pod koniec 2005 roku (model roku 2006). Samochód zaprezentowano w dwóch odmianach: europejskiej (krótszy rozstaw osi) i „amerykańskiej” (wariant wydłużony). Auto nie miało nic wspólnego z poprzednikiem (nowa płyta podłogowa). Była to pierwsza generacja RAV4 pozbawiona pierwotnej, 3-drzwiowej, wersji nadwoziowej. Klienci mieli do wyboru wyłącznie 5-drzwiowe nadwozie.

Na rynku spotkać można trzy odmiany. W 2007 roku przeprowadzono tzw. mały lifting (nieznaczne poprawki w stosunku do pierwotnej wersji). Wraz z modelem roku 2010 pojawił się zupełnie nowy przód, a odmiana „amerykańska” dostała nowy, benzynowy silnik 2,5 l.

Wkrótce po wprowadzeniu na runek dała o sobie znać wada układu hamulcowego - w bardzo szybkim tempie zużywały się elementy cierne. Dwulitrowe diesle D-4D miały też tendencję do nadmiernego konsumowania płynu chłodniczego. Usterka (erozja bloku silnika na styku z głowicą) - jeszcze na gwarancji - często kończyła się generalnym remontem jednostki napędowej. To, niestety, dość popularna przypadłość wysokoprężnego 2,2 D-4D. Usterkę da się naprawić, ale wiąże się to z bardzo wysokimi kosztami. Oprócz standardowej dla awarii uszczelki pod głowicą procedury planowania samej głowicy, trzeba też splanować uszkodzoną powierzchnie bloku, co wiąże się z koniecznością wymontowania całej jednostki napędowej. Stąd – na rynku wtórnym – Diesle mają z reguły zauważalnie niższe ceny od jednostek benzynowych.

Niestety, te ostatnie, również nie są bez wad. W pierwszych rocznikach popularnym problemem było konsumowanie dużych ilości oleju przez benzynowy motor 2,0 l. Producent walczył z tym zmieniając m.in. konstrukcję pierścieni, ale może się okazać, że trafimy na pechowy egzemplarz. Przy oględzinach radzimy więc przyjrzeć się końcówce układu wydechowego w poszukiwaniu charakterystycznej dla spalanego w dużych ilościach oleju sadzy.

W przypadku silników benzynowych i pojazdów z europejskiej sieci dystrybucji automatyczna skrzynia biegów oznacza bezstopniową przekładnię CVT. Na szczęście, są dość trwałe. Diesle zawsze oferowano z klasycznym automatem o 6 przełożeniach. To plus. Auta sprowadzone z USA mają najczęściej automatyczną skrzynię cztero (2.4 l) lub pięcio (3.2 V6) biegową. W ich przypadku zalecamy jednak wzmożoną czujność. Większość trafiła na kontynent po tzw. szkodach całkowitych i ma za sobą odbudowę po poważnych wypadkach.

Użytkownicy skarżą się m.in. na opony run-flat montowane w wyższych wersjach wyposażeniowych (odmiana X). Auta z tego rodzaju ogumieniem poznamy po braku koła zapasowego (charakterystyczna obudowa na tylnej klapie). Sporo problemów może też sprawiać rozbudowana elektronika. Często z nieznanych serwisowi przyczyn w komputerze sterującym pojawiają się błędy, w skrajnych przypadkach auto może nie dać się uruchomić. Usterki trapią również przekładnie kierownicze. Musimy jednak zaznaczyć, że na tle konkurencji RAV4 śmiało uznać można za samochód „niskiego ryzyka” o ile zdecydujemy się na benzynowy pojazd z udokumentowaną historią.

Toyota RAV4 IV (2013-2016)

Czwarta generacja Toyoty RAV4 debiutowała na salonie w Los Angeles w listopadzie 2012 roku, a do europejskich salonów trafiła wiosną 2013 roku.

Nowy model znacznie urósł. Długość całkowita pojazdu wzrosła o 205 mm, szerokość o 30 mm, wysokość zmalała natomiast o 25 mm. Rozstaw osi wynosi to 2660 mm, czyli o 100 mm więcej niż w autach III generacji. Dzięki temu wyraźnie wzrosła także przestronność wnętrza, z czego cieszyć się mogą szczególnie osoby podróżujące na tylnej kanapie.

Po raz pierwszy w historii RAV4 klapa bagażnika otwiera się do góry (z możliwością sterowania elektrycznego), a nie tak jak dotychczas na bok. To rozwiązanie stosowane w samochodach typu kombi, a nie SUV. Krok taki jest jednak logiczny wobec odciążenia klapy poprzez usunięcie koła zapasowego, co nastąpiło już w samochodach trzeciej generacji.

Stylistycznie nowa Toyota RAV4 nawiązuje do innych nowych modeli tego japońskiego producenta.

Rewolucyjne zmiany nastąpiły także wewnątrz pojazdu, które zostało ukierunkowane na kierowcę. Kierowca siedzi teraz niżej niż dotychczas, mając do dyspozycji większy zakres regulacji fotela i kierownicy.

Wśród jednostek napędowych nowej Toyoty pojawił się nowy silnik Diesla o pojemności 2.0 i mocy 124 KM. Dostępne będą znane również jednostki: benzynowa 2.0 o mocy 151 KM z manualną lub automatyczną, bezstopniową skrzynią biegów CVT, oraz Diesla 2.2 o mocy 150 KM (manualna lub automatyczna skrzynia biegów).

Za możliwości terenowe odpowiada nowa generacja układu napędowego Integrated Dynamic Drive System z nową funkcją Sport. System kontroluje jednocześnie pracę napędu na 4 koła, systemu stabilizacji toru jazdy VSC oraz elektryczne wspomaganie kierownicy. Moment obrotowy może być rozdzielany na przednią i tylną oś w zakresie od 100:0 (przód/tył) do 50:50. Podobnie jak wcześniej istnieje możliwość zblokowania napędu 4x4, oraz wykorzystania funkcji asystenta zjazdu i podjazdu.

RAV4 IV generacji standardowo wyposażona jest we wszystkie systemy podnoszące bezpieczeństwo, a w wyższych wersjach wyposażenia samochód posiada m.in. systemy automatycznego włączania i wyłączania świateł drogowych, ostrzegania o niezamierzonej zmianie pasa ruchu czy informowania o martwym polu w lusterkach.

Toyota RAV4 V (2019-2024)

Toyota RAV4 piątej generacji debiutowała na salonie w Nowym Jorku w kwietniu 2018 roku. Jej europejską wersję poznaliśmy w październiku 2018 roku przy okazji salonu w Paryżu.

To pierwszy suv Toyoty zbudowany na platformie TNGA. Nowy model jest krótszy od poprzednika o 5 mm (4600 mm), szerszy o 10 mm (1885 mm) oraz niższy o 10 mm (1650 mm), lecz rozstaw osi zwiększono o 30 mm (2690 mm). Przedni i tylny zwis skrócono o 35 mm (5 mm z przodu i 30 mm z tyłu). O 15 mm zwiększył się też prześwit.

Siedzisko przedniego fotela znalazło się o 15 mm niżej niż w poprzedniej generacji RAV4. Choć samochód tylko minimalnie zmienił swoje wymiary zewnętrzne w stosunku do poprzednika, dzięki platformie TNGA i wysiłkom inżynierów udało się wygospodarować we wnętrzu i bagażniku jeszcze więcej miejsca. Szerokość kabiny na wysokości tylnej kanapy wzrosła o 40 mm, zwiększając przestrzeń dla nóg. Pasażerowie z tyłu zyskali też dwa oddzielne nawiewy.

Pojemność bagażnika wzrosła do rekordowej w klasie wartości 580 l (VDA) – o całe 79 l, a jego długość zwiększyła się o 60 mm. Dzięki temu, po złożeniu oparć tylnej kanapy do środka mieści się rower na 29-calowych kołach. Ruchomą podłogę przestrzeni bagażowej można odwrócić. Jej drugą stronę pokryto ochronną warstwą gumy.

Pod maską nowej Toyoty RAV4 Hybrid znalazł się 4-cylindrowy, benzynowy silnik 2,5 l z bezpośrednim wtryskiem paliwa. Układ hybrydowy ma moc 218 KM dla wersji z przednim napędem oraz 222 KM z napędem AWD. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje nowemu RAV4 (z elektrycznym napędem AWD) 8,1 s. Nowością są w lżejsze i mniejsze baterie niklowo-wodorkowe i sterownik PCU. W razie potrzeby hybrydowy SUV Toyoty może poruszać się na samym silniku elektrycznym.

Nawet w podstawowej wersji RAV4 lista wyposażenia obejmuje: 17-calowe aluminiowe felgi, relingi dachowe, światła LED, uruchamianie auta przyciskiem, 7-calowy wyświetlacz systemu audio i 4,2-calowy wyświetlacz informacyjny TFT. Na liście dodatkowego wyposażenia jest m.in. elektrycznie sterowany panoramiczny dach, wentylowane fotele, elektrycznie sterowana pokrywa bagażnika, bezprzewodowa ładowarka do smartfonów, a nawet 5 rozmieszczonych w całej kabinie portów USB.

Przykładowe samochody

Toyota RAV4

Toyota RAV4 V 2.5 Hybrid 218 KM

2019, SUV
napęd: przedni
skrzynia: automat
cena: 131 000,00 zł
DostępnośćOferta jest szeroka, jest w czym wybierać
Toyota RAV4

Toyota RAV4 IV FL Hybrid 2.5 Hybrid 197 KM

2016, SUV
napęd: przedni
skrzynia: automat
cena: 93 000,00 zł
DostępnośćOd czasu do czasu można trafić na ogłoszeniaOceny4.00/5. Głosy: 2
Toyota RAV4

Toyota RAV4 IV FL 2.0 D-4D 143 KM

2016, SUV
napęd: przedni
skrzynia: ręczna
cena: 76 000,00 zł
DostępnośćOferta jest szeroka, jest w czym wybieraćOceny3.05/5. Głosy: 19
Toyota RAV4

Toyota RAV4 IV 2.0 D-4D 125 KM

2013, SUV
napęd: 4x4
skrzynia: ręczna
cena: 48 000,00 zł
DostępnośćWybór ogłoszeń jest przeciętny, ale można znaleźć dobrą ofertęOceny3.62/5. Głosy: 26
Toyota RAV4

Toyota RAV4 III 2.0 VVT-i 158 KM

2009, SUV
napęd: 4x4
skrzynia: ręczna
cena: 28 000,00 zł
DostępnośćOferta jest szeroka, jest w czym wybieraćOceny2.75/5. Głosy: 12
Toyota RAV4

Toyota RAV4 II 1.8 VVT 125 KM

2000, SUV
napęd: 4x4
skrzynia: ręczna
cena: 13 000,00 zł
DostępnośćOd czasu do czasu można trafić na ogłoszeniaOceny4.00/5. Głosy: 4
Toyota RAV4

Toyota RAV4 I 2.0 GLi 129 KM

1994, SUV
napęd: 4x4
skrzynia: ręczna
cena: 9 000,00 zł
DostępnośćOferta jest szeroka, jest w czym wybieraćOceny4.00/5. Głosy: 5

Zobacz także

Toyota RAV4 GR Sport już w salonach. Ceny

Toyota RAV4 GR Sport już w salonach. Ceny 2023-01-20

Toyota RAV4 GR Sport jest już dostępne w salonach. Wraz z nową najwyższą wersją wyposażenia RAV4 zyska l wzmocnione zawieszenie, sportową stylistykę nadwozia i specjalne elementy stylistyczne we wnętrzu. RAV4 w wersji GR SPORT otrzymuje także nowe...
Toyota RAV4 GR SPORT. Nowość

Toyota RAV4 GR SPORT. Nowość 2022-10-19

GR SPORT to nowa wersja wyposażeniowa Toyoty RAV4. Samochód otrzymał specjalne elementy stylistyczne nadwozia i wnętrza oraz zmodyfikowane zawieszenie. Wersję tę będzie można zamówić wraz z układem hybrydowym lub hybrydowym plug-in i z napędem na...
Toyota RAV4 na rok 2023 z nowymi multimediami

Toyota RAV4 na rok 2023 z nowymi multimediami 2022-06-24

Toyota zaprezentował RAV4 po zmianach na rok 2023. Udoskonalenia obejmują nowy system multimedialny i konfigurowane cyfrowe zegary, a także nowe funkcje w zestawie systemów bezpieczeństwa czynnego Toyota Safety Sense.Zmiany dotyczą wszystkich wersji...
Kolejne rekordy Toyoty w Polsce

Kolejne rekordy Toyoty w Polsce 2022-05-14

Toyota konsekwentnie utrzymuje pozycję lidera polskiego rynku – w kwietniu marka zarejestrowała 6 388 samochodów osobowych, ponad dwa razy więcej niż druga najpopularniejsza marka. Od początku roku liczba rejestracji Toyoty wynosi 24 867 aut osobowych,...
Toyota dobrze radzi sobie z kryzysem

Toyota dobrze radzi sobie z kryzysem 2022-04-30

Toyota w pierwszym kwartale 2022 roku sprzedała w Europie 284 506 samochodów, czyli zaledwie 1 proc. mniej niż w pierwszym, kwartale roku 2021. To świetny wynik, biorąc pod uwagę, że rynek skurczył się rok do roku o 14%. Toyota uzyskała najlepszy w...
Toyota Corolla najlepiej sprzedającym się autem świata

Toyota Corolla najlepiej sprzedającym się autem świata 2022-04-13

Toyota Corolla i Toyota RAV4 to dwa najlepiej sprzedające się auta świata w 2021 roku. W pierwszej dziesiątce najpopularniejszych modeli znalazły się aż cztery pojazdy japońskiej marki. Pierwsze miejsce Corolli w zestawieniu najpopularniejszych...
Co piąte nowe auto w Polsce to Toyota

Co piąte nowe auto w Polsce to Toyota 2022-02-06

Toyota w styczniu 2022 roku utrzymała się na pozycji lidera polskiego rynku. W pierwszym miesiącu nowego roku marka zarejestrowała 5 726 samochodów osobowych i zanotowała 19,8-procentowy udział w rynku, co oznacza, że już prawie co piąte auto...
Toyota najpopularniejszą marką w Polsce. W rankingu rządzą Corolla i Yaris

Toyota najpopularniejszą marką w Polsce. W rankingu rządzą Corolla i Yaris 2022-01-05

Już drugi raz z rzędu Toyota została najchętniej kupowaną marką w Polsce. Marka zarejestrowała w 2021 roku 74 512 samochodów osobowych i zanotowała rekordowy, 16,7-procentowy udział w rynku. Dzięki polityce wczesnych zamówień realizowanych przez...
Firmy najczęściej kupują samochody Toyoty

Firmy najczęściej kupują samochody Toyoty 2021-12-16

Toyota, tegoroczny lider polskiego rynku, zajmuje pierwsze miejsce także na rynku flotowym. Najpopularniejszym osobowym autem flotowym w Polsce jest Corolla, a PROACE CITY, RAV4, C-HR i Aygo sprzedają się do firm najlepiej w swoich segmentach. Dane...
Polacy najchętniej kupują Toyoty

Polacy najchętniej kupują Toyoty 2021-11-05

W październiku w Polsce zarejestrowano 4833 nowe samochody osobowe Toyoty, co dało japońskiej marce pierwsze miejsce i 15,5-procentowy udział w rynku. Druga pod względem popularności Kia sprzedała ponad 2 tys. samochodów mniej.W ciągu 10 miesięcy...
Toyota RAV4 Adventure. SUV bardziej... terenowy

Toyota RAV4 Adventure. SUV bardziej... terenowy 2021-09-16

Toyota zaprezentowała... uterenowioną wersję SUV-a RAV4 o nazwie Adventure.Toyota RAV4 Adventure otrzymała odważniejszą, nawiązującą do samochodów terenowych stylistykę przodu. Wygląd podkreśla czarny grill, znaczek Toyoty umiejscowiony niżej,...
Toyota liderem polskiego rynku

Toyota liderem polskiego rynku 2021-05-06

Toyota zakończyła czwarty miesiąc 2021 roku na pozycji lidera polskiego rynku. W kwietniu zanotowała 7 053 rejestracji. Od początku roku do klientów trafiło 27 446 aut Toyoty. Które modele są najczęściej wybierane w naszym kraju? Zdecydowanym...
Toyota liderem w styczniu. Kupiłeś nowe auto?

Toyota liderem w styczniu. Kupiłeś nowe auto? 2021-02-04

W styczniu zarejestrowano w Polsce 5 857 nowych Toyot. Oznacza to, że japoński producent zajął niekwestionowane pierwsze miejsce w zestawieniu rejestracji z przewagą ponad 1700 egzemplarzy nad kolejną marką. Najpopularniejszymi modelami w minionym...
Najpopularniejsze nowe auta w Polsce

Najpopularniejsze nowe auta w Polsce 2021-01-05

Znamy już pierwszą dziesiątkę najlepiej sprzedających się nowych aut w 2020 roku w Polsce. Najwięcej powodów do radości mają w tym przypadku dealerzy Toyoty i Skody. Najchętniej kupowanym nowym autem w Polsce była w ostatnich dwunastu miesiącach...
Toyota RAV4 Plug-in Hybrid w Polsce. Ceny

Toyota RAV4 Plug-in Hybrid w Polsce. Ceny 2021-01-04

Toyota rozpoczęła przedsprzedaż modelu RAV4 Plug-in Hybrid. Ceny tej nowej hybrydy o zasięgu w trybie elektrycznym do 75 km zaczynają się od 228 900 zł.RAV4 Plug-in Hybrid to nowy flagowy SUV w gamie Toyoty, o największej mocy i najlepszych osiągach w...
10 mln Toyoty RAV4 !

10 mln Toyoty RAV4 ! 2020-04-15

"Matka założycielka". Tak - w dwóch słowach - podsumować można dotychczasowy dorobek Toyoty RAV4. Auto, które zainicjowało - trwającą po dziś dzień - modę na suvy doczekało się własnie nietypowego jubileuszu. RAV4 jest kolejnym modelem Toyoty,...
Rekord Toyoty w Europie

Rekord Toyoty w Europie 2020-01-13

Toyota Motor Europe w 2019 roku dostarczyła klientom 1 089 422 samochodów, o 5,2 proc. więcej niż w poprzednim roku. Udział producenta w europejskim rynku wzrósł o 0,3 punktu procentowego do 5,3 proc. Ponad 560 000 hybryd, które opuściły salony...
Toyota RAV4 Plug-in Hybrid. Nowość

Toyota RAV4 Plug-in Hybrid. Nowość 2019-11-20

Toyota otwiera nowy rozdział w historii modelu RAV4. Na salonie w Los Angeles zaprezentowano RAV4 Plug-in Hybrid, czyli pierwszą w gamie tego modelu hybrydę z możliwością ładowania z gniazdka. Wersja Plug-in Hybrid zajmie miejsce na szczycie gamy...
Euro NCAP. 7 aut na 5 gwiazdek!

Euro NCAP. 7 aut na 5 gwiazdek! 2019-05-22

Euro NCAP przetestowało właśnie siedem modeli, które pojawiły się w ostatnim czasie w europejskich salonach. Próbom zderzeniowym poddano: Audi e-Tron, Lexusa UX, Mazdę 3, Renault Clio, Toyotę Corollę, Toyotę RAV4 i Volkswagena T-Crossa.Co ważne,...
Używane: Toyota RAV4 III

Używane: Toyota RAV4 III 2019-05-04

Trzecia generacja RAV4 zadebiutowała pod koniec 2005 roku (model roku 2006). Samochód zaprezentowano w dwóch odmianach: europejskiej (krótszy rozstaw osi) i „amerykańskiej” (wariant wydłużony). Auto nie miało nic wspólnego z poprzednikiem (nowa...
Bilans 2018 - blisko 96 mln samochodów!

Bilans 2018 - blisko 96 mln samochodów! 2019-02-03

Ponad 95,6 mln nowych aut osobowych trafiło na drogi całego świata w 2018 roku. Najchętniej kupowaną marką pozostaje Toyota.Branżowy serwis Focus2Move podsumował wyniki sprzedaży nowych samochodów (osobowe i lekkie dostawcze) w minionych dwunastu...
Tiguan, RAV4 czy Qashqai? Który lepszy?

Tiguan, RAV4 czy Qashqai? Który lepszy? 2019-01-30

Volkswagen ma powody do radości. W połowie stycznia z linii montażowej rodzimej fabryki w Wolfsburgu zjechał pięciomilionowy egzemplarz modelu Tiguan. Niepozorny suv jest obecnie drugim najchętniej kupowanym modelem tego segmentu na świecie!Pierwszy...
Toyota RAV4 V. Polskie ceny

Toyota RAV4 V. Polskie ceny 2019-01-09

W polskich salonach Toyoty debiutuje RAV4 piątej generacji. Gama modelowa nowego RAV4 obejmuje cztery wersje wyposażenia i dwie odmiany napędowe - na przednią oś lub na wszystkie koła. Podstawowa odmiana RAV4 Active 4x2 z silnikiem benzynowym kosztuje...
Suvy: największe hity 2018 roku na świecie!

Suvy: największe hity 2018 roku na świecie! 2019-01-08

Od kilku lat trwa nieprzemijająca moda na suvy. Za prekursora segmentu powszechnie uważa się Japończyków i zaprezentowaną w 1994 roku Toyotę RAV4. Auto po raz kolejny okazało się właśnie najchętniej kupowanym suvem na świecie!Jak donosi...
Najchętniej kupowane auta 2018 roku

Najchętniej kupowane auta 2018 roku 2018-12-21

Chociaż minie jeszcze trochę czasu, zanim poszczególne marki podsumowują swoje rynkowe osiągniecia, możemy już ogłosić największe motoryzacyjne hity 2018 roku. Którzy producenci mają szczególne powody do radości? Na pozycji lidera – bez...
Ruszyła wyprzedaż w salonach Toyoty

Ruszyła wyprzedaż w salonach Toyoty 2018-11-16

Samochody Toyoty z rocznika 2018 są już dostępne w ofercie wyprzedaży, obejmującej wszystkie modele marki. Rabaty sięgają 30 000 zł. Dni Otwarte w salonach Toyoty odbywają się 16 i 17 listopada.W nowej ofercie najtańsza Toyota kosztuje 36 300 zł, a...
Volkswagen Tiguan Offroad

Volkswagen Tiguan Offroad 2018-10-24

Do salonów Volkswagena trafi wkrótce nowa odmiana popularnego Tiguana. Wersja offroad - jak sama nazwa wskazuje - przygotowana została z myślą o osobach, które nie boją się dalszych wycieczek poza asfalt.Wyróżnikiem odmiany offroad jest inny przedni...
Nowa Toyota RAV4

Nowa Toyota RAV4 2018-10-02

To jedna z ważniejszych premier salonu w Paryżu. Japończycy zaprezentowali wreszcie całkowicie nową, europejską, wersję najlepiej sprzedającego się suva na świecie - Toyoty RAV4.To pierwszy suv Toyoty zbudowany na platformie TNGA. Nowy model jest...
Sprzedaż suvów w pierwszej połowie roku

Sprzedaż suvów w pierwszej połowie roku 2018-09-07

Producenci podsumowali już pierwsze półrocze Anno Domini 2018. Szczególnie ciekawie prezentuje się zestawienie dotyczące bijących ostatnio rankingi popularności suvów.Jesteśmy właśnie świadkami ekscytującego, światowego pojedynku gigantów....
Najlepiej sprzedające się auta na świecie. Top 10!

Najlepiej sprzedające się auta na świecie. Top 10! 2018-08-29

Znamy wyniki światowej sprzedaży nowych samochodów w pierwszej połowie bieżącego roku. Chociaż „królami rynku” pozostają kompaktowe hatchbacki po piętach coraz mocniej deptają im suvy!W pierwszej dziesiątce najpopularniejszych nowych aut na...
Najpopularniejsze SUVy 2017 roku

Najpopularniejsze SUVy 2017 roku 2018-04-17

Od kilku lat sprzedaż nowych samochodów napędzają suvy. Które marki i modele czerpią z tego największe profity?W ubiegłym roku najlepiej sprzedającym się samochodem tego typu w skali świata byłą Toyota RAV4. W skali świata model japońskiego...
Nowa Toyota RAV4!

Nowa Toyota RAV4! 2018-04-03

Na salonie w Nowym Jorku zadebiutowała Toyota RAV4 nowej, piątej generacji. Samochód całkowicie zrywa z poprzednikiem - oparto go na nowej płycie podłogowej, dostał nowy wygląd i nowe silniki.Nowa Toyota RAV4 została zbudowana na modułowej płycie...
Hybrydowy rekord Toyoty

Hybrydowy rekord Toyoty 2018-01-12

Toyota, kolejny raz, poprawiła wyniki sprzedaży na Starym Kontynencie. Coraz większym powodzeniem cieszą się zwłaszcza jej hybrydowe modele! Całkowita sprzedaż marek Lexus i Toyota w Europie osiągnęła w zeszłym roku liczbę 1 001 700 aut. Wynik...
Światowe hity sprzedaży 2016

Światowe hity sprzedaży 2016 2016-08-30

Wiemy już, który z modeli jest obecnie najlepiej sprzedającym się samochodem na świecie. Firma analityczna focus2move dokonała właśnie podsumowania pierwszej połowy bieżącego roku. Którzy producenci mają szczególne powody do radości?Królem...
Toyota C-HR

Toyota C-HR 2016-03-01

Toyota oficjalnie zaprezentowała dziś swój najnowszy model – C-HR. Niewielkich rozmiarów crossover pozycjonowany będzie poniżej modelu RAV-4. Auto stworzono z myślą o odzyskaniu pozycji lidera segmentu zdominowanego dziś przez Nissana. Bazą do...
Niecodzienna akcja serwisowa Toyoty

Niecodzienna akcja serwisowa Toyoty 2015-10-21

Toyota obejmuje kolejne modele globalną akcją kontrolną z 2012 roku. Akcja dotyczyć będzie aut wyprodukowanych nawet w 2005 roku (dziś 10-letnich!). Warto zauważyć, że nie chodzi wcale o poważną usterkę rzutującą na bezpieczeństwo...
Toyota RAV4 już po liftingu. Także jako hybryda

Toyota RAV4 już po liftingu. Także jako hybryda 2015-04-03

Toyota zdecydowała się odświeżyć model RAV4. Obecna generacja oferowana jest klientom od początku 2013 roku. Mimo tego Japończycy zdecydowali się na kilka poprawek stylistycznych. Wprawne oko dostrzeże chociażby nieco smuklejszy wyraz osłony...
Wszystko o silniku 2,0/2,2 l D-4D

Wszystko o silniku 2,0/2,2 l D-4D 2015-03-19

Zakup używanego auta z silnikiem Diesla niesie ze sobią duże ryzyko. Jak w kategorii awaryjności i kosztów utrzymania wypada stosowany przez Toyotę 2,0 l D-4D?Trzeba wiedzieć, że w przypadku japońskiego producenta takie same oznaczenie dotyczy dwóch,...
20 lat Toyoty RAV4

20 lat Toyoty RAV4 2014-12-08

Mija właśnie dwadzieścia lat do kiedy na europejskie drogi wyjechał pierwszy samochód klasy SUV. Równe dwie dekady demu, w 1994 roku, w salonach Toyoty pojawił się nowy wówczas model o nazwie RAV4. Samochód rozpoczął rynkową modę, która trwa na...
6,4 mln aut  Toyoty do naprawy

6,4 mln aut Toyoty do naprawy 2014-04-09

Toyota ogłosiła potężną akcję nawrotową, którą objęto sporo sprzedanych w Polsce samochodów. W sumie na całym świecie do kontroli zostanie wezwanych 6,39 mln pojazdów. Akcja dotyczy pięciu różnych problemów technicznych, które mogą...
Raport TUV 2014. Znamy zwycięzców

Raport TUV 2014. Znamy zwycięzców 2013-12-07

Niemiecki TUV zrzeszający m.in. stacje odpowiedzialne za obowiązkowe przeglądy techniczne opublikował najnowszy ranking niezawodności. Najnowsza edycja raportu dotyczącego stanu samochodów na niemieckich drogach stworzona została w oparciu o ponad 8...
Oto najlepsze samochody na świecie!

Oto najlepsze samochody na świecie! 2013-09-26

Jury konkursu Światowy Samochód Roku opublikowało listę aut, które pretendują do tego prestiżowego tytułu...Samochody kandydujące w głównym konkursie na „Światowy Samochód Roku 2014” muszą się znaleźć w otwartej sprzedaży najpóźniej do...
Znamy ceny nowych RAV4 i Verso

Znamy ceny nowych RAV4 i Verso 2013-02-05

Na początku stycznia Toyota zaprezentowała w Polsce nową, drugą generację kompaktowego Aurisa z nadwoziem hatchback. W pierwszym dniu sprzedaży auta polscy klienci złożyli sto zamówień. Kolejny etap ofensywy modelowej koncernu w 2013 roku będzie...
Najmniej awaryjne auta - raport TUV!

Najmniej awaryjne auta - raport TUV! 2012-12-09

TUV – niemieckie Stowarzyszenie Nadzoru Technicznego opublikowało właśnie coroczny raport awaryjności pojazdów. Dokument powstał w oparciu o dane zgromadzone w czasie obowiązkowych przeglądów technicznych samochodów u naszych zachodnich sąsiadów...
Taka jest Toyota RAV4 IV!

Taka jest Toyota RAV4 IV! 2012-12-01

Na salonie w Los Angeles zadebiutowała najnowsza, czwarta już generacja Toyoty RAV4. Model, który wziął nazwę od słów Recreational Active Vehicle with 4 Wheel-Drive, był prekursorem światowego rynku SUV-ów, debiutując jako niespełna 4-metrowy...
Toyota RAV4 I. Czy wciąż warto?

Toyota RAV4 I. Czy wciąż warto? 2012-11-24

Można śmiało powiedzieć, że Toyota RAV4 zapoczątkowała nową erę w historii motoryzacji. To właśnie ten samochód - do spółki z Suzuki Vitarą - sprawił, że na całym świecie zapanowała moda na auta typu SUV. Japończycy postanowili zbudować...
Niemal 7,5 mln Toyot do naprawy

Niemal 7,5 mln Toyot do naprawy 2012-10-10

Toyota ogłosiła dzisiaj największą akcję serwisową od 1996 roku. Jej powodem jest wadliwy przełącznik elektrycznych szyb. Element ten zamontowano w niemal 7,5 mln samochodów.Przełącznik może się przegrzewać, a w ekstremalnych przypadkach -...
Masz Toyotę RAV4, Aurisa lub Avensisa? Masz problem

Masz Toyotę RAV4, Aurisa lub Avensisa? Masz problem 2012-08-04

Toyota jest obecnie największym producentem samochodów na świecie. Nic dziwnego, że gdy dochodzi do konieczności ogłoszenia akcji serwisowej to obejmuje ona setki tysięcy, jeśli nie miliony pojazdów. To tzw. efekt skali.Gdy kilka lat temu,...
Toyota RAV4 II. Warta wysokiej ceny?

Toyota RAV4 II. Warta wysokiej ceny? 2012-06-14

Czego można się spodziewać po drugiej generacji tego modelu?Druga generacja Toyoty RAV4 debiutowała w 2000 roku i pozostawała w produkcji przez 6 lat. W 2003 roku samochód przeszedł lifting. Model ten może nie jest już tak bezawaryjny jak poprzednik,...
Auta tej marki prawie się nie psują! Czy jest najlepsza?

Auta tej marki prawie się nie psują! Czy jest najlepsza? 2012-01-24

Jeśli wierzyć statystykom sprzedaży absolutnym królem europejskiego rynku pozostaje Volkswagen.Niekwestionowaną królową na rynku aut używanych jest natomiast Toyota. Kilka dni temu przedstawiciele japońskiej marki odebrali w Niemczech „Złotą...
Niemieckie auta psują się najbardziej?

Niemieckie auta psują się najbardziej? 2011-12-07

Niemiecki TUV opublikował najnowszy raport awaryjności aut. Dane, w oparciu o które stworzono nowy ranking niezawodności otrzymano na podstawie niemal ośmiu milionów przeglądów rejestracyjnych dokonanych na terenie Niemiec w okresie od lipca 2010 roku,...
Najlepsze auto na wakacje

Najlepsze auto na wakacje 2011-07-28

Jeśli na urlop wybieramy się daleko, a do tego większa grupą osób i chcemy zapewnić sobie oraz pasażerom wysoki komfort podróżowania, potrzebujemy samochodu z przestronnym wnętrzem i pojemnym bagażnikiem, a także najlepiej z ekonomicznym silnikiem....
Golf i Superb to techniczne bliźniaki?

Golf i Superb to techniczne bliźniaki? 2011-07-07

Na pierwszy rzut oka np. VW Golfa i Skodę Superb łączy niewiele. W rzeczywistości oba auta są ze sobą bardzo mocno spokrewnione. Producenci od wielu lat do produkcji zupełnie różnych pojazdów wykorzystują bowiem te same platformy podłogowe, które...

NAJCZĘŚCIEJ POSZUKIWANE

Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na YouTube RSS