chceauto.pl
x
Starzeją się wolniej niż inne

Starzeją się wolniej niż inne

Motonowości
Redakcja ChceAuto.pl 2011-09-07 Opinie
Cykl życia pojedynczego modelu samochodu to około 6 lat.

W tym czasie auto przechodzi średnio dwa zabiegi odmładzające – tzw. liftingi – wypuszczając na rynek nowy model inżynierowie zaczynają już prace nad jego następcą.

Takie postępowanie przynosi koncernom motoryzacyjnym wymierne korzyści. Z chwilą pojawienia się odświeżonej wersji lub kolejnej generacji modelu, produkowane do tej pory auta staja się „passe”. Klienci ustawiają się w kolejki do salonów, by żaden z sąsiadów nie posądził ich o skąpstwo...

Na szczęście, na rynku spotkać można kilka pojazdów, które w niemal niezmienionej formie oferowane są przez rekordowo długi okres. Sprzedaż nie bije rekordów popularności, ale dzięki rzadkim zmianom oferty, ich właściciele są bardzo zadowoleni. Rzadkie, subtelne liftingi sprawiają, że auta wolno tracą na wartości, a pojazdy z początku produkcji, w oczach laików, wciąż traktowane są jak nowe.

XC90 wkracza w 10 rok produkcji
XC90 wkracza w 10 rok produkcji
Prawdziwym mistrzem budowaniu tego typu konstrukcji jest firma Volvo. Na zbliżającym się salonie we Frankfurcie Szwedzi zaprezentują odświeżone wcielenie swojego pierwszego SUVa – modelu XC 90. Auto, które po raz pierwszy trafiło do salonów w 2002 roku wchodzi właśnie w 10 rok swojej rynkowej kariery. Co zmieniło się tym razem?

Ku uciesze właścicieli używanych egzemplarzy, zmiany stylistyczne są bardzo subtelne. Z przodu zastosowano nowe reflektory z wykonanymi w technologii LED światłami do jazdy dziennej, dodano także aluminiową osłonę silnika zachodzącą na przedni zderzak. Zmienił się także kształt tylnych lamp, które zyskały srebrne kierunkowskazy i „ledowe” światła stopu.

Poprzednie S60 przetrwało w ofercie rekordowe 9 lat. Mimo tego, auto wciąż wygląda elegancko i nowocześnie.
Poprzednie S60 przetrwało w ofercie rekordowe 9 lat. Mimo tego, auto wciąż wygląda elegancko i nowocześnie.
Wnętrze wyposażono w kilka gadżetów, które tchnąć mają w konstrukcje auta odrobinę nowoczesności. Unowocześniono np. system Volvo On Call, tak, by mógł on odtwarzać muzykę zapisaną w pamięci telefonu kierowcy. Komputer pokładowy wyposażono również w aplikację, która właścicielom Iphonów i Smartfonów z systemem Android pozwoli sprawdzić zdalnie poziom paliwa, średnie zużycie paliwa czy poziom płynów.

Nic nie zmieniło się jednak w palecie jednostek napędowych. Auto wciąż oferowane będzie z 3,2 litrowym, benzynowym R6 o mocy
KM lub wysokoprężną jednostką D5 rozwijającą 200 KM. Odmiana z napędem wyłącznie na przednie koła dostępna jest ze 163-konną wysokoprężną jednostką D3.

Ostatnie roczniki pierwszej serii S/V40 uchodzą za bardzo bezawaryjne
Ostatnie roczniki pierwszej serii S/V40 uchodzą za bardzo bezawaryjne
Warto przypomnieć, że model XC90 bazuje jeszcze na płycie podłogowej poprzedniej wersji S60, który to model również przetrwał w produkcji rekordowe – jak na auto rodzinne – dziewięć lat.
Dzięki temu jednak, koszty eksploatacji XC90, którego zawieszenie niezbyt dobrze znosi polskie drogi utrzymać można w sensownych granicach.

Trzeba też wiedzieć, że mimo faktu, że zarówno poprzednia generacja S60, jak i produkowane wciąż XC90 konstrukcyjnie są dość mocno posunięte w latach, ich użytkownicy z reguły bardzo chwalą sobie te auta. Przez długi okres produkcji producent wyeliminował bowiem wszystkie słabe punkty, dzięki czemu zwłaszcza ostatnie roczniki uchodzą za niemal zupełnie bezawaryjne. Ta sama zależność zachodzi również w przypadku starszych aut, jak chociażby S/V40.

Więcej informacji o używanych pojazdach marki Volvo (w tym aktualne ceny, dane techniczne oraz opisy najczęstszych usterek) znajdziesz w naszym katalogu.

Opinie i komentarze na temat artykułu

Michał
15 września 2011
Co wy opowiadacie, "Prawdziwym mistrzem budowaniu tego typu konstrukcji jest firma Volvo. ..." Jak firma Volvo skoro Mercedes produkuję w niezmienionej formie od 1979 roku G-classe a co powiecie o takim samochodzie jak Land Rover Defender który od 1983 roku jest produkowany w sumie w nie zmienionej formie?? A Volvo... od 2002 :)
comments powered by Disqus

Starzeją się wolniej niż inne - GALERIA ZDJĘĆ

Starzeją się wolniej niż inneStarzeją się wolniej niż inneStarzeją się wolniej niż inneStarzeją się wolniej niż inne

Zobacz także

0 gwiazdek dla Fiata. 1 dla Jeepa

0 gwiazdek dla Fiata. 1 dla Jeepa 2018-12-05

Euro NCAP przetestowało właśnie dziewięć oferowanych na europejskich rynkach pojazdów. Z wyników nie będą zadowoleni miłośnicy pojazdów Fiat Chrysler Automobiles...Testom zderzeniowym poddano: Audi Q3, BMW X5, Fiata Pandę, Hyundaia Santa Fe,...
Volvo S60 nowej generacji

Volvo S60 nowej generacji 2018-06-21

Volvo zaprezentowało nową generację modelu S60. Samochód ten będzie pierwszym modelem Volvo produkowanym w USA.Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami szwedzkiej firmy, w nowym Volvo S60 nie będą już dostępne silniki wysokoprężne, auto będzie...
Volvo S60 w szczegółach

Volvo S60 w szczegółach 2018-06-20

Na tę premierę fani Volvo musieli długo czekać. Oto szczegółowe spojrzenie na nowe Volvo S60!
Volvo S60 Polestar Engineered

Volvo S60 Polestar Engineered 2018-06-16

Polestar to marka należąca do Volvo, pod którą już wkrótce będą oferowana samochody elektryczne i hybrydowe o wysokich osiągach.Ogłoszeniu tej decyzji towarzyszyły informacje mówiące, że Polestar, który wcześniej zajmował się fabrycznym...
80 tys. zamówień na Volvo XC40

80 tys. zamówień na Volvo XC40 2018-05-24

Volvo zbiera właśnie profity płynące ze zdobycia tytułu Europejskiego Samochodu Roku 2018. Laureat konkursu – Volvo XC40 – bije właśnie rekordy popularności.Szwedzi pochwalili się właśnie zdobyciem 80 tys. zamówień na nowy model. To nie lada...
Volvo S60 bez silników Diesla

Volvo S60 bez silników Diesla 2018-05-20

Nowe Volvo S60 sedan – które zostanie zaprezentowane jeszcze przed wakacjami – będzie pierwszym Volvo, w którym nie będą dostępne silniki Diesla. Ma to podkreślać długoterminowe planowanie przyszłości przez Volvo bez silników...
Jesteśmy też na Facebook Jesteśmy też na Google+ Nasz kanał na
 YouTube RSS
x TA STRONA UŻYWA PLIKÓW COOKIE. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.