chceauto.pl
x
Produkcyjne autonomiczne Volvo XC90!

Produkcyjne autonomiczne Volvo XC90!

Porady i rynek
Redakcja ChceAuto.pl 2019-06-12
W 2016 roku Volvo i Uber podjęły współpracę, której celem miało być opracowanie samochodów całkowicie autonomicznych. Takich, które będzie można wynająć za pomocą aplikacji, ale których nie trzeba będzie prowadzić.

Autonomiczne Volvo XC90
Autonomiczne Volvo XC90
W ramach umowy Szwedzi dostarczali Uberowi egzemplarze Volvo XC90, które następnie były wyposażane w sprzęt i oprogramowanie Ubera. Zostało ono opracowano ze szczególnym naciskiem na samodzielną jazdę miejską.

Wszystkie najważniejsze elementy, jak te odpowiadające za zasilanie samochodu, ruch kierowniczy czy uruchomienie hamulca, zostały zdublowane. Jeśli jeden element zawiedzie jego funkcję przejmie dubler, którego zadaniem będzie bezpieczne zatrzymanie auta.

Autonomiczne Volvo XC90
Autonomiczne Volvo XC90
Cała ta technologia została ukryta w "belce" zamontowanej na dachu XC90.

Eksperymentalne samochody jeździły autonomicznie po drogach USA, ale cały czas znajdowały się pod nadzorem kierowcy. Mimo tego doszło do wypadku - samochód nie zareagował na przechodzącą w ciemności w miejscu niedozwolonym pieszą prowadzącą rower. Czujność stracił również kierowca, przez co doszło do śmiertelnego potrącenia.

Autonomiczne Volvo XC90
Autonomiczne Volvo XC90
Kryzys był jednak chwilowy, prace kontynuowano i wreszcie zakończono. Na zdjęciach prezentujemy autonomiczne Volvo XC90 w wersji produkcyjnej!

Początkowo samochody będą dostępne do wypożyczenia, ale jazda będzie odbywała się pod nadzorem kierowcy. Docelowo jednak nadzór ma zostać wycofany, a samochody mają poruszać się całkowicie autonomicznie. Na razie nie wiadomo, kiedy to się stanie - niezbędne są zmiany prawne.

Autonomiczne Volvo XC90
Autonomiczne Volvo XC90
Co interesujące, Volvo zapewnia, że samochody autonomiczne opracowuje nie dla wygody kierowców, ale... bezpieczeństwa. Szwedzi zakładają, że komputer popełni mniej błędów niż człowiek (lub nie popełni w ogóle!). Ma to być szczególnie widoczne, gdy pojazdy autonomiczne wyprą te konwencjonalne.

Na to musimy jednak jeszcze poczekać. Natomiast na razie Volvo planuje, że na początku przyszłej dekady wprowadzi samochody z funkcją jazdy autonomicznej. Będą to całkowicie nowe generacje samochodów zbudowanych na platformie podłogowej SPA2, które będą mogły jeździć bez nadzoru kierowcy w ściśle określonych miejscach, takich jak autostrady, czy obwodnice.

Warto również dodać, że już obecnie produkowane samochody są w stanie wyręczyć kierowcę w najbardziej nużących czynnościach, czyli jeździe w korku czy po autostradach (bez zmiany pasa ruchu, ale z wyhamowaniem przed przeszkodą).

Autonomiczne Volvo XC90 na wideo:
Produkcyjne autonomiczne Volvo XC90! - GALERIA ZDJĘĆ

Produkcyjne autonomiczne Volvo XC90!Produkcyjne autonomiczne Volvo XC90!Produkcyjne autonomiczne Volvo XC90!Produkcyjne autonomiczne Volvo XC90!Produkcyjne autonomiczne Volvo XC90!

Zobacz także

Volvo XC90 B5 - udowadnia, że Diesle wciąż mają rację bytu

Volvo XC90 B5 - udowadnia, że Diesle wciąż mają rację bytu 2022-12-13

Druga, czyli najnowsza, generacja Volvo XC90 wprowadzona została na rynek w 2014 roku i od tego momentu wizualnie przeszła tylko delikatne odświeżenie w 2019 roku. Model stał się jednym z głównych filarów sprzedaży szwedzkiego producenta i przekonał...
Zmiany w modelach Volvo plug-in

Zmiany w modelach Volvo plug-in 2022-01-27

Volvo zmodernizowało swoje modele z napędem typu plug-in. Samochody tego typu stanowią 44% udziału w sprzedaży marki w Europie. Teraz firma dokonała głębokiej modernizacji technologicznej tych aut. Wszystkie modele PHEV serii 60 i 90 otrzymały...
Producenci podsumowują już pierwszy kwartał bieżącego roku

Producenci podsumowują już pierwszy kwartał bieżącego roku 2019-05-14

Producenci podsumowują już pierwszy kwartał bieżącego roku. Powody do radości może mieć np. Volvo. W kwietniu bieżącego roku sprzedaż szwedzkiej marki była wyższa o 7,4 proc. niż w kwietniu 2018. Sprzedaż w okresie styczeń-kwiecień 2019...
Volvo XC90 po modernizacji

Volvo XC90 po modernizacji 2019-02-24

Niewielkie modyfikacje na zewnątrz, spore zmiany pod maską – tak najkrócej można opisać lifting największego Volvo XC90. Wraz z rozpoczęciem nowego roku modelowego, wszystkie XC90 z silnikami Diesla otrzymają seryjny napęd typu mild-hybrid....
Dobry rok Volvo w Polsce

Dobry rok Volvo w Polsce 2019-02-11

W ubiegłym roku firma Volvo, szósty raz z rzędu, pobiło swój rekord sprzedaży w Polsce. W 2018 roku zarejestrowano w naszym kraju szwedzkich aut 10 447 aut, co oznacza 15 proc. wzrost w porównaniu do wyników z roku 2017 roku. Najchętniej wybieranym...
Rok 2018 rekordowy dla Volvo

Rok 2018 rekordowy dla Volvo 2019-01-05

Rok 2018 był kolejnym świetnym rokiem dla Volvo. W ciągu 12 miesięcy szwedzka marka sprzedała po raz pierwszy w historii ponad 600 tys. samochodów. I to znacznie ponad 600 tysięcy, bo dokładnie 642 353 auta.Rok 2017, który również był rekordowy,...

NAJCZĘŚCIEJ POSZUKIWANE

Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na YouTube RSS