chceauto.pl
x
Słońce też może być niebezpieczne

Słońce też może być niebezpieczne

Porady i rynek
Redakcja ChceAuto.pl 2011-08-12 Opinie
Czy promienie słoneczne mogą powodować zagrożenie w ruchu drogowym? W wyniku oślepienia przez słońce zginęło w Polsce w 2010 r. aż 45 osób a 831 zostało rannych.
Dane z Wielkiej Brytanii pokazują, że więcej osób odnosi obrażenia w czasie wypadków spowodowanych promieniami słonecznymi niż złą pogodą i oślepieniem przez inne pojazdy łącznie. Największe zagrożenie oślepieniem przez słońce występuje wcześnie rano oraz przed zmierzchem, czyli wtedy, kiedy słońce znajduje się nisko nad horyzontem.

O ile w deszczu czy podczas innych niesprzyjających warunków kierowcy raczej starają się redukować prędkość i wzmagać czujność, o tyle przy dużym natężeniu słońca mogą nie zdawać sobie sprawy z zagrożenia – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. – Warto zachować wtedy większy odstęp od pojazdu z przodu.

Gdy słońce znajduje się nisko nad horyzontem może się okazać, że osłony przeciwsłoneczne są niewystarczające, bo promienie światła padają poniżej nich. Dlatego warto mieć zawsze pod ręką okulary przeciwsłoneczne, najlepiej z polaryzacją, która redukuje skutki błysku. Zawsze należy dbać też o czystość przedniej szyby, ponieważ brud na niej powoduje rozproszenie światła i wzmaga oślepienie. Należy ją myć zarówno z zewnątrz jak i od środka. Po umyciu trzeba ją wytrzeć tak, aby pozbyć się wszelakich smug i zacieków.

Efekt błysku może nastąpić nie tylko z powodu bezpośrednio padających promieni słonecznych. Światło może odbijać się od innych pojazdów czy szklanych budynków i od tafli wody. Jeśli zaraz po deszczu na drogach są kałuże i dodatkowo pojawia się duże nasłonecznienie, trzeba zachować większą ostrożność. Podobnie gdy przejeżdżamy koło zbiorników wodnych.

Jeśli mimo zastosowania osłon czy okularów przeciwsłonecznych nie widzimy dobrze, powinniśmy zwolnić i dodatkowo rozglądać się dokładnie, ponieważ blask może uniemożliwić dostrzeżenie pojazdów i pieszych. Należy pamiętać, że inni kierowcy również mogą zostać oślepieni, dlatego trzeba z większą koncentracją wykonywać manewr zmiany pasa ruchu i dojeżdżać do skrzyżowań – radzą trenerzy Szkoły Jazdy Renault. – Co więcej, jeśli zdarzy się, że słońce nas oślepi, nie wolno nerwowo hamować, gdyż kierowca za nami nie będzie miał czasu, aby zareagować, co może doprowadzić do wypadku.

To w jakim stopniu światło słoneczne nas oślepia jest w dużej mierze sprawą indywidualną. Jednak można przyjąć, że bardziej wrażliwi są mężczyźni powyżej 45 lat oraz kobiety po 35 roku życia***. Szczególnie ostrożne powinny być również osoby mające nadwrażliwe oczy oraz te, które właśnie miały wykonywane inwazyjne badania okulistyczne lub poddały się niedawno operacjom oczu.

Przydatne wskazówki:
• Pamiętaj o opuszczeniu osłony przeciwsłonecznej;
• Staraj się nie używać produktów, które nadają wysoki połysk kokpitowi;
• Utrzymuj przednią szybę w czystości, wewnątrz i na zewnątrz, zawsze miej płyn
w spryskiwaczach;
• W przypadku bardzo dużego nasłonecznienia, wybieraj trasy tak, aby unikać jazdy pod słońce;
• Zakładaj okulary słoneczne – najlepiej z polaryzacją;
• Gdy obawiasz się oślepienia, zachowaj szczególną ostrożność i zwiększ odległość między pojazdami.Opinie i komentarze na temat artykułu

Enrico
15 sierpnia 2011
Niestety w Polsce nie da się zachować bezpiecznej odległości, bo zaraz ktoś się wpakuje przed ciebiei będzie się wlókł lewym pasem. Należy jechać na zderzaku i poganiać tych co blokują lewy pas jadąc 40-50 km/h. Pozdrawiam normalnych.
Zbigniew
15 sierpnia 2011
TAK, to prawda... w mojej karierze kierowcy jedyny WYPADEK jaki spowodowałem wiązał się z oślepieniem przez SŁOŃCE... nic się nie dało zrobić... po prostu NIC NIE WIDZIAŁEM!!!

Nie ma się czym chwalić ... ale obserwując nasze ulice często widać, że kierowcy zapominają o tym zjawisku.
Michł
15 sierpnia 2011
Może ktoś zauważy, że nie tylko słońce ale światła również mogą oślepiać w dzień.
ile jest wypadków przez olśnienie w dzień.
dlaczego musimy w dzień świecić ??? dlaczego w Europie tylko polacy nie widzą samochodów bez świateł w dzień ???
Ile jeszcze ludzi musi zginąć żeby zrozumieli że światła w dzień to zagrożenie dla innych, nie pomagają tylko szkodzą.
Jest odwrotnie narodowy eksperyment świecenia w dzień NIE WYPALIŁ !!!
janusz
15 sierpnia 2011
Podejrzewam, że dość mało kierowców wie, jaką rewelacją są okulary przeciwsłoneczne polaryzacyjne, za 20 zł można uratować życie i samochod.Jazda po deszczu, gdy normalnie asfalt lśni w słońcu, to w tych okularach pestka, olśnienie znika. Albo odbicie deski rozdzielczej w przedniej szybie. Spróbowałem przypadkiem, bo sądziłem, że to cos przereklamowanego, a jestem zachwycony.T^e okulary powinny być obowiązkowym wyposażeniem auta.
Diego
15 sierpnia 2011
Największym wrogiem normalnego kierowcy jest zburaczały posiadacz 15 letniego, sprowadzanego BMW.
ro
15 sierpnia 2011
Na takie okazje mam w schowku okulary... spawalnicze. Można przez nie bezpiecznie patrzeć pod słońce, widząc jednocześnie drogę i znaki drogowe. Niestety, nie widać prędkościomierza i innych wskaźników, ale przecież doświadczony kierowca potrafi ocenić prędkość, nie patrząc na zegar. No i ci którzy muszą prowadzić w okularach, tez nie dadzą rady.
Zbigniew
15 sierpnia 2011
No tak dwóch Polaków, trzy zdania. Mnie się nie zdarzyło być oślepionym w dzień przez światła pojazdu, czy to mijania, czy przeciwmgielne. Nawet w dzień pochmurny. Natomiast jest to mozliwe, gdy palant jedzie na światłach długich, a to się zdarza i wcale nie tak rzadko. Natomiast z drugiej strony gdy jadę pod słońce, to faktycznie światła, czy to przednie, czy tylne moich poprzedników są zbawieniem. Bez nich ciemny samochód w lesie jest tylko cieniem na szosie, takim samym jak cień drzewa. Możnaby ograniczyć używanie świateł w dzień do takich przypadków (ja przed wprowadzeniem obowiązku właśnie wtedy włączałem światła) ale to by wymagało takiej świadomości, jakiej po Polakach spodziewać się nie można. Natomiast oślepienie jest to problem poważny w nocy, szczególnie w miejscach nieoświetlonych, zwłaszcza przy mokrej jezdni. Na to pomysłu nie mam, moje okulary ze specjalną powłoką antyrefleksyjną g... dają.

Zobacz także

Euro NCAP. 16 testów, niemal wszystkie wzorowe

Euro NCAP. 16 testów, niemal wszystkie wzorowe 2022-11-24

Euro NCAP opublikował wyniki kolejnej serii testów zderzeniowych. Tym razem pod specjalistów od zderzeń trafiło aż 16 różnych modeli samochodów.Co ważne, obyło się bez wpadek, a wszystkie testowane modele otrzymały oceny dobre lub bardzo...
Euro NCAP. 8 aut, kto najlepszy?

Euro NCAP. 8 aut, kto najlepszy? 2019-07-03

Aż sześć modeli, które wkraczają właśnie do salonów na Starym Kontynencie, rozbili specjaliści od bezpieczeństwa z Euro NCAP. Wyniki?Najnowsza seria testów objęła: Mercedesy klasy B i GLE, Skodę Scala, Teslę Model 3, DS3 Crossback oraz Kię...
Nowatorski system w Volvo. Seryjnie!

Nowatorski system w Volvo. Seryjnie! 2019-04-20

Wszystkie samochody Volvo produkowane od końca kwietnia będą wyposażone w kolejny system poprawiający poziom bezpieczeństwa. Pojazdy tej marki będą automatycznie ostrzegały się przed śliską nawierzchnią oraz przed innymi niebezpiecznymi lub...
40 lat ABSu!

40 lat ABSu! 2018-08-30

Równe cztery dekady temu, w końcu sierpnia 1978 roku, firmy firmy Mercedes i Bosch zaprezentowały światową nowość: układ zapobiegający blokowaniu kół w czasie hamowania znany dziś powszechnie pod skrótem ABS. Od końca 1978 r. ABS był...
Aż 11 aut z nową oceną Euro NCAP!

Aż 11 aut z nową oceną Euro NCAP! 2017-09-06

Tym razem próbom zderzeniowym poddano Forda Fiestę, Jeepa Compasa, Mazdę CX-5, Mercedesa klasy S w wersji z otwartym nadwoziem, Opla Amperę-e, Opla Grandlanda X, Renault Koleosa oraz dwa modele Kii – Picanto i Rio. Samochody spod znaku Kii przetestowano...
Euro NCAP: rozbili kolejne 6 aut

Euro NCAP: rozbili kolejne 6 aut 2017-03-01

Specjaliści od samochodowego bezpieczeństwa rozbili kolejne auta. Tym razem z testami zderzeniowymi Euro NCAP zmierzyło się sześć pojazdów. Pod lupę wzięto nowe: Audi Q5, Citroena C3, Land Rovera Discovery, Forda KA+, Toyotę C-HR i – nieznacznie...

NAJCZĘŚCIEJ POSZUKIWANE

Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na YouTube RSS