chceauto.pl
x
Porsche Taycan. Znamy wnętrze

Porsche Taycan. Znamy wnętrze

Motonowości
Redakcja ChceAuto.pl 2019-08-24 Opinie
Porsche ujawniło wygląd wnętrza Taycana, czyli pierwszego modelu o napędzie elektrycznym. Zgodnie z oczekiwaniami wnętrze nasycone jest nowymi technologiami, m.in. znajdziemy w nim aż... cztery ekrany.

Inspiracją dla wnętrza Taycana była deska rozdzielcza modelu 911 z 1963 r. A wyznaczonym celem – przeniesienie jej do czasów współczesnych.

Porsche Taycan
Porsche Taycan
Projekt koncentruje się na kierowcy. Panel instrumentów ma minimalistyczny, nowoczesny design. Najwyższy punkt deski rozdzielczej wyznacza wolnostojący, zakrzywiony panel wskaźników, który jest ukierunkowany na kierowcę i dba o to, aby wszystkie informacje niezbędne podczas jazdy były widoczne.

Zestaw wskaźników składa się z zakrzywionego ekranu o przekątnej 16,8" i typowym dla Porsche, zaokrąglonym kształcie. Z uwagi na brak obudowy panel wyróżnia się smukłym, nowoczesnym wzornictwem, przywodzącym na myśl styl wysokiej jakości smartfonów czy tabletów. Właściwości antyrefleksyjne zapewniają mu prawdziwe szkło i filtr polaryzacyjny.

Kierowcy mogą wybrać jeden z czterech trybów wyświetlania informacji w zestawie wskaźników:

- Tryb klasyczny (miernik mocy) – prezentuje instrumenty typowe dla Porsche. Informacje są tu wyraźnie uporządkowane i pozwalają na szybki odczyt. Miejsce umieszczonego pośrodku obrotomierza zajmuje miernik mocy.
- Tryb mapy – zamiast centralnego miernika mocy wyświetla widok mapy.
- Tryb pełnej mapy – celowo pomija okrągłe przyrządy na rzecz widoku dużej mapy nawigacji, prezentowanej na pełnym ekranie.
- Tryb Pure – pokazuje tylko podstawowe informacje na temat jazdy, takie jak prędkość, znaki drogowe oraz wskazania nawigacji w postaci minimalistycznych strzałek.

Porsche Taycan
Porsche Taycan
Ponadto na krawędziach ekranu znajdują się małe pola dotykowe służące do obsługi funkcji oświetlenia oraz podwozia. Panel wskaźników jest zatem szerszy niż kierownica – i przypomina kultową, pierwszą generację 911.

Sama kierownica ma lekką formę i występuje w dwóch rodzajach do wyboru. Prócz wersji podstawowej, którą można spersonalizować za pomocą kolorowych wstawek oferowanych w ramach pakietu akcentującego, Porsche oferuje opcjonalną sportową kierownicę GT. Wyróżnia ją charakterystyczny design z widocznymi łbami śrub i typowy dla Porsche okrągły przełącznik do zmiany trybu jazdy.

Górna i dolna część deski rozdzielczej rozciągają się na całej szerokości pojazdu i mają kształt skrzydła. Centralny 10,9-calowy wyświetlacz systemu informacyjno rozrywkowego oraz opcjonalny wyświetlacz dla pasażera łączą się ze sobą, tworząc wspólną szklaną taflę, która wygląda niczym czarny panel i wizualnie wtapia się we wnętrze pojazdu.

Wszystkie interfejsy użytkownika na potrzeby modelu Taycan zostały całkowicie przeprojektowane. Znacznie zmniejszono liczbę tradycyjnych elementów obsługi, takich jak przełączniki i przyciski. Sterowanie odbywa się inteligentne i intuicyjnie – za pomocą paneli dotykowych lub poprzez funkcję sterowania głosowego, która reaguje na polecenie „Hej Porsche”.

Wszystkie ustawienia pojazdu, jak np. systemu Porsche Active Stability Management (PASM), można łatwo przeprowadzać za pośrednictwem centralnego wyświetlacza. Za pomocą konfigurowalnego ekranu głównego kierowca może dotrzeć do wszystkich aplikacji, w tym nawigacji, telefonu, mediów, opcji komfortu i Porsche Connect.

Jeszcze szybszy dostęp do żądanej funkcji zapewnia zoptymalizowane sterowanie głosowe. Po raz pierwszy pasażer z przodu może korzystać z „własnego”, opcjonalnego ekranu dotykowego, który umożliwia łatwą zmianę ustawień bez rozpraszania uwagi kierowcy.

Podniesiona konsola środkowa potęguje wrażenie niskiej pozycji za kierownicą – zgodnie z tym, czego można spodziewać się po Porsche. Zaopatrzono ją w duży, 8,4-calowy panel dotykowy z funkcją haptycznego sprzężenia zwrotnego (potwierdzania przeprowadzanych operacji). Za jego pośrednictwem można zmienić ustawienia klimatyzacji lub, dzięki funkcji rozpoznawania pisma ręcznego, błyskawicznie wprowadzić adresu celu nawigacji.

Podobnie jak Porsche 918 Spyder, zamiast tradycyjnej dźwigni zmiany przełożeń Taycan ma kompaktowy przełącznik zmiany kierunku jazdy. Dzięki temu konsola środkowa wygląda schludnie i zapewnia przestrzeń na schowek.

Oprócz wielu innowacyjnych rozwiązań jest jeszcze jeden szczegół, bez którego Porsche nie może się obyć. Podobnie jak stacyjka w "tradycyjnych" modelach Porsche, przycisk uruchamiania zasilania w modelu Taycan znajduje się po lewej stronie kierownicy.

Opinie i komentarze na temat artykułu

comments powered by Disqus

Porsche Taycan. Znamy wnętrze - GALERIA ZDJĘĆ

Porsche Taycan. Znamy wnętrzePorsche Taycan. Znamy wnętrzePorsche Taycan. Znamy wnętrze

Zobacz także

Nowy system infotainment Porsche

Nowy system infotainment Porsche 2022-01-24

Porsche udoskonala swój system informacyjno-rozrywkowy. Najnowsza, szósta generacja Porsche Communication Management (PCM), dostępna w modelach 911, Taycan, Cayenne i Panamera, oferuje wiele nowych rozwiązań oraz funkcji. Należą do nich pierwsza natywna...
Porsche Taycan Sport Turismo - polskie ceny

Porsche Taycan Sport Turismo - polskie ceny 2022-01-19

W salonach Porsche można już składać zamówienia na nowe Porsche Tycan Sport Turismo. Ceny zaczynają się od 403 tys. zł. Taycan Sport Turismo to najnowszy wariant nadwoziowy elektrycznego samochodu sportowego Porsche – trzeci po sportowej limuzynie...
Porsche Taycan GTS. I Taycan GTS Sport Turismo

Porsche Taycan GTS. I Taycan GTS Sport Turismo 2021-11-18

Na salonie w Los Angeles zadebiutowało Porsche Taycan GTS. Oferując do 504 km zasięgu WLTP, nowy wariant Taycana jest pierwszym, który przekroczył granicę zasięgu wynoszącą 500 km.Podczas LA Auto Show zadebiutowała także trzecia wersja nadwoziowa...
Porsche Taycan po zmianach. Ma więcej kolorów i wyższy zasięg

Porsche Taycan po zmianach. Ma więcej kolorów i wyższy zasięg 2021-08-26

Z początkiem września Porsche Taycan i Taycan Cross Turismo doczekały się zmian modelowych na rok 2022. Elektryczne samochody będą teraz oferować większy codzienny zasięg. Zmieniłą się też gama kolorów i poziom wyposażeniaTaycan na nowy rok...
Porsche Taycan Cross Turismo

Porsche Taycan Cross Turismo 2021-03-04

Porsche zaprezentowało dziś zuoełnie nowy model - Taycan Cross Turismo. Producent poszerza gamę swojej pierwszej linii całkowicie elektrycznych samochodów sportowych o pojazd ocierający się o klasę suv... Podobnie jak Taycan, nowy Taycan Cross Turismo...
Porsche Taycan Cross Turismo. Nowa wersja nadwoziowa

Porsche Taycan Cross Turismo. Nowa wersja nadwoziowa 2021-02-24

4 marca 2021 odbędzie się oficjalna premiera nowej wersji nadwoziowej elektrycznego Porsche Taycan. Samochód, który nazywa się Taycan Cross Turismo, kończy właśnie intensywny program testowy.Szeroko zakrojony program testów obejmował próby na torach...

NAJCZĘŚCIEJ POSZUKIWANE

Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na
 YouTube RSS