chceauto.pl
x
Porsche Taycan Turbo GT. Najmocniejsze w historii

Porsche Taycan Turbo GT. Najmocniejsze w historii

Motonowości
Redakcja ChceAuto.pl 2024-03-13

Porsche poszerza gamę elektrycznego modelu Taycan o najmocniejsze warianty: Turbo GT i Turbo GT z pakietem Weissach. Ten ostatni jest w szczególności przystosowany do jazdy torowej. Na rzecz jeszcze lepszego stosunku mocy do masy pozbawiono go tylnych siedzeń. Oba warianty są w stanie dostarczyć ponad 1100 KM mocy chwilowej.

  1. Porsche Taycan Turbo GT. Osiągi
  2. Porsche Taycan Turbo GT. Wyposażenie
  3. Porsche Taycan Turbo GT z pakietem Weissach
  4. Porsche Taycan Turbo GT. Rynkowa premiera i ceny

Porsche Taycan Turbo GT. Osiągi

Taycan Turbo GT i Taycan Turbo GT z pakietem Weissach to nowe sportowe flagowe warianty. Wyposażone w mocniejszy falownik impulsowy, obydwa generują moc 580 kW (780 KM). Funkcja Launch Control zwiększa moc w trybie overboost do 760 kW (1033 KM) – lub na 2 sekundy do 815 kW (1110 KM).
Porsche Taycan Turbo GT z pakietem Weissach
Porsche Taycan Turbo GT z pakietem Weissach
Taycan Turbo GT potrzebuje na sprint do 100 km/h 2,3 s, a w przypadku auta z pakietem Weissach – zaledwie 2,2 s. Dzięki temu jest od 0,1 do 0,2 sekundy szybszy od wariantu Taycan Turbo S. Jeszcze większa jest różnica w przyspieszeniu od 0 do 200 km/h, które zajmuje 6,6 lub 6,4 s, odpowiednio dla Porsche Taycan Turbo GT bez lub z pakietem Weissach; ten drugi wynik jest o 1,3 s lepszy niż w przypadku Turbo S.

W obu wariantach Turbo GT na tylnej osi zastosowano falownik impulsowy o maksymalnym prądzie 900 amperów. Zapewnia on wyższe moc i moment obrotowy niż 600-amperowy falownik w Turbo S. Udoskonalono także przełożenie oraz zwiększono wytrzymałość skrzyni biegów, co pozwoliło dodatkowo podnieść moment obrotowy. Maksymalny moment obrotowy w przypadku obu wersji wynosi do 1340 Nm.
Porsche Taycan Turbo GT z pakietem Weissach
Porsche Taycan Turbo GT z pakietem Weissach


Według pomiarów WLTP zasięg wariantów Taycan Turbo GT sięga 555 km, w praktyce powinien więc przekraczać 400 km. Oczywiście o ile nie będzie praktykować startów z wykorzystaniem Launch Control...

Porsche Taycan Turbo GT. Wyposażenie

Taycan Turbo GT jest standardowo wyposażony w pakiet Dynamic, obejmujący zawieszenie Porsche Active Ride ze specjalnym dla GT zestrojeniem. Pakiet obejmuje też opony letnie o wysokich osiągach (Performance), które zamontowane na 21-calowych kutych alufelgach.

Taycan Turbo GT jest standardowo wyposażony w lekkie hamulce ceramiczne.
Porsche Taycan Turbo GT z pakietem Weissach
Porsche Taycan Turbo GT z pakietem Weissach
We wnętrzu sportowe elementy z materiału Race-Tex standardowo łączą się z wykończeniami z czarnej skóry. Seryjne wyposażenie obejmuje również lekkie, w pełni fotele kubełkowe z wykończeniem z włókna węglowego o widocznym splocie. Jako opcję bez dopłaty można zamówić przednie adaptacyjne fotele sportowe Plus (z 18-kierunkową regulacją elektryczną i pakietem pamięci).

Obręcz sportowej kierownicy GT jest pokryta czarnym materiałem Race-Tex i ma oznaczenie na godzinie 12. Taycan Turbo GT otrzymuje pakiet Sport Chrono znany z wariantu Turbo S.
Porsche Taycan Turbo GT
Porsche Taycan Turbo GT

Porsche Taycan Turbo GT z pakietem Weissach

Taycan Turbo GT z pakietem Weissach jest lżejsze i szybsze. Do 100 km/h przyspiesza w 2,2 s, co oznacza, że jest o 0,1 s szybszy od podobnie mocnego wariantu Turbo GT. Jego prędkość maksymalna wynosi 305 zamiast 290 km/h.

Dodatkowe rozwiązania poprawiające aerodynamikę obejmują deflektory powietrza w podwoziu i nowy przedni dyfuzor. Z tyłu Taycan Turbo GT z pakietem Weissach otrzymał nieruchome skrzydło wykończone włóknem węglowym z widocznym splotem, z mocowanymi do nadwozia wspornikami. Całkowita siła docisku to 220 kg.
Porsche Taycan Turbo GT z pakietem Weissach
Porsche Taycan Turbo GT z pakietem Weissach
Wyeliminowanie całego wyposażenia zbędnego podczas jazdy torowej pozwoliło ograniczyć masę własną względem Porsche Taycan Turbo GT bez pakietu Weissach o około 70 kg.

Miejsce tylnych foteli zajęła lekka zabudowa z włókna węglowego, ze schowkiem za obudowami foteli kierowcy i pasażera. Zrezygnowano również z analogowego stopera pakietu Sport Chrono, który zwykle znajduje się na desce rozdzielczej, a także z dywaników podłogowych oraz wykładziny bagażnika. Ponadto zmniejszono ilość materiałów izolacyjnych.
Porsche Taycan Turbo GT
Porsche Taycan Turbo GT

Porsche Taycan Turbo GT. Rynkowa premiera i ceny

Pierwsze egzemplarze Porsche Taycan Turbo GT powinny trafić do salonów wiosną 2024 roku. Ceny zaczynają się od 1 110 000 zł. Tak, od miliona i stu dziesięciu tysięcy złotych.

Porsche Taycan Turbo GT. Najmocniejsze w historii - GALERIA ZDJĘĆ

Porsche Taycan Turbo GT. Najmocniejsze w historiiPorsche Taycan Turbo GT. Najmocniejsze w historiiPorsche Taycan Turbo GT. Najmocniejsze w historiiPorsche Taycan Turbo GT. Najmocniejsze w historiiPorsche Taycan Turbo GT. Najmocniejsze w historiiPorsche Taycan Turbo GT. Najmocniejsze w historiiPorsche Taycan Turbo GT. Najmocniejsze w historii

Zobacz także

Porsche Taycan po liftingu. Mocniejsze i z większym zasięgiem

Porsche Taycan po liftingu. Mocniejsze i z większym zasięgiem 2024-02-19

Porsche zmodernizowało całą gamę modelową Taycana. Nowe warianty oferują wyższą moc, większy zasięg, sprawniej przyspieszają i szybciej się ładują. Przy okazji projektanci nieco zmienili stylizacje i mocniej zróżnicowali wygląd modeli Turbo....
Nowe Porsche Taycan z rekordem toru Nurburgring

Nowe Porsche Taycan z rekordem toru Nurburgring 2024-01-04

Porsche Taycan nowej generacji, która oficjalnie zadebiutuje w 2024 roku, jest najszybszym czterodrzwiowym samochodem elektrycznym na torze Nurburgring. Kierowca rozwojowy Porsche Lars Kern przedseryjnym egzemplarzem Taycana pokonał północną pętlę w...
Porsche Taycan Turbo S z rekordem Nurburgring

Porsche Taycan Turbo S z rekordem Nurburgring 2022-08-10

Nigdy wcześniej seryjnie produkowany samochód elektryczny nie zaliczył szybszego okrążenia na północnej pętli toru Nürburgring: Lars Kern, kierowca rozwojowy Porsche, za kierownicą modelu Taycan Turbo S „wykręcił” czas 7 min i 33 s. Porsche...
Rekordowa sprzedaż Porsche w Polsce

Rekordowa sprzedaż Porsche w Polsce 2022-07-29

Rok 2021 był najlepszym w historii dla Porsche w Polsce. Wszystko wskazuje jednak na to, że kolejny rekord sprzedaży padnie już w tym roku - w pierwszych sześciu miesiącach Porsche sprzedało w naszym kraju blisko 40 proc. więcej samochodów niż w...
Nowy system infotainment Porsche

Nowy system infotainment Porsche 2022-01-24

Porsche udoskonala swój system informacyjno-rozrywkowy. Najnowsza, szósta generacja Porsche Communication Management (PCM), dostępna w modelach 911, Taycan, Cayenne i Panamera, oferuje wiele nowych rozwiązań oraz funkcji. Należą do nich pierwsza natywna...
Porsche Taycan Sport Turismo - polskie ceny

Porsche Taycan Sport Turismo - polskie ceny 2022-01-19

W salonach Porsche można już składać zamówienia na nowe Porsche Tycan Sport Turismo. Ceny zaczynają się od 403 tys. zł. Taycan Sport Turismo to najnowszy wariant nadwoziowy elektrycznego samochodu sportowego Porsche – trzeci po sportowej limuzynie...

NAJCZĘŚCIEJ POSZUKIWANE

Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na YouTube RSS