chceauto.pl
x
Porsche poszerza gamę modelu Taycan

Porsche poszerza gamę modelu Taycan

Motonowości
Redakcja ChceAuto.pl 2021-01-21 Opinie
Porsche wprowadza na rynek czwarty, bazowy wariant elektrycznego Taycana. Wersja nazwana po prostu Taycan dołączy do Taycana 4S, Taycana Turbo oraz Taycana Turbo S. Bazowy Taycan ma napęd na tylne koła i jest oferowany z dwoma rozmiarami akumulatora do wyboru: ze standardowym akumulatorem Performance, w trybie overboost z Launch Control, generuje moc do 300 kW (408 KM), a w połączeniu z opcjonalnym akumulatorem Performance Plus wartość ta rośnie do 350 kW (476 KM). Moc nominalna wynosi, odpowiednio, 240 kW (326 KM) lub 280 kW (380 KM).

Porsche Taycan
Porsche Taycan
Jako najmłodszy członek gamy modelowej Taycan od samego początku oferuje nowe funkcje, w pozostałych wersjach wprowadzone przy okazji zmiany roku modelowego. Należy do nich np. funkcja Plug & Charge, która umożliwia wygodne ładowanie i płatność bez używania kart lub aplikacji: po podłączeniu przewodu Taycan nawiązuje szyfrowaną komunikację ze stacją ładującą kompatybilną z Plug & Charge i samoczynnie rozpoczyna proces ładowania. Także płatności są przetwarzane automatycznie.

Podobnie jak w przypadku innych wariantów opcjonalne wyposażenie obejmuje kolorowy wyświetlacz przezierny (head-up) oraz ładowarkę pokładową AC o mocy do 22 kW. Dzięki funkcjom na żądanie (FoD – Functions on Demand) użytkownicy Porsche Taycan mogą zakupić różne dodatkowe funkcje zwiększające wygodę lub zakres wsparcia – albo zarezerwować je na wybrany okres – już po dostarczeniu auta, zależnie od swoich potrzeb.

Porsche Taycan
Porsche Taycan
Wpisuje się to w oryginalną konfigurację ich sportowego samochodu, a aktywacja online oznacza, że nie ma potrzeby odwiedzania serwisu. Obecnie możliwe jest dokupienie Inteligentnego menedżera zasięgu Porsche (PIRM – Porsche Intelligent Range Manager), wspomagania układu kierowniczego Plus, Aktywnego asystenta utrzymania pasa ruchu oraz Porsche InnoDrive.

Standardowo Porsche Taycan otrzymuje jednowarstwowy akumulator Performance o pojemności 79,2 kWh brutto. Opcjonalnie dostępny jest dwuwarstwowy akumulator Performance Plus. Jego pojemność brutto to 93,4 kWh. Zasięg według WLTP wynosi, odpowiednio, do 431 lub do 484 km.

Niezależnie od wybranego akumulatora Porsche Taycan przyspiesza od 0 do 100 km/h w 5,4 s. Jego maksymalna prędkość w obu konfiguracjach wynosi 230 km/h, a maksymalna moc ładowania sięga 225 kW (akumulator Performance) lub 270 kW (akumulator Performance Plus). Oznacza to, że obie baterie można naładować od 5 do 80% w 22,5 minuty, a poziom energii potrzebny do pokonania 100 km uzyskuje się już po 5 minutach.

Porsche Taycan
Porsche Taycan
Montowany przy tylnej osi silnik synchroniczny z magnesami trwałymi ma długość 130 mm – a więc taką samą jak jednostka modelu Taycan 4S. Sterowany impulsowo falownik na tylnej osi funkcjonuje przy natężeniu do 600 amperów.

Oprócz silnika synchronicznego z magnesami trwałymi przy tylnej osi architektura napędu obejmuje dwubiegową przekładnię. Podobnie jak pozostali „bracia” Taycan wyróżnia się inteligentnym zarządzaniem ładowaniem, a także wzorową aerodynamiką, która – przy wartości współczynnika oporu powietrza Cd od 0,22 – znacząco przyczynia się do niskiego zużycia energii, a tym samym do dużego zasięgu. Maksymalna moc rekuperacji wynosi 265 kW.

Nowy wariant wyróżnia się zoptymalizowanymi od strony aerodynamiki 19-calowymi obręczami Taycan Aero oraz czarnymi, anodowanymi zaciskami hamulcowymi. Również przedni zderzak, osłony progów i tylny dyfuzor mają kolor czarny – tak samo jak w Porsche Taycan 4S. Standardowo montowane są LED-owe reflektory.

Standardowe wyposażenie Porsche Taycan obejmuje wnętrze częściowo wykończone skórą oraz komfortowe przednie fotele z 8-kierunkową regulacją elektryczną. Samochód ma dwa bagażniki: przedni, o pojemności 84 litrów oraz tylny, mieszczący do 407 l.

Porsche Taycan
Porsche Taycan
Taycan to także pierwszy model Porsche dostępny z wnętrzem całkowicie pozbawionym elementów ze skóry. Kabina wykończona materiałami pochodzącymi z recyklingu podkreśla zrównoważoną koncepcję elektrycznego samochodu sportowego.

Podwozie Porsche Taycan korzysta z centralnie połączonego, zintegrowanego systemu sterowania Porsche 4D Chassis Control, który w czasie rzeczywistym analizuje i synchronizuje działanie wszystkich układów podwozia. Zarówno standardowe zawieszenie Porsche Taycan ze stalowymi sprężynami, jak i opcjonalne adaptacyjne zawieszenie pneumatyczne w technice trzykomorowej uzupełnia elektronicznie sterowana kontrola tłumienia PASM (Porsche Active Suspension Management).

W przypadku adaptacyjnego zawieszenia pneumatycznego Taycan jest wyposażony w funkcję Smartlift, którą można tak zaprogramować, by automatycznie zwiększała prześwit w wybranych, określonych miejscach, takich jak progi zwalniające czy wjazdy i wyjazdy z garaży. Funkcja Smartlift może również aktywnie wpływać na prześwit podczas jazdy autostradą i regulować go z myślą o uzyskaniu najlepszego możliwego kompromisu pomiędzy efektywnością a komfortem jazdy.

Taycan jest standardowo wyposażony w sześciotłoczkowe aluminiowe, stałe, jednoczęściowe zaciski z przodu i czterotłoczkowe aluminiowe, stałe, jednoczęściowe zaciski z tyłu. Wentylowane wewnętrznie tarcze hamulcowe mają średnicę 360 mm z przodu i 358 mm z tyłu. Zaciski otrzymują czarne, anodowane wykończenie. Na życzenie dostępny jest wysokowydajny układu hamulcowy Porsche Surface Coated Brake (PSCB) z tarczami o średnicy 410 mm z przodu i 365 mm z tyłu.

W 2020 r. klientom z całego świata dostarczono nieco ponad 20 tysięcy sztuk modelu Taycan. W Norwegii stanowi on obecnie 70% sprzedaży Porsche.

Pierwsze egzemplarze Porsche Taycan z napędem na tylne koła trafią do salonów w połowie marca 2021 r. Ceny modelu zaczynają się od 389 tys. zł.

Opinie i komentarze na temat artykułu

comments powered by Disqus

Porsche poszerza gamę modelu Taycan - GALERIA ZDJĘĆ

Porsche poszerza gamę modelu TaycanPorsche poszerza gamę modelu TaycanPorsche poszerza gamę modelu TaycanPorsche poszerza gamę modelu TaycanPorsche poszerza gamę modelu Taycan

Zobacz także

Nowy system infotainment Porsche

Nowy system infotainment Porsche 2022-01-24

Porsche udoskonala swój system informacyjno-rozrywkowy. Najnowsza, szósta generacja Porsche Communication Management (PCM), dostępna w modelach 911, Taycan, Cayenne i Panamera, oferuje wiele nowych rozwiązań oraz funkcji. Należą do nich pierwsza natywna...
Porsche Taycan Sport Turismo - polskie ceny

Porsche Taycan Sport Turismo - polskie ceny 2022-01-19

W salonach Porsche można już składać zamówienia na nowe Porsche Tycan Sport Turismo. Ceny zaczynają się od 403 tys. zł. Taycan Sport Turismo to najnowszy wariant nadwoziowy elektrycznego samochodu sportowego Porsche – trzeci po sportowej limuzynie...
Porsche Taycan GTS. I Taycan GTS Sport Turismo

Porsche Taycan GTS. I Taycan GTS Sport Turismo 2021-11-18

Na salonie w Los Angeles zadebiutowało Porsche Taycan GTS. Oferując do 504 km zasięgu WLTP, nowy wariant Taycana jest pierwszym, który przekroczył granicę zasięgu wynoszącą 500 km.Podczas LA Auto Show zadebiutowała także trzecia wersja nadwoziowa...
Porsche Taycan po zmianach. Ma więcej kolorów i wyższy zasięg

Porsche Taycan po zmianach. Ma więcej kolorów i wyższy zasięg 2021-08-26

Z początkiem września Porsche Taycan i Taycan Cross Turismo doczekały się zmian modelowych na rok 2022. Elektryczne samochody będą teraz oferować większy codzienny zasięg. Zmieniłą się też gama kolorów i poziom wyposażeniaTaycan na nowy rok...
Porsche Taycan Cross Turismo

Porsche Taycan Cross Turismo 2021-03-04

Porsche zaprezentowało dziś zuoełnie nowy model - Taycan Cross Turismo. Producent poszerza gamę swojej pierwszej linii całkowicie elektrycznych samochodów sportowych o pojazd ocierający się o klasę suv... Podobnie jak Taycan, nowy Taycan Cross Turismo...
Porsche Taycan Cross Turismo. Nowa wersja nadwoziowa

Porsche Taycan Cross Turismo. Nowa wersja nadwoziowa 2021-02-24

4 marca 2021 odbędzie się oficjalna premiera nowej wersji nadwoziowej elektrycznego Porsche Taycan. Samochód, który nazywa się Taycan Cross Turismo, kończy właśnie intensywny program testowy.Szeroko zakrojony program testów obejmował próby na torach...

NAJCZĘŚCIEJ POSZUKIWANE

Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na
 YouTube RSS