chceauto.pl
x
Lexus LBX z nowym hybrydowym napędem

Lexus LBX z nowym hybrydowym napędem

Motonowości
Redakcja ChceAuto.pl 2023-11-13 Opinie
Na początku 2024 roku w salonach pojawi się najtańszy model w gamie Lexusa, czyli LBX. Samochód ten otrzymał nowy hybrydowy napęd, którego nie znajdziemy w żadnym innym modelu Lexusa.

Lexus LBX
Lexus LBX
Lexus LBX to nieduży, miejski crossover, którego ceny zaczynają się od 150 tys. zł. LBX jest pierwszym modelem, w którym zastosowano klasyczny układ hybrydowy wykorzystujący trzycylindrowy silnik o pojemności 1,5 l. Łączna moc układu wynosi 136 KM, a maksymalny moment obrotowy to 185 Nm. Czas przyspieszenia od 0 do 100 km/h szacuje się na 9,2 sekundy. LBX może pociągnąć przyczepę o masie do 750 kg.

Silnik spalinowy charakteryzuje się wyjątkową sprawnością cieplną, co oznacza, że z każdej kropli paliwa uzyskiwane jest więcej energii. Osiąga się to poprzez szybkie spalanie i minimalizację strat spowodowanych tarciem w całym układzie napędowym. Zmienny układ chłodzenia pomaga szybko nagrzać silnik, dostosowując się automatycznie do warunków pracy i temperatury zewnętrznej. Zastosowano też układ zmiennych faz rozrządu – VVT-ie, które poprawiają wydajność i szybkość działania nawet przy niskich prędkościach obrotowych silnika.

Lexus LBX
Lexus LBX
Projektując układ napędowy do modelu LBX Lexus skoncentrował się na zmniejszeniu jego rozmiarów i masy. Zastosowano nową jednostkę sterującą mocą (PCU), która lepiej radzi sobie ze zwiększoną mocą baterii, a ponadto umieszczono ją nad przekładnią, by korzystniej rozmieścić podzespoły. Silniki elektryczne również mają kompaktowe rozmiary i zostały umieszczone obok siebie na oddzielnych wałach.

Lexus LBX ma zupełnie nową baterię bipolarną niklowo-wodorkową o większej mocy, co pozwala crossoverowi przez dłuszy czas poruszać się wyłącznie na prądzie i jechać w trybie EV z większymi prędkościami. Bateria jest też lżejsza i mniejsza od do tej pory stosowanych rozwiązań.

Lexus LBX
Lexus LBX
Lexus LBX może być wyposażony w inteligentny napęd na cztery koła E-FOUR, w którym pracuje dodatkowy silnik elektryczny przy tylnej osi. Wrażenia z jazdy w wyższych wersjach wyposażenia potęguje system Shiftmatic, który imituje pracę sześciobiegowej skrzyni.

Podczas prac projektowych nad nowym Lexusem LBX dużo uwagi poświęcono wyciszeniu napędu oraz redukcji wibracji. W zespole napędowym zastosowano wałek wyrównoważający, a w kluczowych punktach umieszczono dodatkowe wygłuszenia.

W obniżeniu hałasu pomogło także zastosowanie nowej baterii. Dzięki większej mocy silnik spalinowy może pracować na obrotach niższych nawet o 20 proc.

Opinie i komentarze na temat artykułu

Lexus LBX z nowym hybrydowym napędem - GALERIA ZDJĘĆ

Lexus LBX z nowym hybrydowym napędemLexus LBX z nowym hybrydowym napędemLexus LBX z nowym hybrydowym napędemLexus LBX z nowym hybrydowym napędem

Zobacz także