chceauto.pl
x
Lexus LBX z nowym hybrydowym napędem

Lexus LBX z nowym hybrydowym napędem

Motonowości
Redakcja ChceAuto.pl 2023-11-13
Na początku 2024 roku w salonach pojawi się najtańszy model w gamie Lexusa, czyli LBX. Samochód ten otrzymał nowy hybrydowy napęd, którego nie znajdziemy w żadnym innym modelu Lexusa.

Lexus LBX
Lexus LBX
Lexus LBX to nieduży, miejski crossover, którego ceny zaczynają się od 150 tys. zł. LBX jest pierwszym modelem, w którym zastosowano klasyczny układ hybrydowy wykorzystujący trzycylindrowy silnik o pojemności 1,5 l. Łączna moc układu wynosi 136 KM, a maksymalny moment obrotowy to 185 Nm. Czas przyspieszenia od 0 do 100 km/h szacuje się na 9,2 sekundy. LBX może pociągnąć przyczepę o masie do 750 kg.

Silnik spalinowy charakteryzuje się wyjątkową sprawnością cieplną, co oznacza, że z każdej kropli paliwa uzyskiwane jest więcej energii. Osiąga się to poprzez szybkie spalanie i minimalizację strat spowodowanych tarciem w całym układzie napędowym. Zmienny układ chłodzenia pomaga szybko nagrzać silnik, dostosowując się automatycznie do warunków pracy i temperatury zewnętrznej. Zastosowano też układ zmiennych faz rozrządu – VVT-ie, które poprawiają wydajność i szybkość działania nawet przy niskich prędkościach obrotowych silnika.

Lexus LBX
Lexus LBX
Projektując układ napędowy do modelu LBX Lexus skoncentrował się na zmniejszeniu jego rozmiarów i masy. Zastosowano nową jednostkę sterującą mocą (PCU), która lepiej radzi sobie ze zwiększoną mocą baterii, a ponadto umieszczono ją nad przekładnią, by korzystniej rozmieścić podzespoły. Silniki elektryczne również mają kompaktowe rozmiary i zostały umieszczone obok siebie na oddzielnych wałach.

Lexus LBX ma zupełnie nową baterię bipolarną niklowo-wodorkową o większej mocy, co pozwala crossoverowi przez dłuszy czas poruszać się wyłącznie na prądzie i jechać w trybie EV z większymi prędkościami. Bateria jest też lżejsza i mniejsza od do tej pory stosowanych rozwiązań.

Lexus LBX
Lexus LBX
Lexus LBX może być wyposażony w inteligentny napęd na cztery koła E-FOUR, w którym pracuje dodatkowy silnik elektryczny przy tylnej osi. Wrażenia z jazdy w wyższych wersjach wyposażenia potęguje system Shiftmatic, który imituje pracę sześciobiegowej skrzyni.

Podczas prac projektowych nad nowym Lexusem LBX dużo uwagi poświęcono wyciszeniu napędu oraz redukcji wibracji. W zespole napędowym zastosowano wałek wyrównoważający, a w kluczowych punktach umieszczono dodatkowe wygłuszenia.

W obniżeniu hałasu pomogło także zastosowanie nowej baterii. Dzięki większej mocy silnik spalinowy może pracować na obrotach niższych nawet o 20 proc.

Lexus LBX z nowym hybrydowym napędem - GALERIA ZDJĘĆ

Lexus LBX z nowym hybrydowym napędemLexus LBX z nowym hybrydowym napędemLexus LBX z nowym hybrydowym napędemLexus LBX z nowym hybrydowym napędem

Zobacz także

Lexus LBX. 800 zamówień w Polsce

Lexus LBX. 800 zamówień w Polsce 2023-12-27

Lexus LBX spotkał się z ciepłym przyjęciem w Polsce. Sprzedano już wszystkie egzemplarze wersji startowej, a liczba zamówień przekroczyła 800.Lexus LBX to najmniejszy i najtańszy model japońskiej marki. Samochód jest napędzany przez hybrydowy...
Lexus LBX. Polskie ceny. Tańszego Lexusa nie ma

Lexus LBX. Polskie ceny. Tańszego Lexusa nie ma 2023-07-06

Lexus LBX debiutuje w Polsce. Ten mały, miejskie crossover będzie najtańszym modelem japońskiej marki, jego ceny zaczynają się od 150 tys. zł..LBX jest pierwszym modelem Lexusa, który powstał na zmodyfikowanej platformie GA-B. Auto ma niewielie...
Lexus LBX. Nowość dla Europy

Lexus LBX. Nowość dla Europy 2023-06-05

Lexus LBX to nowy najmniejszy model japońskiego producenta. Japończycy rozwijają tę nazwę, jako Lexus Breaktrough Crossover. Samochód jest pozycjonowany poniżej najmniejszego dotychczas Lexusa, czyli modelu UX i będzie dostępny wyłącznie z napędami...
Lexus LBX. Nowy najtańszy model?

Lexus LBX. Nowy najtańszy model? 2023-05-23

Na początku czerwca Lexus oficjalnie zaprezentuje model LBX. To całkowita nowość w gamie japońskiego producenta samochodów luksusowych.O Lexusie LBX nie wiemy na razie niemal nic. Już samo połączenie liter w nazwie może wydawać się bowiem...

NAJCZĘŚCIEJ POSZUKIWANE

Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na YouTube RSS