chceauto.pl
x
Kochasz  Saaba? Jedyna taka okazja!

Kochasz Saaba? Jedyna taka okazja!

Porady i rynek
Redakcja ChceAuto.pl 2012-12-04
Jeśli jesteś miłośnikiem Saaba nie masz ani chwili do stracenia.

Ostatnie nowe auta szwedzkiej marki, która niedawno zniknęła z motoryzacyjnej mapy świata, zlicytowane zostaną 15 i 16 grudnia.

Jedna z przykładowych ofert / foto. kvd.se
Jedna z przykładowych ofert / foto. kvd.se
Aukcja organizowana przez portal kvd.se to prawdziwa gratka dla amatorów szwedzkiej motoryzacji. Pod młotek trafi 68 pojazdów, których przyszła wartość kolekcjonerska jest trudna do przecenienia. Co ciekawe, część z nich nie jest nawet dopuszczona do ruchu – to pojazdy z serii przedprodukcyjnych i prototypy.

Do kupienia są np. dwa kabriolety serii 9-3 z limitowanej serii Independence Edition. Wyprodukowano zaledwie 38 egzemplarzy tego modelu (docelowa produkcja wynieść miała 366 sztuk) – na aukcję trafił pojazd z numerem 001.

Kolekcjonerów powinien zainteresować również oferowany do sprzedaży model 9-5 – ostatnie auto, jakie zjechało z taśmy montażowej fabryki w Trollhattan.

Jedna z przykładowych ofert / foto. kvd.se
Jedna z przykładowych ofert / foto. kvd.se
Pod młotek pójdzie też dziesięć egzemplarzy modelu 9-4X – pierwszego w historii marki SUVa, który miał wyciągnąć szwedzkiego producenta z kłopotów. Do kupienia jest też kilka sztuk modelu 9-5 w wersji SportKombi – przed wstrzymaniem produkcji Szwedzi wyprodukowali zaledwie 33 egzemplarze tego auta.

Kłopoty marki zaczęły się w 1999 roku, gdy właściciel pakietu większościowego – koncern General Motors – zmusił zarząd firmy do restrukturyzacji nierentownych zakładów. 26 stycznia 2010 roku, gdy Saab znajdował się już na krawędzi bankructwa, GM sprzedał większość swoich udziałów holenderskiemu producentowi aut sportowych – firmie Spyker. Po przejęciu Saaba przez Spikera utworzono grupę Swedish Automobile, która miała się zajmować zarządzaniem w Trollhattan.

Jedna z przykładowych ofert / foto. kvd.se
Jedna z przykładowych ofert / foto. kvd.se
Niestety, również ten wysiłek okazał się daremny. Ostatecznie 19 grudnia 2011 roku przedstawiciele Swedish Automobile wystąpili do sądu w szwedzkim Vaenersborgu z wnioskiem o ogłoszenie bankructwa.

Seryjna produkcja samochodów w Trollhattan ruszyła po raz pierwszy w 1949 roku. Firma zyskała sobie wielu klientów dzięki kultowym już modelom: 92, 96 i 900. W latach dziewięćdziesiątych pod skrzydłami General Motors powstały również popularne model 9-3 i 9-5.


Kochasz Saaba? Jedyna taka okazja! - GALERIA ZDJĘĆ

Kochasz  Saaba? Jedyna taka okazja!Kochasz  Saaba? Jedyna taka okazja!Kochasz  Saaba? Jedyna taka okazja!Kochasz  Saaba? Jedyna taka okazja!

Zobacz także

Koniec męki. Marka Saab znika z rynku.

Koniec męki. Marka Saab znika z rynku. 2016-06-22

Wieloletnia agonia dobiegła końca. Przedstawiciele Konsorcjum National Electric Vehicles Sweden poinformowali właśnie, że na dobre rezygnują z posługiwania się marką Saab!Decyzja o zaprzestaniu markowania swoich pojazdów logiem Saaba wiąże się z...
Używane: Saab 9-3

Używane: Saab 9-3 2012-12-16

Druga generacja Saaba 9-3 zadebiutowała w 2002 roku i przetrwała w ofercie rekordowe 10 lat. Ostatnie egzemplarze auta zjechały z taśmy w fabryce w Troallatan w 2012 roku, gdy marka Saab przeszła do historii (ogłosiła bankructwo). Debiutując w 2002...
Fiat Croma. Lepszy niż myślałeś!

Fiat Croma. Lepszy niż myślałeś! 2012-02-23

Druga generacja Fiata Cromy zadebiutowała na w 2005 roku. Samochód był próbą wejścia marki słynącej z produkcji aut popularnych na rynek pojazdów klasy średniej (segmentu D).Croma powstała na tej samej płycie podłogowej, co Alfa Romeo 159, Saab...
Saab 9-5 - dla pasjonata marki

Saab 9-5 - dla pasjonata marki 2011-11-19

Saab 9-5 debiutował w 1997 roku zastępując w ofercie model 9000. Auto zbudowano na tej samej płycie podłogowej co Opla Vectrę (obie marki należały wówczas do amerykańskiego koncernu General Motors). Wersja kombi pojawiła się dwa lata...
Cabrio za 14 tys. zł? Czemu nie!

Cabrio za 14 tys. zł? Czemu nie! 2011-05-11

Fani szwedzkiej motoryzacji mają powody do świętowania.25 lat temu, z fabryki Saaba w Trollhättan wyjechał pierwszy w historii marki samochód z otwartym dachem – Saab 900 Cabrio.Historia szwedzkich aut z otwartym nadwoziem zaczęła się nieco...
Najbezpieczniejsze auta za 10 tys. zł

Najbezpieczniejsze auta za 10 tys. zł 2011-08-30

Kupując samochód z rynku wtórnego kierujemy się przeważnie ceną, rocznikiem i kosztami eksploatacji. Wielu kierowców zapomina jednak o bardzo ważnej kwestii, jaką jest bezpieczeństwo. Często – mylnie – wychodzimy z założenia, że odpowiedni...

NAJCZĘŚCIEJ POSZUKIWANE

Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na YouTube RSS