chceauto.pl
x
Honda e z kamerami zamiast lusterek

Honda e z kamerami zamiast lusterek

Porady i rynek
Redakcja ChceAuto.pl 2019-05-29 Opinie
Honda potwierdziła, że system kamer zastępujący lusterka boczne, znany z prototypowej wersji nowego miejskiego pojazdu elektrycznego Honda e, będzie elementem wyposażenia standardowego w modelu seryjnym.

System zastępuje konwencjonalne lusterka boczne niewielkimi kamerami, przekazującymi obraz na żywo do dwóch sześciocalowych ekranów wewnątrz pojazdu. Ekrany umiejscowione zostały na przeciwległych końcach deski rozdzielczej, aby zapewnić kierowcy jak najlepszą ergonomię i naturalną kontrolę stref za autem.

Honda e
Honda e
System kamer wpływa na czystą i prostą sylwetkę samochodu. Jest uzupełnieniem wtopionych całkowicie w powierzchnię szyb słupków A i chowanych w drzwiach klamek, które również znajdą się w produkcyjnej wersji Hondy e. W przeciwieństwie do konwencjonalnych lusterek bocznych, kamery nie wystają poza obrys szerokości samochodu, który w najdalszych punktach stanowią nadkola.

W rezultacie lepsza jest nie tylko widoczność, ale także aerodynamika. Zastosowanie kompaktowych kamer pozwoliło zmniejszyć opory powietrza o około 90 proc. w porównaniu do konwencjonalnych lusterek bocznych. Poprawia to wskaźniki aerodynamiczne całego pojazdu o około 3,8 proc, co przekłada się na niższe zapotrzebowanie na energię i większy zasięg na jednym ładowaniu. Ponadto, kamery wpływają na zmniejszenie szumu wiatru, który jest zwykle generowany przez lusterka boczne przy wyższych prędkościach.

Honda e
Honda e
Obudowy kamer ukształtowano tak, aby na soczewki pokryte powłoką hydrofobową nie spływała woda i aby zapobiec gromadzeniu się wilgoci.

System zastępujący lusterka boczne poprawia też poziom bezpieczeństwa. Kierowca może w ustawieniach pojazdu wybierać pomiędzy "widokiem standardowym" i "szerokokątnym", rozszerzając pole widzenia dalej niż w przypadku konwencjonalnych lusterek bocznych i zmniejszając martwe pola o około 10 proc. w widoku normalnym i około 50 proc. w widoku szerokokątnym. Kolejną zaletą są zwiększone kąty widzenia kamer i wskazówki dotyczące cofania widoczne na ekranach, gdy wybrany jest bieg wsteczny.

Honda e
Honda e
W zależności od warunków oświetlenia w kabinie, automatycznie regulowany jest poziom jasności wyświetlaczy wewnętrznych. System kamer bocznych to efekt testów, których celem było wypracowanie odpowiednio wysokich parametrów widoczności w złych warunkach pogodowych, przy słabym oświetleniu i w nocy, a także wyeliminowanie efektów oślepienia przez jadących z tyłu. Dzięki temu, kierowcy uzyskali – w każdych warunkach – lepszy przegląd i kontrolę obiektów znajdujących się wokół auta, niż oferowane przez konwencjonalne lusterka boczne.

Honda e będzie pierwszym samochodem z seryjnymi kamerami zamiast lusterek. Rozwiązanie to jest dostępne, ale jako opcjonalne, jeszcze tylko w Lexusie ES i Audi e-tron.

Honda e wpisuje się w strategię marki zakładającą, że do 2025 r. pełna gama modeli sprzedawanych w Europie będzie wyposażona w zelektryfikowane układy napędowe. Model będzie oferował konkurencyjny zasięg – do 200 km oraz funkcję „szybkiego ładowania”, zapewniającą 80 proc. pojemności baterii w 30 minut.

Wersja produkcyjna, bazująca na modelu Hondy e Prototype, zostanie pokazana pod koniec tego roku.

System kamer w Hondzie e na wideo:
Opinie i komentarze na temat artykułu

comments powered by Disqus

Honda e z kamerami zamiast lusterek - GALERIA ZDJĘĆ

Honda e z kamerami zamiast lusterekHonda e z kamerami zamiast lusterekHonda e z kamerami zamiast lusterekHonda e z kamerami zamiast lusterek

Zobacz także

Honda e. Ceny w Polsce

Honda e. Ceny w Polsce 2020-11-19

Wiadomo już jaką kwotę zostawić trzeba w salonie Hondy za elektryczny model Honda e. Dealerzy nad Wisłą rozpoczęli już przyjmowanie zamówień na ten pojazd. Ceny trudno uznać za okazyjne, ale w przypadku auta elektrycznego nie powinno to być raczej...
Honde e w wersji produkcyjnej!

Honde e w wersji produkcyjnej! 2019-09-05

Honda przedstawiła pierwsze oficjalne zdjęcia swojego nowego pojazdu elektrycznego – Honda e. Wersja produkcyjna wygląda identycznie jak pokazany już kilka miesięcy temu prototyp. Samochód jest niewielkim pięciodrzwiowym hatchbackiem. Czyste linie...
Honde e. Nowe informacje

Honde e. Nowe informacje 2019-07-05

Honda e to elektryczny samochód, który ma trafić do sprzedaży jeszcze w tym roku. Japończycy zapewniają, że auto nie tylko będzie sprawdzało się w mieście, ale również poradzi sobie... na torze!Honda e jest napędzana przez silnik elektryczny o...
Elektryczna ofensywa Hondy

Elektryczna ofensywa Hondy 2019-03-16

Na salonie w Genewie Honda ogłosiła plany dotyczące elektryfikacji europejskiej gamy modelowej. Zakładają one, że do 2025 roku wszystkie modele Hondy oferowane w Europie będą wykorzystywać silniki elektryczne, a więc będą przynajmniej hybrydami.Te...
Honda e Prototype. Pierwszy taki elektryk

Honda e Prototype. Pierwszy taki elektryk 2019-03-02

Honda e Prototype to mały samochód elektryczny, który zadebiutuje na salonie genewskim. Auto jest rozwinięciem elektrycznego pojazdu Honda Urban EV Concept, zaprezentowanego w roku 2017, i chociaż oficjalnie jest prototypem, to ma trafić do produkcji...
Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na
 YouTube RSS
x TA STRONA UŻYWA PLIKÓW COOKIE. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.