chceauto.pl
x
Ford F-150 Lightning. Nowe rozdanie w świecie pickupów!

Ford F-150 Lightning. Nowe rozdanie w świecie pickupów!

Porady i rynek
Redakcja ChceAuto.pl 2021-05-20 Opinie
Tesla Cybertruck zyskała właśnie ekstremalnie groźnego konkurenta. Ford zaprezentował długo wyczekiwany - elektryczny wariant - najpopularniejszego pickupa na świecie - serii F-150.

Ford F-150 Lightning
Ford F-150 Lightning
W tym przypadku, jak rzadko kiedy, mówić możemy o prawdziwie nowym rozdaniu. Auto, chociaż na pierwszy rzut oka bardzo przypomina wersję spalinową, wnosi zupełnie nową jakość do świata pickupów, głównie za sprawą zaskakująco przemyślanego projektu i – idącej za tym – użyteczności.

Wszystkie odmiany mają dwa silniki elektryczne (po jednym na oś) i napęd na obie osie. Słabsza rozwija 426 KM. Mocniejsza – 563. Obie dysponują maksymalnym momentem obrotowym 1051 Nm. Samochód przyspiesza do 100 km/h w około 4,5 s. Jest też pierwszym pickupem z rodziny F-150, który seryjnie wyposażono w niezależne tylne zawieszenie.

Ford F-150 Lightning
Ford F-150 Lightning
Pojemność akumulatorów pozostaje tajemnicą. Ford deklaruje, że podstawowy pakiet zapewnia zasięg do 200 mil (370 km). Wersje z większą baterią przejechać mają na jednym ładowaniu do 300 mil (483 km).

Ładowanie bezpośrednio z sieci trwa między 14 a 19 godzin w zależności od pojemności akumulatorów. Do auta można jednak zamówić dedykowane ładowarki ścienne. Słabsza ma 48, mocniejsza 80A. W drugim przypadku pełne ładowanie trwać ma – maksymalnie (przy większym pakiecie baterii) – 10 godzin.

Ford F-150 Lightning
Ford F-150 Lightning
Sama ładowarka o nazwie Ford Charge Station Pro również zasługuje na uwagę. W rzeczywistości jest to zaawansowany falownik pozwalający wykorzystać samochód w roli awaryjnego źródła zasilania dla domu! Gdy dojdzie do przerwy w dostawie energii urządzenia automatycznie przełączy źródło zasilania tak, by Ford F-150 Lightning stał się domowym akumulatorem. W optymalnych warunkach auto pozwala zasilać podstawowe urządzenia domowe nawet przez 10 dni. Bez jakiegokolwiek oszczędzania (telewizory, lodówka, klimatyzacja itd.) zasilany ”z Forda” przeciętny amerykański dom powinien funkcjonować 2-3 doby. Dla Amerykanów to bardzo ważna informacja, zwłaszcza w kontekście ostatnich przerw w dostawach energii elektrycznej w Teksasie!

Ford F-150 Lightning
Ford F-150 Lightning
Auto potrafi też zasilać urządzenia przenośne, dzięki czemu może śmiało pełnić rolę magazynu prądu chociażby na budowie. Gdniazdka o dużej mocy znajdziemy nie tylko na pace, ale też... pod maską. W miejscu silnika spalinowego, nad elektryczną jednostką trakcyjną, inżynierom udało się bowiem wygospodarować bagażnik o pojemności aż 400 l. Śmiało można więc powiedzieć, że elektryczny Ford jest pełnoprawnym pickupem z... dodatkowym pełnoprawnym (zamykanym) bagażnikiem!

Niestety jest bardzo mało prawdopodobne, by Ford F-150 Lightning kiedykolwiek trafił do europejskich salonów.


Opinie i komentarze na temat artykułu

comments powered by Disqus

Ford F-150 Lightning. Nowe rozdanie w świecie pickupów! - GALERIA ZDJĘĆ

Ford F-150 Lightning. Nowe rozdanie w świecie pickupów!Ford F-150 Lightning. Nowe rozdanie w świecie pickupów!Ford F-150 Lightning. Nowe rozdanie w świecie pickupów!Ford F-150 Lightning. Nowe rozdanie w świecie pickupów!Ford F-150 Lightning. Nowe rozdanie w świecie pickupów!Ford F-150 Lightning. Nowe rozdanie w świecie pickupów!Ford F-150 Lightning. Nowe rozdanie w świecie pickupów!Ford F-150 Lightning. Nowe rozdanie w świecie pickupów!Ford F-150 Lightning. Nowe rozdanie w świecie pickupów!Ford F-150 Lightning. Nowe rozdanie w świecie pickupów!Ford F-150 Lightning. Nowe rozdanie w świecie pickupów!Ford F-150 Lightning. Nowe rozdanie w świecie pickupów!Ford F-150 Lightning. Nowe rozdanie w świecie pickupów!Ford F-150 Lightning. Nowe rozdanie w świecie pickupów!Ford F-150 Lightning. Nowe rozdanie w świecie pickupów!Ford F-150 Lightning. Nowe rozdanie w świecie pickupów!Ford F-150 Lightning. Nowe rozdanie w świecie pickupów!Ford F-150 Lightning. Nowe rozdanie w świecie pickupów!Ford F-150 Lightning. Nowe rozdanie w świecie pickupów!Ford F-150 Lightning. Nowe rozdanie w świecie pickupów!Ford F-150 Lightning. Nowe rozdanie w świecie pickupów!Ford F-150 Lightning. Nowe rozdanie w świecie pickupów!

Zobacz także

F-150 Police Responder. Pościgowy pickup amerykańskiej policji!

F-150 Police Responder. Pościgowy pickup amerykańskiej policji! 2021-07-21

W sytuacji awaryjnej i działaniu służb mundurowych często liczy się każda sekunda, dlatego stworzono całkowicie nowego Forda F-150 Police Responder. Jest on obecnie najszybszym spośród wszystkich policyjnych pojazdów pościgowych. Na służbie pojawi...
Dostawczaki też na prąd? Ciekawa inwestycja Forda

Dostawczaki też na prąd? Ciekawa inwestycja Forda 2021-07-20

Ford ogłosił przejęcie Electriphi, kalifornijskiego dostawcy oprogramowania do zarządzania ładowaniem i monitorowania floty pojazdów elektrycznych. Zespół i usługi Electriphi zostaną zintegrowane z Ford Pro – nowym globalnym działem w ramach...
Elektryczne Fordy w Goodwood

Elektryczne Fordy w Goodwood 2021-07-16

Goodwood Festival of Speed 2021 jest już historią. Ford po raz pierwszy w historii zaprezentował na nim w pełni zelektryfikowaną gamę samochodów. Producent do 2030 roku przejdzie na całkowicie elektryczne układy napędowe w swoich samochodach...
Mustang Race Polska 2021

Mustang Race Polska 2021 2021-07-09

Rajd turystyczny Mustang Race to wyjątkowa impreza, która organizowana jest od 2011 roku przez Mustang Klub Polska. Jubileuszowa edycja zgromadziła 50 załóg złożonych z największych miłośników Forda Mustanga oraz ich niezwykłe samochody. Były...
Nowy Ford Bronco już w produkcji

Nowy Ford Bronco już w produkcji 2021-06-28

Na tą chwilę amerykańscy fani Forda czekali aż ćwierć wieku. Po 25 latach z linii montażowej w Michigan Assembly Plant, zjechały właśnie pierwsze egzemplarze nowego Forda Bronco! Produkcja całkowicie nowego Forda Bronco wystartowała w zakładzie...
Ford pisze do ministrów UE. Chce umowy o wolnym handlu z... Meksykiem!

Ford pisze do ministrów UE. Chce umowy o wolnym handlu z... Meksykiem! 2021-05-19

Władze Forda wystosowały właśnie list otwarty do ministrów resortów handlu państw UE, w tym do wiceprezesa rady ministrów RP, ministra rozwoju, pracy i technologii, Jarosława Gowina. Stuart Rowley, prezes Ford of Europe zwraca w nim uwagę na...

NAJCZĘŚCIEJ POSZUKIWANE

Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na
 YouTube RSS
x TA STRONA UŻYWA PLIKÓW COOKIE. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.