chceauto.pl
x
Cupra Formentor VZ5 nadjeżdża

Cupra Formentor VZ5 nadjeżdża

Porady i rynek
Redakcja ChceAuto.pl 2021-07-02
Cupra przygotowuje się do wprowadzenia na rynek modelu Formentor VZ5. Samochód będzie dostępny w limitowanej serii 7000 egzemplarzy. Ponadto na 2022 rok Cupra zapowiada produkcję 999 egzemplarzy w unikalnym kolorze Taiga Grey.

Cupra Formentor VZ5
Cupra Formentor VZ5
Specyfikacja Formentora VZ5, nawiązującego nazwą do hiszpańskiego określenia „Veloz” – szybki, spodoba się fanom wysokich osiągów. Pięciocylindrowy silnik 2.5 TSI generuje moc 390 KM (między 5700 i 7000 obr/min) oraz maksymalny moment obrotowy 480 Nm (od 2250 obr/min). W połączeniu z siedmiobiegową, dwusprzęgłową automatyczną skrzynią biegów DSG samochód rozpędza się do 100 km/h w 4,2 s.

Cupra Formentor VZ5
Cupra Formentor VZ5
Inżynierowie Cupry przewidzieli w wersji VZ5 szereg rozwiązań, które pozwolą na dostosowanie stylu jazdy do preferencji kierowcy. Jest to możliwe m.in. dzięki zastosowaniu adaptacyjnego zawieszenia DCC, progresywnego wspomagania kierownicy i napędu na cztery koła. Technologia aktywnego rozkładu momentu obrotowego umożliwi dynamiczną zmianę napędu nie tylko między tylną i przednią oś, ale również między lewymi i prawymi kołami auta. Dzięki temu Formentor VZ5 ma charakteryzować się większą przyczepnością i stabilnością podczas jazdy.

Kierowca Cupry Formentor VZ5 będzie miał do wyboru jeden z pięciu trybów jazdy – Comfort, Sport, Cupra, Individual, Offroad oraz Drift. Każde ustawienie będzie mieć wpływ na zachowanie się przepustnicy, skrzyni biegów, układu kierowniczego, zawieszenia, systemu rozkładu momentu obrotowego, elektronicznego układu stabilizacji toru jazdy, a nawet na ambientowe oświetlenie kabiny.

Cupra Formentor VZ5
Cupra Formentor VZ5
Formentor VZ5 został obniżony o 10 mm względem wersji VZ o mocy 310 KM. Za hamowanie odpowiadają sześciotłoczkowe zaciski hamulcowe Akebono (375 mm x 36 mm). Samochoód porusza się 20-calowych alufelgach.

Sportowy charakter Cupry Formentora VZ5 został podkreślony wizualnie m.in. w wytłoczeniach maski, detalach z włókna węglowego oraz dynamicznej linii nadwozia. Specjalnie dla tej wersji przygotowano opcjonalny czarny grill w ramie utrzymanej w nowym kolorze Sport Black Matt.

Cupra Formentor VZ5
Cupra Formentor VZ5
Przedni splitter wykonany z włókna węglowego zapewnia dodatkowe chłodzenie silnika. Włókno węglowe zostało także wykorzystane w takich elementach, jak tylny dyfuzor czy poczwórny wydech.

We wnętrzu Formentora VZ5 znajdziemy m.in. sportową kierownicę, 12-calowy system multimedialny czy nowy model nisko osadzonych, kubełkowych foteli CUP Bucket.

Hiszpańska marka zapowiada, że w 2022 roku powstanie dodatkowa, krótka seria wersji VZ5 lakierowana w kolorze Taiga Grey. Powstanie jedynie 999 egzemplarzy.

Cupra Formentor VZ5 trafi do salonów w IV kwartale 2021 roku.

Cupra Formentor VZ5 nadjeżdża - GALERIA ZDJĘĆ

Cupra Formentor VZ5 nadjeżdżaCupra Formentor VZ5 nadjeżdżaCupra Formentor VZ5 nadjeżdżaCupra Formentor VZ5 nadjeżdżaCupra Formentor VZ5 nadjeżdżaCupra Formentor VZ5 nadjeżdżaCupra Formentor VZ5 nadjeżdżaCupra Formentor VZ5 nadjeżdżaCupra Formentor VZ5 nadjeżdżaCupra Formentor VZ5 nadjeżdżaCupra Formentor VZ5 nadjeżdżaCupra Formentor VZ5 nadjeżdżaCupra Formentor VZ5 nadjeżdża

Zobacz także

Cupra Formentor i Leon po modernizacji. Polskie ceny

Cupra Formentor i Leon po modernizacji. Polskie ceny 2024-06-10

Cupra to bardzo młoda marka, która początkowo była linią modeli Seata - jako Cupra oznaczano wyłącznie najmocniejsze wersje napędowe. Po utworzeniu samodzielnej marki, początkowo to się nie zmieniło, jedynie logo Cupry zastąpiło logo Seata....
Cupra Formentor po liftingu (2024)

Cupra Formentor po liftingu (2024) 2024-05-21

Cupra Formentor to pierwszy model tej marki, który nie ma odpowiednika w gamie Seata. Formentor debiutował w 2020 roku i po czterech latach został poddany modernizacji.
Cupra Formentor 190 KM 4x4 - czyli jak połączyć emocje z rozsądkiem

Cupra Formentor 190 KM 4x4 - czyli jak połączyć emocje z rozsądkiem 2024-03-11

Formentor swój rynkowy debiut miał w 2020 roku i jest to pierwszy własny model Cupry – wcześniej marka ta bazowała wyłącznie na gamie modelowej Seata. Obecnie wiele wskazuje na to, że Seat jest wycofywany z rynku, a jego miejsce zajmie właśnie...
Cupra Formentor VZ 310 KM - sportowiec wszechstronny

Cupra Formentor VZ 310 KM - sportowiec wszechstronny 2022-12-31

Formentor zadebiutował na rynku w 2020 roku i jest pierwszą konstrukcją opracowaną samodzielnie przez Cuprę. Indywidualność tego modelu podkreśla również fakt, że nie ma on swojego odpowiednika w gamie SEATa, a wśród innych producentów nie tak...
Cupra Formentor e-Hybrid - świetny z samochód z pewnym „ale”

Cupra Formentor e-Hybrid - świetny z samochód z pewnym „ale” 2022-08-03

Cupra przez długi była jedynie oznaczeniem, które przypisywano usportowionym modelom Seata. Później stała się wyodrębnioną marką, z początku tylko bazując na samochodach z gamy Seata, by w końcu zdecydować się na produkcję własnego modelu....
CUPRA Formentor VZ5 - polskie ceny!

CUPRA Formentor VZ5 - polskie ceny! 2021-11-08

390 KM, pięciocylindrowy silnik TSI o pojemności 2,5 l, najnowocześniejsze systemy wspomagania i ekscytujący design, podkreślający sportowy charakter – tak prezentuje się CUPRA Formentor VZ5. Limitowana do 7000 egzemplarzy wersja hiszpańskiego CUV-a...

NAJCZĘŚCIEJ POSZUKIWANE

Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na YouTube RSS