chceauto.pl
x
Akumulator czy wodór Technologia przyszłości już teraz Co lepsze: akumulator czy wodór?
Cennik awarii: napęd 4x4

Cennik awarii: napęd 4x4

Porady i rynek
Redakcja ChceAuto.pl 2019-07-23 Opinie
Coraz większa liczba pojazdów wyposażona jest – najczęściej dołączany elektronicznie – napęd na obie osie, który potrafi generować duże koszty.

Większość popularnych modeli wyposażona jest w ukady ze sprzęgłem typu haldex. To proste i sprawdzone rozwiązanie, ale pamiętać trzeba o regularnej wymianie oleju hydraulicznego (średnio układ mieści między 0,8 a 2 l).

Wypada też wiedzieć, że sprawdzają się one wyłącznie jeśli korzystamy z nich „incydentalie”. Przykładowo – wjazd współczenym suvem w teren sprawić może że już po 15 minutach jazdy dojdzie do przegrzania sprzęgła i rozłączenia napędu. Po takiej przygodzie radzimy nie zwlekać z wymianą przepracowanego oleju!

Drogie awarie trapią za to samochody klasy wyższej. W BMW powszechnym problemem jest nastawnik systemu xDrive. Lata zaniedbań serwisowych i niewiedza użytkowników, jak chociażby stosowanie na każdej z osi opon o różnych rozmiarach, sprawiają , że przywrócenie sprawności tego systemu kosztować może ponad 5 tys. zł. (średnio między 4 a 5,5 tys.).

Powszechne problemy sprawiają też przekładnie kątowe często parowane właśnie ze sprzęgłem typu haldex (oba elementy łączy wał napędowy). Najwięcej przygód miewają z nimi właściciele Land Roverów (Freelander) oraz Volvo. W drugim przypadku problem dotyczy właściwie wszystkich modeli z napędem 4x4 wyprodukowanych przed rokiem 2014. Problem leży w szybko zużywających się wewnętrznych zębach tulei przekładni. Starsze Volvo często kupić można z... wałem napędowym leżącym w bagażniku. Same części to wydatek około tysiąca złotych. Podobną kwotę zainkasuje wykonujący naprawę warsztat. Zregenerowana przekładnia – z nową tuleją i uszczelniaczami – to wydatek około 1,8 tys. zł.


Opinie i komentarze na temat artykułu

comments powered by Disqus

Cennik awarii: napęd 4x4 - GALERIA ZDJĘĆ

Cennik awarii: napęd 4x4Cennik awarii: napęd 4x4

Zobacz także

Cennik awarii: automatyczna skrzynia biegów

Cennik awarii: automatyczna skrzynia biegów 2019-07-23

Coraz więcej samochodów wyposażonych jest w automatyczne skrzynie biegów. Jaka jest ich żywotność i ile pochłonąć mogą naprawy? Wszystko zależy oczywiście od sposobu eksploatacji i serwisowania pojazdu, ale nie zmienia to faktu, że – zwłaszcza...
Cennik awarii: wspomaganie kierownicy

Cennik awarii: wspomaganie kierownicy 2019-07-23

Wspomaganie kierownicy to dziś absolutny standard nawet w najmniejszych pojazdach o miejskim charakterze. W zależności od klasy i producenta pojazdu najczęściej stosowane są układy wspomagane hydraulicznie (klasycznie), hybrydowo (hlasyczny układ z...
Cennik awarii: zawieszenie aktywne

Cennik awarii: zawieszenie aktywne 2019-07-14

Aktywne zawieszenia bazują nie tylko na pneumatyce (Audi, Mercedes, BMW) czy hydropneumatyce (Citroen, Rolls-Royce). Wiele marek, jak chociażby Lancia, Volvo czy Subaru, wykorzystuje aktywne amortyzatory o regulowanej elektronicznie sile tłumienia. Coraz...
Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na
 YouTube RSS
x TA STRONA UŻYWA PLIKÓW COOKIE. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.