chceauto.pl
x
BMW M3 CS zaprezentowane. Osiągi powalają

BMW M3 CS zaprezentowane. Osiągi powalają

Motonowości
Redakcja ChceAuto.pl 2023-01-25
BMW zaprezentowało nowe M3 CS. To najbardziej ostra wersja tego modelu, która będzie produkowana w limitowanej serii.

BMW M3 CS
BMW M3 CS
Samochód będzie najmocniejszą wersją M3. Źródłem mocy jest rzędowy, sześciocylindrowy silnik o pojemności 3.0, dobrze już znany z BMW M3 i M3 Competition. Poprzez zwiększenie maksymalnego ciśnienia doładowania z obu turbosprężarek mono scroll z 1,7 do 2,1 bara oraz specjalny program sterownika silnika podniesiono maksymalną moc do 550 KM (w porównaniu do 480 i 510 KM w odpowiednio M3 i M3 Competition).

Silnik osiąga maksymalny moment obrotowy wynoszący 650 Nm w zakresie 2750 - 5950 obr/min. Maksymalną moc uzyskuje przy 6250 obr/min, a odcięcie obrotów następuje przy 7200 obr/min.

BMW M3 CS
BMW M3 CS
W jednostce napędowej zastosowano liczne rozwiązania zaczerpnięte bezpośrednio z motosportu. Beztulejowy blok silnika w zamkniętej konstrukcji charakteryzuje się niezwykle wysoką sztywnością i przystosowany jest do bardzo wysokich ciśnień spalania. Lekkie gładzie cylindrów z powłoką stalową wykonaną w technologii natryskiwania łukowego (LDS) zmniejszają straty mocy wynikające z tarcia.

Bardzo wysoka sztywność skrętna lekkiego kutego wału korbowego sprzyja oddawaniu mocy i pracy silnika na wysokich obrotach. Rdzeń głowicy cylindrów wykonany jest w technologii druku 3D, co umożliwia ułożenie przebiegu kanałów chłodzenia w sposób, który nie byłby możliwy w przypadku konwencjonalnego odlewania metalu, a który zapewnia optymalne chłodzenie. Chłodzenie, podobnie jak układ smarowania, opracowane zostały z myślą o wyzwaniach związanych z jazdą na torze.

BMW M3 CS
BMW M3 CS
Moc przenoszona jest na wszystkie cztery koła przez 8-stopniową skrzynię M Steptronic z Drivelogic obsługiwaną dźwignią biegów na konsoli środkowej oraz łopatkami na kierownicy. Przycisk Drivelogic w dźwigni biegów pozwala na zmianę charakterystyki zmiany biegów. Do wyboru jest ustawienie komfortowe, sportowe oraz zoptymalizowane do jazdy na torze.

Napęd na wszystkie koła M xDrive oparto o elektronicznie sterowane sprzęgło wielopłytkowe, które zapewnia stały i w pełni adaptacyjny rozdział napędu na przednie i tylne koła.

BMW M3 CS
BMW M3 CS
W menu M Setup kierowca może oprócz podstawowego trybu 4WD wybrać tryb 4WD Sport, w którym na tylne koła przekazywana jest jeszcze większa część napędu. Po wyłączeniu układu DSC (Dynamic Stability Control) dostępny jest również tryb 2WD – napęd wyłącznie na tylne koła.

BMW M3 CS przyspiesza od 0 do 100 km/h w 3,4 s, a od 0 do 200 km/h w 11,1 s. Przyspieszenie od 80 do 120 km/h wynosi 2,6 s (na 4. biegu) lub 3,3 s (na 5. biegu). Prędkość maksymalna BMW M3 CS wyposażonego standardowo w pakiet M Driver jest ograniczona elektronicznie do 302 km/h.

BMW M3 CS
BMW M3 CS
Układ jezdny nowego BMW M3 CS jest dostrojony do charakterystyki silnika, koncepcji pojazdu i jego rozkładu masy na osie. Również ustawienia dynamicznej kontroli stabilności DSC oraz trybu M Dynamic dostosowano w tym modelu do wymagań jazdy na torze.

Na potrzeby M3 CS zmodyfikowano elektronicznie sterowane amortyzatory adaptacyjnego układu jezdnego M, elektromechaniczny układ kierowniczy M Servotronic o zmiennym przełożeniu. Wyposażenie standardowe obejmuje układ hamulcowy M z pływającymi tarczami do wyboru z czerwonymi lub czarnymi zaciskami hamulcowymi. Opcjonalnie oferowany jest karbonowo-ceramiczny układ hamulcowy M.

BMW M3 CS
BMW M3 CS
Felgi w rozmiarach 19 cali z przodu i 20 cali z tyłu są standardowo wyposażone w stworzone specjalnie do tego modelu specjalnego opony torowe w rozmiarze 275/35 ZR19 z przodu i 285/30 ZR20 z tyłu. Alternatywą są oferowane bez dopłaty opony High Performance.

M3 CSL ma dach, maskę, splitter przedni, przednie wloty powietrza, lusterka zewnętrzne, dyfuzor tylny i spojler tylny wykonane z karbonu, podobnie jak konsola środkowa, łopatki zmiany biegów na kierownicy i listwy ozdobne. Do redukcji masy we wnętrzu przyczyniają się także oferowane standardowo karbonowe fotele kubełkowe M. Również układ wydechowy nowego BMW M3 CS jest o ponad kilogram lżejszy dzięki tytanowemu tłumikowi końcowemu. W sumie lekkie elementy konstrukcyjne obniżyły masę o około 20 kg w porównaniu do BMW M3 Competition.

BMW M3 CS będzie produkowane w limitowanej serii w Monachium od marca 2023 roku. Na rynku pojawi się w tym samym miesiącu. Najważniejszymi rynkami tego nowego modelu są USA, Niemcy, Wielka Brytania i Japonia.

BMW M3 CS zaprezentowane. Osiągi powalają - GALERIA ZDJĘĆ

BMW M3 CS zaprezentowane. Osiągi powalająBMW M3 CS zaprezentowane. Osiągi powalająBMW M3 CS zaprezentowane. Osiągi powalająBMW M3 CS zaprezentowane. Osiągi powalająBMW M3 CS zaprezentowane. Osiągi powalająBMW M3 CS zaprezentowane. Osiągi powalająBMW M3 CS zaprezentowane. Osiągi powalająBMW M3 CS zaprezentowane. Osiągi powalająBMW M3 CS zaprezentowane. Osiągi powalająBMW M3 CS zaprezentowane. Osiągi powalają

Zobacz także

BMW 3 po modernizacji

BMW 3 po modernizacji 2024-06-12

BMW serii 3 i BMW M3 przeszły modernizację. To już kolejny lifting "trójki" typoszeregu G20/G21. Poprzedni przeprowadzono w 2021 roku, trzy lata po rynkowej premierze.
BMW Neue Klasse. Taka będzie nowa seria 3

BMW Neue Klasse. Taka będzie nowa seria 3 2023-09-13

BMW Neue Klasse to prototyp, na bazie którego powstanie nowe BMW serii 3. Auto jest również zapowiedzią nowego języka stylistycznego, co oznacza, że w nowych BMW nie znajdziemy już absurdalnie wielkich "nerek" na pasie przednim.BMW Neue Klasse wygląda...
BMW M3 Touring. Pierwsze w historii

BMW M3 Touring. Pierwsze w historii 2022-06-27

Po raz pierwszy w liczącej 36 lat historii BMW M3, niemiecki producent zaprezentował ten model w wersji Touring, czyli kombi. Tym samym Audi RS4 Avant zyska wreszcie poważnego rywala.Pełna nazwa tego modelu to BMW M3 Touring Competition XDrive. I ta nazwa...
BMW M4 Competition Cabrio

BMW M4 Competition Cabrio 2021-05-26

BMW zaprezentowało model M4 Competition Cabrio. W wrześniu ubiegłego roku niemiecki koncern pokazał M4 oraz serię 4 Cabrio. Na połączenie tych dwóch wersji musieliśmy jednak poczekać aż do teraz. Co więcej, M4 Cabrio to tak naprawdę M4 Competition...
BMW M5 CS

BMW M5 CS 2021-01-27

Najmocniejsze drogowe M5 w historii działu BMW Motorsport. Tak – w jednym zdaniu – podsumować można nowe BMW M5 CS. Samochód trafi do salonów już na wiosnę! Mierzące 5001 mm długości (szerokość 1903 mm, wysokość 1468 mm) auto przyciąga...
BMW M3 i M4 po nowemu!

BMW M3 i M4 po nowemu! 2020-09-23

Oba modele mają identyczną długość karoserii (4794 mm) i rozstaw osi (2857 mm). Standard to m.in. kute aluminiowe obręcze kół w rozmiarze 18 cali z przodu i 19 cali z tyłu.Pod maską standardowych odmian znajdziemy sześciocylindrowy silnik rzędowy z...

NAJCZĘŚCIEJ POSZUKIWANE

Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na YouTube RSS