chceauto.pl
x
Porady i rynek

20 lat historii Volvo AWD

Redakcja ChceAuto.pl | 2017-02-05 | Opinie
20 lat historii Volvo AWD
Volvo obchodzi dwudzieste urodziny napędu AWD (All Wheel Drive). Z tej okazji szwedzki producent pokazał możliwości swoich samochodów na zamarzniętym jeziorze w północnej Szwecji w pobliżu narciarskiego kurortu Åre.

Volvo V70 XC
Volvo V70 XC
Szwedzki producent zaprezentował napędzane na cztery koła modele XC90, V90 Cross Country i V40 Cross Country.

Badania Volvo nad napędami AWD zaczęły się ponad 20 lat temu. Pierwszym seryjnie produkowanym samochodem z napędem na cztery koła był model 850 kombi, który został zaprezentowany w maju 1996 roku. Jednostka napędowa w jaką był wyposażony ten samochód to słynny pięciocylindrowy turbodoładowany silnik o pojemności 2,5 litra (2435 ccm) generujący moc 193 koni mechanicznych. Napęd był przenoszony na wszystkie koła w sposób stały za pośrednictwem pięciobiegowej przekładni manualnej.

Od Volvo V70 XC do Volvo V90 Cross Country
Od Volvo V70 XC do Volvo V90 Cross Country
Volvo V70 bazowało na modelu 850 i zostało zaprezentowane w 1997 roku. W tym samym roku pokazany został pierwszy model z rodziny Cross Country – V70 XC. W obu modelach układ napędowy (silnik, skrzynia biegów) pozostały bez zmian.

Volvo przedstawiło swój program napędów AWD w tym samym czasie, kiedy zaczęły się prace nad pierwszą generacją modelu XC90 zaprezentowanego finalnie w 2002 roku na salonie samochodowym w Detroit. Pierwsza generacja XC90 była wyposażona w napęd AWD oparty na technologii Haldex.

Volvo XC90
Volvo XC90
Zaawansowanie w technologii napędu AWD oznacza lepsze prowadzenie, bezpieczeństwo i lepszą trakcję.

Dziś do napędu wszystkich kół Volvo zaprzęga również silniki elektryczne. Możliwości takich takiego rozwiązania można sprawdzić w XC90 T8 Twin Engine, w którym tylną oś napędza silnik elektryczny umieszczony pomiędzy tylnymi kołami.

Volvo V40
Volvo V40
W miarę rozwoju napędów AWD waga poszczególnych komponentów malała, co w znacznym stopniu przekładało się na osiągi i wydajność paliwową. Od czasu przedstawienia technologii „Active On Demand” moment obrotowy jest dystrybuowany do osi i koła, które najbardziej jego potrzebuje.

Napędy AWD cieszą się coraz większym powodzeniem wśród kupujących Volvo. Obecnie wybierane są przez klientów w ponad 50% modeli serii 90, w pozostałych seriach wybierane są przez grupę ponad 40% użytkowników.

Zobacz też: historia Volvo Cross Country

Opinie i komentarze na temat artykułu

comments powered by Disqus

20 lat historii Volvo AWD - GALERIA ZDJĘĆ

20 lat historii Volvo AWD20 lat historii Volvo AWD20 lat historii Volvo AWD20 lat historii Volvo AWD20 lat historii Volvo AWD20 lat historii Volvo AWD20 lat historii Volvo AWD

Zobacz także

najczęściej poszukiwane

Jesteśmy też na Facebook Jesteśmy też na Google+ Nasz kanał na
 YouTube RSS
x TA STRONA UŻYWA PLIKÓW COOKIE. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.