chceauto.pl
x
15 lat BMW serii X

15 lat BMW serii X

Porady i rynek
Redakcja ChceAuto.pl 2014-10-17 Opinie
Jesienią 1999 roku BMW zaprezentowało model X5. Tak rozpoczęła się historia nowej linii modelowej niemieckiego producenta, która dzisiaj składa się z pięciu różnych pojazdów.

Gama modeli BMW X
Gama modeli BMW X
Prezentując BMW X5 niemiecki koncern planował utworzyć nową klasę pojazdów o nazwie SAV (Sports Activity Vehicle). Przyszłość pokazała, że pomysł się nie przyjął, X5 traktowane jest do dziś po prostu jak samochód segmentu SUV. Również kolejny wymysł, czy klasa SAC (Sports Activity Coupe), do której miały należeć X6 i X4 nie zdobyły popularności.

Gama modeli BMW X
Gama modeli BMW X
Nie zmienia to jednak faktu, że wbrew nomenklaturze, nowe modele zdobyły dużą popularność: w ciągu 15 lat sprzedano 3,3 mln egzemplarzy, a dzisiaj w salonach znajduje się już X5 trzeciej generacji, X6 drugiej generacji oraz pierwsze generacje modeli X1, X3 i X4. Co więcej, już w przyszłym roku gama ma zostać poszerzona o BMW X7. Obecnie już niemal co trzecie nowe BMW opuszczające salon należy do serii X.

Gama modeli BMW X
Gama modeli BMW X
Pierwsza generacja BMW X5 była jednym z pierwszym SUV-ów na świecie. Samochód posiadał samonośne nadwozie, niezależne zawieszenie oraz stały napęd wszystkich kół (rozkład 38:62 na korzyść tylnej osi). Wyposażenie obejmowało m.in. system ESP (zwany przez BMW DSC) czy system kontroli zjazdu. Auto nadawało się więc do stosowania w lekkim terenie, jednocześnie dobrze prowadziło się na nawierzchniach asfaltowych.

Co ciekawe, BMW X5 opracowano głównie z myślą o rynku amerykańskim, stąd produkcję ulokowano w amerykańskim Spartanburgu. I tak już zostało, dziś produkowane tam są również X6, X3 i X4, także w wersjach M. W sumie wyprodukowano 620 tys. egzemplarzy BMW X5 I generacji.

Gama modeli BMW X
Gama modeli BMW X
W 2004 roku pojawiło się drugie BMW z serii X, czyli X3. Samochód wyglądał nieco jak mniejsze X5. W modelu tym po raz pierwszy zastosowano nowy typ napędu, czyli "inteligentny" układ BMW xDrive. W rozwiązaniu tym moment transferowany jest między osiami za pośrednictwem elektronicznie sterowanego sprzęgła wielopłytkowego, co pozwala na błyskawiczną, w czasie rzeczywistym, zmianę rozkładu momentu obrotowego. Do zakończenia produkcji w 2010 roku sprzedano ponad 600 tys. egzemplarzy BMW X3 I generacji.

Gama modeli BMW X
Gama modeli BMW X
W 2006 roku rozpoczęto sprzedaż BMW X5 II generacji. Auto, jako pierwszy model BMW, opcjonalnie było dostępne w wersji siedmioosobowej. Nowe X5 również otrzymało znany z X3 napęd xDrive. By obniżyć zużycie paliwa w silnikach zastosowano system BMW EfficentDynamics. II generacja X5 okazała się większym sukcesem niż I. Do zakończenia produkcji odbiorcom przekazano niemal 730 tys. egzemplarzy tego modelu.

Gama modeli BMW X
Gama modeli BMW X
W 2008 roku BMW zaprezentowało model X6. Samochód szokował ostentacyjną stylizacją i niewielką praktycznością (olbrzymie nadwozie skrywało 4-osobowe wnętrze). W modelu tym napęd xDrive został uzupełniony systemem Dynamic Performance Control, który odpowiadał za rozkład momentu między tylnymi kołami. W 2009 roku debiutowała wersja hybrydowa X6 (silnik V8 oraz dwa silniki elektryczne, moc 485 KM).

Również w 2009 roku oferta została poszerzona dwa pierwsze pojazdy z serii M: BMW X5 M i BMW X6 M. Ich źródłem mocy był doładowany silnik V8 generujący 555 KM.

Gama modeli BMW X
Gama modeli BMW X
Rok 2009 był niezwykle istotny dla BMW, bowiem również wtedy debiutował pierwszy kompaktowy SUV niemieckiej firmy, czyli X1. Ze względu na gabaryty i spodziewaną popularność w Europie produkcję tego modelu ulokowano w Lipsku. Przez pierwsze 2,5 roku sprzedano ponad 300 tys. egzemplarzy X1, obecnie licznik przekroczył 640 tys. Samochód jako pierwsze BMW serii X był dostępny nie tylko w wersji 4x4 ale również z napędem tylko na tylną oś.

W 2010 roku zaprezentowano X3 II generacji. Auto posiada napęd xDrive, jednak dwie wersje bazowe mają napędzaną tylko tylną oś.

Ostatnie nowości BMW ze świata X zaprezentowano w tym roku. Są to całkowicie nowe coupe X4 oraz nowe generacje X5 i X6. Historię modeli serii X będzie miał kto tworzyć...

Opinie i komentarze na temat artykułu

comments powered by Disqus

15 lat BMW serii X - GALERIA ZDJĘĆ

15 lat BMW serii X15 lat BMW serii X15 lat BMW serii X15 lat BMW serii X15 lat BMW serii X15 lat BMW serii X15 lat BMW serii X15 lat BMW serii X

Zobacz także

BMW iX3 po liftingu

BMW iX3 po liftingu 2021-08-13

BMW poddało liftingowi elektryczny model iX3. Samochód został zaprezentowany zaledwie rok temu, ale oparto go na spalinowym X3, które do salonów trafiło w 2017 roku, a modernizacji zostało kilka miesięcy temu.Zmiany w iX3 są analogiczne, jak w wersji...
BMW X3 M i X4 M po liftingu

BMW X3 M i X4 M po liftingu 2021-06-30

BMW poddało liftingowi modele X3 i X4. Nie dziwi więc, że zmodernizowano również ich najmocniejsze wersje, czyli X3 M i X4 M, także w wersji Competition.Zmiany są analogiczne, jak w "zwykłych" wersjach. Oba modele otrzymały zmodyfikowany przód z...
BMW X3 i X4 po liftingu

BMW X3 i X4 po liftingu 2021-06-21

BMW poddało liftingowi modele X3 i X4. Co zmieniło się w tych samochodach?Zarówno X3, jak X4 otrzymały nowy przód, na który składają nowe, bardziej płaskie reflektory oraz powiększona osłona chłodnicy. Typowe dla BMW "nerki" zostały połączone,...
Start przedsprzedaży BMW iX3 w Polsce

Start przedsprzedaży BMW iX3 w Polsce 2020-09-07

Pierwszy w pełni elektryczny model z linii BMW X jest już dostępny w sprzedaży w Polsce. Pierwsze zamówione egzemplarze BMW iX3 trafią do kierowców z początkiem 2021 r. Kupujący mogą wybrać optymalne dla siebie rozwiązanie do ładowania: Mobilną...
BMW iX3. Pierwszy SUV na prąd

BMW iX3. Pierwszy SUV na prąd 2020-07-14

BMW iX3 to pierwszy w historii niemieckiej marki SUV o napędzie wyłącznie elektrycznym. Tym samym X3 staje się pierwszym modelem BMW oferowanym z silnikami spalinowymi, jako hybryda plug-in (xDrive30e) oraz auto bateryjne.BMW iX3 stylistycznie niewiele...
BMW X5 M i BMW X6 M. Polskie ceny

BMW X5 M i BMW X6 M. Polskie ceny 2020-05-05

W polskich salonach BMW debiutują sportowe BMW X5 M i BMW X6 M. Samochody można już zamawiać.Nowa generacja obu modeli wyróżnia się świetnymi, charakterystyczne dla tej linii samochodów, osiągami i właściwościami jezdnymi. Wśród sportowych...

NAJCZĘŚCIEJ POSZUKIWANE

Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na
 YouTube RSS
x TA STRONA UŻYWA PLIKÓW COOKIE. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.