chceauto.pl
x
Porady i rynek

Porsche wyda miliardy na auta elektryczne

Redakcja ChceAuto.pl | 2018-02-11 | Opinie
Porsche wyda miliardy na auta elektryczne
Zobacz w katalogu
Porsche Panamera
Porsche ogłosiło, że do 2022 r. zainwestuje w rozwój elektromobilności ponad 6 mld euro, koncentrując się zarówno na hybrydach plug-in, jak i na pojazdach całkowicie elektrycznych.

Porsche Mission E
Porsche Mission E
Planowane nakłady inwestycyjne zostały znacznie podniesione – nowy plan zakłada przeznaczenie około 3 mld euro na zasoby materialne oraz nieco ponad 3 mld euro na rozwój. Koszty rozwoju obejmują wydatki na: model Porsche Mission E (około 450 mln euro), warianty i pochodne Porsche Mission E (około 500 mln euro), elektryfikację i hybrydyzację produktów z aktualnej gamy (około 1,5 mld euro) oraz inteligentną mobilność, infrastrukturę do ładowania i zaawansowaną inżynierię (około 700 mln euro).

Porsche Mission E
Porsche Mission E
Kolejny 1 mld euro zarezerwowano na inwestycje w zasoby materialne potrzebne dla realizacji projektu Mission E. Na terenie zakładów w Zuffenhausen powstają obecnie: nowa lakiernia, specjalna sekcja montażowa oraz most przerzutowy do transportowania polakierowanych nadwozi i jednostek napędowych na końcowy montaż.

Istniejąca fabryka silników jest rozbudowywana z myślą o produkcji napędów elektrycznych. Prace projektowe czekają też nadwoziownię. Ponadto, inwestycje obejmą centrum rozwojowe w Weissach. Łącznie, projekt Mission E pozwolił stworzyć około 1200 nowych miejsc pracy.

Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid
Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid
Całkowicie elektryczne Porsche Mission E ma być najbardziej sportowym i najbardziej zaawansowanym technicznie pojazdem w swoim segmencie. Dysponując mocą systemową na poziomie 600 KM, na przyspieszenie od 0 do 100 km/h będzie potrzebował znacznie mniej niż 3,5 s.

Co więcej, będzie w stanie wielokrotnie przyspieszać i hamować bez strat wydajności, a do tego zaoferuje 500 kilometrowy zasięg (cykl NEDC) oraz bardzo krótki czas ładowania. Dzięki wykorzystaniu systemu 800 V „zatankowanie” energii potrzebnej do pokonania dystansu 400 km zajmie zaledwie 15 min.

Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid
Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid
Porsche wraz z Audi reprezentuje Grupę Volkswagen w strukturach IONITY – spółki joint venture utworzonej wspólnie z koncernami BMW, Daimler oraz Ford. Jej celem jest zbudowanie do 2020 r. oraz późniejsza obsługa 400 stacji szybkiego ładowania przy głównych europejskich drogach. Prace budowlane ruszyły w ubiegłym roku. Aby uzupełnić sieć IONITY, także sieć dealerska Porsche staje się częścią krajowej infrastruktury szybkiego ładowania.

Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid
Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid
Niezależnie od samochodów elektrycznych Porsche rozwija również napęd hybrydowy. Wraz z premierą nowego modelu Panamera na drogi trafiła trzecia generacja hybrydowego napędu plug-in. W trybie elektrycznym zapewnia on zasięg do 50 km.

Flagową pozycję w gamie tej serii modelowej zajmuje Panamera Turbo S E-Hybrid z 4-litrowym silnikiem V8 i jednostką elektryczną o mocy systemowej 680 KM, oferująca perfekcyjne połączenie niezrównanych osiągów oraz maksymalnej efektywności. To najbardziej sportowy samochód w segmencie aut luksusowych – i to nie pomimo, ale właśnie z powodu napędu hybrydowego.

Od premiery rynkowej około 60 proc. nabywców wszystkich egzemplarzy modelu Panamera w Europie wybrało hybrydowy rodzaj napędu. Jego udział był znacznie wyższy, jeśli uwzględnić spływające zamówienia w niektórych krajach. W Skandynawii, gdzie samochody hybrydowe cieszą się wielkimi preferencjami podatkowymi, osiągnął nawet poziom około 90%. Z kolei w Polsce, gdzie rząd nie robi nic, by wspierać auta ekologiczne, hybrydowa jest tylko co piąta Panamera wyjeżdżająca z salonów.

Porsche Mission E na wideo:
Opinie i komentarze na temat artykułu

comments powered by Disqus

Porsche wyda miliardy na auta elektryczne - GALERIA ZDJĘĆ

Porsche wyda miliardy na auta elektrycznePorsche wyda miliardy na auta elektrycznePorsche wyda miliardy na auta elektrycznePorsche wyda miliardy na auta elektrycznePorsche wyda miliardy na auta elektrycznePorsche wyda miliardy na auta elektrycznePorsche wyda miliardy na auta elektrycznePorsche wyda miliardy na auta elektryczne

Zobacz także

najczęściej poszukiwane

Jesteśmy też na Facebook Jesteśmy też na Google+ Nasz kanał na
 YouTube RSS
x TA STRONA UŻYWA PLIKÓW COOKIE. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.