chceauto.pl
x
Porsche Panamera ma już 10 lat

Porsche Panamera ma już 10 lat

Porady i rynek
Redakcja ChceAuto.pl 2019-04-28 Opinie
Porsche Panamera I generacji zostało zaprezentowano w kwietniu 2009 roku. Ideą producenta było połączenie luksusu z niezrównanymi osiągami i... wysokimi walorami praktycznymi.

Porsche 530 - czteroosobowy prototyp zbudowany na bazie modelu 356 w latach 50-tych
Porsche 530 - czteroosobowy prototyp zbudowany na bazie modelu 356 w latach 50-tych
]Model okazał się strzałem w dziesiątkę. Porsche planował roczną produkcję na poziomie 20 tys. samochodów rocznie, faktycznie była ona nieco wyższa - w dziesięć lat sprzedano 235 tys. egzemplarzy.

Panamera ma 10 lat, ale pierwsze pomysły na czteroosobowe Porsche pojawiły się już w latach 50-tych ubiegłego wieku. Koncepcje zmaterializowały się w postaci zbudowanego na bazie Porsche 356 prototypu o nazwie 530.

Zbudowany w latach 60-tych prototyp czterodrzwiowego Porsche zbudowanego na bazie modelu 911 S
Zbudowany w latach 60-tych prototyp czterodrzwiowego Porsche zbudowanego na bazie modelu 911 S
Samochód miał zwiększony rozstaw osi oraz drzwi (ale nadal tylko jedną parę) oraz podniesioną linię dachu z tyłu. Auto nigdy nie trafiło do produkcji.

W następnych latach pojawiły się kolejne pojazdy. W latach 60-tych zbudowano prototyp czterodrzwiowej wersji modelu 911, a w latach 80-tych przedłużony, czterodrzwiowy pojazd zbudowany na bazie Porsche 928.

Prototyp czterodrzwiowego Porsche zbudowany w latach 80-tych na bazie modelu 928
Prototyp czterodrzwiowego Porsche zbudowany w latach 80-tych na bazie modelu 928
W 1988 roku pojawiło się całkiem zgrabne Porsche 989. Dzięki przedłużonemu, czterodrzwiowemu nadwoziu z tyłu wygospodarowano miejsce na dwa pełnoprawne fotele.

Inna niż w 911 była konfiguracja napędu - silnik znalazł się z przodu, pod maską i była to jednostka V8.

Prototyp czterodrzwiowego Porsche 989 z lat 90-tych
Prototyp czterodrzwiowego Porsche 989 z lat 90-tych
]Co ciekawe, niektóre elementy stylistyczne tego pojazdu znalazły później zastosowanie w... Porsche 911 typoszeregu 993.

Porsche przymierzało się do uruchomienia produkcji seryjnej modeli 989. Ostatecznie względy ekonomiczne zdecydowały, że w 1992 roku prace zostały zarzucone.

Prototyp Porsche Mirage - z tego pojazdu zrodziła się Panamera
Prototyp Porsche Mirage - z tego pojazdu zrodziła się Panamera
Dopiero dekadę później analizy rynkowe przeprowadzone przez Porsche wykazały, że czterodrzwiowy pojazd ma rację bytu. W założeniach nowy model miał być czteroosobowym sportowym samochodem z atrakcyjną stylizacją, dużym bagażnikiem i mieć nadwozie typu liftback.

Powstały trzy różne prototypy o nazwach Mirage, Meteor i Phantom. Zaprezentowano w 2009 roku Panamera najwięcej miała wspólnego z Miragem, ale wykorzystano elementy wszystkich trzech prototypów.

Samą nazwę zaczerpnięto z meksykańskiego wyścigu długodystansowego "Carrera Panamericana".

Volkswagen i nowe ładowarki nowe technologie Volkswagen wprowadza na rynek ładowarkę do samochodów elektrycznych

Opinie i komentarze na temat artykułu

comments powered by Disqus

Porsche Panamera ma już 10 lat - GALERIA ZDJĘĆ

Porsche Panamera ma już 10 latPorsche Panamera ma już 10 latPorsche Panamera ma już 10 latPorsche Panamera ma już 10 latPorsche Panamera ma już 10 latPorsche Panamera ma już 10 latPorsche Panamera ma już 10 latPorsche Panamera ma już 10 latPorsche Panamera ma już 10 latPorsche Panamera ma już 10 lat

Zobacz także

12 hybryd plug-in Porsche

12 hybryd plug-in Porsche 2019-10-30

Porsche rozpoczęło już sprzedaż modelu Taycan, rozpoczynając nową erę w dziejach marki – napędu całkowicie elektrycznego. Ale producent ze Stuttgartu-Zuffenhausen elektryfikuje gamę swoich aut od wielu lat. Dziś oferta sportowych samochodów...
Porsche Panamera 10 Years Edition

Porsche Panamera 10 Years Edition 2019-10-02

Porsche świętuje właśnie dziesięciolecie modelu Panamera. Z tej okazji w ofercie pojawiła się jubileuszowa odmiana - Porsche Panamera 10 Years Edition.W tej odmianie oferowane będą modele: Panamera 4 i Panamera 4 E-Hybrid oraz Sport Turismo (również...
Rekordowy rok Porsche! Będzie nowy rekord?

Rekordowy rok Porsche! Będzie nowy rekord? 2018-10-19

Wygląda na to, że kondycja finansowa nabywców nowych pojazdów w Europie nieustannie się poprawie. Po pierwszych dziewięciu miesiącach 2018 roku wzrost sprzedaży zanotowało m.in. Porsche. Firma ze Stuttgartu zwiększyła dostawy swoich samochodów o 6...
Porsche Panamera GTS i GTS Sport Turismo

Porsche Panamera GTS i GTS Sport Turismo 2018-10-16

Porsche uzupełnia gamę modelu Panamera o dwa kolejne sportowe warianty: GTS i GTS Sport Turismo.Sercem obu nowych modeli Porsche Panamera GTS jest 4-litrowy silnik V8 biturbo o mocy 460 KM oraz maksymalnym momencie obrotowym 620 Nm. Jednostka, zaopatrzona w...
Rekordowe półrocze Porsche

Rekordowe półrocze Porsche 2018-07-18

Porsche ma za sobą najlepsze pierwsze półrocze w swojej historii – zarówno w ujęciu globalnym, jak i na polskim rynku. Od stycznia do czerwca 2018 roku w naszym kraju zarejestrowano 885 nowych samochodów Porsche, o 26,4% więcej niż w pierwszym...
Porsche wyda miliardy na auta elektryczne

Porsche wyda miliardy na auta elektryczne 2018-02-11

Porsche ogłosiło, że do 2022 r. zainwestuje w rozwój elektromobilności ponad 6 mld euro, koncentrując się zarówno na hybrydach plug-in, jak i na pojazdach całkowicie elektrycznych.Planowane nakłady inwestycyjne zostały znacznie podniesione – nowy...
Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na
 YouTube RSS
x TA STRONA UŻYWA PLIKÓW COOKIE. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.