chceauto.pl
x
Peugeot e-Expert Hydrogen. Na wodór!

Peugeot e-Expert Hydrogen. Na wodór!

Motonowości
Redakcja ChceAuto.pl 2021-05-30 Opinie
Chociaż w Europie panuje duży nacisk na rozwój elektromobilności, wcale nie jest przesądzone, że to właśnie to właśnie auta bateryjne będą następcą samochodów spalinowych.

Peugeot e-Expert Hydrogen
Peugeot e-Expert Hydrogen
Największym producentem, który ma chłodne podejście do aut bateryjnych jest Toyota, która konsekwentnie rozwija napęd wodorowy oparty o ogniwa paliwowe. Ale Japończycy nie są jedyni.

Peugeot zaprezentował właśnie model o nazwie e-Expert Hydrogen. Jest to oczywiście dostawczy Expert napędzany silnikiem elektrycznym, dla którego prąd wytwarzają ogniwa paliwowe, wykorzystując do tego celu wodór. Jedynym efektem ubocznym reakcji zachodzących w ogniwach paliwowych jest czysta woda.

Peugeot e-Expert Hydrogen
Peugeot e-Expert Hydrogen
Zaprezentowana wersja wodorowa jest gotowa do produkcji seryjnej i będzie oferowana obok Experta z napędem spalinowym i bateryjnym.

Układ napędowy Peugeota e-Expert Hydrogen składa się z ogniw paliwowych, które produkują prąd, wykorzystując do tego celu wodór, z ciśnieniowego zbiornika wodoru oraz litowo-jonowej baterii, którą można ładować z sieci elektrycznej i która może zasilać silnik elektryczny oraz samego silnika elektrycznego.

Peugeot e-Expert Hydrogen
Peugeot e-Expert Hydrogen
Architektura samochodu jest podobna jak w e-Expercie bateryjnym. Zastosowano ten sam silnik elektryczny o mocy 136 KM, natomiast zamiast akumulatorów o pojemności 50 lub 75 KWh, użyto mniejszego o pojemności 10,5 kWh. Zwolnione miejsce zajęły ogniwa paliwowe.

Największą przewagą aut wodorowych nad elektrycznymi jest krótki czas tankowania. Po 3 minutach tankowania wodoru zasięg samochodu wynosi 400 km (wg WLTP). Żaden akumulator nie naładuje się tak szybko.

Peugeot e-Expert Hydrogen będzie oferowany w dwóch wersjach nadwoziowych, standardowej i długiej, których ładowności mają być identyczne, jak w samochodach spalinowych i bateryjnych. W wersji długiej można przewieźć do 6,1 m3 ładunku o masie do 1100 kg. Samochód może również ciągnąć przyczepę o masie 1 tony.

Peugeot e-Expert Hydrogen trafi do salonów pod koniec 2021 roku.

Opinie i komentarze na temat artykułu

comments powered by Disqus

Peugeot e-Expert Hydrogen. Na wodór! - GALERIA ZDJĘĆ

Peugeot e-Expert Hydrogen. Na wodór!Peugeot e-Expert Hydrogen. Na wodór!Peugeot e-Expert Hydrogen. Na wodór!Peugeot e-Expert Hydrogen. Na wodór!Peugeot e-Expert Hydrogen. Na wodór!

Zobacz także

Van of the Year 2021

Van of the Year 2021 2020-12-28

Na kilka dni przed końcem 2020 roku poznaliśmy zwycięzcę konkursu na Samochód Dostawczy Roku 2021. Nagroda, drugi raz z rzędu, trafiła do koncernu PSA.Prestiżowa nagroda trafiła do bliźniaczych modeli: Peugeot e-Expert, Citroen e-Dispatch/ë-Jumpy...
BMW i Hydrogen NEXT. Pierwsze wodorowe

BMW i Hydrogen NEXT. Pierwsze wodorowe 2020-03-30

Dziś wciąż nie wiadomo czy to samochody elektryczne wyprą pojazdy spalinowe. Wielu producentów jednocześnie pracuje nad samochodami o napędzie wodorowym. Należy do nich m.in. BMW, które właśnie podzieliło się pewnymi szczegółami na temat tego...
Nowa Toyota. Ma 5 lat i jest z Francji!

Nowa Toyota. Ma 5 lat i jest z Francji! 2012-10-16

Wprowadzeniu na dany rynek nowego modelu towarzyszy przeważnie imponująca oprawa medialna. Specjaliści od Public Relations zasypują dziennikarzy informacjami prasowymi, w których – zamiast przecinków – używa się słów „nowy”,...

NAJCZĘŚCIEJ POSZUKIWANE

Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na
 YouTube RSS
x TA STRONA UŻYWA PLIKÓW COOKIE. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.