chceauto.pl
x
Nowe wersje Fiata Pandy. Na gaz i 4x4

Nowe wersje Fiata Pandy. Na gaz i 4x4

Motonowości
Redakcja ChceAuto.pl 2012-10-23
Fiat rozszerza ofertę modelową Pandy. Do dostępnych w salonach wersji dołączą wkrótce Panda 4x4, Panda Trekking, Panda Natural Power i Panda Easy Power.

Fiat Panda 4x4
Fiat Panda 4x4
W efekcie ten mały model będzie dostępny w sześciu wersjach silnikowych, trzech wersjach przeniesienia napędu, trzech wersjach skrzyń przekładniowych, pięciu poziomach wyposażenia, dwunastu wersjach kolorystycznych nadwozia, trzynastu wersjach kolorystycznych wystroju wnętrza oraz siedmiu wzorach stylistycznych felg.

Pozwala to stworzyć ponad 850 możliwych kombinacji!

Fiat Panda 4x4

Fiat Panda 4x4
Fiat Panda 4x4
Największą nowością jest zdecydowanie Panda 4x4. Jest to jedyny samochód o napędzie 4WD (na cztery koła) w segmencie "A". Auto ma długość 368, szerokość 167 i wysokość 160 centymetrów. Rozstaw osi wynosi 230 cm, a rozstaw kół przednich i tylnych - odpowiednio 141 i 140 centymetrów.
Zmiany stylistyczne objęły kształt zderzaków, ponadto zastosowano plastikowe osłony podwozia. Samochód oferowany jest w dwóch nowych kolorach: pomarańczowym Sicilia Orange i metalizowanej zieleni Toscana Green.
W stosunku do wersji przednionapędowej oprawa deski rozdzielczej zyskała wariant w tonacji zielonej i kolejną kieszeń na drobiazgi, materiałowe pokrycia siedzeń w trzech opcjach barwnych (zieleń, piaskowa, ciemnopomarańczowa) oraz kolejny schowek na podręczne przedmioty.

Fiat Panda 4x4
Fiat Panda 4x4
Nowy Fiat Panda 4x4 oferowany jest w dwóch wersjach silnikowych, w obu standardowo znajdziemy system Start&Stop. Klienci mogą wybierać pomiędzy nową, 85-konną benzynową jednostką TwinAir Turbo o pojemności 0,9 litra oraz 75-konnym turbodieslem 1.3 MultiJet II. W porównaniu z silnikiem Fire 1.2 poprzedniej generacji, różnica wytwarzanego momentu obrotowego wynosi aż 40 procent na korzyść nowego TwinAir Turbo. Dla Diesla MultiJet II wzrost momentu obrotowego sięga 30 procent. W tandemie z 6-stopniową skrzynią o skróconym przełożeniu pierwszego biegu, oznacza to łatwiejsze ruszanie (również pod górę) oraz lepsze przyspieszenia na drodze (większą elastyczność).

Fiat Panda 4x4
Fiat Panda 4x4
Napęd 4x4 realizowany jest przez system "Torque on demand" i składa się z dwóch dyferencjałów oraz elektronicznie sterowanego sprzęgła, które automatycznie transferuje moment obrotowy pomiędzy kołami przedniej i tylnej osi. System działa tak, że podczas normalnej jazdy na tylną oś trafia bardzo niewielki procent momentu, co pozwala obniżyć zużycie paliwa. Jeśli jednak koła przedniej osi zaczną się ślizgać, komputer to wykryje i automatycznie przekaże odpowiednią ilość momentu na tylną oś. Kierowca nie ma żadnej możliwości ingerencji w sposób działa napędu 4x4.

Fiat Panda 4x4
Fiat Panda 4x4
Fiat Panda 4x4 jest standardowo wyposażona w system ESC (stabilizacji jazdy), którego elementem jest układ ELD (Electronic Locking Differential). Układ ten aktywuje się specjalnym przełącznikiem koło lewarka skrzyni biegów i pozostaje on włączony do prędkości 50 km/h. ELD potrafi przyhamować pojedyncze koło, które zaczyna się ślizgać, dzięki czemu cała oś jest w stanie zapewnić większą przyczepność (cały moment obrotowy nie idzie "w gwizdek", czyli nie trafia do bezproduktywnie kręcącego się koła o mniejszej przyczepności).

Fiat Panda 4x4 otrzymał zmodernizowane zawieszenie (z przodu na kolumnach MacPherson, z tyłu - belka skrętna), które ma być lepiej dostosowane do jazdy w terenie. O przyczepność dbają seryjne opony 175/65 R15 M+S.

Fiat Panda 4x4
Fiat Panda 4x4
Seryjne wyposażenie Pandy 4x4 obejmuje m.in. system stabilizacji toru jazdy ESC (wymagany przepisami unijnymi) wraz z mechanizmem różnicowym o elektronicznie ograniczanym poślizgu ELD, klimatyzację manualną, radioodtwarzacz CD/MP3, 15-calowe alufelgi, elektrycznie sterowane lusterka oraz zdalnie sterowany zamek centralny.

Fiat Panda Trekking

Kolejną nowością po Pandzie 4x4 jest Panda Trekking. Samochód ten ma stanowić swoisty pomost pomiędzy klasycznymi wersjami z napędem przedniej osi a Pandą 4x4. Panda Trekking łączy terenowy wygląd z napędem przednich kół.

Fiat Panda Trekking
Fiat Panda Trekking
By auto nie było papierowym tygrysem, wyposażono je w zmodyfikowany układ kontroli trakcji o nazwie Traction+, który ma zapewnić większą przyczepność na śliskich nawierzchniach. System ten aktywowany jest specjalnym przyciskiem i działa do prędkości 30 km/h. W funkcjonowaniu przypomina nieco ELD, bowiem umożliwia przyhamowanie koła o mniejszej przyczepności, co umożliwia przekazanie większej ilości momentu na całą oś.

Ze stylistycznego punktu widzenia Panda Trekking nie odbiega od modelu 4x4, zarówno na zewnątrz, jak i pod względem wystroju kabiny. Jedyną różnicą są inne alufelgi (aluminium matowe zamiast polerowanego) oraz brak metalizowanej płyty osłonowej podwozia.

Fiat Panda Trekking
Fiat Panda Trekking
W Pandzie Trekking dostępne są trzy jednostki napędowe: 85-konna benzynowa TwinAir Turbo o pojemności 0,9 litra, 80-konna TwinAir Natural Power oraz 75-konny Diesel 1,3 MultiJet II.

W ten sposób, płynnie przechodzimy do kolejnych nowości w gamie Pandy, czyli wersji Natural Power i EasyPower.

Fiat Pand Natural Power

Fiat Panda Natural Power to samochód napędzany silnikiem 0,9 TwinAir Turbo o mocy 80 KM i fabrycznie przystosowany do jazdy na benzynie oraz metanie (gazie ziemnym CNG).

Fiat Panda Trekking
Fiat Panda Trekking
Główną zaletą tego paliwa jest niski koszt eksploatacji. Średnie zużycie podczas jazdy wyłącznie na CNG wynosi w cyklu pomiarowym 3,1 kg, czyli 4,3 m na 100 km. A cena metra sześciennego w Polsce to nieco ponad 3 zł. Nawet zakładając znaczne oderwanie od rzeczywistości cyklu pomiarowego okazuje się, że przejazd 100 km powinien kosztować nie więcej niż 18 zł, czyli taniej niż na LPG!

Zbiorniki CNG w Pandzie Natural Power mogą pomieścić około 12 kg gazu (co zapewnia realny zasięg około 300 km), a umieszczone zostały pod podłoga, dzięki czemu udało się zachować pojemność bagażnika na niezmienionym poziomie (200 l).

Fiat Panda Trekking
Fiat Panda Trekking
Fiat Panda Natural power przyspiesza do 100 km/h w 12,8 s oraz osiąga prędkość 168 km/h.

Z minusów zasilania gazem CNG wymienić trzeba głównie niewielką liczbę stacji tankowania gazu ziemnego.

Fiat Panda Natural Power oferowany jest w konfiguracji cztero- lub pięciomiejscowej oraz w trzech poziomach wyposażenia - Pop, Easy i Lounge (plus Trekking).

Fiat Panda EasyPower

Fiat Panda Trekking
Fiat Panda Trekking
Ostatnia nowość to Fiat Panda EasyPower. Ten samochód napędzany jest silnikiem o pojemności 1,2 litra i mocy 69 KM, który fabrycznie przystosowany jest do spalanie benzyny i LPG. Zalety to niższy koszt eksploatacji (o tej przewadze LPG w Polsce nie trzeba nikogo przekonywać, Polska jest gazową potęgą, po naszych drogach jeździ ok. 2 mln samochodów zasilanych LPG, co stawia nasz kraj na drugim miejscu w Europie), w cyklu pomiarowym średnie zużycie gazu to 6,6 l/100 km oraz... zwiększony zasięg. Dzięki zastosowaniu dwóch zbiorników paliwa zasięg Pandy EasyPower wzrasta o 350 km (udało się to osiągnąć dzięki utrzymaniu pojemności zbiornika benzyny na standardowym poziomie).

Fiat Panda EasyPower przyspiesza do 100 km/h w 14,2 s, a prędkość maksymalna wynosi 164 km/h.

Nowe wersje Fiata Pandy. Na gaz i 4x4 - GALERIA ZDJĘĆ

Nowe wersje Fiata Pandy. Na gaz i 4x4Nowe wersje Fiata Pandy. Na gaz i 4x4Nowe wersje Fiata Pandy. Na gaz i 4x4Nowe wersje Fiata Pandy. Na gaz i 4x4Nowe wersje Fiata Pandy. Na gaz i 4x4Nowe wersje Fiata Pandy. Na gaz i 4x4Nowe wersje Fiata Pandy. Na gaz i 4x4Nowe wersje Fiata Pandy. Na gaz i 4x4Nowe wersje Fiata Pandy. Na gaz i 4x4Nowe wersje Fiata Pandy. Na gaz i 4x4Nowe wersje Fiata Pandy. Na gaz i 4x4Nowe wersje Fiata Pandy. Na gaz i 4x4Nowe wersje Fiata Pandy. Na gaz i 4x4Nowe wersje Fiata Pandy. Na gaz i 4x4Nowe wersje Fiata Pandy. Na gaz i 4x4Nowe wersje Fiata Pandy. Na gaz i 4x4

Zobacz także

Auta na LPG w Polsce coraz starsze

Auta na LPG w Polsce coraz starsze 2021-11-16

Średni wiek samochodu z instalacją gazową wciąż rośnie. Polacy odwracają się od silików Diesla i - często zupełnie świadomie - decydują się na zakup starszego auta benzynowego, właśnie z myślą o montażu instalacji gazowej.Jak informuje sieć...
Zamęt wokół LPG. Auto gaz już się nie opłaca?

Zamęt wokół LPG. Auto gaz już się nie opłaca? 2021-10-26

W Polsce toczy się ostatnia ożywiona dyskusja dotycząca LPG. To wynik planowanych zmian w sposobie homologowania instalacji i roznących cen autogazu. W związku z tym, że w Polsce trwa właśnie dyskusja na temat zmian w przepisach dotyczących...
Dacia promuje LPG. Rekordowe wzrosty we Francji!

Dacia promuje LPG. Rekordowe wzrosty we Francji! 2021-10-11

Gaz LPG zyskuje na popularności w UE. To głównie zasługa Dacii, która jako jeden z nielicznych producentów oferuje swoje auta z fabrycznymi instalacjami gazowymi.Już w 2020 roku 1 na 5 sprzedanych samochodów marki Dacia posiadał instalację LPG. W...
Panda i Fiat 500 Hybrid z mikrohybrydą

Panda i Fiat 500 Hybrid z mikrohybrydą 2020-01-09

Rok 2020 jest dla Włochów początkiem elektrycznej rewolucji. Pierwszym krokiem na drodze do zelektryzowania gamy modelowej jest premiera modeli 500 i Panda z napędem typu mild hybrid. Nowe odmiany poznamy po napisie ”Hybrid" umieszczonym na tyle...
12 mln aut z Tychów!

12 mln aut z Tychów! 2019-11-18

18 listopada 2019 roku FCA Poland świętowała wyprodukowanie 12-milionowego jubileuszowego samochodu w historii zakładu produkcyjnego w Tychach. Jubileuszowym autem był Fiat 500. Trzy dni wcześniej z linii produkcyjnej tyskiego zakładu zjechała...
Nie będzie nowego Fiata 500? Co dalej z Tychami?

Nie będzie nowego Fiata 500? Co dalej z Tychami? 2019-11-05

Kilka dni temu informowaliśmy o sojuszu zawartym między Fiat Chrysler Automobiles a francuską PSA Groupe (Citroen, Peugeot). Teraz branżowe media donoszą o kolejnej historycznej decyzji. Wg prestiżowego ”Automobile News” Włosi planują wycofać się...

NAJCZĘŚCIEJ POSZUKIWANE

Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na YouTube RSS