chceauto.pl
x
Koniec z silnikami W12 Bentleya

Koniec z silnikami W12 Bentleya

Motonowości
Redakcja ChceAuto.pl 2023-02-23 Opinie
W kwietniu 2023 roku Bentley zakończy produkcję silnika W12. Przez 20 lat powstanie w sumie ponad 100 tys. sztuk tej jednostki napędowej.

Silnik W12 Bentleya
Silnik W12 Bentleya
6,0-litrowy silnik W12 z podwójnym turbodoładowaniem Bentleya, stworzono w 2002 roku, a do produkcji trafił rok później. Niemal natychamiast zespół inżynierów w Crewe przystąpił do jego rozwijania, poprawiając osiągi pod względem mocy, momentu obrotowego i emisji. W ciągu ostatnich 20 lat moc silnika wzrosła o 37%, moment obrotowy o 54%, a emisje zmniejszono o 25%.

Początkowo odbywało się to poprzez ewolucję i optymalizację systemów sterowania, udoskonalenia konstrukcji oleju i chłodzenia, technologii turbodoładowania oraz bardziej efektywnych procesów wtrysku i spalania. Pracując nad wprowadzeniem na rynek modelu Bentayga w 2015 roku, silnik W12 został całkowicie przeprojektowany od miski olejowej i jest to wersja, która pozostaje w produkcji do dziś.

Silnik W12 Bentleya
Silnik W12 Bentleya
Niedawno zakończono prace rozwojowe nad najpotężniejszą wersją tej jednostki, jaka kiedykolwiek powstała. Ostateczna wersja silnika – przeznaczona dla zaledwie 18 egzemplarzy modelu Batur – rozwija moc 760 KM i 1000 Nm momentu obrotowego.

Każdy silnik W12 jest ręcznie budowany przez 6,5 godziny przez zespół rzemieślników, a następnie jest poddawany testom trwającym ponad godzinę, za pomocą trzech specjalistycznych maszyn diagnostycznych. Dodatkowo, w każdym tygodniu jeden silnik jest poddawany rozszerzonemu cyklowi testowemu, a następnie całkowicie rozbierany w ramach wzmożonej kontroli.

Zakończenie produkcji ma związek z postępującą elektryfikacją. Po zakończeniu produkcji W12, cała linia modelowa marki Bentley będzie dostępna z opcją hybrydowego układu napędowego, a za 10 lat w ofercie Bentleya nie będzie już silników spalinowych.

Zakład produkcji silników W12 ustąpi miejsca rozbudowanej linii do budowania innych silników marki, wykorzystywanych w modelach hybrydowych typu plug-in.

Chociaż wszystkie 18 egzemplarzy modelu Batur zostało wyprzedanych, nadal można zamówić ograniczoną liczbę 659-konnej wersji silnika W12 oferowanej w wersjach Speed Continental GT, Bentayga i Flying Spur, a także Continental GT Mulliner i Flying Spur Mulliner.

Opinie i komentarze na temat artykułu

Koniec z silnikami W12 Bentleya - GALERIA ZDJĘĆ

Koniec z silnikami W12 BentleyaKoniec z silnikami W12 BentleyaKoniec z silnikami W12 Bentleya

Zobacz także

40 tys. Bentleya Flying Spur

40 tys. Bentleya Flying Spur 2020-09-01

Fabryka Bentleya w Crewe świętuje historyczne wydarzenie. Z nietypowej linii montażowej zjechało już 40 tys. egzemplarzy współczesnego wcielenia modelu Flying Spur. Okrągła liczba dotyczy trzech ”współczesnych” generacji oferowanych klientom od...
Nowe samochody. Ile zarabiają producenci?

Nowe samochody. Ile zarabiają producenci? 2018-08-10

Mikroskala nie musi iść w parze z mikro-zarobkami. Dotyczy to zwłaszcza motoryzacji, gdzie kluczem do sukcesu zdaje się być właśnie niewielki, ograniczony poziom produkcji. Profesor ekonomii z niemieckiego Duisburga - Ferdinanda Dudenhöffer –...
Całkiem nowy Bentley Continental GT

Całkiem nowy Bentley Continental GT 2017-08-30

Bentley zaprezentował właśnie swoje flagowe gran tourismo - zaprojektowaną od podstaw trzecją już generację Continentala GT. Chociaż samochód przypomina poprzednika, w rzeczywistości mamy do czynienia z zupełnie nową konstrukcją. Karoseria...
Bentley Bentayga Diesel

Bentley Bentayga Diesel 2016-09-21

Bentley zaprezentował właśnie pierwszy w swojej historii samochód z silnikiem wysokoprężnym. Bentley Bentayga Diesel – bo o nim mowa – trafi do salonów brytyjskiej marki z początkiem przyszłego roku. Źródłem napędu jest znany z Audi SQ7...
Będzie nowy model Bentleya

Będzie nowy model Bentleya 2013-07-24

Bentley oficjalnie poinformował, że rozpoczyna prace, nad całkowicie nowym modelem. Będzie to samochód klasy SUV, a jego premierę zaplanowano na 2016 rok. Plany uroczyście ogłosił prezes grupy Volkswagena, do której należy Bentley, Martin Winterkorn...