chceauto.pl
x

Jaguar X-Type 2.2 D 155 KM

Jaguar X-Type 2.2 D 155 KM
Katalog samochodów
Zobacz porównaniedodaj do porównania
Oceń to auto
Oceń ten samochód jako pierwszy!
Rok produkcji
2009
Średnia cena
27 000 zł
Nadwozie
kombi
Skrzynia
ręczna
Napęd
przedni
Średni przebieg
Dostępność auta
trudno kupićSporadycznie pojawiają się pojedyncze ofertyłatwo kupić
Pojemność
2198 cm3
Silnik
diesel

OSIĄGI Silnik z turbosprężarką Silnik z bezpośrednim wtryskiem

Moc
155 KM
0-100 km/h
9.2 s.
V max
215 km/h

KOSZTY

Spalanie
7.2 l oleju napędowego na 100 km (średnie rzeczywiste zużycie paliwa)
Koszt przejechania 100 km
46 zł

SERWIS

Bezawaryjność
bardzo awaryjnyAwaryjność nie odbiega od średniej, można zaryzykowaćmało awaryjny
Koszt serwisu
drogiJest dramat, ale kto bogatemu zabroni? tani

BEZPIECZEŃSTWO I KOMFORT Czy bezpieczeństwo jest ważne?

Bezpieczeństwo
mało bezpiecznyNiemal ideał, można kupować z czystym sumieniem bezpieczny euroncap
Segment
D premium Co to znaczy?
Bagażnik
452 litrówNie ma problemu z bagażnikiem, o ile nie jedziemy na wakacje z duża rodziną
Ryzyko kradzieży
dużeMożna zostawiać auto otwarte, z kluczykami, a i tak nikt nie weźmie małe

Jaguar X-Type 2.2 D 155 KM - GALERIA ZDJĘĆ

Jaguar X-Type 2.2 D 155 KMJaguar X-Type 2.2 D 155 KMJaguar X-Type 2.2 D 155 KMJaguar X-Type 2.2 D 155 KMJaguar X-Type 2.2 D 155 KMJaguar X-Type 2.2 D 155 KMJaguar X-Type 2.2 D 155 KMJaguar X-Type 2.2 D 155 KMJaguar X-Type 2.2 D 155 KMJaguar X-Type 2.2 D 155 KMJaguar X-Type 2.2 D 155 KMJaguar X-Type 2.2 D 155 KM

Jaguar X-Type 2.2 D 155 KM

Jaguar X-Type to chyba najlepszy i najtańszy sposób by wejść do świata brytyjskiej marki. Samochód, który stylistycznie nawiązuje do klasycznego XJ, wszedł do produkcji w 2001 roku i konkurować miał z niewielkimi autami klasy premium - Audi A4, BMW 3, Mercedesem C czy Volvo S40.

W 2003 roku ofertę poszerzono o kombi, które... klienci omijali szerokim łukiem.

Dzisiaj to zdecydowanie najtańszy w eksploatacji Jaguar dostępny na rynku, który przez lata był bestsellerem angielskiej marki, chociaż nigdy nie spełnił pokładanych w nim nadziei...

Na początek rozwiejmy mit mówiący, że X-type to tak naprawdę Ford Mondeo w innym nadwoziu. Owszem, oba pojazdy mają pewne elementy wspólne (Jaguar należał wówczas do Forda), jednak różnic jest znacznie więcej niż podobieństw. Jaguar X-Type został zbudowany na zmodyfikowanej płycie podłogowej Mondeo (niestety, modyfikację wykonano "nie w tę stronę", skracając o 4,5 cm rozstaw osi, przez co na tylnej kanapie Jaguara jest wyraźnie mniej miejsca, niż na tylnej kanapie Mondeo), oba pojazdy mają również bardzo podobny układ zawieszenia (niektóre elementy są wręcz identyczne). Uważny kierowca dostrzeże również, że oba modele mają identyczne niektóre przełączniki. Taką oszczędność Ford rzeczywiście mógł sobie darować.

Silniki benzynowe 2.5V6 i 3.0V6 stosowane w Mondeo i X-Type są zbliżone konstrukcyjnie, co oznacza, że posiadają wspólne podstawowe elementy, ale różnią się osprzętem. Jedynym silnikiem własnym Jaguara, który ma niewiele wspólnego z Fordem jest konstrukcja V6 o pojemności 2.1 l (uwaga na usterkowe wariatory). Generalnie silniki benzynowe zapewniają dobre osiągi i są bezawaryjne (czasem psują się termostaty), ale zużywają dużo paliwa (chociaż trzeba brać pod uwagę dużą pojemność) i nie bardzo nadają się do przeróbki na gaz.

Natomiast diesel 2.0 Jaguara to jednostka identyczna z silnikiem 2.0 TDCI stosowanym w Fordach. To oznacza dużą wrażliwość na jakość paliwa oraz spore ryzyko awarii szybko zużywających się wtryskiwaczy. Ryzyko podwyższa łuszcząca się pompa paliwowa. Decydując się na silnik Diesla lepiej dołożyć i kupić wprowadzoną nieco później jednostkę 2.2.

De facto X-Type i Mondeo mają mniej wspólnego niż się powszechnie uważa. Mimo tego, fani brytyjskiej marki mocno skrytykowali Forda za to pokrewieństwo. Zarzuty dotyczyły również wprowadzenia wersji z napędem na przednią oś. W sumie X-Type sprzedawał się dobrze, ale w najlepszych latach na poziomie aż o połowę mniejszym od zakładanego (50 tys. aut rocznie, wobec celu na poziomie 100 tys.). Warto dodać, że X-Type był pierwszym modelem w historii z silnikiem Diesla oraz nadwoziem typu kombi.

A jak jest z usterkowością? Jaguary kupują raczej fani motoryzacji i marki, rzadziej przypadkowi ludzie. Z reguły utrzymują więc swoje auta w nienagannym stanie technicznym, przez co nieprzewidziane, poważne awarie zdarzają się rzadko. Użytkownicy narzekają natomiast na drobiazgi, czasami popsuć się może któryś z zamków (klapa bagażnika, drzwi) lub przestaje działać otwieranie z pilota (potrafią się rozkodować). Wnętrze potrafi skrzypieć (np. podłokietniki), a sterowania nawiewami - połamać, wyginają się nawiewy na przednią szybę.

Natomiast koszty serwisowania są zróżnicowane. Ceny oryginalnych części są absurdalnie wysokie, a nie zawsze dostępne są zamienniki. Z kolei ceny elementów pasujących do Fordów są przystępne. Właśnie dzięki temu X-Type to najtańszy w utrzymaniu samochód spod znaku Jaguara.

Kupując Jaguara X-Type należy sprawdzić nadwozie pod kątem rdzy. Korozja jest bowiem oznaką napraw powypadkowych. Powypadkową przeszłość ma sporo egzemplarzy sprowadzanych, szczególnie z USA. Najlepiej wybrać samochód z silnikiem benzynowym, większym niż 2.1 (jest znacznie słabszy niż 2,5, a zużywa niewiele mniej paliwa) i napędem na wszystkie koła. Nie ma przeciwwskazań do automatycznej skrzyni biegów.

Dobrze wybrany egzemplarz sprawi użytkownikowi sporo radości, o ile pogodzi się on z ciasnym wnętrzem i wysokim zużyciem paliwa. Chociaż biorąc pod uwagę wysoką moc i napęd (często 4x4) w zasadzie powinno się użyć sformułowania "relatywnie wysokie zużycie paliwa"...
Najgorszymi doradcami przy zakupie samochodu używanego są emocje. Dlatego właśnie w opisach modeli kładziemy nacisk na te informacje, które mogą przydać się w podjęciu ostatecznej decyzji oraz przy oględzinach auta. Staramy się ująć w opisie najczęściej występujące usterki danego modelu, a także podpowiedzieć, na jakie „przygody” powinniśmy być przygotowani po zakupie. Oczywiście nie każdy musi zgadzać się z naszymi opiniami, jednak mają one swoje podstawy we wnikliwych analizach rynku. Pamiętajcie, że nasz opis w żadnym wypadku nie ma na celu bezkrytycznego wychwalania danego modelu. To raczej surowa, chłodna ocena konkretnego auta, zachęcająca do równie pesymistycznej kalkulacji kosztów. Zawsze trzeba mieć bowiem na uwadze to, że cena zakupu używanego pojazdu jest dopiero początkiem wydatków.
Ostatnia zmiana: 2015-03-26

Wersje

NADWOZIA

Używane: Jaguar X-Type2015-03-26Największe sprzedażowe wpadki. Będziesz w szoku!2013-10-04

Jaguar X-Type CRASHTEST

Jaguar X-Type - AKCJE NAWROTOWE

2011-11-18W niektórych samochodach Jaguar X-Type Jaguar X-TYPE 2.2l Diesel z roku modelowego 2006 - 2010, wyposażonych w system programowania stałej prędkości jazdy (cruise control/tempomat) może wystąpić sytuacja, iż w pewnych okolicznościach w/w system nie będzie działał prawidłowo/nie będzie reagował na polecenia tj. w przypadku próby włączenia systemu na wyświetlaczu pojawi się komunikat „Cruise Not Available”.

W sytuacji, gdy cruise control/tempomat zostanie aktywowany, nie będzie możliwości jego wyłączenia oraz zmiany ustawionej prędkości jazdy w przewidziany sposób tj. używając przycisków na kierownicy, naciskając pedał hamulca, pedał sprzęgła lub przestawiając dźwignię zmiany biegów w pozycję neutralną (luz). Deaktywowanie w/w systemu nastąpi po wyłączeniu zapłonu.

Do czasu przeprogramowania sterownika silnika w ramach w/w akcji system programowania stałej prędkości jazdy (cruise control/tempomat) nie może być używany.

plik pdf

Jaguar X-Type 2.2 D 155 KM - PODOBNE SAMOCHODY

Honda Accord

Honda Accord

2.2d 150 KM diesel2009kombiręcznaprzedni
cena średnia 30 000 zł
OCENY
Dostępność
Renault Laguna

Renault Laguna

2.0 dCi 150 KM diesel2009kombiręcznaprzedni
cena średnia 22 000 zł
OCENY
Dostępność
BMW 3

BMW 3

18d 143 KM diesel2009kombiręcznatylny
cena średnia 31 000 zł
OCENY
Dostępność
Subaru Outback

Subaru Outback

2.0 Diesel 150 KM diesel2009kombiręczna4x4
cena średnia 34 000 zł
OCENY
Dostępność
Opel Insignia

Opel Insignia

2.0 CDTI 160 KM diesel2009kombiręcznaprzedni
cena średnia 24 000 zł
OCENY
Dostępność
Seat Exeo

Seat Exeo

2.0 TDI 143 KM diesel2009kombiręcznaprzedni
cena średnia 22 000 zł
OCENY
Dostępność

Jaguar X-Type 2.2 D 155 KM Opinie i komentarze

NAJCZĘŚCIEJ POSZUKIWANE

Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na YouTube RSS