chceauto.pl
x
Ford Focus IV generacji!

Ford Focus IV generacji!

Motonowości
Redakcja ChceAuto.pl 2018-04-10 Opinie
Ford zaprezentował właśnie nową generację Focusa. Czwarte wcielenie debiutuje w 20 lat od premiery pierwszego modelu o tej nazwie.
Czwarte wcielenie Focusa jest pierwszym autem Forda bazującym na nowej platformie C2. Nadwozie auta ma teraz 4378 mm długości (4668 mm w wersji kombi), 1825 mm szerokości i 1454 mm wysokości (1481 mm w kombi – z relingami).

Ford Focus Active
Ford Focus Active
W porównaniu do poprzednika aż o 53 mm zwiększył się rozstaw osi. Docenią to zwłaszcza pasażerowie tylnej kanapy. Na wysokości kolan przybyło ponad 50 milimetrów. Szerokość na wysokości ramion zwiększyła się o prawie 60 milimetrów!

Na tle poprzedników nowy Focus wyróżnia się obłymi kształtami karoserii. Nowością są np. dwuczęściowe tylne lampy. Napis Focus - wykonany z osobnych, satynowanych liter i umieszczony pomiędzy tylnymi reflektorami - to zamierzony ukłon w kierunku segmentu premium.

Ford Focus ST
Ford Focus ST
Producent oferować będzie kilka linii modelowych. Oprócz topowej – Vignale, która wyróżnia się m.in. przednim dolnym wlotem powietrza „od narożnika do narożnika” - do wyboru będą też m.in. usportowione ST line i uterenowiona odmiana Active. Pierwszą poznamy po dodatkowym ospoilerowaniu. Druga wyróżnia się podwyższonym prześwitem, ochronnymi szarymi osłonami nadkoli i progów drzwiowych, płytami osłaniającymi podwozie z przodu i z tyłu, nakładkami progowymi kontrastowo pomalowanymi na kolor srebrny i zaprojektowanym dla tej wersji pasem przednim.
W sumie do wyboru jest aż 13 barw nadwozia. Topowe wersje Vignale zamówić można będzie z czterowarstwowym lakierem Dark Mulberry.

Do wyboru będą cztery główne jednostki napędowe oferowane w różnych wariantach mocy. Wśród silników benzynowych do wyboru jest EcoBoost o pojemności 1,0 litra (85-125 KM) i nowy 1,5-litrowy silnik benzynowy EcoBoost (150-182 KM). Oba mają konstrukcję trzycylindrową i wyposażono je w układ dezaktywacji jednego z cylindrów. Dla zwolenników diesli przewidziano motory 1,5 l EcoBlue o mocach od 95 do 150 KM.

Ford Focus Kombi
Ford Focus Kombi
W przypadku najsłabszych jednostek zupełną nowością jest zastosowanie w tylnym zawieszeniu belki skrętnej! O legendarne już właściwości jezdne dbać ma w tym przypadku szczególna konstrukcja sprężyn.

Podstawowe silniki sprzęgane będą z sześciostopniowymi, ręcznymi skrzyniami biegów. W przypadku mocniejszych wersji do wyboru będzie również 8-stopniowy automat.

Ford Focus Kombi
Ford Focus Kombi
Nowy Focus otrzymał większą paletę zaawansowanych funkcji, niż jakikolwiek inny pojazd Forda. Znalazł się wśród nich np. system Ford Co-Pilot360, na który składa się wiele rozwiązań zwiększających poziom ochrony, poprawiających prowadzenie pojazdu. To np. adaptacyjny tempomat ACC z funkcją Stop & Go czy system reflektorów adaptacyjnych z oświetlaniem przewidywanego toru jazdy i doświetlaniem zakrętów. Wykorzystuje on kamerę skierowaną do przodu do monitorowania oznaczeń pasa ruchu. Ta umożliwia odchylenie światła reflektorów w poziomie z wyprzedzeniem poprawiającym widoczności dojazdu do zakrętu. Opatentowana przez Forda integracja funkcji odczytywania znaków drogowych w celu optymalizacji oświetlenia drogi umożliwia poszerzenie oświetlanego obszaru na skrzyżowaniach i rondach, co pozwala oświetlić potencjalne zagrożenia, które nie znajdują się bezpośrednio przed samochodem. Nowy Focus to też pierwszy dostępny w Europie model Forda oferowany z wyświetlaczem przeziernym (HUD).

Europejskie odmiany budowane będą w zakładzie montażowym Forda w Saarlouis w Niemczech. Do tej pory Ford sprzedał niemal 7 milionów w Europie niemal 7 mln egzemplarzy Focusa. Na całym świecie nabywców znalazło ponad 16 milionów sztuk.


Opinie i komentarze na temat artykułu

comments powered by Disqus

Ford Focus IV generacji! - GALERIA ZDJĘĆ

Ford Focus IV generacji!Ford Focus IV generacji!Ford Focus IV generacji!Ford Focus IV generacji!Ford Focus IV generacji!Ford Focus IV generacji!Ford Focus IV generacji!Ford Focus IV generacji!Ford Focus IV generacji!Ford Focus IV generacji!Ford Focus IV generacji!Ford Focus IV generacji!Ford Focus IV generacji!Ford Focus IV generacji!Ford Focus IV generacji!Ford Focus IV generacji!

Zobacz także

Ford Focus po liftingu

Ford Focus po liftingu 2021-10-14

3,5 roku po premierze Ford poddał liftingowi Focusa. Samochód otrzymał całkowicie przeprojektowaną przednią część nadwozia oraz kilka zmian technicznych.Z przodu w oczy rzucają się inaczej ukształtowane reflektory, które wymusiły również...
Ford Focus ST Edition

Ford Focus ST Edition 2021-08-26

Focus ST Edition to jak dotąd najbardziej dynamiczna wersja czwartej generacji Focusa ST. Samochód otrzymał m.in. regulowane zawieszenie typu coilover.Dwudrożnie regulowany system gwintowanego zawieszenia KW Automotive, wykorzystuje dwururowe amortyzatory...
Ford Focus, Fiesta i Ecosport w wersji Active

Ford Focus, Fiesta i Ecosport w wersji Active 2021-08-13

Rosnąca moda na crossovery sprawa, że kolejni producenci wchodzą do tego segmentu. Tak postępuje np. Ford.EcoSport, Fiesta oraz Focus to modele, które zamówić można w odmianach Active. Ich cechy szczególne to zwiększony prześwit i dodatkowe elementy...
Ford Focus po zmianach

Ford Focus po zmianach 2020-12-10

W europejskich salonach debiutuje właśnie udoskonalony Focusa z nowym, zelektryfikowanym, układem napędowym EcoBoost Hybrid.Samochód korzysta z 48-woltowej instalacji elektrycznej, pracującej w układzie z 1,0-litrową jednostką EcoBoost. Zdaniem...
Ford Focus z nowym napędem mikrohybrydowym

Ford Focus z nowym napędem mikrohybrydowym 2020-06-26

Ford wprowadził na europejski rynek udoskonalonego Focusa ze zelektryfikowanym układem napędowym EcoBoost Hybrid.48-woltowa instalacja miękkiej hybrydy, pracująca w układzie z 1,0-litrową jednostką EcoBoost, dostarcza 155 KM mocy. Nowy silnik zastąpi...
Najlepsze auta za 10 tys. zł

Najlepsze auta za 10 tys. zł 2020-05-29

Sytuacja związana z koronawirusem zmieniła nasze podejście do przemieszczania się. Jeżeli mamy taką możliwość, chętniej wybieramy własny samochód niż np. komunikację miejską czy taksówkę. Choć niełatwo podjąć teraz decyzję o zakupie auta,...

NAJCZĘŚCIEJ POSZUKIWANE

Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na YouTube RSS