chceauto.pl
x
Citroen C4 Cactus. Nowość!

Citroen C4 Cactus. Nowość!

Motonowości
Redakcja ChceAuto.pl 2014-02-05 Opinie
Już za miesiąc na salonie samochodowym w Genewie Citroen zaprezentuje oficjalnie nowego crossovera o nazwie C4 Cactus. W naszym serwisie już dziś możecie zapoznać się z tym samochodem.

Citroen C4 Cactus
Citroen C4 Cactus
C4 Cactus stanowi pewne zaskoczenie. Auto niemal nie zmieniło się w stosunku do zaprezentowanego w zeszłym roku prototypu o tej samej nazwie. To odważny ruch Francuzów, ale czy spotka się z uznaniem ze strony klientów? Citroen C4 Cactus ma stanowić alternatywę dla klasycznych (by nie powiedzieć: nudnych) samochodów kompaktowych. Auto ma być równie funkcojonalne, a jednocześnie przyciągać atrakcyjną, odważną stylizacją.

Citroen C4 Cactus
Citroen C4 Cactus
Samochód ma typowo kompaktowe wymiary, długość nadwozia to 4,16 m, szerokość to 1,73 m, a wysokość - 1,48 m. Technicznie Cactus bazuje oczywiście na klasycznym C4, nie jest więc niespodzianką, że oba pojazdy mają identyczny rozstaw osi, który wynosi 2,60 m. Również pojemność bagażnika nie odbiega od kompaktowej średniej i wynosi 358 litrów.

Sporym osiągnięciem francuskich inżynierów jest natomiast obniżenie masy. C4 Cactus jest aż o 200 kg lżejszy od klasycznego C4.

Citroen C4 Cactus
Citroen C4 Cactus
Ciekawym rozwiązaniem, dotąd nie spotykanym w samochodach, są tzw. powietrzne zderzaki (airbump). Są to wykonane z tworzywa zwanego TPU (termoplastyczny elastomer poliuretanowy) komory powietrzne widoczne na drzwiach i zderzakach. Nie wchodząc w chemiczne szczegóły, TPU to materiał niezależnie od temperatury elastyczny, trudnościeralny, odporny na odkształcenia i inne uszkodzenia mechaniczne.

Citroen C4 Cactus
Citroen C4 Cactus
W C4 Cactus zderzaki te pełnią nie tylko rolę ochronną (koniec z obijaniem przez drzwi innych samochodów), ale również są elementem stylizacyjnym, dzięki czemu można je będzie zamówić w jednym z czterech kolorów (czarnym, szarym, piaskowym i czekoladowym). Personalizując samochód będzie można wybierać również spośród dziesięciu kolorów nadwozia i trzech - wnętrza.

Citroen C4 Cactus
Citroen C4 Cactus
Samo miejsce pracy kierowcy ma minimalistyczny wygląd. We wnętrzu znajdziemy dwa monitory, ale np. brak środkowego tunelu. Mniejszy ekran, umieszczony za kierownicą dostarcza wszystkich najważniejszych informacji (jak prędkość czy obroty silnika). Drugi, dotykowy, o średnicy 7 cali umieszczony został na środku i służy m.in. do sterowania klimatyzacją, radiem, nawigacją czy telefonem. Oba ekrany stanowią wyposażenie standardowe.

Citroen C4 Cactus
Citroen C4 Cactus
Ciekawym rozwiązaniem przeniesionym z prototypu są... połączone przednie fotele oraz poduszka powietrzna pasażera, którą umieszczono pod sufitem, nad szybą.

Niewiele wiadomo na razie o silnikach, jakie znajdą zastosowanie w C4 Cactus. Citroen informuje na razie tylko o oszczędnej wysokoprężnej jednostce napędowej, która średnio w cyklu pomiarowym ma zużywać 3,1 l oleju napędowego na 100 km. Więcej szczegółów technicznych poznamy podczas genewskiej premiery.

Citroen C4 Cactus trafi do salonów latem.

Opinie i komentarze na temat artykułu

Citroen C4 Cactus. Nowość! - GALERIA ZDJĘĆ

Citroen C4 Cactus. Nowość!Citroen C4 Cactus. Nowość!Citroen C4 Cactus. Nowość!Citroen C4 Cactus. Nowość!Citroen C4 Cactus. Nowość!Citroen C4 Cactus. Nowość!Citroen C4 Cactus. Nowość!Citroen C4 Cactus. Nowość!Citroen C4 Cactus. Nowość!Citroen C4 Cactus. Nowość!Citroen C4 Cactus. Nowość!Citroen C4 Cactus. Nowość!

Zobacz także

Citroen e-C4 - coś więcej niż styl?

Citroen e-C4 - coś więcej niż styl? 2022-11-07

Koncern Stellantis posiada w swojej gamie wiele samochodów elektrycznych, które zbudowane są na współdzielonych podzespołach. Polityka konstruowania aut w oparciu o te same rozwiązania techniczne niesie za sobą wiele korzyści ekonomicznych i...
Euro NCAP. Genesis G80, GV80 i Citroen C4

Euro NCAP. Genesis G80, GV80 i Citroen C4 2021-05-26

Euro NCAP opublikowała wyniki testów dotyczących bezpieczeństwa trzech nowych modeli, które wjeżdżają do właśnie do europejskich salonów. Próbom poddano: Genssis G80, Genesis GV80 oraz nowego Citroena C4. Genesis zdecydował się na powrót do...
Nowy Citroen C4 w szczegółach

Nowy Citroen C4 w szczegółach 2020-07-03

Wygląd Citroena C4 nowej generacji nie był już tajemnicą, bo Francuzi zaprezentowali go jeszcze w czerwcu. Teraz jednak poznaliśmy szereg danych technicznych.]Nowy Citroen C4 ma 436 cm długości, 180 cm szerokości i 152,5 cm wysokości, a to wszystko...
Citroen C4 nowej generacji

Citroen C4 nowej generacji 2020-06-18

Citroen zaprezentował zdjęcia modelu C4 nowej generacji. Auto będzie dostępne również w wersji elektrycznej, jako e-C4.Citroen wciąż szuka koncepcji dla modelu C4. Przypomnijmy, że model ten debiutował jako klasyczny (choć nietypowo wystylizowany)...
15 aut, których nie zobaczymy już w salonach

15 aut, których nie zobaczymy już w salonach 2019-12-16

W mijającym roku z europejskiego rynku zniknęło wiele interesujących modeli. Zestawienie najważniejszych z nich przygotowała ceniona firma analityczna JATO. Których aut nie zobaczymy już w salonach w nadchodzącym roku?
Koniec Citroena C4. Co go zastąpi?

Koniec Citroena C4. Co go zastąpi? 2018-07-10

Jeśli zastanawiacie się nad zakupem nowego Citroena C4 musicie się pospieszyć. Popularny kompaktowy model odchodzi właśnie na rynkową emeryturę. Wraz z nim z oferty marki DS znika siostrzany DS4. Francuzi zdecydowali się na nietypowe rozwiązanie. Oba...