chceauto.pl
x
15 milionów samochodów hybrydowych Toyoty

15 milionów samochodów hybrydowych Toyoty

Porady i rynek
Redakcja ChceAuto.pl 2020-04-28 Opinie
Łączna sprzedaż hybryd Toyoty na świecie przekroczyła 15 milionów egzemplarzy. Toyota Motor Europe dostarczyła do tej pory 2,8 miliona takich aut, a obecnie w jej ofercie znajduje się 19 modeli hybrydowych. W 2019 roku hybrydy stanowiły 52% całkowitej sprzedaży koncernu w regionie, zaś w Europie Zachodniej i Środkowej 63%.

Gama samochodów hybrydowych Toyoty i Lexusa na całym świecie liczy obecnie 44 modele i obejmuje niemal wszystkie segmenty. Jest to efekt konsekwentnej strategii elektryfikacji napędów, realizowanej przez Toyotę od momentu premiery Priusa, pierwszego seryjnego samochodu hybrydowego, która miała miejsce w 1997 roku. .

Szczypta historii

Decyzja władz Toyoty, by rozpocząć prace nad spalinowo-elektrycznym napędem hybrydowym, zapadła 25 lat temu. Wtedy to Takeshi Uchiyamada został liderem zespołu, który otrzymał zadanie opracowania niskoemisyjnego samochodu XXI wieku. Pierwszy Prius wszedł na rynek w czasie podpisywania protokołu z Kioto, w którym państwa z całego świata zobowiązały się do przeciwdziałania globalnemu ociepleniu. Od tego czasu w ciągu 23 lat hybrydy Toyoty pozwoliły uniknąć emisji ponad 120 milionów ton CO2.

Ten oryginalny pomysł Toyoty sprawił, że koncern stał się liderem rynku zelektryfikowanych samochodów. Obecnie Toyota Motor Europe jest najbliżej spełnienia norm emisji spalin obowiązujących w Unii Europejskiej od 2020 roku spośród wszystkich producentów obecnych na europejskim rynku.

Napęd hybrydowy 4. generacji

Hybrydy z roku na rok stają się coraz popularniejsze, a w ostatnim okresie ich sprzedaż gwałtownie wzrosła za sprawą coraz bardziej rozbudowanej gamy modeli z napędem hybrydowym 4. generacji, opracowanych w technologii TNGA. Auta te wyróżniają się świetnymi właściwościami jezdnymi, które zawdzięczają platformie TNGA, sztywnej konstrukcji i dopracowanemu zawieszeniu, a także niskim zużyciem paliwa bez ładowania akumulatora z zewnętrznej sieci.

Toyota nieustannie udoskonala swój napęd hybrydowy, zwiększając jego wydajność i obniżając emisję spalin. Sprzedaż ponad pół miliona hybryd w Europie w 2019 roku dowodzi, że hybrydy to atrakcyjna alternatywa dla konwencjonalnych samochodów – zarówno pod względem designu i właściwości jezdnych, jak i ceny, kosztów utrzymania i praktyczności.

Toyota produkuje samochody z napędem hybrydowym 4. generacji już od kilku lat. W tym czasie większość producentów dopiero od niedawna zbiera doświadczenia w eksploatacji swoich technologii hybrydowych. Samochody hybrydowe Toyoty są w stanie poruszać się w mieście na samym silniku elektrycznym przez ponad połowę czasu jazdy – nawet do 80% czasu jazdy. Na co dzień przekonują się o tym kierowcy hybrydowej Toyota C-HR, Corolli, RAV4, Camry czy Priusa.

Przyszłość. Auta elektryczne i wodorowe

Toyota traktuje technologię hybrydową jako kluczową dla elektryfikacji transportu samochodowego. Opierając się na dwóch dekadach doświadczenia w produkcji hybryd, koncern rozwija także inne technologie niskoemisyjnych napędów, takie jak hybrydy plug-in, auta elektryczne na baterie oraz na wodorowe ogniwa paliwowe. Koncern widzi przyszłość motoryzacji w równoległym wykorzystaniu różnych rozwiązań, w zależności od warunków prawnych, dostępnej infrastruktury i zapotrzebowania klientów.

- Intensywnie pracujemy nad zwiększeniem wydajności baterii i obniżeniem kosztów produkcji samochodów elektrycznych. Ale dopóki nie przezwyciężymy trudności związanych z popularyzacją aut bezemisyjnych, najszybszym sposobem na obniżenie emisji z transportu samochodowego są hybrydy – mówi Shigeki Terashi, wiceprezydent Toyota Motor Corporation.

Dzięki hybrydom Toyota skumulowała bogatą wiedzę dotyczącą kluczowych technologii elektryfikacji napędów, co stawia ją na pozycji lidera rozwoju nisko- i bezemisyjnych samochodów. Firma opracowała najnowocześniejsze rozwiązania w dziedzinie silników elektrycznych, baterii i jednostek sterujących, które umożliwiają wydajne zarządzanie energią podczas jazdy w zelektryfikowanych samochodach wszystkich typów – zarówno w pełnych hybrydach (HEV) i hybrydach plug-in (PHEV), jak i w autach elektrycznych na wodór (FCEV) i na baterie (BEV).

Do 2025 roku Toyota wprowadzi na europejski rynek 40 nowych lub zaktualizowanych modeli ze zelektryfikowanym napędem, w tym przynajmniej 10 aut elektrycznych. Hybrydy będą w tym okresie stanowiły kluczowy rodzaj napędu, gdyż obecnie najlepiej odpowiadają na potrzeby szerokiego grona kierowców i dzięki dużej przystępności pozwalają szybko obniżać emisję CO2. Długofalowym celem, który przyświeca Toyocie od czasu premiery pierwszego Priusa, jest osiągnięcie całkowitej bezemisyjności samochodów.

Opinie i komentarze na temat artykułu

comments powered by Disqus

Zobacz także

Nowy Yaris już w produkcji

Nowy Yaris już w produkcji 2020-07-07

W zakładzie w Valenciennes (Francja) ruszyła produkcja nowej generacji Toyoty Yaris. Czwarta odsłona najpopularniejszego samochodu Toyoty w Europie to pierwszy subkompaktowy model zaprojektowany na platformie GA-B z serii Toyota New Global Architecture....
Nowe auto na wakacje? Ciekawa oferta Toyoty

Nowe auto na wakacje? Ciekawa oferta Toyoty 2020-06-04

Według Polskiej Organizacji Turystycznej 87 proc. deklarujących wyjazd na wakacje w tym roku wybierze Polskę. Jaki środek transportu wybiorą? Z raportu Instytutu Badań Zmian Społecznych wynika, że po pandemii udział osób poruszających się głównie...
Ruszyła produkcja nowych silników Toyoty. W Polsce!

Ruszyła produkcja nowych silników Toyoty. W Polsce! 2020-06-02

Fabryka Toyoty w Jelczu-Laskowicach rozpoczęła produkcję najnowszej generacji silników benzynowych o pojemności 1,5 l, zaprojektowanych w ramach globalnej architektury TNGA (Toyota New Global Architecture).Pomimo ponad miesięcznej przerwy w...
Toyota Highlander wjedzie do Europy!

Toyota Highlander wjedzie do Europy! 2020-05-11

Highlander, największy hybrydowy SUV Toyoty, od przyszłego roku po raz pierwszy będzie dostępny w Europie Zachodniej i Środkowej. Model oferowany wyłącznie z napędem hybrydowym rozbuduje europejską gamę SUV-ów marki, dołączając do RAV4 z segmentu...
10 mln Toyoty RAV4 !

10 mln Toyoty RAV4 ! 2020-04-15

"Matka założycielka". Tak - w dwóch słowach - podsumować można dotychczasowy dorobek Toyoty RAV4. Auto, które zainicjowało - trwającą po dziś dzień - modę na suvy doczekało się własnie nietypowego jubileuszu. RAV4 jest kolejnym modelem Toyoty,...
Toyota Supra na torze

Toyota Supra na torze 2020-03-27

Na polskim rynku debiutuje nowa wersja Toyoty GR Supra z 2-litrowym, czterocylindrowym silnikiem o mocy 258 KM. Dołączy ona do wersji z 3-litrowym silnikiem R6 o mocy 340 KM, która trafiła do sprzedaży w ubiegłym roku.
Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na
 YouTube RSS
x TA STRONA UŻYWA PLIKÓW COOKIE. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.