chceauto.pl
x
Używane: Volvo XC60 I

Używane: Volvo XC60 I

Porady i rynek
Redakcja ChceAuto.pl 2017-03-30
Volvo XC60 to dla szwedzkiej firmy niezwykle ważny model. I generacja tego kompaktowego crossovera debiutowała w 2008 roku i stała się najlepiej sprzedającym się modelem w historii Volvo.

Volvo XC60 z roku 2008
Volvo XC60 z roku 2008
W efekcie samochód przetrwał w produkcji aż do 2017 roku, gdy zaprezentowano II generację. Przez te 9 lat do kierowców na całym świecie trafiło ponad milion egzemplarzy Volvo XC60 pierwszej generacji..

XC60 to jeden z ostatnich pojazdów, w których wykorzystano technologie Forda - m.in. za bazę do budowy tego modelu posłużyła pochodząca od Forda płyta podłogowa EUCD (platformę tę wykorzystywały również m.in. Volvo S60/V60 i Ford Mondeo).

Volvo XC60 z roku 2008
Volvo XC60 z roku 2008
Volvo słynie z produkowania samochodów bezpiecznych i nie inaczej jest w przypadku XC60. Samochód zdobył oczywiście pięć gwiazdek w testach Euro NCAP, właśnie w tym modelu debiutował system City Safety, który potrafił samoczynnie uruchomić hamulce podczas jazdy w korku (z prędkością do 30 km/h), znacząco redukując ryzyko kolizji.

Volvo XC60 było oferowane z napędem wszystkich kół, ale także wyłącznie z napędem przedniej osi. Napęd wszystkich kół pochodził od... Land Rovera Freelander (ta brytyjska marka wówczas również należała do Forda).

Volvo XC60 z roku 2008
Volvo XC60 z roku 2008
Gama jednostek napędowych była szeroka, obejmowała silniki wysokoprężne o mocach od 163 do 205 KM (moc poszczególnych latach się zmieniała) oraz benzynowe, często z doładowaniem, również sześciocylindrowe. Klienci bardzo chętnie wybierali automatyczne skrzynie biegów, trwałość tego elementu okazała się bardzo dobra, znacznie lepsza niż w samochodach Volvo pochodzących z końcówki ubiegłego wieku czy początku lat dwutysięcznych.

Volvo uniknęło również wpadek jeśli chodzi o jakość samych silników. Jeśli tylko były regularnie serwisowane, na czas wymieniany był olej i rozrząd, jednostki napędowe nie powinny dostarczać przykrych niespodzianek.

Volvo XC60 z roku 2015
Volvo XC60 z roku 2015
Diesle zachęcają naprawdę niskim zużyciem paliwa, ale w samochodach z dużymi przebiegami trzeba się liczyć z postępującym eksploatacyjnym zużyciem osprzętu (turbosprężarki czy wtryskiwaczy).

Wysoki poziom bezawaryjności dotyczy XC60 jako całości. Mimo, że auto znajduje się na rynku od lat, trudno wskazywać typowe usterki. No może, zapychające się filtry cząstek stałych w silnikach wysokoprężnych, do którego dochodzi w samochodach eksploatowanych głównie w miastach. Jednak ten problem był najbardziej dotkliwy w samochodach z początku produkcji, później producent sprawę rozwiązał.

Volvo XC60 z roku 2015
Volvo XC60 z roku 2015
Dokuczać mogą natomiast drobiazgi: miękki, podatny na zarysowania lakier (ale problemów z rdzą nie ma!), słabnące siłowniki tylnej klapy czy w starszych samochodach - trzeszczące na dziurach wnętrze.

Zdecydowana większość egzemplarzy wyjeżdżała z salonów z bogatym wyposażeniem, np. we wszystkich samochodach znajdziemy automatyczną, dwustrefową klimatyzację, a w zależności od wersji nie brak np. szeregu elektronicznych systemów wspomagania kierowcy.

Volvo XC60 z roku 2015
Volvo XC60 z roku 2015
Oferta Volvo XC60 na rynku wtórnym jest obszerna. Nie brak samochodów sprowadzanych, które trzeba dokładnie sprawdzić nie tylko pod kątem napraw powypadkowych, ale również stanu technicznego.

Samochody z polskich salonów również są dostępne, ale z reguły są droższe. Jeśli jednak auto ma udokumentowaną historię serwisową, warto wybrać taką ofertę - serwisowanie Volvo nie należy do tanich, zarówno ze względu na roboczogodzinę w autoryzowanym serwisie, jak również - ceny części zamiennych.

Używane: Volvo XC60 I - GALERIA ZDJĘĆ

Używane: Volvo XC60 IUżywane: Volvo XC60 IUżywane: Volvo XC60 IUżywane: Volvo XC60 IUżywane: Volvo XC60 IUżywane: Volvo XC60 IUżywane: Volvo XC60 IUżywane: Volvo XC60 I

Zobacz także

Używane samochody wciąż drożeją

Używane samochody wciąż drożeją 2022-04-26

Obserwowany w 2021 r. trend wzrostowy cen samochodów używanych nie hamuje - przeciętne auto kupowane na kredyt w okresie od stycznia do połowy marca 2022 r. kosztowało ponad 53 tys. zł. Tymczasem w całym ubiegłym roku, średnia wartość kredytowanego...
Zmiany w modelach Volvo plug-in

Zmiany w modelach Volvo plug-in 2022-01-27

Volvo zmodernizowało swoje modele z napędem typu plug-in. Samochody tego typu stanowią 44% udziału w sprzedaży marki w Europie. Teraz firma dokonała głębokiej modernizacji technologicznej tych aut. Wszystkie modele PHEV serii 60 i 90 otrzymały...
Prawie co drugie nowe Volvo w UE ma wtycznkę!

Prawie co drugie nowe Volvo w UE ma wtycznkę! 2021-05-04

W kwietniu bieżącego roku Volvo Cars sprzedało na świecie łącznie 62 724 samochody. Dla porównania w kwietniu 2020, ze względu na koronawirusa, sprzedaż wyniosła jedynie 31 760 aut. Pomijając "odmrożenie" gospodarcze, głównym motorem tegorocznego...
Volvo XC60 po modernizacji

Volvo XC60 po modernizacji 2021-03-11

Volvo zmodernizowało model XC60. Przede wszystkim wprowadzono nowy pokładowy system operacyjny, zawierający wbudowane usługi i aplikacje Google, oparty na systemie Android Automotive OS. Najważniejsze elementy tego pakietu to obecność Asystenta Google,...
Handlarze znów górą?

Handlarze znów górą? 2020-02-11

Nie słabnie zainteresowanie używanymi samochodami z zachodu. W styczniu sprowadzono rekordową liczbę tego typu aut. Z informacji Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego wynika, że pierwszy miesiąc bieżącego roku zamknął się wynikiem 74 482...
Używane: Mercedes klasy A W176

Używane: Mercedes klasy A W176 2019-07-17

Klasa A typoszeregu W176 to kamień milowy w historii Mercedesa. Auto zaprojektowano tak, by przypadło do gustu młodym, dynamicznym kierowcom i odebrało część klientów BMW serii 1. IV generacja Mercedesa klasy A zadebiutowała w 2012 na salonie w...

NAJCZĘŚCIEJ POSZUKIWANE

Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na YouTube RSS